Librat antikuar

E**A**

Antarë i Respektuar
Ekspozita e parë me një koleksion librash unik antikuar në Shqipëri është realizuar në tetor 2018 nga Ylli Sula, botues i gazeta Çelësi (botohet 2 herë në javë), guidat e Tiranës, Biznesit, Turistike (botime vjetore), çmimeve Kult (një herë në vit), etj...

Ke kjo tema mund të ndani botime të vjetra dhe ndonjë detaj apo info interesant
 

E**A**

Antarë i Respektuar
tempImageMVSsXa.jpg

tempImagepi01vN.jpg

tempImageNoThvo.jpg

tempImagesK784M.jpg

tempImageXoJCap.jpg

ps.
I kam blerë më lirë se aq, çmimet ja kam vënë vetë, për qejfin tim personal 😁

Përherë më tërheqin këto shënimet ke faqet e para, apo diku aty apo atje...

Këto janë botime me 10 000 kopje secila, botuar në vitet 1981 - 1982, shiteshin nga 16 lek 😁
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm

E**A**

Antarë i Respektuar

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
Shtepia e halles time eshte akoma nje shtepi e kohes se Enverit. Mobilje te vjetra, sende te vjetra, centro te vjetra, por duken aq te reja.
arar.JPG

Ka dhe tek koka e divaneve libra qe i ka lexuar ne rini te saj, pra ketu e para 70 vitesh. Ajo eshte 83 vjec tani. Kam ne plan t'ja kerkoj te m'i fale mua.
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Shtepia e halles time eshte akoma nje shtepi e kohes se Enverit. Mobilje te vjetra, sende te vjetra, centro te vjetra, por duken aq te reja.
Shiko fotografinë 1942647

Ka dhe tek koka e divaneve libra qe i ka lexuar ne rini te saj, pra ketu e para 70 vitesh. Ajo eshte 83 vjec tani. Kam ne plan t'ja kerkoj te m'i fale mua.
Sa nostalgji. Duket sikur cdo element ne ate dritare flet,pravnaku,lulet...harmonia mes tyre .
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
Sa nostalgji. Duket sikur cdo element ne ate dritare flet,pravnaku,lulet...harmonia mes tyre .
Ne fakt ashtu eshte. Edhe vete halla eshte nje liber me vete. Fatkeqesisht mospervoja ime me shkrim historish te gjata, me ka ndaluar nga shkrimi i autobiografise se saj. Ndonese m'a ka kerkuar kaq shume here! Kete shtepi ajo e ka fituar vete, duke punuar pas pune, ne menyre vullnetare ne ndertim!
 

Lauri

Anunnak
@E**A** ndjek A Vataj 👌
Kam publikuar mjaft tema këtu të marrë tek ai. Mjaft i pasur është.
 

E**A**

Antarë i Respektuar
Shume teme e bukur👍
Por nje gje nuk kuptova une-
Ca dmth antikuar?🤷‍♂️

Antikuar m.sh. - Mbledhës e shitës sendesh që çmohen për vjetërsinë a për vlerën e tyre historike; mbledhës e shitës librash të vjetër e të rrallë.

 

E**A**

Antarë i Respektuar
E kisha fjalen qe nuk eshte shqip😛

"Antik" fjalë Shqipe është, por janë disa fjalë që nuk jemi mësuar t'i dëgjojmë apo t'i përdorim.

Ja një shembull tjetër: Plëngprishëse - plëngpríshës,-e mbiemër; edhe si emër; që e prish vend e pa vend pasurinë; shkapërdar.

show_logo.jpeg
 
"Antik" fjalë Shqipe është, por janë disa fjalë që nuk jemi mësuar t'i dëgjojmë apo t'i përdorim.

Ja një shembull tjetër: Plëngprishëse - plëngpríshës,-e mbiemër; edhe si emër; që e prish vend e pa vend pasurinë; shkapërdar.

Shiko fotografinë 1942652
Nese do thoje Libra Antikë atehere ok por fjala Antikuar vjen nga frengjishtja Antiquar qe eshte nje dyqan me sende antike, por shprehja 'libra antikuar' nuk perdoret ne shqip.
Ndjese per 'fiskalitetin' 😝

As fjala 'fiskalitet' nuk eshte shqip😂
 

E**A**

Antarë i Respektuar
Nese do thoje Libra Antikë atehere ok por fjala Antikuar vjen nga frengjishtja Antiquar qe eshte nje dyqan me sende antike, por shprehja 'libra antikuar' nuk perdoret ne shqip.
Ndjese per 'fiskalitetin' 😝

As fjala 'fiskalitet' nuk eshte shqip😂

Ka kuptim kjo që thua.

Unë gjuhën franceze nuk e njoh por hapsi i ekspozitës i ka mbaruar studimet në Francë dhe është njohës shumë i mirë i gjuhës franceze, gjërat më të vjetra në koleksionin e tij libra, harta, etj... janë botime franceze, e mbaj mend se kam ndjekur një emision para ekspozitës.

Unë vetë jam kundër përvetësimit të çdo fjale si shqip. Në një diskutim si këtu u zgjata shumë me dikë që e nxirte fjalën peshqir shqip, bënte lidhjen për të fshirë ndërkohë që është një fjalë që ka hyrë në shqip nga Otomanët, e ka zanafillën nga Persishtja.

Gjuha vjen duke u pasuruar sa më shumë që zhvillohet një komb dhe kontaktet me botën e jashtme. Kjo fjalë ka kohë që ka hyrë në Shqip.

libri-antikuar-per-shqiperine-ne-biblioteken-franceskane-at-viktor-demaj-ofm-siva-kodheli.jpeg
 

E**A**

Antarë i Respektuar
Ç'thotë për Ali pashën ? 🙃
Ngusht ja ka sjell disa herë, e frikën ja ka pasur Aliut 😄

Nuk e kam lexuar këtë kopje se para një muaji e kam marë.

Kush i mban mend, kam vite që e kam lexuar një kopje që kam blerë në 2007.
Nga ajo kopje kam fiksuar që Napoleoni i bënte shpesh vetes këtë pyetje: Ç'thotë Parisi?! Po Parisi, ç'thotë Parisi?! 😁
 

Lauri

Anunnak
"Nga kusar në Pasha."
"Diamanti i Janinës"


Kanë pasur edhe kontakt me beteja mes ushtrisë së Ali Pashës me forcat franceze të Bonapartit.
Mjaft i druhej Pashajt 😄
 

E**A**

Antarë i Respektuar
"Nga kusar në Pasha."
"Diamanti i Janinës"


Kanë pasur edhe kontakt me beteja mes ushtrisë së Ali Pashës me forcat franceze të Bonapartit.
Mjaft i druhej Pashajt 😄

Kam nisur një libër me kopertinë të zezë të Sabri Godos, por nuk e përfundova, pastaj ja dhashë dikujt, do e shfletoj këtë temën 😊
 

Lauri

Anunnak
Buonaparti kishte të bëjë me dy shqiptarë të fortë. Ali Pashën e Tepelenës
Dhe Mehmet Ali Pashën (me origjinë nga Korça) në Egjipt.
Me shqiptarët Napoleoni e mbaste by ...mirë 👌😄
 
Top