• Në 21 shkurt, 3 javë më parë, Italia kishte në total vetëm 16 raste me koronavirus,aq sa ka pak a shumë Shqipëria sot. Papërgjegjshmëria bëri që Italia të ketë afro 15 mijë të prekur, 1000 të vdekur e 2000 të tjerë në gjendje kritike dhe të shpërndajë virusin në gjithë Europën. Urojmë që të gjithë të bëhemi aq të përgjegjshëm sa mos të bëhemi pas 3 javësh, ajo që është Italia sot.

Lucifer Perendia e fese antike

Perendia e Fese antike behet djalli i ri.
E verteta per Luciferin eshte se ne mitologjine romake, Luciferi eshte nje hyjni qe korrespondon me hyjnine pellazge Eosforo ( Ose pishtari i agimit ).

FB_IMG_1581174374426.jpg


Kete emer e mori nga ylli mengjesit. Ai ishte biri Eos dhe i Astreos dhe ishte i ati i Ceice (Ceyx), mbret i Thesalisë, dhe Daedalion.
Ne fakt "Lucifer" ne latinisht do te thote bartes, ky emer ju dha per shkak se identifikohej me planetin Venus sepse ishte drita e pare qe shikohej ne qiell para lindjes se diellit. Ne fene e vjeter, ate para atyre Abrahamike, Lucifer ose Dianus, ishte djali, bashkshorti i perendeshes Diana. Zoti i drites dhe i agimit. Bibla e krishtere perbehet nga libra te ndryshem e shkruajtur ne hark kohor mbi 1000 vjecar. Ka qene si fillim ne formen e gojedhana, gojdhana qe shume vone filluan te kodifikoheshine dhe te mblidheshin ne disa tekste. Dhiata e vjeter, ( Dija e vjeter, me mire memorja e te pareve ), eshte e shkruajtur nga te pakten 4 ryma te ndryshme, me mbi 1000 tekste. Ndersa ajo e reja u shkruajt 120 vjet pas vdekjes te Krishtit, ne gjuhen e Krishtit, qe ishte aramikja dhe jo hebraishtja. Cuditerisht Jezusi kishte floke te gjata, gje kjo shume e ndaluar per meshkujt cifut bashkohas te Jezusit.. Shkrimet qe u bene gjat kohes se Krishtit u quajten (Apokrif, te pa lejuar ), dhe u preferua te groposen dhe jo te ( digjen )ne shkreterine e saharas. Kjo per arsye sepse ne to shkruhej vertet e verteta. Nje e vertet qe nuk i shkonte per shtat qellimeve perandorake te istitucionit fetaro kishtar.
Me vjen natyrshem te pyes dicka: si eshte e mundur qe ne tekstet e bibles te shkruajtura ne gjuhen aramaike dhe ne ate greke hyri nje fjale latine qe identifikonte te keqen, pra djallin ( Lucifer-bartes i drites ), si mundet qe bartesi i drites te jete nje qenie e keqe ? Ne fakt nuk eshte shkruajtur ne asnje vend ne Bibel. Hapeni Biblen dhe lexoni dy anekdotat te dedikuara Luciferit dhe verifikoheni me syt tuaja. Dy anekdotat jane: (Isaia 14:4-22 ) Ne tekstin e plot ne asnje vend, ne asnje paragraf nuk permendet emri Lucifer. Ne fakt kjo pjese i dedikohen mbretit te Babilonise. Isaia ne kete kapitull nuk ka dashur te flas per rebelimin e engjujve por thjesht per renien e mbretit te Babilonise. Pra kemi te bejm me nje dokument historike. (Ezechiele 28:2-19)
Edhe ne kete rast, emri Lucifer nuk eshte perdorur. Teksti eshte shume i qart dhe i referohet nje qenie njerezore dhe jo nje engjelli te rene nga qielli. Luciferi pra adhurohen ne boten e paganve dhe ishte nje perendi e mire dhe pozitive. Me ardhjen e krishterve, ata e trasformuan kete perendi te mire, pozitive dhe bartes te drites ne dicka negative, ne nje demon. Pra nenshtruan boten me ane te frikes, terrorit psikologjik. Nga paganizmi, Luciferit, ju dhan sembiancat e perendise Pan dhe tridenti i poseidonit. Por akoma me shume beri Kostandini yn i madhe i cili ne enderr kishte pare shenjen e kryqit ( kryqi= simboli i diellit, por dhe i saturnit) dhe kishte degjuar nje ze qe i thoshte " IN HOC SIGNO VINCES ", dhe kjo fjali mbart brenda nje fjale te koduar. Ne fakt fjalia nuk eshte " In hoc SIGNO vinces " por " In hoc GNOSI vinces. Pra feja u trasformua nga Kostandini ne nje arme te forte per te vazhduar sundimin e dhe per 1700 vite te tjera dhe nje perendi e di se per sa.
Uroj qe te vij nje dite kur fete, te gjitha, pa lene pas asnje, te ndalohen me ligj. Per mua personalisht, feja shkakton varesi dhe semundje te renda psiqike!
Sh.Hoxha
 

Comments

Ne fakt @Marla , ne prezantimin tënd si lucifer t'u drejtova me domethënien e emrit: Prurësi i dritës ;)
Thashë, me këtë kam ç'të bisedoj. :unsure: :)
 
Uroj qe te vij nje dite kur fete, te gjitha, pa lene pas asnje, te ndalohen me ligj. Per mua personalisht, feja shkakton varesi dhe semundje te renda psiqike!
Sh.Hoxha
Kush eshte ky Sh.Hoxha iher?

Sa per ndalim, posi do i ndaloje me ligj sot ne 2020 lol Feja s'u ndalu as ne kohe diktaturash me te medha. E pastaj feja ka lind bashke me njeriun, ne cdo civilizim, ne cdo komb, nga qytetrimi Kinez, ai aziatik, afrikan e deri tek ky Europiani.
Mua keto me duken perperitje te deshtuara te njerezve qe s'kane gjetur akoma boshtin e jetes se tyre. Njerezit duke mos qene te afte ti japin drejtim jetes fillojne e kapen tek feja. A e beri Konstandini ate? Po e beri ama e beri konstandini jo feja. Une e besoj qe fete jane ndryshu, (pervec ksaj qe ndjek une-besim i imi personal dhe s'dua debate) ama jam shume kundra ketyre thirrjeve, qofte kjo dhe per fene Budiste apo Hindu qe s'na lidh asgje si komb.
 
Kush eshte ky Sh.Hoxha iher?

Sa per ndalim, posi do i ndaloje me ligj sot ne 2020 lol Feja s'u ndalu as ne kohe diktaturash me te medha. E pastaj feja ka lind bashke me njeriun, ne cdo civilizim, ne cdo komb, nga qytetrimi Kinez, ai aziatik, afrikan e deri tek ky Europiani.
Mua keto me duken perperitje te panevojshme. Njerezit duke mos qene te afte ti japin drejtim jetes fillojne e kapen tek feja. A e beri Konstandini ate? Po e beri ama e beri konstandini jo feja. Une e besoj qe fete jane ndryshu, (pervec ksaj qe ndjek une-besim i imi personal dhe s'dua debate) ama jam shume kundra ketyre thirrjeve, qofte kjo dhe per fene Budiste apo Hindu qe s'na lidh asgje si komb.
Sh.Hoxha thote qarte ,per mua si individ...
Kush je ti apo dikush te gjykosh mendimin personal?
Mund te thuash jam dakort, sjam dakort....por mbi nje mendim smund dhe sduhet te gjykosh.
Qe ktu fillon toleranca njerzore....
Pa te keq kjo me siper
 
Sh.Hoxha thote qarte ,per mua si individ...
Kush je ti apo dikush te gjykosh mendimin personal?
Mund te thuash jam dakort, sjam dakort....por mbi nje mendim smund dhe sduhet te gjykosh.
Qe ktu fillon toleranca njerzore....
Pa te keq kjo me siper
Kush gjykoj mi?! Thash qe me duket tentative e kote. Pastaj e pergjithsova duke u nisur dhe nga njerez te tjere qe kane deshire te shfarosin fene.
Dhe si ai ka mendimin e vet dhe une kam mendimin tim mbi mendimin e tij. Ky Hoxha e ka bere publik dhe do e ka postuar diku ndaj na lind e gjithe e drejta per te analizu mendimin e tij! Plus perderisa ky thote qe feja shkakto varesi dhe probleme psiqike, ketu pasoja bie tek individi! pra te ai qe ndjek fene(ne rastin e analizes se tij tek i krishteri) por mund tejete dhe muslimani, budisti etj

pa te keq hic!
 
Top