• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Libri i fundit

Arfenilla

Themelues i Forumit
Elif Shafak Nderi ....e perfundova ....Nje liber shum i fuqishem..

Tani :
Vetja dhe Simotrat e saj ...
Selman Aude.
 

Monique

../\../\...................................
Staf në FV.AL
Sapo porosita nje meqe kete vit nuk shkova dot ne Panair :(

Keto kohe , hemmm lexova Hajduten e librave dhe deri sa te me dali shija e atij libri, nuk perqendrohem dot ne nje tjeter.
E kam kete problem une...,kur lexoj nje liber, duhet pak kohe te ze tjetrin
 

vajza e detit

Anëtar i Respektuar
ndodhe edhe keshtu....libri fundit qe me ka lene kete shije...ishte: "Me thuaj kush jam" Silvia Navarro...zottt me duhej kohe te mblidhja veten dhe te lexoja dicka tjeter....
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
kete jave 2 libra paralelisht
"Berati historia dhe arkitektura" e A.meksit me co dhe "Amasya bearing witness to history"

tani kam ne dore: Origjinat lindore te qyteterimit perendimorm ngaJOhn M hobson
 

Nicktjeter

Per aspera ad astra.
Don Winslow

Serite e ketij i kapa te gjitha.
Borxh i mora. Do ua kthej. Edhe pse i shkaterroj ca. Por do ua kthej.

Ska fatura.
 

vajza e detit

Anëtar i Respektuar
Ne dhjetor mendova te beje nje pauz nga librat...me kane sugjeruar disa libra te mire...them te mbaroj me disa gjera qe duhet ti mbyll...dhe ti kthehem leximit serisht...mezi po pres...
 

milva

Anëtar Aktiv
Bravo qe lexoni libra ,mire eshte te lexoni autore /e te degjuar!
Me duhej te lexoja nje liber me poezi te nje koleges sime sepse ka promovimin keto dite dhe duhet te diskutoj!
Libri te hap nje dritare per te pare jeten!
 

Artin

Anëtar i Respektuar
U bë kohë që s'kam lexuar libra, aq sa nuk e mbaj mend se cili ka qenë i fundit...

Por do të filloj së shpejti të lexoj ndonjë libër artistik.
 

milva

Anëtar Aktiv
Te rekomandoj" Zonjen Bovari"! Gustav Flober !Do ngelesh i kenaqur!
 
Last edited:

milva

Anëtar Aktiv
Ngjarjet e romanit morën shkas nga një histori e vërtetë që pati ndodhur në qytetin e lindjes së Floberit. Atij i mbetej veç të realizonte përgjithësimin artistik të realitetit. Përgjithësimi ishte realist dhe lidhej me degradimin e shoqërisë franceze të kohës. Heroina është viktimë e kësaj shoqërie dhe pjesë organike e saj. Me Emën shfaqet dukuria e bovarizmit: prirja për të ëndërruar dhe për t'u zhgënjyer pafundësisht nga realiteti. Prandaj ishte dhe është tejmase i lexuar në çdo kohë!

ESHTE NJE ROMAN ROMANTIK!
 

Artin

Anëtar i Respektuar
"Zonjën Bovari" e kam parë si film dhe e di se për çfarë flet.
 
Last edited:

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Start with why- simon sinek.. Do ua rekomandoja.
 

vajza e detit

Anëtar i Respektuar
Bravo qe lexoni libra ,mire eshte te lexoni autore /e te degjuar!
Me duhej te lexoja nje liber me poezi te nje koleges sime sepse ka promovimin keto dite dhe duhet te diskutoj!
Libri te hap nje dritare per te pare jeten!
E dashur Milva me kane terhequr gjithmone librat...madje ka patur nje periudh kohe qe lexoja 2-3 brenda nje jave...triologjia millenium te autorit Stieg Larsson...do ta vecoja me ka pelqyer shume...libra investigativ-gazetaresk... ndonse nuk jane shume ne natyren time...por me ka mbajtur ne ankth si te thuash derisa i kam perfunduar...
 

vajza e detit

Anëtar i Respektuar
"Zonjën Bovari" e kam parë si film dhe e di se për çfarë flet.
Ndonjehere mendoj se filmat jane shume larg pershkrimit te nje libri...kenaqesine qe merr nga libri nje film nuk ta dhuron kurr...por e mira eshte qe kur sheh filmin dhe lexon librin ti bene nje lidhje perfekte te personazheve...keshtu kenaqesia qe merr nga leximi duket sikur vjen si paket e plote hahahaha...
 

vajza e detit

Anëtar i Respektuar
U bë kohë që s'kam lexuar libra, aq sa nuk e mbaj mend se cili ka qenë i fundit...

Por do të filloj së shpejti të lexoj ndonjë libër artistik.
Nuk e di cfare natyre librash preferon por sigurisht klasiket jane mbret i leterisise...

nese do te me lejoje...do te sugjeroja disa...qe te pakten mua me kane mbetur ne mendje edhe pse kane kaluar disa kohe qe i kam lexuar...

1-Burra që urrejnë gratë..vajza qe luante me zjarrin...vajza qe trazoi folen e grerezave (jane trilogji te autorit Stieg Larsson)

2-Më thuaj kush jam... Julia Navarro

3-Bashke me eren "gone with the wind)..Margaret Mitchell..

3-vanjush vishnjevski "vetmi ne rrjet" ky thjesht eshte fantastik...nder te preferuaret e mi...

4-“Alkimisti” – Paolo Coelho

5-11 minuta - Paolo Coelho

6-A të kam folur ndonjëherë për erën e veriut?...Dallga e shtate...te autorit Daniel Glattauer...

7-Anna karenina te autorit ...Leo Tolstoy

keto me erdhen ne mendje per momentin....
 
Last edited:

Artin

Anëtar i Respektuar
Ndonjehere mendoj se filmat jane shume larg pershkrimit te nje libri...kenaqesine qe merr nga libri nje film nuk ta dhuron kurr...por e mira eshte qe kur sheh filmin dhe lexon librin ti bene nje lidhje perfekte te personazheve...keshtu kenaqesia qe merr nga leximi duket sikur vjen si paket e plote hahahaha...
Pajtohem me këtë, filmat dhe librat janë larg njëri-tjetrit, por vetëm i thashë Milvës që e di se për çfarë flet libri, si ngjarje...


vajza e detit said:
Nuk e di cfare natyre librash preferon por sigurisht klasiket jane mbret i leterisise...

nese do te me lejoje...do te sugjeroja disa...qe te pakten mua me kane mbetur ne mendje edhe pse kane kaluar disa kohe qe i kam lexuar...

1-Burra që urrejnë gratë..vajza qe luante me zjarrin...vajza qe trazoi folen e grerezave (jane trilogji te autorit Stieg Larsson)

2-Më thuaj kush jam... Julia Navarro

3-Bashke me eren "gone with the wind)..Margaret Mitchell..

3-vanjush vishnjevski "vetmi ne rrjet" ky thjesht eshte fantastik...nder te preferuaret e mi...

4-“Alkimisti” – Paolo Coelho

5-11 minuta - Paolo Coelho

6-A të kam folur ndonjëherë për erën e veriut?...Dallga e shtate...te autorit Daniel Glattauer...

7-Anna karenina te autorit ...Leo Tolstoy

keto me erdhen ne mendje per momentin....
Të falënderoj per sugjerimet! Do t'i kem parasysh kur të blej libra në të ardhmen.
 
Last edited:

Zana1

Braveheart
K’te Librin , k’te jave qe vjen them qe e mbaroj .

 

Zana1

Braveheart
Eshte e perzier : p

Ben fjale per dy pushuese ne nje ishull te Greqise ( njera English , tjetra American ) te cilat shpenzojne kohen bashke duke explore the island ( por qe tek - tuk pelqejne edhe njera -tjetren ose pelqejne te njentat gjera/meshkuj so there is a bit of tension between them ) ....e nje dite hasin rastesisht ne nje emigrant ( tip arabi ) qe e kishte nxjerre dallga ne bregdet... ku vendosin qe Ta ndihmojne e njera prej tyre me kalimin e kohes fillon qe te ndieje per te ... por qe ju duhet qe Ta ndihmojne qe te largohet nga ishulli pa rene me dore /sy te njerezve dhe police. Nejse , kjo vendos qe te sajoje nje vjedhje ne shtepine e saj ( Ishte goxha e pasur kjo ) edhe i thote k’tij , c’do gje do Ta kurdis une , une dhe sherbetorja do leme deren hapur ti vetem hajde e mblidhi/vidhi ... nejse vjen ky, nderkohe njeri nga I shtepise zgjohet nga gjumi dhe perballet me k’te emigrantin/hajdutin, Ky nga frika e qellon dhe packa se c’fare ndodh aty , dy persona nga te shtepise ngelin te vdekur... dhe ky iken ne punen e tij .

Te nesermen ne mengjes sherbetorja lajmeron k’te vajzen edhe I thote qe hajde Sa me shpejt, gjerat nuk kane vajtur sic duhet ( nderkohe qe me k’te kohe ky emigranti kishte vazhduar me planin e tij ,e ne k’te moment ka arritur me Italy ) Nejse qajne e perlahen k’to te dyja dhe vendosin qe ti varrosin trupat ne oborrin pas shtepise .

Kjo eshte pak a shume permbledhja ... por qe me ngelet qe te zbuloj me tej : )
 
Last edited:
Top