• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Llampat me konsumim te ulet.

baby-angel

Thpilt
Ampulat (llampat) me konsum te ulet.

Sipas Agjensise Britanike te mbrojtjes se shendetit, disa nga llampat me konsum te ulet emetojne (clirojne) rreze ultra vjollce ne sasi te konsiderueshme. Ne ate pike sa keshillohen perdoruesit te shmangin vendosjen e ketij lloj ndricimi shume afer perdoruesve, largesia e detyrueshme eshte prej 30 cm, pervec rasteve kur ampulat perbehen edhe nga nje shtrese tjeter xhami qe i ben ato te duken si ampula inkandeshente.

Ampula (llampa) fluo-kompakte eshte nje tub fluoreshent, i perdredhur ne vetvete per te qendruar ne vellimin e nje ampule normale. Ai tregon nje konsumim 5-6 here me te ulet se ato inkendeshente (ato normalet).
Problemi qendron ne faktin qe disa nga keto ampula, clirojne rreze ultra vjollce te njohura si shkaktare te formimit te semundjeve te lekures, qe shkojne deri tek melanoma (tumor i lekures).
Ekspertet e HPA britanike kane matur qe ne 2 cm distance, disa nga keto ampula clirojne aq rreze UV sa dhe dielli ne nje dite te bukur gushti ne Britani, ndersa se largu niveli i ekspozimit eshte i barazvlefshem me ate te rrezeve te diellit ne nje dite dimri me diell, gje qe nuk kercenon njeri (por nga larg).


ampoule_fluocompacte.jpg
PS: Nuk po dija ne cilin nenforum ta vija..Nese se keni bezdi vereni aty ku duhet.Flm..:)
 
Redaktimi i fundit:
jane shume te mira une keshtu i kam te gjitha ne shtepi eshte si eshte tensioni
drite ke njelloj
 

Angel_Devil

Themelues i Forumit
me te thene te drejten jane shum te mira si llampa drita esht epak me e ulet se normalja por konsumi eshte pak me i ulet vetem se kushtojne nj 8 here me shume se nji llampe normale
 

korado

President
Keshtu ishte edhe llamba ime e dhomes po e hoqa perseri se jepte nje drite qe te prishte syte,ishte shume zbehte.Per konsumin e pranij qe e kane te ulet,por pa leverdi.Mund ta shikoni nqs keni ne shtepijat tuaja.
 

vitk

Anëtar i Respektuar
jane te shtrenjta dhe duhet te kene jete gjatesi por kur i bleva te miat as nje muaje dhe u dogjen
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Keto jane me te lira, driten e bejne me te madhe dhe te bardhe dhe ajo qe eshte me kryesorja eshte qe jane edhe ekonomike. Personalisht te tille llampe kam.
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Une i kam qef keto llamba dhe ne te gjithe shtepine kam
pastaj mos perdorni markat me dogje Osram dhe Philips ja vlejne per mua
 
Top