Lidhja midis ngjyrës së verdhë dhe humorit tuaj

AnaVie

Undisputed woman
Shikoni veshjet tuaja. Kur kapni një bluzë apo triko të varur, çfarë ngjyre zgjidhni sot? A është një e kuqe në vishnje ose e verdhë? Apo zgjidhni një blu qetësuese? Një gri apo vjollcë?
B58F4041-9F9E-4099-A12E-793D1F0F3D4E.jpeg

Sipas Deanna Minich, një nutricioniste funksionale që studion pigmente me bazë bimore, në podcastin e mendjes së gjelbër, ngjyrat që ju tërheqin (dhe, rrjedhimisht, ato që ju i largoni vazhdimisht), mund t’ju tregojë disa aspekte të mirëqenies tuaj. Për shembull, nëse shikon një të verdhë të veçantë dhe mendon, pse e bleva atë?, mund të ketë një arsye krejtësisht të mirë për neveritjen tuaj të papritur. Sipas Minich, ju me siguri jeni të stresuar.

Lidhja midis ngjyrës së verdhë dhe humorit tuaj.

Ju ndoshta e dini që një nuancë e verdhë, në përgjithësi, shoqërohet me lumturi dhe gëzim. Shkenca gjithashtu e mbështet atë: “Kishte një studim në Manchester, Angli, disa vite më parë, në të cilin ata pyetën njerëzit se cilat ishin ngjyrat e tyre të preferuara, dhe pastaj ata vlerësonin gjendjen e tyre të humorit”, tregon Minich. “Ajo që ata zbuluan ishte se e verdha, e verdha tipike, e ndritshme, me fytyrë të lumtur, ishte në të vërtetë e lidhur me lumturinë. Njerëzit që zgjodhën të verdhën kishin tendencë të ishin më pak të dëshpëruar ose të shqetësuar dhe ata kishin tendencë të kishin një humor të shëndetshëm.”

Kjo do të thotë se nëse ndieni dëshirën për ta shmangur krejtësisht ngjyrën, mund të keni atë që Minich e quan “e verdhë e tepruar”, e cila ajo thotë se mund të shfaqet si stres dhe ankth.

Nga ana ushqyese, ka kuptim edhe lidhja midis “të verdhës së tepruar” dhe stresit: “Shumë njerëz po hanë shumë ushqime të verdha këto ditë”, shpjegon Minich – jo i gjithë varieteti është i pasur me lëndë ushqyese (si, kunguj, limon dhe xhenxhefil), por ushqime shumë të përpunuara, me bazë misri. Këto ushqime të verdha të rafinuara mund të rrisin sheqerin në gjak, i cili shoqërohet me hormonin e stresit, kortizol.

Nëse keni një neveri të papritur ndaj të verdhës ose për momentin thjesht preferoni ngjyra të tjera, Minich thotë se ia vlen të kontrolloni nivelet tuaja të stresit. Më mirë akoma, vë në dukje ajo, provoni të mbushni pjatën tuaj me ushqime ftohëse, blu-vjollcë (si boronicat ose patatet vjollcë). Në fakt, pigmentet blu-vjollcë, të quajtura proantocianidina, janë të shkëlqyera për të balancuar gjendjen shpirtërore: Një studim zbuloi se një dietë e mbushur me këtë lloj polifenoli shoqërohej me një rrezik 39% më të ulët të depresionit.


Revista Psikologji.
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
hahahaha,interesante.
E verdha,portokalli,limoni jane ngjyra te bukura.
Ne dimer pake veshtire per kombinim,ne vere jane ngjyra potente dhe i shkojne sidomos stines se veres.
Gjithesesi ngelem skeptike nese gnjyrat diktojne dicka ne lidhje me gjendjen tone emocionale.
 

AnaVie

Undisputed woman
hahahaha,interesante.
E verdha,portokalli,limoni jane ngjyra te bukura.
Ne dimer pake veshtire per kombinim,ne vere jane ngjyra potente dhe i shkojne sidomos stines se veres.
Gjithesesi ngelem skeptike nese gnjyrat diktojne dicka ne lidhje me gjendjen tone emocionale.
As un si besoj lidhjes mes ngjyres dhe gjendjes shpirterore di qe e kam marre fort me qejf te Verdhen dhe shoh qe Eshte shume ne tendance kte vit ( ktu te pakten ). :p
 

WxP

Staf në FV.AL
Mu mshko shume po se vesh kurr se me rrenbejn rruges...
 
Top