• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Makineri moderne

Lauri

Anunnak
Vendndodhja
Toscana
C'ka ndodhur ne trurin e njeriut keta 100 vitet e fundit? Si dhe pse kemi evoluar ne menyre vertikale? Me shpikje makinerish qe lehtesojne punen e krahut, me shpikjen e kompjuterit qe lehteson, zevendeson, trurin tone, po komunikon ne kohe reale nga nje cep i botes ne tjetrin.
Vene sebashku mekaniken dhe kompjuterin njeriu po sfidon edhe ligjet e natyres duke udhtuar edhe ne hapsire.

Teme per teknologjine moderne te mekinerive.

[video=youtube;jerM81MW-SM]https://www.youtube.com/watch?v=jerM81MW-SM[/video]

 

Lauri

Anunnak
Vendndodhja
Toscana
Titulli: Makineri moderne

Makineri qe vjelin fruta dhe perime delikate, si rrush, fragola, qershia, ullinje etj etj

[video=youtube;M9WE-oeY3Ec]https://www.youtube.com/watch?v=M9WE-oeY3Ec[/video]


 

ricky_ch

******
Titulli: Makineri moderne

Pasi alienët asgje s'na lanë të gatshme, është dashur që vetë te mësojmë.
S'është asgjë për t'u habitur, gjithëçka është gjë normale, edhepse çdo gjë
ka flluar rastësisht kur copa e mishit i ka ra njeriut primitiv në zjarr....
 

Lauri

Anunnak
Vendndodhja
Toscana
Titulli: Makineri moderne

Neanderthal jetoj per rreth 300'000 vjet ne toke, dhe ngeli i njejti idiot deri ne zhdukje te plote. Sapiens per 130-200'000 vjet po ne te njejtin nivel. Homo Sapiens sapiens u duk rreth 35-40'000 vjet me pare, ku bejme pjese edhe ne te keti shekulli qe shpikem makineri kompjuter, dhe po sfidojme edhe forcat e gravitetit e po udhtojme ne hapsire.
Te duket qe kete rritje inteligjence te shekullit te fundit e kemi trashigemi nga paraardhsit tane te 35'000 viteve me pare qe mesoj te pjeke mish ne zjarr..?
 

Lauri

Anunnak
Vendndodhja
Toscana
Titulli: Makineri moderne

Freza me e madhe ne bote qe perdoret per hapjen e tuneleve per autostrada te reja. Nje si kjo eshte perdorur ne varjantin e ri te autostrades Firenze- Bologna e inaguruar 2 muaj me pare.
Si funksionon?? Ndjek videon..:)

 

ricky_ch

******
Titulli: Makineri moderne

Neanderthal jetoj per rreth 300'000 vjet ne toke, dhe ngeli i njejti idiot deri ne zhdukje te plote. Sapiens per 130-200'000 vjet po ne te njejtin nivel. Homo Sapiens sapiens u duk rreth 35-40'000 vjet me pare, ku bejme pjese edhe ne te keti shekulli qe shpikem makineri kompjuter, dhe po sfidojme edhe forcat e gravitetit e po udhtojme ne hapsire.
Te duket qe kete rritje inteligjence te shekullit te fundit e kemi trashigemi nga paraardhsit tane te 35'000 viteve me pare qe mesoj te pjeke mish ne zjarr..?
Ai që s'ka dalë përtej gardhit të katundit edhe sot
eshtë primitiv.
Apo, si të duket ty, na ra inteligjenca shiu prej lartë?
Kur ia mësyn, edhe shtaza po mëson, e jo njeriu.
Me pasë qenë dhuratë nga dikush , zbulimet ishin
bërë më herët, e s'kishim prite 40000 vjet.
 

Lauri

Anunnak
Vendndodhja
Toscana
Titulli: Makineri moderne

Ai që s'ka dalë përtej gardhit të katundit edhe sot
eshtë primitiv.
Apo, si të duket ty, na ra inteligjenca shiu prej lartë?
Kur ia mësyn, edhe shtaza po mëson, e jo njeriu.
Me pasë qenë dhuratë nga dikush , zbulimet ishin
bërë më herët, e s'kishim prite 40000 vjet
.
Po me habit me mbeshtetjen e teorise dareviniane per evolucionin e njeriut. A nuk ishe ne mbeshtetje te kenveshtrimit religjos (islam) qe njeriun e sollen ne toke te gatshem si nje qenje te krijuar nga Zoti, i cili nuk ka te beje me evolucionin natyror. Apo jo?

Edhe kafeshet po behen inteligjente, por gjithmone vetem nepermjet nje qenje tjeter me inteligjente qe i tregon dhe i jep mesime..:)

Ky majmuni nuk harroj asnje cope mishi ne zjarr..;) Dhe...po i mban mend numrat sipas rradhes me shpejt se nje tru njeriut lol

 

Lauri

Anunnak
Vendndodhja
Toscana
Titulli: Makineri moderne

Cfare ndodh nqs ju keni porositur nje pjese elektronike ne Amazon, nje nga distrubutoret e pjeseve elektronike me te medhenje ne USA..

 

Lauri

Anunnak
Vendndodhja
Toscana
Titulli: Makineri moderne

Nuk eshte fantazi ne nje film animato.!! Nje nipit tim i mbyllen nje vrime qe kishte mes dy dhomave te zemres, ne spitalin kardiologjise me te mire ne Bote per femije ne Massa-Carrara. I futen sonden ne nje damar ne kofsh deri ne zemer dhe i mbyllen vrimen qe deportonte mes dy dhomave.
Natyrisht ne video ky proces ka qellim pastimi..

 

ricky_ch

******
Titulli: Makineri moderne

Po me habit me mbeshtetjen e teorise dareviniane per evolucionin e njeriut. A nuk ishe ne mbeshtetje te kenveshtrimit religjos (islam) qe njeriun e sollen ne toke te gatshem si nje qenje te krijuar nga Zoti, i cili nuk ka te beje me evolucionin natyror. Apo jo?

Edhe kafeshet po behen inteligjente, por gjithmone vetem nepermjet nje qenje tjeter me inteligjente qe i tregon dhe i jep mesime..:)

Ky majmuni nuk harroj asnje cope mishi ne zjarr..;) Dhe...po i mban mend numrat sipas rradhes me shpejt se nje tru njeriut lol

اfarë je duke folur zotëri?
Nëse njeriu mëson nuk don don të thotë se mbështet terinë E darvinit.
Sinqerisht ku po e gjenë lidhshmërinë me këtë teori?

Kur them mëson, e mendoj me plotkuptimin e fjalës,
pamarrëparasysh aftësitë kufizuara të qenies.

Në anën tjetër, duke pasur parasysh se çdo gjë ka pasur
një fillim, andaj edhe çdo gjë ka filluar pothuajse prej zeros,
përndryshe do t'i kishim gjërat shumë më herët, e nuk do të
fillonin me hov të madh diku para 100 viteve.

Apo, ti ke ndoshta pra një përgjigje pyetjes që ke shtruar në postimin
e parë: C'ka ndodhur ne trurin e njeriut keta 100 vitet e fundit?

Na skjaro pra çfarë është dashur të ndodhë dhe pse jo më herët?


Sa për mësim, edhe njeru ka nevojë për një mësues,
për atë edhe shkojmë në shkollë, që dikush të na tregojë
rrugën.
Bile, edhepse disa shkojnë në shkollë, prap mbesin drunj.

Sinqerisht, pasi po e kundërshton teorinë time ,
jamë shumë kurioz të dij nga ti se ku do ishte njeru nëse
nuk mëson?
 

Lauri

Anunnak
Vendndodhja
Toscana
Titulli: Makineri moderne

Ate po them edhe une, kush po na meson? Ne antikitet njerzit dikush i mesoj agrikulturen, artin e shkrirjes se metaleve per vegla pune e arme, matematike art e muzike etj etj. Te gjitha keta gjera kane lene gjurme aso kohe ku evolucioni i atij njeriut gjysem majmun piqte akoma mishin neper shpella..:)
Teknologji jasht kohe.
 

ricky_ch

******
Titulli: Makineri moderne

Ate po them edhe une, kush po na meson? Ne antikitet njerzit dikush i mesoj agrikulturen, artin e shkrirjes se metaleve per vegla pune e arme, matematike art e muzike etj etj. Te gjitha keta gjera kane lene gjurme aso kohe ku evolucioni i atij njeriut gjysem majmun piqte akoma mishin neper shpella..:)
Teknologji jasht kohe.
A i mësoi, apo nuk i mësoi? Janë dy këtu, kupton?
ثshtë thjesht mendim i yti.
Me siguri edhe marrëdhënjen seksuale na ka mësuar dikush.
Këtë edhe kafshët e bejnë, apo ajo?Po, nesje për ato teori, që ti përmend më lartë se ke as bazën më
të vogël.


Por mbi të gjitha, edhe nëse dikush na ka treguar, kush u tregoi atyre?
Ka sens kjo?
 
Top