• Në 21 shkurt, 3 javë më parë, Italia kishte në total vetëm 16 raste me koronavirus,aq sa ka pak a shumë Shqipëria sot. Papërgjegjshmëria bëri që Italia të ketë afro 15 mijë të prekur, 1000 të vdekur e 2000 të tjerë në gjendje kritike dhe të shpërndajë virusin në gjithë Europën. Urojmë që të gjithë të bëhemi aq të përgjegjshëm sa mos të bëhemi pas 3 javësh, ajo që është Italia sot.

Lashtesia e gjuhes

Moonlight

Gone Girl!
Staf në FV.AL
Kjo është pema e gjuhëve indo-europiane e ndertuar ne vitin 1974 nga Instituti i Gjuhëve në Suedi dhe botuar më 1975 tek libri botëror: Webster's New Twentieth Century Dictionary, Unabridged Second Edition, De Luxe Color, William Collins and World Publishing Co., Inc., 1975.
ISBN 0-539-048523-3.
Siç shihet, gjuha më e vjetër është SHQIPJA. Një pemë të ngjashme botoi gjatë viteve 1985-1999 edhe historiani arbëresh (arvanitas) Aristidh Kola në Greqi. 

TiKu1

Antarë i Respektuar
Amon more kush e ka vene greqishten aty si gjuhe e vjeter kur ajo gjuhe dihet mire qe u zhvillua ne vitin 1824 . :(
 

TiKu1

Antarë i Respektuar
Aristidhi nuk e vuri gjuhen greke ne rrenje pasi greqishtja e lashte kish ishte gjuha qe flisnin banoret ne More dhe camet. ;)
 

Moonlight

Gone Girl!
Staf në FV.AL
Aristidhi nuk e vuri gjuhen greke ne rrenje pasi greqishtja e lashte kish ishte gjuha qe flisnin banoret ne More dhe camet. ;)
Po them per artikullin jo per Aristidhin dhe kurikulen e tij
Dihet qe Aristidhi u vra pikerisht per kete fakt, pasi mbrojti e mbajti gjalle gjuhen shqipe
 

TiKu1

Antarë i Respektuar
Nuk u vra por u eleminuar me metoda speciale. Eshte e vertete qe ai arriti te bente zbulime shume te rendesishme te cilat demaskuan deri ne nje fare mase edhe falcitetin e kultures Helene por fatkeqesi qe nuk gjeti perkrahje nga askush ne ato kohe te errta.
Ne shqiptaret e kemi zakon qe ti japim atributet gjithmone pas vdekjes. ;)
 

Moonlight

Gone Girl!
Staf në FV.AL
Nuk u vra por u eleminuar me metoda speciale. Eshte e vertete qe ai arriti te bente zbulime shume te rendesishme te cilat demaskuan deri ne nje fare mase edhe falcitetin e kultures Helene por fatkeqesi qe nuk gjeti perkrahje nga askush ne ato kohe te errta.
Ne shqiptaret e kemi zakon qe ti japim atributet gjithmone pas vdekjes. ;)
kur them u vra , u eliminuar , u helmua me i llaf e zhduken te gjitha sinonime jane

Ka shume teza te hedhura nga Aristidhi ne fakt ....


nje e shkeputur

Tezeu ishte me origjinë nga fisi i Lapëve, të cilët jetonin në faqen lindore të malit të Pindit. Lapët duhej të jenë i të njëjtit fis me labët e sotëm, ndoshta Labëri apo Lapëri është quajtur zona malore nga Pindi deri në Karaburun. Këtë ide e hedh Aristidh Kola, që ishte një njohës shumë i mirë i popullsisë së këtyre territoreve. Tezeu njihet si mbreti i parë i Athinës dhe ka qeverisur në shekullin XIII p.k.Tezeu njihet për reformat dhe ligjet që vendosi në qytet ku kryesorja ka qenë ndarja e popullsisë në disa kategori sipas pasurisë. Ai ndërtoi akropolin e Athinës, por muret rrethuese që janë quajtur si pellazge nuk dihet se në ç’kohë janë ndërtuar.Ishte një burrë i pabesë dhe i linte femrat në mes të rrugës, pavarësisht se çfarë mund të bënin ato për të. Kështu pati disa gra, të parën Arjanën, princeshën e mbretit të Kretës, të cilën më vonë e braktisi. Rrëmbeu mbretëreshën e Amazonave, Hipolyten, me të cilën pati një fëmijë dhe që më vonë e la dhe u martua me Fedrën, me të cilin pati djalin Akaman, që mori pjesë në Luftën e Trojës. Ka burime që thonë se Hypolyta solli amazonat për të vrarë të gjithë pjesëmarrësit në dasmë, por nuk ia arriti dot.

Gruaja e tij, Fedra, ra në dashuri me djalin që ai e kishte me amazonën Hypolyta, që quhej si e ëma Hy-po-lyt, por ai e refuzoi atë. Thuhet se ajo e gënjeu Tezeun se gjoja djali i tij e kishte përdhunuar dhe Tezeu vret të birin, por më pas del se ai ishte i pafajshëm dhe Fedra vret veten. Tezeu mbahet si mbreti i parë i Athinës dhe si i pari që kreu reforma në atë vend
 
Top