• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Letrat e Gjon Palit, zbulohet miqësia me një grua

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
[video=youtube;K4-18UnaIO8]https://www.youtube.com/watch?time_continue=25&v=K4-18UnaIO8[/video]

Letrat e Gjon Palit, zbulohet miqësia me një grua


"E dashura ime Tereza. I kam marrë të treja letrat e tua. Ti flet për një ndarje të pavullnetshme, por unë nuk mund të gjej përgjigje për këto fjalë”. Kështu i drejtohej në vitin 1976 Karol Vojtila, atëherë kardinal, filozofes polako-amerikane Anna-Teresa Tymieniecka, me të cilën pati një lidhje të afërt për rreth 30 vite.

Qindra letra dhe fotografi që tregojnë historinë e Vojtilës me gruan e martuar janë siguruar nga media britanike BBC. Korrespondenca që ishte mbajtur larg vëmendjes së publikut në Librarinë Kombëtare të Polonisë zbulon një anë të rrallë të Papës që u nda nga jeta në vitin 2005. Miqësia mes të dyve nisi në 1973-shin, kur Tymieniecka kontaktoi kardinalin Karol Vojtila, atëherë arqipeshkv i Krakovit, lidhur me një libër për filozofinë të shkruar prej tij. Gruaja udhëtoi nga SHBA në Poloni për të diskutuar lidhur me çështjen.

Menjëherë më pas ata nisën të shkëmbenin korrespondencë. Fillimisht, letrat e kardinalit ishin formale, por me forcimin e miqësisë ato u bënë më intime. Dyshja vendosi të punonte për një version më të zgjeruar të librit të Vojtilës. Takimet mes tyre ishin të shpeshta, ashtu si edhe korrespondenca e shkëmbyer. Në vitin 1974 Vojtila shkruante se kishte rilexuar 4 prej letrave të Tymieniecka pasi, siç thoshte, ishin mjaft kuptimplota dhe thellësisht personale.

Zbulohen gjithashtu edhe disa fotografi të papapara ndonjëherë, që shfaqin Karol Vojtilën në versionin më të relaksuar. Dyshja shfaqet duke shëtitur, në kamping, madje edhe duke bërë ski në një vend malor. Një prej fotove dëshmon edhe takimin e tyre në Vatikan, shumë vite më vonë. Nga letrat bëhet e qartë se Tymieniecka kishte ndjenja të forta për Papën e ardhshëm, ndërsa Vojtila shfaqet si një njeri që po lufton me veten, për t’i dhënë një kuptim miqësisë së tyre në termat e krishterë.

Në një prej letrave ai e cilëson atë si një dhuratë nga Zoti dhe siç zbulohet i kishte dhuruar asaj një objekt me shumë vlerë për të, një lloj varëseje që mbahej rreth shpatullave.

/ Top Channel
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Letrat e Gjon Palit, zbulohet miqësia me një grua

Asgje te keq nuk shof... pamvarsisht rregullave se i bejn vete njerzit ne ket jete..cdo njerit i lejohet te dashuroj dhe kjo eshte dhurat me vler nga i madhi zot.....
 
Top