• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Lumi Nil është i vjetër 30 milionë vjet i vjeter

Nile-River-905x395.jpgLumi Nil, që konsiderohet nga egjiptianët e lashtë si burimi i gjithë jetës është i vjetër rreth 30 milion vjet.

Sipas studimeve të reja është gati gjashtë herë më i gjatë nga sa kishin menduar shkencëtarët.

Nili ka bërë pjellore luginat e Afrikës verilindore për miliona vjet. Shkencëtarët, në një studim të ri, vlerësojnë se përveç ‘moshës’ së tij shumë më të vjetër, Nili do të kishte marrë rrugën drejt perëndimit, diçka që mund të ndryshonte rrjedhën e historisë egjiptiane.

Kjo mund të ndodhte nëse manteli i tij nuk do të ndikohej nga morfologjia dhe lëvizja e shkëmbinjve në thellësitë e Tokës.

Rrjedha e qëndrueshme e lumit me kalimin e kohës ka qenë gjithmonë një mister gjeologjik, pasi lumenjtë e gjatë zakonisht lëvizin gradualisht dhe ndryshojnë rrjedhën, por me Nilin nuk ka ndodhur kjo gjë.

Studiuesit nga ShBA, Italia dhe Izraeli, të udhëhequr nga profesori Claudio Fachena i Universitetit Romë 3, i cili botoi studimin në revistën Geoscience Nature, hedhin dritë mbi këtë mister.

Ata e lidhin rrjedhën e qëndrueshme të tij me lëvizjen shumë të ngadaltë të mantelit, në nëntokën poshtë lumit.

Topografia e nëntokës, nga malësitë e Etiopisë deri në Deltën e Mesdheut krijuan një pjerrësi specifike, që e ka mbajtur Nilin në të njëjtin shtrat për miliona vjet.

Shkencëtarët kanë verifikuar gjetjet e tyre me simulime kompjuterike, që kanë rindërtuar 40 milion vjet aktivitet tektonik në rrjedhën e Nilit.

Studiuesit synojnë të përdorin metodën e re për të datuar lumenjtë e tjerë të mëdhenj, të tilla si Yangtze në Kinë dhe Kongo në Afrikë.

l.h/ dita
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Sinqerisht nga fotografia,duket kaq i qete ne rrjedhen e ti.
Jemi ne qe shkaterrojme natyren,ajo dhe kur perdore stuhit dhe tornadot,po mos t`ia prishim ne ritmin e saj,i rregullon prape vete.
 
Top