• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Macja “zbuloi” varrezën e vjetër 2 000 të Romës antike

Tuana

Nada é por acaso!
Një banor i kryeqytetit italian ka gjetur një varrezë antike romake, pasi i shkoi prapa maces së tij jo larg shtëpisë, transmeton gazeta britanike Guardian.

Ky qytetar bashkë me shokun e tij, për arsye të panjohura kishin vështruar të martën e kaluar një mace që shëtiste afër ndërtesës ku jetoninë.

“Kafsha gjeti një vrimë në një shkëmb të butë dhe u fut brenda. Macja hyri në shpellë dhe ne vetëm ndoqëm mjaun e saj”, tha italiani Marco Curti.

Brenda shpellës gjetën një varrezë përplot eshtra njerëzish. Arkeologët që erdhën të hulumtojnë varrezën pohuan se ajo daton nga periudha ndërmjet shekullit të parë e të dytë të epokës sonë.

Romakët e vjetër shpesh kanë hapur varreza në shkëmbinj të butë sedimentues, kështu që ato gjatë kohës shemben.

Për këtë zbulim, pos maces merita kanë edhe shirat e rrëmbyeshëm të paradokohshëm që kanë rrënuar dhe shtypur shkëmbin që mbulonte hapjen në varreza.
 

Didi

C'est la vie.
Titulli: Macja “zbuloi” varrezën e vjetër 2 000 të Romës antike

Duhet ti japin ndonjë medalje maces se ka bërë të mundur tërë këtë zbulim.
 
Top