Libri i fundit

WxP

Staf në FV.AL
Libri qe po lexoni dhe mund te na sugjeroni

Te gjithe besoj se kemi lexuar ose vazhdojme te lexojme :)
Si thoni sikur te sygjerojme njeri tjetrit librat qe kan len mbresa tek ne....ose thjeshte te tregojme se cfare libri kemi per momentin ne duart tona.

Mire u lexofshim.
 

Adrenalina

GoC TiR0né
Librin qe po lexoj tani sapo e kam filluar, do ju flas me vone per te ;)

I fundit qe mbarova para ca javeve ishte i Brunilda Zvallmit : "Lindur femer" jua sugjeroj vertet, ishte ndryshe nga ce mendoja dhe ishte shuuuuuuuuume terheqes ;)

Para nje muaji lexova te Ismal Kadares : " Jeta, loja dhe vdekja e Lul Mazrekut" dhe ky shume terheqes, pamvaresisht se per mua ishte hera e dyte qe e lexoja, por ishte hera e pare ne shqip ;)
 

alfonci

Veri investigatio
Une jam duke lexuar "Arti i Luftes" liber i shkruar ne periudhen antike nga nje filozof kinez. Do ua sugjeroja te gjithe atyre qe jane te interesuar ne shkencat politike apo thjeshte politike. Ne kete liber pershkruhen metodat, principet dhe kategorite e te zhvilluarit nje beteje, duke perfshire anen emocionale, fizike dhe filozofike te udheheqesve, xheneraleve, ushtareve dhe politikaneve.

Ideja e librit eshte "Me e mire te fitosh pa luftuar"

*Nuk e di nese eshte i perkthyer ne shqip.
 

bella

Anëtar i Nderuar
Ua Bledi ky liber qarkullonte klandestince ne kohen e prinderve te mi:D...Une e kam lexuar e mami me tregonte per shume peripeci qe ajo dhe motrat e saj kalonin per te pasur ne dore kete liber e shume te tjere qe ne kohen e diktatures ishin kategorikisht te ndaluar....Si edhe "Tre shoket" i Remarkut.:D


Une kam porositur nje liber pak misterioz dhe te forte per pushimet e mia....."Twilight" i Stephanie Meyer.....Eshte nje bestseller....Nje histori dashurie midis dy personave komplet te ndryshem persa i perket te qenurit.
Djali eshte nje vampir ndersa ajo jo...Kaq mund tju them :D eshte nje liber shume i bukur..mua me ka terhequr shume
 

Hard Styler

ђєค๔ђยภtєг
Nuk e di po mua me terheqin shume fanta shkencoret...Artur Clark, Asimov keta i kam fiksim...me kan mbetur dhe ca libra te tyre pa lexuar...per tani do ju keshilloja nese nuk keni lexuar....tre librat e Dan Brown... Ta fillonit qe nga Engjej dhe Djaje (nese eshte perkethyer mire shqip), E verteta e Akullit dhe Kodi Da Vinci ...lexojeni ne kete radhe dhe do kenaqeni per mua :)
 

Shpirti_I_Njerit

MACOKJA :p
Libri qe une lexoj eshte HELEN VAN SLYKE dhe do jua sugjeroja sepse eshte nje liber shum i bukur por dhe librat e tjere si persh 1) IL CUORE ASCOLTA 2) NESSUNO AMORE è PERDUTO 3) PAPERBACK 4) A RICERCA DELLA FELICITA
 
The lovely bones nga Alice Sebold.. ne 2009 do jete edhe film. n#1 national bestseller ne 2002 ose 2003 ne mos gaboj
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
kam 1 muaj qe e kam mbaruar........ka qene libri "binjaku i trete" me autor Ken Follen,nje nga librat me te bukur qe kam lexuar........nga vete titulli te ben ta lexosh......kshu qe kte rekomandoj
 
Redaktimi i fundit:

Elushe

Vogëlushe
Une jam duke lexuar "Arti i Luftes"

Eshte vertete nje veper klasike ky liber. Une e kam lexuar (te perkthyer kuptohet) dhe fitova nje kuptim me te qarte te qellimit te thelle te Sun Tzu'se - TA BESH LUFTEN TE PANEVOJSHME.

Momentalisht po lexoj Pjesen e pergjithshme te te drejtes civile ne Shqip. Asgje interesante dhe nese nuk jeni te terhequr nga juridiku do merziteni, por kur e di qe eshte e domosdoshme ta dish, atehere behet me i durueshem leximi.
 

bora dr

100%shqiptare
Serial killlers(the stories of history"s most evil murders)-brian innnes

shume terheqes edhe renqethes sepse ilustrohet me foto reale!!!
 

alfonci

Veri investigatio
Juxhine Grande- Honore de Balzak
 

DeviL

Is Not Here…
Un jam tu lexu "Stilet e Kamasutres" Ju sugjeroj ta lexoni :p se do msoni shum jo per gjo:p
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
kam 1 muaj qe e kam mbaruar........ka qene libri "binjaku i trete" me autor Ken Follen,nje nga librat me te bukur qe kam lexuar........nga vete titulli te ben ta lexosh......

Një shkencëtare e re gjenetiste e quajtur Xheni Ferrami po bën një kërkim mbi
formimin e personalitetit dhe ndryshimin e sjelljes së binjakëve. Papritmas,
duke u futur në një sistem kompjuterik shumë të rezervuar të FBI-së, ajo zbulon
dy binjakë krejtësisht identikë, por të lindur nga nëna të ndryshme dhe kupton
që dikush po përpiqet ta ndalë në çfarëdolloj mënyre.
Përse hetimet e saj shqetësojnë një shoqëri lider në fushën e biogjenetikës?
A ka mundësi që të jenë kryer eksperimente të fshehta klonimi mbi kavie njerëzore
të pavetëdijshme për këtë? Dhe në ç’mënyrë gjendet i përfshirë në këtë histori edhe
një kandidat për presidencën e Shteteve të Bashkuara?
 

tripi84

Antarë
e koma lexu para disa diteve Vita Brevis nga Jostein Gaarder ka te bej me filozofi,dashuri dhe fe

Eshte ndjarje e vertert jua keshilloj
 

shiHanny!!

psiko pa shpres sherimi
tash ja kon nis me lexu komplet "I PROMESSI SPOSI" nga ALESSANDRO MANZONI..osht liber qe sdujohet dhe analizohet n'gjimnaz por mu sa kom qen n'shkoll kurr nuk mka interesu shum amo tash qe po e lexoj vetem, pa profesoreshen qe t'rrin gjithmon n'kry e ta tesh shpirtin, po m'plq po...edhe "LA DIVINA COMMEDIA" nga DANTE(edhe ky liber qe analizohet n'gjimnaz) du me ja nis me lexu komplet pa profesora qe veq t'pengojn n'ksi rastesh, ndoshta edhe ky ja nis mem pelqy..
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Themelues
"Ne nate"- Haruki Murakami
jam ende ne fillim...kur ta mbaroj ju them me sh:)
 

buli

Buli
Une jam duke lexuar librin e Viktor Hygost Te mjeret asht nje liber shum i mir jua kisha sygjerue ket liber
 

Trendelin

FULL OF PATOS
Perandoria Orkidea - Anchee Min

Shume i bukur, plote intriga, flet per fundin e dinastis Qing i ardhur nga dora e nje gruaje (pak a shume) sic thoshte dhe profecia. Lufta e Oppios, bashkejetesa e 3000 konkubineve (dashnoreve legale) te perandorit ne "Qytetin e ndaluar", Hapja e Kines ndaj Tregetis me perendimoret, ose barbaret sic quhen ne liber, fundi i mitit te "Birit te qiellit" etj etj etj. Nje liber qe te mban "ngjitur" deri sa ta perfundosh te terin.
 

eldi

trafikante
ehhh e kam harru ate kohe qe merrja dhe lexoja libra jashte shkollore. une ne fakt po lexoj nje liber BAZAT E FINANCES (ekonomikut) e kam provim. aq i bukur eshte mooooo, sa mezi pres ta jap provim. hahahhhhahaa
 

ERA_VL

missing you....
une sapo kam mbaruar se lexuari il fabbricante di sogni--andrew crofts...eshte nje liber me te vertet sh i bukur.....ndersa tani po lexoj krim dhe ndeshkim-dostojevski
 

agfa13

Antar Aktiv
Jacqueline Pascarl (La Principessa Schiava)

Princesha Skllave. Shum i bukur.
 

bella

Anëtar i Nderuar
Po lexoj Epshi i Elfride Jelinek .....Deri tani, pra fillimi duket nje liber terheqes.

Eshte shkrimtarja e romanit te famshem "Pianistja" e se ciles iu dha dhe cmimi Nobel ne vitin 2004.

Me kete roman ajo zbulon edhe njehere korrupsionin grotesk te shoqerise moderrne austriake.
 

ERA_VL

missing you....
kodi zero--ken follett
 

*deliza*

VIP
V.I.P
Enderro, sfido dhe do t'ia dalesh - Richard Branson
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Engjej dhe Djaj : Dan Brown por e kam lene pergjysem
 
Top