• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Liqenet e mëdha

MasteR

I'm offline


Liqenet e mëdha (të quajtura edhe si Liqenet e mëdha Laurentian, ose liqenet e mëdhenj të Amerikës së Veriut) janë një seri e liqeneve të ndërlidhura me ujërave të ëmbla të vendosura në verilindje të Amerikën se Veriut, në kufirin midis Kanadas-SHBA-ve, të cilat lidhen me Oqeanin Atlantik nëpërmjet lumit Lawrence . Këto liqene përbëhen nga liqenet e quajtura , Michigan, Huron (ose Michigan-Huron), Erie dhe Ontario, ata formojnë grupin më të madh të liqeneve të ujërave të ëmbla në Tokë, që përmbanjnë 21% të sipërfaqes së ujit të freskët në botë nga volumi.Sipërfaqja totale është 94,250 milje katrore (244.106 km2).

Edhe pse pesë liqenet banojnë në basene të veçanta, ato formojnë një trup të vetëm, te ndërlidhur natyrshëm me ujin të freskët, brenda basenin te Madh. Ekzistojnë edhe disa mijëra liqene të vogla, të quajtura shpesh here "liqenet brenda vendit," ose brenda pellgut.Sipërfaqja e kombinuar te gjithe liqeneve primare është përafërsisht e barabartë me madhësinë e Mbretërisë së Bashkuar.

Liqenet mëdha filluan të formohen në fund të periudhës së fundit akullnajore rreth 14.000 vjet më parë. Liqenet kanë qenë një rrugë e madhe për transportim, migrim dhe tregti, dhe ata janë shtëpia e numri të madh të specieve ujore.
 
Top