• Në 21 shkurt, 3 javë më parë, Italia kishte në total vetëm 16 raste me koronavirus,aq sa ka pak a shumë Shqipëria sot. Papërgjegjshmëria bëri që Italia të ketë afro 15 mijë të prekur, 1000 të vdekur e 2000 të tjerë në gjendje kritike dhe të shpërndajë virusin në gjithë Europën. Urojmë që të gjithë të bëhemi aq të përgjegjshëm sa mos të bëhemi pas 3 javësh, ajo që është Italia sot.

Lulja mos më prek’, ja pse është kaq e ndjeshme kjo bimë (Video)

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Lulja mos më prek’, ja pse është kaq e ndjeshme kjo bimë (Video)Të gjithë kemi dëgjuar për “Lulen mos më prek”, por pak e kanë idenë se çfarë lloj bime është ajo. Në emrin shkencor kjo njihet ‘mimosa pudica’. Në latinisht ‘pudica’ do të thotë e turpshme.

Dimë gjithashtu se kur dora e njeriut prek gjethet e saj, lulja mbyllet. Kjo bëhet për të mbrojtur veten nga dëmtime dhe pas disa minutash ajo rihapet.

Ajo mund të gjendet në Amerikën e Jugut dhe Qendrore; në Azi, në vende të tilla si Tailanda, Indonezia, Malajzia , Filipinet, dhe Xhamajka .

Ajo rritet kryesisht në zonat qeta me hije, nën pemë ose shkurre. Në po ju paraqesim një video se si reagon në të vërtetë kjo lule.

g.shqip
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
Titulli: Lulja mos më prek’, ja pse është kaq e ndjeshme kjo bimë (Video)

Ohh wow, sa interesante! Te pakten u rihapka prape. Se une e dija qe kur e prekje, vdiste!
 
Top