• Mirësevini tek Forumi Virtual

  Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

  Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
  GOOGLE Microsoft Yahoo

  Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Lista e monumenteve natyrore ne Shqiperi.

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Kjo eshte nje liste e gjate e monumenteve te natyres ne Shqiperi ne rradhe alfabetike. Kush ka informacion si dhe pamje per ndonje prej tyre eshte i lutur ta pasuroje temen.


2-Ishujt e Ksamilit
3-Ixuari i Borshit
Ahet e Fushë Gurrës
Ahet e Gurrës së Krenave
Ahishtet e Bofnjës
Ahishtja e Bradvices
Ahishtja e Leshnjës
Ahishtja e Liqenit të Kuq
Ahishtja e Lirzës
Ahishtja e Protopapës,Opar
Ahishtja e Rovjes
Ahishtja e Shenkostandinit
Ahishtja e Symizës
Ahishtja e Vranicës
Ahishtja Gurra e Hasan Gashit,Mërtur
Ahu i Blliçës
Ahu i Gerçës (Mrizi i Gerçës)
Akacjet e Migjenit
Arra e Babë Myslymit
Arra e Dragobisë
Arra e Hekalit
Arra e Llukanit,Frashër
Arra e Madhe e Zhepës
Arra e Madhe, Zagore
Arra e Tunjës
Arrat në Novaj
Banjat e avullit të Postenanit
Bariera Koralore e grykës së Diallit
Bjeshka e Zonjave, Zimur
Blijtë në Markaj
Blini i Bzhetës
Blirët në Lesniqe
Bliri i Shën Pjetrit,Vithkuq
Blloku Gravitativ i Gurit të Zi
Bokerimat e Mnerit
Bokerimat e Moglicës
Bokerimat e Muzines
Bokërimat e Piskalit
Bokërrima e Garrunjës
Bokërrimat e Dangllisë
Bokërrimat e Mustafa Koçajt
Bokërrimat e Tomorricës
Bokërrimat e Vunoit
Boroviku i Begiunecit
Bredhi i burimit te اardakut (Gurit i اapit)
Bredhi i اarshovës së Vjetër
Bredhi i Kokojkës,Frashër
Bredhi i Kuçit
Bredhi i Petranit
Bredhi i Shtikës
Bredhi i Sotirës
Bredhi i Vishjes
Bredhishtja e Ragamit
Bregu i Pepesë (Qarri i Pepesë)
Bungat e varrezave,Korthpulë
Burim i kripur i Bashajt
Burim i Vuklit
Burimet e Bellovës
Burimet e Brudit
Burimet e Kërpicës
Burimet e Kirit
Burimet e Koprishtit
Burimet e kripura të Golemasit
Burimet e kripura të Mullirit (Rrëzës)
Burimet e Okolit,Thethit
Burimet e Progrit
Burimet e Shtarzës
Burimet e Tatzatit
Burimet e Ujit të Ftohtë
Burimet e Valbonës
Burimet karstike të Fterës
Burimet sulfurore të Fliballies
Burimet termale të Vromonerit,Leskovik
Burimi dhe shpella e Sopanikës
Burimi i Drilonit
Burimi i Guakut
Burimi i Kolosianit
Burimi i Krumës
Burimi i Libohovës
Burimi i Llixhës së Hibrait
Burimi i Nepravishtës
Burimi i Qukut të Dunishës
Burimi i Shoshanit
Burimi i Shutresë
Burimi i Studnës
Burimi i ujit dhe gazit të djegshëm,Polenë
Burimi i Ujit të Ftohtë, Vleshë
Burimi i Vinjollit
Burimi i Vrakës
Burimi karstik i Oknos
Burimi Karstik i Qirecit
Burimi mineral i Glinës
Burimi termomineral i Llixhave të Peshkopisë
Burimi termoninerar i Karbunarës
Buza e Bredhit,Luzat
Carraca e Vrithit
اinari (Foljeta) e Ganjollit
اinari i Balliasit
اinari i Tophanës
Cirku akullanajor i Zepës
Cirku i Gropës së Bukur së Jezercës
Cirku i Kurorës së Lurës
Cirku i Livadhit të Bogës
Cirku i Nemërçkës
Cirqet akullnajore të Tomorrit
Dafina e Cerckës
Dafina e Kalasë së Turrës
Dalja e magmatikeve në gelqerorët afër Picarit
Delta e Përroit të Palasës
Depozitimet fluvio-glaciale të Bogës
Depozitimet fluvio-glaciale të Shëmtirës
Depozitimet fluvio-glaciale të Shoshajt
Dritare dhe mbulesa tektonike e Qinam-Vodicës
Dritarja tektonike e Mirditës
Druri i Bizgës
Druri i Male Zeqirit, Zerqan
Dunat e Nartës
Dunat e Oazit të Divjakës
Dunat e Semanit
Dushkaja e Dobrogoves
Dushkaja e Katër Lisave
Dushkaja e Tendës së Qypit
Dushkajat e Manastirit,Lushnjë
Dushkajat e Novoseit
Dushkajat e Qafë Luzhës
Dushkajat i Senës
Dushku i Bulçarit Designated
Dushku i Kishës,Gjinar
Dushku i Lleshanit
Dushqet e Manastirit (Djellas Prespë)
Faleza e Bardhorit
Falezat e Sazanit
Faleze e vjetër,Borsh
Foljeta e Lohjes
Fortesa e Kelmendit
Fosilet detare të Thartorit
Fosilet e Kçirës
Fosilet e Lefterhorit
Fragment i thyerjes tektonike, kodër Pejë (Karme)
Frashëri i Polos, Valë
Frashëri-Kurbin
Fusha e Liqethit
Fusha e Pelave,Lurë​
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Gështanjat e Mgullit,Pult
Gështenja dhe pisha në Teqenë e Skënderbegasit
Gështenja e kalit e Gurrit të Bardhë
Gështenja e Mimasit
Gështenja e Nepravishtës
Gështenja e Reçit
Gështenja e Teqesë,Frashër
Gështenja e Vjetër
Gështenjat e Kokdodit
Gjiri dhe shpellat e Gramës
Gjiri i Kakomesë
Godulla e Pishës,Divjakë
Gorica e kodrës,Kryekuq
Gropa e Kazanit
Gropa e Panairit
Grumbulli i Plepit të Egër,Varishtë
Grumbulli pyjor i Polmenit (rap +arrë)
Gryka e Bogazit
Gryka e اajës
Gryka e Madhe,Lurë
Gryka e Murdarit
Gryka e Setës (pjesa më e ngushtë dhe më e thellë)
Gryka e Shkopetit
Gryka e Skoranës
Gryka e Vajës
Gryka e Zezë
Gurët "nusja dhe dhendëri",Senisht
Guret Mumjet e Trenit
Guri i Ariut (Eçmenik)
Guri i Atos,Kutal
Guri i اapit
Guri i Gjatë,Urxuall
Guri i Gjonit
Guri i Kamjes
Guri i Kërçinit
Guri i Lekës
Guri i Mëngjezit, Shishtavec
Guri i Nuses
Guri i Petranit
Guri i Prerë
Guri i Qytetit
Guri i Shenjtë
Guri i Shqipes (Borje)
Gurra dhe shpella e Zerqanit
Gurra e Domajve
Gurra e Kosharishtës
Gurra e Nivanit
Gurra e Vakëfit të Zerqanit
Gurra e Vranishtit
Gurrët e Krushqeve,Lisec
Gurrët në Rrjesht
Gurri i Vashës
Habitati i Salamandrës Alpine
Hartinat e Lurës
Hinka e Kosovë, Dumre
Horizonte vithisëse dhe olistolite,اarçovë
Hormoqi i Valbonës
Hurdha e Tisit
Ilqet i Zarelit
Ishulli i Cabakut
Ishulli i Kularit
Ishulli i Malligradit
Ishulli i Pelikanit
Kalaja e Shtegut të Dhenëve
Kanali i Vivarit
Kanionet e Nivicës
Kanioni i Bashkimit Vermosh
Kanioni i Bicajt
Kanioni i Filmit
Kanioni i Gjipesë
Kanioni i Gradecit
Kanioni i Grunasit
Kanioni i Holtës
Kanioni i Kamenikut
Kanioni i Lengaricës
Kanioni i Leshnicës
Kanioni i Llengës
Kanioni i Osumit
Kanioni i Piksit
Kanioni i Poicës
Kanioni i Shehut të Keq
Kanioni i Shoshanit
Kanioni i Sinecit,Saraselit
Kanioni i Urakës
Kanioni i urës së Shtrenjtë
Kanioni i Vanave
Kanioni i Virkës
Karsti i Arnit
Karsti i Bashajve
Karsti i Delvinës
Karsti i Gorjanit
Karsti i Malit me Gropa
Karsti i Malit të Bardhë
Karsti i Munellës
Karsti i Qafës së Devries
Karsti i Tervolit
Karsti në gjipsin e Mengajve
Karthi i Tërbaçit
Këneta e Kashtës
Këneta e Kuksit
Kepi dhe Faleza e Rodonit
Kepi i Skënderbeut,Varosh
Kërleka e Kakisë
Kodra e Parave,Bllicë
Kordoni litoral i Bregut të Ri
Kordoni litoral i lagunës së re,Divjakë
Korija e Shënkollit e Vodicës
Korrija e Mullirit “Shën Thanasi”, Gostivisht
Koshnica
Krasta e Poçestit
Kroi i Bardhë
Kroi i Gjeneralit,Gur i Bardhë
Kroi i Kuq,Gjallicë
Kroi i Mbretit,Serakol
Kroi i Nënës Mbretëresh
Kurora e lumit të vjetër, Seman (Libofshë-Adriatik)
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Laguna Limopuo
Liqenet akullnajore të Doberdolit
Liqenet akullnajore të Sylbicës
Liqenet e Kasnisë
Liqenet e Lenies
Liqenet e Lukovës
Liqenet e Rrajcës
Liqenet e Seferanit
Liqenet e Valamarës
Liqeni akullnajor i Gramozit
Liqeni i Degës, Dumre
Liqeni i Dushkut
Liqeni i Floqit
Liqeni i Jezercës
Liqeni i Kacojthit
Liqeni i Luleve,Lurë
Liqeni i Madh,Lurë
Liqeni i Pejës
Liqeni i Ponarëve
Liqeni i Rrëzës
Liqeni i Shebenikut
Liqeni i Varrit të Plakës
Liqeni i Zi - Martanesh
Liqeni i Zi (mbi Radomirë)
Liqeni i Zi,Lenie
Liqeni i Zi,Lurë
Lisat e اorrokut,Sheper
Lisat e Kalenjës (afër uzinës)
Lisat e Kalisit
Lisat e Kishës,Groshot
Lisat e Lam Porës
Lisat e Lavdanit
Lisat e Manastirit,Nivan
Lisat e Marpepës
Lisat e Minaqit,Domne
Lisat e Ngrasanit
Lisat e Pashtreshit
Lisat e Pilurit
Lisat e Poliçanit
Lisat e Porës,Macukull
Lisat e Shën Mërisë
Lisat e Shëndëllisë
Lisat e Shënkollit,Lengezë
Lisat e Shënmillit
Lisat e shkollës në Macukull
Lisat e Shpalit
Lisat e Skoresë
Lisat e Xhamisë,Remull
Lisi i Baba Fetahut
Lisi i Babaliut
Lisi i Bershinit
Lisi i Bershinit,Bersh
Lisi i Bushkashit
Lisi i اesmës së Prokopisë
Lisi i Cfirit,Mallakastër
Lisi i Cikalleshit
Lisi i Dobit
Lisi i Fushë Lores,Barbullenjë
Lisi i koder varreve,Urxuall
Lisi i Koniatit,Konjat
Lisi i Lapulecit,Lapulec
Lisi i Leshnicës
Lisi i Levanit
Lisi i Luzatit
Lisi i Markatomajt (Bute)
Lisi i Munushtirit
Lisi i Osojes
Lisi i Pashallisë
Lisi i Qershizës
Lisi i Teqesë së Domit
Lisi i Tushës,Frankth
Lisi i Vakëfit (اerilerës)
Lisi i Varrit të Turkut
Lisi Kabe
Lisi Macukull (Varrit të Mirë)
Lisi Qafë Shënkollit
Lisi te varret e Kurrmetës,Shqefe
Lisi te varret e Shqypit,Barbullenjë
Lisi varreve të Rexhës,Macukull
Lugina Akullnajore e Motinës
Lugina e varur akullnajore e Kukajt
Lugjet e Dhëmblanit
Lugu akullnajor i Runicës
Lugu akullnajor i Seferçës
Maja e Boshtrës,Macukull
Maja e Qytezës
Mali (Shkëmbi) i Gradishtës
Mani i اupit
Mani i Shën Marenës
Mani i Zi
Mani i Zi i Joronishtit
Masivi i pishës së Zezë,Qafë Shtamë
Mbihipja aktive e Dukatit
Mbihipja e اikës
Mbihipja tektonike e Shirokës
Melleza e Rezomes
Mështekna e Lugut të Zi
Mështekna e Qarishtës
Mështekna e Shishtavecit (liqeni i Kallabakut)
Mështekna e Zavalinës
Moçalet e Grabovës
Mogillat e Vasjarit
Morenat e Fushë-Lurës
Morenat e Razmës
Morenat e Ujanikut
Mospërputhje këndore e Greshicës
Mospërputhje këndore e Polenës së Vjetër
Mrezhda e Zhabokikës
Mrizi (ahu) i Pleshtit,Bogë
Mrizi i Ndërlugjeve
Mrizi i Shënaprenës
Mullarët e Gurtë të Bajzës
Mullarët e Gurtë,Trebinjë
Mullarët e Radit,Rapsh
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Olistolitet e Kodrës së Tepesë
Pasqyrat e Gramës
Peneplena e Gomsiqes
Perëndi e Borockës (Kanioni, Guri i Bletës)
Përralli i Bodrishtës
Piramidat e Tokës së Zhombrit
Pisha e Blliçës
Pisha e Dardhës
Pisha e Egër në oazin e Divjakës
Pisha e Fushë Kuqes,Gjinar
Pisha e Gjegjanit
Pisha e Gjinajve
Pisha e Makrezës
Pisha e Shejzës
Pisha e Shëndëllisë
Pisha e Voskopojë
Pisha Flamur e qafës së Pejë
Pisha Flamur,Llogara
Pisha Zogje
Pishat e Gurrit të Prerë,Grevë
Pishat e Kërres
Pishat e Pogonicës (Sotirës,Radanj)
Pishat e zeza në bregdetin e Poros
Plazhi i Carrinës
Plazhi i Gjeneralit
Plazhi i Kallmit
Plazhi i Shenpjetrit
Plepat e Pilurit
Plepat, Konak të Tomorricës
Plepi i Bardhë
Plepi i Gjyrasit
Pllakat e Sarandës
Poria ( guri i Porisë) Borsh
Portat e Shalës
Pragu i Kapreit
Puset e Valzës
Pusi i Cilikojkave,اorrogunjë
Pusi i Cilikokajve
Pusi i Faqes së Madhe
Pusi i Nemërçkës
Pusi i Shëndëllisë
Pusi i Xhek Markut
Pusi karstik i Llokafit
Pylli (dushk,frashër,shkozë) i Shën Mërisë,Kallmet (1 ha)
Pylli aluvial i Shushicës
Pylli i Barkmadhit, Kostenjë
Pylli i Bushecit
Pylli i Butrintit
Pylli i اukës
Pylli i Gerhotit, Zhepë
Pylli i Gurtë, Nderan
Pylli i ishullit të Franc Jozefit
Pylli i Kolndrekajve – Ishëm
Pylli i Kulajve, Velçan
Pylli i Lefkasit, Delvinë
Pylli i përzjerë i Maliqit
Pylli i Ropushës
Pylli i Shen Thanasit
Pylli i Stravajt
Pylli i Zvernecit
Qafa e اajupit
Qafa e Kulmakut
Qarret e varrezave të Shenkollit,Kryezi
Qarri Gjinovec
Qarri i Allushit, Valikardhë
Qarri i Bardhë në Sheshaj
Qarri i Karrinës,Drangojve
Qarri i Kovashicës
Qarri i Muharremit
Qarri i Xhamisë,Kryezi
Qarri Peladhi, Zerqan
Qiparisi i Kambanores së Kishës së Vunoit
Rapi i Megallarës,Gjinakar
Rapi i Progonatit
Rapi Laze
Rasa e Currajt
Rasa e Palajve
Rasa e Pecmarrës
Repet e Selos
Rivat e Drinit
Robujt e Badrës
Robulli i Grabovës
Robulli i Valamarës
Robulli i Zeleshnjës
Rrafshi i Korabit
Rrapi i Ballabanecit
Rrapi i Ballshit
Rrapi i Berzeshtës
Rrapi i Bezistanit
Rrapi i Buranit
Rrapi i Burimit, Paftal
Rrapi i اelës,Patin
Rrapi i اerçizit,Gjirokastër
Rrapi i اesmës,Mifol
Rrapi i اidhnës
Rrapi i Damës
Rrapi i Daulles
Rrapi i Dhivrit
Rrapi i Dhoksatit
Rrapi i Dukatit
Rrapi i Fushëbardhës
Rrapi i Gizaveshtit
Rrapi i Grykës
Rrapi i Gurrave,Smokthinë
Rrapi i Gurrës së Labinotit
Rrapi i Haskos
Rrapi i Hormovës
Rrapi i Hotolishtit
Rrapi i Hoxhë Dheut
Rrapi i Kaçinarit
Rrapi i Kalase
Rrapi i Kërçishtit
Rrapi i Kosmarit,Kudhës
Rrapi i Kranës,Dajt
Rrapi i Kroit të Madh
Rrapi i Leskovikut
Rrapi i Libohovës
Rrapi i Llixhës
Rrapi i Lybeshës
Rrapi i Madh në Bashaj
Rrapi i Manastirit, Stegopul
Rrapi i Marqethit
Rrapi i Mashkullorës
Rrapi i Mbrezhdanit
Rrapi i Muzinës
Rrapi i Nderanit
Rrapi i Nivicës
Rrapi i Palasës
Rrapi i pazarit të Cakranit (اaireve)
Rrapi i pazarit të Klosit
Rrapi i Pirajave,Blinisht
Rrapi i Poliçanit
Rrapi i Priskës
Rrapi i Qesaratit
Rrapi i Radokalit
Rrapi i Rubjekës
Rrapi i Selam Musait
Rrapi i Selcës së Sipërme
Rrapi i Shënvasisë
Rrapi i Shkollës nr.1
Rrapi i Taksimit
Rrapi i Taslloit
Rrapi i Toplanës
Rrapi i Tragjasit të Vjetër
Rrapi i Tranoshishtës
Rrapi i ujit,Drizar
Rrapi i Uruçajt
Rrapi i Uruçës
Rrapi i Veleshnjës
Rrapi i Vërseshtës
Rrapi i Vërzhezhës
Rrapi i Vojvodës
Rrapi i Xhamisë
Rrapi i Zabelit,Gurrë e Madhe
Rrapi i Zhepës
Rrapi i Zhitomit
Rrapi i Zhulatit
Rrapi i Zonjës,Bubullimë
Rrapi Mesaplikut
Rrapi ose اinari i Bretit
Rrapishte e Mashkullorës
Rrepet e Aramerasit,Fushë-Krujë
Rrepet e Buronjave,Kuç
Rrepet e Byshekut
Rrepet e اatistës
Rrepet e Delvinës
Rrepet e Dervenit
Rrepet e Donies,Kalivaç
Rrepet e Drashovicës
Rrepet e Festës
Rrepet e Glinës
Rrepet e Grykës së Këlcyrës
Rrepet e Gurakuqit
Rrepet e Izvorit
Rrepet e Këllezit
Rrepet e Kolshit
Rrepet e Koshovicës
Rrepet e Kuqarit
Rrepet e Mullirit,Selo
Rrepet e Ngurrëzës
Rrepet e Nivanit
Rrepet e Poçemit
Rrepet e qytetit (Shënmëria)
Rrepet e rrugës Fier-Vlorë
Rrepet e Rusanit
Rrepet e shkollës,Sheperit
Rrepet e Tushemishtit
Rrepet e Ujit të Ftohtë
Rrepet e Vorrezave të Ramajt
Rrepet e Vurgut të اorrushit
Rrëra e Hedhur
Rrëshqitja e Këllezit
Rrëshqitja në malin e Karparielit
Rrethi i Plakës,Brataj
Rrobulli i Blaçit
Rrobulli i Kulmakës
Rrobulli i Kuq
Rrobulli i Lakut të Topojanit
Rrobulli i Lenies
Rrobulli i Lurës
Rrobulli në liqenin e Ponarëve
Rruga e Gjarprit​
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Sarisalltëku dhe shpella
Selvia e Fushë-Krujës
Selvia e Kishës,Leuse
Selvitë e Hllomosë
Selvitë e kishë,Pogradec
Selvitë e Kishës Hllomo
Selvite e manastirit,Lushnjë-Ardenicë
Selvitë e Radovës
Selvitë e Shënmërisë
Shelgu i Rrjetezuar
Shëmbja e Zhulatit
Shkalla e Tujanit
Shkembi (kanioni) i Kopaçit,Grabovë
Shkëmbi i Forcës
Shkëmbi i Kavajës
Shkëmbi i Prerë,Dukaj
Shkëmbi i Qytetit
Shkembi i Zheit
Shkëputje e re aktive e Llogarasë
Shkëputje tektonike e lloit shtytje,Borsh
Shllinasi
Shparthi i Osojës-Bakullit
Shpella e Akullit
Shpella e akullit,Bulaç
Shpella e Baribardhës
Shpella e Bilbilenjëve
Shpella e Dragobisë
Shpella e Duk Gjonit
Shpella e Ftohtë, Gjuras
Shpella e Gajtanit
Shpella e Gjeçovit
Shpella e Gjolajve
Shpella e Gracenit
Shpella e Gurit të Kuq
Shpella e Hasanit
Shpella e Haxhi Alise,Ilirianë
Shpella e Haxhisë
Shpella e Hutit
Shpella e Jubanit
Shpella e Kabashit
Shpella e Kapinovës
Shpella e Kasarit
Shpella e Kataraktit
Shpella e Kaurit
Shpella e Konispolit
Shpella e Kosharishtit
Shpella e Krevenicës
Shpella e Leke Petes
Shpella e Leklit
Shpella e Letanit
Shpella e Liqethit,Cukal
Shpella e Lukovës
Shpella e Majës së Arapit
Shpella e malit të Letmit
Shpella e Melagjisë
Shpella e Memlishtit
Shpella e Mezhgoranit
Shpella e Muriqit
Shpella e Najazmës,Tushemisht
Shpella e Njerëzve të Lagur
Shpella e Odisesë (Surianit)
Shpella e Pëllumbave
Shpella e Pirateve,Dhërmi
Shpella e Pishkashit
Shpella e Poçemit (Vrima e Lakuriqit)
Shpella e Podës
Shpella e Porto Palermos
Shpella e Pucit dhe e Husit, Boge
Shpella e Qytezës
Shpella e Radokalit
Shpella e Ramicës
Shpella e Rusit (grykë Noke)
Shpella e Shahinovës
Shpella e Shën Marenës
Shpella e Shënavlashit,Shënnadoi
Shpella e Shëngjergjit ose e Bletës
Shpella e Shkëmbit të Bletës
Shpella e shkruar
Shpella e Shutresë
Shpella e Sukës së Vogël
Shpella e Tatzatit
Shpella e Thethit
Shpella e Trenit
Shpella e Ujit,Dhëmbël
Shpella e urës së qytetit
Shpella e Valit
Shpella e Vanistrës (Skotinia)
Shpella e Velçës
Shpella e Xixëllës, Valikardhë
Shpella e Zezë (Pëllumbasit)
Shpella e Zhylës
Shpella Haxhisë
Shpella Kusia e Nue Gjonit
Shpella me obor
Shpella Mëma e Ujit​
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Shpella që tingëllon,Mazrek
Shpellat e Boderit,Smokthinë
Shpellat karstike në gjips
Sofra e Lekës
Sofra e Skënderbeut
Stera e Borës
Stera e Katofiqit
Stera e Prosekut
Sterra e Cikës
Sterra e Kakrukës
Sterra Uvlen (pusi i Ramies)
Syri i Gjonit
Syri i Kaltër
Syri i Sheganit
Tarraca detare e Dajtit
Tarraca detare e ish shtëpisë së pushimit të punëtorëve
Tarraca detare e Kusbabait
Tarraca Detare e Laçit
Tarraca e Ballores (Qytezës)
Tarraca e Greçës
Tarraca e Nderanit
Tarraca erozive e Bençës
Tisat e Mbasdejës
Tisi i Golos,Gërmënj
Trasgesioni i Paleogjenit të sipërme në Qafë e Devriës
Travertinat (çmersat) e Blushit
Tre çesmat e Zerqanit
Triavgat në Gllavë
Ujërat termale të Povles
Ujërat Termale,Benjë
Ujëvara e Duriçit
Ujevara e Kardhikaqit
Ujëvara e Kryeziut
Ujëvara e Poçestës,Maqellarë
Ujëvara e Progonatit
Ujëvara e Ramicës
Ujëvara e Rehovës
Ujëvara e Sopotit,Sterbec
Ujëvara e Sotirës
Ujëvara e Thethit
Uji i Zi,Këlcyrë
Ullinjtë e Trubullit në Karbunarë
Ulliri i Drobonikut, Palikesh
Ulliri i Qejfit
Ura shkëmbore e Markzagorës
Vakufi i اangës
Vakufi i Sinës së Sipërme
Vakufi Zerqan
Valanidhet e Dhrovjanit
Vali i Vranishtit (burim i madh)
Varezë fosilesh të kretës së poshtëme,Lavdar
Venjat e Dishnicës
Venjat e Kallamasit
Venjat e Konckës
Vidhat tek pusi i Markajve
Vidhat Zharnec
Vidhi i Patllit,Suç
Vidhi i Qafë Shënkollit,Dukagjin
Vidhi i Tabakut
Viroi (mëma e ujit) i Gjirokastrës
Vithimat e Buretos
Vrima e Dardhës së Ariut
Vrima e Dragoit (Kuçedrës)
Vrima e Shkëmbit
Vrima e Stërqokave
Vrimat e Konckës
Wulfenia e Shtegut të Dhenëve
Xixëll Martanesh
Zabeli i Madh, Zerqan
Zgavra e Zaverit,Prespë
Zhveshja e Muzinës
 

Bianca SK

Anëtar i Nderuar
Shpella e Valit ndodhet ne Perlat te Mirdites,gjitheashtu dhe Guri i Gjonit ne Kurbnesh.

Tek burimet une do shtoja dhe burimin e Kunores.
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Shpella e Trenit Devoll (Korce)

Shpella e Trenit është një kombinim i rrallë i vlerave natyrore dhe materialo–shpirtërore. Ajo ndodhet në buzë të Liqenit të Prespës së Vogël, përfund një kodre të vogël pranë fshatit Tren, në Grykën e Ujkut, 706 m mbi nivelin e detit. ثshtë formuar nga procesi i karstit, pra nga tretja prej ujit e shkëmbinjtë gëlqerorë të Trias-Jurasikut, të cilët janë kapur nga disa shkëputje tektonike gjatë Pliocen-Kuaternarit. Shkëmbinjtë janë tepër të copëtuar nga shkëputjet tektonike, të cilat sollën fundosjen e Prespës së Vogël, ku u krijua liqeni me të njëjtin emër. Ujërat që kanë formuar shpellën, kanë shfrytëzuar një shkëputje të tillë tektonike.
Relievi është kodrinor, e përreth shpellës malor, rreth 1400-1500 m mbi nivelin e detit (maja e Golinës, 1465 m) në malin e Ivanit.
Banorët e njohin dhe me emrin Shpella e Skordilevës. Ka disa galeri, por më e madhja është ajo e Liqenit: 40 m e gjatë dhe 5,50 m e gjerë. Në të janë gjetur qindra Rinolofidi, pasi korenti ajrit me hyrjen e shpellës dhe prania gjithnjë e ujit krijojnë kushte të përshtatshme. Në pjesën perëndimore të kodrës ku ndodhet Shpella e Trenit gjatë hapjes së një guroreje u zbulua një tjetër shpellë. Nga sa e njihet deri tashti, galeria e saj kryesore duhet të lidhet me Shpellën e Trenit: me sallën A. Ajo ka shumë kongrecione
të bukura. Ndonëse shpërthimi i eksplozivit në gurore i kanë sjellë dëme stalagtiteve e stalagmiteve, ende vlerat e shpellës, ruhen mirë.
Shpella e Trenit zë vend kryesor në tërësinë e monumenteve arkeologjike, në fushën e Devollit e pellgun e Korçës.
Si vendbanim prehistorik është bërë e njohur për herë të parë në vitin 1952, nga vëzhgimet e H. Ceka e S. Anamali.
Pasuritë ujore, pyjet e dendura, kafshët e egra dhe fushat pranë saj me toka pjellore, ishin kushtet më kryesore që kushtëzuan vendosjen e banorëve prehistorikë në shpellë. Shpella e Trenit është një shpellë shumë e rëndësishme për lakuriqët e natës, sidomos gjatë periudhës së verës dhe vjeshtës. Nga një vlerësim i përafërt, brenda shpellës takohen gjatë verës rreth 2000-2500 individe lakuriqesh nate, te dominuar nga lloji globalisht i rrezikuar Miniopterus schreibersi, i cili përbënte rreth 90% të numrit të lakuriqve të kësaj shpelle, duke qenë kështu shpella më e rëndësishme e njohur deri tani në vendin tonë për këtë lloj lakuriqi nate. Lloje të tjerë shoqërues lakuriqësh nate të kësaj shpelle janë: Rhinolophus ferrumequinum, R. blasii, Eptesicus serotinus, Myotis capaccinii, M. daubentoni, M. myotis, M. blythi dhe Pipistrellus savii. Kjo shpellë është gjithashtu e rëndësishme edhe për llojin Myotis daubentoni, i cili deri më sot është sinjalizuar në vendin tonë vetëm në rajonin e liqeneve të Prespës.
 

Attachments

Shqiperia
Help Users
Staff Only
  Didi @ Didi: @WxP shikoje privatesine, se lexohen pa u loguar.
  Top