• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Lajme nga Bota Islame

redi-

Anëtar i Respektuar
Titulli: Lajme nga Bota Islame

Tema: Vendim historik, KMSH merr vendim per ndertimin e Xhamise se Namazgjase

Kryesia e KMSH-së pasi ka analizuar të gjitha detajet për ndërtimin e një xhamie të madhe në Tiranë, e shumëpritur kjo prej kohësh, është mbledhur sot më dt. 20 Shtator 2011, në një mbledhje të posaçme, ku ka marrë vendimin historik, që xhamia e re të ndërtohet në sheshin e Namazgjasë, tokë kjo e trashëguar brez pas brezi si vend për të falur namaz. Projekti i ndërtimit të kësaj xhamie daton që më 1993, ku u vendos edhe guri themeltar në prani edhe të kryetarit të atëhershëm të Bashkisë Tiranë dhe pas një kalvari zvarritjesh dhe burokracish, ka arritur sot në zgjidhjen përfundimtare të këtij problemi për mijëra besimtarë kryeqytetas.Truallit të Namazgjasë i është marrë një sipërfaqe e konsiderueshme nga zgjerimi i rrugëve të Unazës dhe asaj “George Bush”, e cila mbeti pa u kompensuar nga Bashkia. Në kompensim të kësaj sipërfaqeje Këshilli i Ministrave me dt. 06.04.2011, i ka dhënë Komunitetit Mysliman të Shqipërisë një sipërfaqe prej 2570.5 metrash katrorë, duke e çuar sipërfaqen e përgjithshme në rreth 5.300 metra katrorë.


Kështu, sipas këtij vendimi të qeverisë, sipërfaqja prej 2570.5 m², e ndodhur në zonën kadastrale 8150, me numër pasurie 1/82, pjesë e pronës së listuar me nr. 592, me sipërfaqe të përgjithshme 6739 m2, në listën e miratuar me vendimin "Për miratimin e listës së pjesshme të pronave të paluajtshme shtetërore, në Bashkinë Tiranë, të qarkut të Tiranës", pronë shtetërore, sipas planit të rilevimit, që i bashkëlidhet këtij vendimi, kalon në përgjegjësi administrimi të Ministrisë së Drejtësisë, me qëllim ndjekjen e procedurave ligjore që nevojiten për ndërtimin e xhamisë "Namazgjaja", për Komunitetin Mysliman Shqiptar. Menjëherë pas këtij vendimi, ndalohet tjetërsimi apo dhënia në përdorim e pronës së përcaktuar për qëllime të tjera, të ndryshme nga ndërtimi i xhamisë "Namazgjaja", e Tiranës, për Komunitetin Mysliman Shqiptar", thuhet në vendimin e Këshillit të Ministrave.Me vendimin e datës së sotme (20 shtator 2011), Kryesia e Komunitetit Mysliman të Shqipërisë, ka dhënë zyrtarisht startin për ndjekjen me hapa të shpejtë të të gjitha procedurave për ndërtimin e xhamisë së Namazgjasë, si një kompleks multifunksional, ku do të përfshijë krahas xhamisë një Qendër Kultutore, bibliotekë, salla konferencash, etj. Hapat ligjorë për ndërtimin e Kompeksit të Namazgjasë do të ndiqen nga Komisioni i ngarkuar me këtë punë, nga Kryesia e KMSH-së në bashkëpunim me Bashkinë e Tiranës.

Nga: ForumiVizitor - Portali
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Lajme nga Bota Islame

Festa e Kurban Bajramit me 6 NëntorSipas përllogaritjeve të Institutit Kombëtar për studimet astronomike dhe gjeofizike në Egjipt, dita e Arafatit do të jetë ditën e shtunë, 5 Nëntor 2011, kurse dita e Kurban Bajramit është të dielën, 6 Nëntor.

Sipas kreut të këtij institucioni, dr. Hatim Aude, dita e parë e Dhul Hixhes do të jetë të premten, 28 tetor, kurse hëna e re do të lindë në orën 21.56 mbrëmjen e ditës së mërkurë, një ditë para ditës kur mundësohet shikimi i hënës.

Ai tha se hëna e re do të qëndrojë në qiellin e Mekës pas perëndimit të diellit për 27 minuta, në Kajro 22 minuta dhe në kryeqytetet e botës arabe dhe islame nga 13 deri 42 minuta.

Kështu, sipas përllogaritjeve astronomike të këtij instituti, dita e parë e muajit Dhul Hixhe do të jetë ditën e premte, 28 tetor. Kurse dita e parë e Kurban Bajramit do të jetë me datën 6 nëntor. /AO/
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Lajme nga Bota Islame

Suedi: Policja e parë me mbulesëDona El Xhamal (Donna Eljammal) 26 vjeçare është bërë policja e parë me mbulesë në Suedi. Ajo kishte dëshiruar të punonte si police shumë kohë para se të fillonte të mbante mbulesën islame.

“Prej se kam qenë e vogël unë dëshiroja që ti ndihmoja të tjerëve në vend se vetëm të qëndroja para kompjuterit.”

Vitin e kaluar u lejua mbajtja e mbulesës në policinë suedeze pas një debati të gjerë në vend.

Ajo e mban mbulesën e saj gjatë punës në polici dhe thotë se nuk ka asnjë pengesë gjatë punës andaj nuk e shef të arsyeshme heqjen e saj.

Sipas legjislaturës Islame veshja modeste e mbulesës është obligim për çdo femër të moshës se rritur. /mesazhi/
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Lajme nga Bota Islame

Ndërpret ministrin gjerman, Davutoglu: Ministër, nuk ekziston terrorizëm islamik


Ministri i jashtëm turk Ahmed Davutoglu, i cili ndodhet në Gjermani për një vizitë pesë ditore, e ndërpreu fjalën e ministrit të brendshëm gjerman, Hans Peter Friedrich, për shkak se përdori termin “terrorizëm islamik” gjatë një takimi në mbrëmje.

Davutoglu e ndërpreu fjalimin e ministrit kur ai përmendi togfjalëshin “terrorizëm islamist”, duke thënë: “Një minutë, unë asnjëherë nuk kam përdorur termin “terrorist i krishterë” edhe pse vrasësit neo-nazistë (që akuzohen për vrasjen e tetë turqve dhe një greku) janë të krishterë. Ju nuk mund të thoni “terroristë islamistë”. A mos kam përdorur unë togfjalëshin “racistë gjermanë” pas incidenteve(vrasjes së emigranteve)” dhe shtoi se ai mund t’i përkufizonte vrasjet si akte raciste dhe akte të një organizate neo-naziste, por nuk i quan vrasësit terroristë të krishterë.

Kur ministri gjerman u shpreh se ata përdornin frazën terrorizëm islamik për t’iu referuar grupeve si al-Kaeda, Davutoglu u përgjigj: “Po, ne mund t’i quajme al-Kaeden apo Baader Menihof organizata bandite terroriste, por nuk mund te përdorim termat terroristë islamistë apo të krishterë.”

Para takimit me Friedrich, ministri turk u takuam e familjet e viktimave turq të vrarë nga grupe kriminele neo-naziste. // radioislame.com
 

Love

βeℓℓe â๓e
Pe: Lajme nga Bota Islame

Cdo komentim u fshi.. Tema ngelet veç per lajme..

Jetesa dhe lajmi yt i fundit u fshi per arsye se eshte postuar ne vend tjeter..
Gjithe te mirat..
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Pe: Lajme nga Bota Islame

ok shume faleminderit

te pershendes

---------- Post added at 21:31 ---------- Previous post was at 21:29 ----------


Fshiej te gjitha te panevojshmet te lutem!

Do te benit mir.

Shum faleminderit
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Lajme nga Bota Islame

Hjuston: Hapet eskpozita e artit islamikIslami ka qenë i përhapur në kulturat dhe besimet e tjera duke kaluar edhe caqet e vendlindjes së tij, gadishullit Arabik.

Mes traditave islame ka një vend të çmuar edhe tradita e dhurimit, qoftë për oportunizëm apo arsye altruiste. Punimet e artit që janë dhuruar gjatë shekujve shpesh paraqesin motive që menjëherë të sjellin në mendje kulturën islame. Tradita e shkëmbimit të dhuratave është në vëmendjen e një ekspozite të hapur në Muzeun e Arteve të Bukura në Hjuston.

Tema e ekspozitës jepet që në titullin e saj;”Dhuratat e Sulltanit; Arti i dhurimit në ligjin islamik”.

Kuratorja Françeska Leoni thotë se çdo pjesë e ekspozuar këtu pasqyron këtë ide.

“Kjo ekspozitë ka patur shkëmbimin e dhuratave si ide”.

“Kjo pjatë zbukuruese është në hyrje. Në të është një shprehej e Kuranit:” Ai që beson se Zoti të jep, është bujar me dhuratat”

Zonja Leoni thotë se dhënia e dhuratave ka një kuptim të veçantë në botën muslimane.

“Në botën islamike, bujaria ka qenë përherë një cilësi shumë e çmuar... Ka qenë thuajse një detyrim etik për t’u dhënë njerëzve në nevojë”.

Shumica e produketeve të ekspozura kanë qenë dhurata për arsye politike- për të arritur një rezultat të caktuar. Si kjo panoramë e krijuar me bojë dhe flori që tregon marrjen e postit të ambasadorit të Persisë nga një indian i pasur në shekullin e 17, panoramë që i përkiste mbretëreshës Elizabeta e dytë.

Ekspozita tregon se si Islami paraqet veten e tij tek të tjerët përmes shkëmbimit të dhuratave, pavarësisht nëse qëllimi ishte personal, politik apo fetar.

Një komplet tavllash të pikturuara në qeramikë dhe disa sixhade janë mes dhuratave të ekspozuara këtu. Mjaft objekte shpalosin arabeska dhe forma gjeometrike pasi Islami është kundër përshkrimit të njerëzve dhe kafshëve.

“ثshtë i kundondodhur përdorimi i gjeometrisë dhe formave gjeometrike nga Spanja në Azinë Qendrore dhe në Indnezi. اdo vend jep ndikimin e tij në këtë formë arti”.

Karen Wite ka ardhur të shohë ekspozitën dhe u befasua nga larmia e këtyre punimeve.

“Jam e befasuar nga detajet, dhe nga ngjyrat e ndryshme”.

Françeska Leoni thotë se bukurshkrimi arab ka ndikuar tek artistët që vinin nga larg në Gadishullin Arabik, për të mësuar gjuhën përmes shkrimeve të shenjta të Kuranit.

“Transformimi i gjuhës, nga e folura bukur në të shkruarën bukur, është shoqëruar me rëndësinë që ka fjala e shkruar në Islam që në krye të herës”.

Për njerëzit nga vendet muslimane, transformi i fjalës së shkruar në art është diçka e njohur.

“ثshtë e mrekullueshme për t’u parë, dhe përfundimisht ndihmon në zhvillimin e rajonit si një i tërë, pasi nëse përzieni besimet fetare dhe artin dhe nëse kjo bëhet bukur, atëherë kjo çon në zhvillimin e rajonit”.

Banorit të Hjustonit, Cirus Majeh, disa objekte i kujtojnë fëmijërin në Iran.

“Sidomos kur sheh qilimat persianë... Të ulesh në to, kjo të jep një ndjesi të veçantë”.

Ndjenja e mrekullueshme që përçojnë këto punime arti, është dhurata që ato u japin vizitorëve./voa/
 

redi-

Anëtar i Respektuar
Re: Lajme nga Bota Islame

Teme: Hapet nje xhami e re ne France
Nje xhami e re u hap me 29 dhjetor ne qytetin Cote d'Or te Frances.

Kjo xhami eshte ngritur prane nderteses se "Le Bien Publik", e cila prodhon nje reviste lokale me te njejtin titull.

Projekti i ndertimit te xhamise eshte mbeshtetur financiarisht nga komuniteti lokal.

Xhamia eshte ngritur ne nje vend me hapesire 200 metra katrore, e cila zevendeson nje xhami tjeter me hapesire 27 meter ne qender te vendit.

Nje tjete xhami e re eshte raportuar te hapet ne France ne te ardhmen e afert./forumivizitor/
 
Last edited by a moderator:

redi-

Anëtar i Respektuar
Re: Titulli: Lajme nga Bota Islame

Tema: Themelohet muzeu islamik ne Paris

Muzeu Islamik i Institutit te Botes Arabe (IMA), do te themelohet gjate muajit mars te ketij viti ne Paris, kryeqytetin e Frances. Muzeu do te themelohet ne kuader te Institutit te Botes Arabe te ketij qyteti

Ndertimi i objektit te muzeut te ri te Institutit per Boten Arabe eshte perfunduar pas dy viteve te tera pune dhe kjo qender e artit islamik do te promovohet me rastin e njezete e pese vjetorit te ketij instituti ne mars te ketij viti.

Ky muze i ri ka kater kate dhe do te ekspozon mbi 600 vepra ne lidhje me kulturen dhe qyteterimin islam./forumivizitor/
 
Last edited by a moderator:

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Lajme nga Bota Islame

Muzeu Islamik i Institutit të Botës Arabe (IMA), do të themelohet gjatë muajit mars të këtij viti në Paris, kryeqytetin e Francës. Muzeu do të themelohet në kuadër të Institutit të Botës Arabe të këtij qyteti

Ndërtimi i objektit të muzeut të ri të Institutit për Botën Arabe është përfunduar pas dy viteve të tëra punë dhe kjo qendër e artit islamik do të promovohet me rastin e njëzetë e pesë vjetorit të këtij instituti në mars të këtij viti.

Ky muze i ri ka katër kate dhe do të ekspozon mbi 600 vepra në lidhje me kulturën dhe qytetërimin islam.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Lajme nga Bota Islame

Një gjykatë në SHBA njeh ligjin e SheriatitNjë gjykatë federale e apelit në SHBA, ka mbështetur padinë e një myslimani kundër shtetit të Oklahomës, e cilal synonte të korrigjojë një amandament kushtetues i cili nuk u lejon gjykatave lokale të marrin parasysh dispozitat e Sheriatit islam në shqyrtimin e çështjeve dhe marrjen e vendimeve bazuar në të.

Rasti ka të bëjë me propozimin e paraqitur nga Rex Dunkan, një republikan nga Oklahoma, i cili ka propozuar një ndërhyrje në kushtetutë për të mos lejuar marrjen në konsideratë të dispozitave të Sheriatit islam në vendimet dhe gjykimet që merren nga gjykatat e shtetit.

Por myslimanët e këtij shteti e kanë konsideruar këtë si një rast të mungesës së tolerancës ndaj myslimanëve, duke thënë se nuk ka asnjë rrezik nga zbatimi i sheriatit islam në Oklahoma.

Kreu i Marrëdhënieve amerikano-islame në Oklahoma, Munir Avad, është shprehur se ndryshimi përbën shkelje kushtetuese të lirisë së besimit. Ai tha se nëse do të ndodhë ky ndryshim, do të ndikojë në të gjithë jetën e tij, duke përfshirë testamentin dhe marrëveshjet e ndryshme.

Sipas tekstit të propozuar për ndryshim: “Kushtetuta e Oklahomës i ndalon gjykatat e shtetit të marrin në konsideratë në marrjen e vendimeve konceptet ligjore të popujve apo kulturave të tjera, sidomos ligjin ndërkombëtar dhe atë islam.”

Por gjykata federale e apelit, ditën e martë, pasi shqyrtoi padinë, e la në fuqi ligjin e vendosur nëpërmjet një referendumi në vitin 2010.

Gjykatësja Vicky Miles u shpreh se z. Munir Avad ofroi fakte të qarta lidhur me dëmet që mund ti shkaktohen komunitetit mysliman si pasojë e ndryshimit të kësaj pike në kushtetutë. /AO/
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Lajme nga Bota Islame

Hollandë, vesh shami, kritikohet MbretëreshaPartia anti-islamike e akuzoi se legjitimoi shtypjen e grave

Mjaft debate janë ndezur në Holandë, pasi Mbretëresha hollandeze u pa të mbante një veshje të stilit islamik gjatë një vizite zyrtare.

Në ditën e fundit të udhëtimit të saj në Emiratet e Bashkuara Arabe, mbretëresha Beatris vizitoi xhaminë e madhe të Sultan-Kabus në Oman, ku mbante të veshur një shami në kokë, doreza dhe kapele të zezë. Një veshje kjo që tërhoqi mjaft vëmendjen e Partisë anti-islamike të Lirisë, e cila e akuzoi mbretëreshën, se legjitimoi shtypjen e grave.

Mbretëresha Beatrix shoqërohej në xhami nga i biri, dhe gruaja e tij, e cila gjithashtu ishte e mbuluar për të respektuar këtë vizitë.

Partia e Lirisë drejtohet nga Geert Wilders, i famshëm për kritikat e ashpra ndaj Islamit dhe kundërshtinë ndaj emigracionit, ndërsa mbretëresha tregoi hapur pikëpamjet e saj dhe se nuk është fan i politikave anti islamike të Wilders ./abc/
 

redi-

Anëtar i Respektuar
Titulli: Lajme nga Bota Islame

Tema: Gjermani, Hamburgu njeh fenë Islame zyrtarisht

Hamburgu është në prag të njohjes zyrtare të fesë islame, bazuar në një konventë ndërkombëtare, sipas të cilës pakicat fetare vendosen në pozita të barabarta juridike me grupet e tjera fetare.

Hamburgu do të njohë një nga tre organizatat më të mëdha islame, si përfaqësuese e myslimanëve tek autoritetet gjermane.

Për herë të parë që nga themelimi i shtetit modern gjerman, myslimanët do të njihen si komunitet fetar, të cilit i janë garantuar dhe kodifikuar të drejtat. Ky jap vjen si kurorëzim i negociatave të zhvilluara mes tre organizatave islame më të mëdha ( Unioni islam turk, Këshilli i shoqatave islame dhe Unioni i qendrave kulturore islame) me tre qeveri të njëpasnjëshme që nga viti 2007.

Iniciativa për nënshkrimin e kësaj marrëveshjeje me myslimanët, ishte e vetë presidentit të shtetit të Hamburgut, i cili i përket partisë Demokristiane. Qeveria e tij pati nënshkruar një marrëveshje të ngjashme me kishat katolike dhe protestante dhe më pas me komunitetin hebre.

Partia Demokristiane fitoi shumicën absolute në zgjedhjet lokale, gjë e cila i mundësoi të formojë qeverinë e Hamburgut në shkurt të vitit 2011. Pas rënies së koalicionit të mëparshëm, qeveria e re i nxori bisedimet me myslimanët nga ngrirja për ti kurorëzuar me këtë marrëveshje të rëndësishme.

Zëdhënësi i qeverisë së Hamburgut, Christof Holstein, ka thënë se marrëveshja e re vendos rregulla për organizimin e praktikave myslimane, ndërtimin e xhamive dhe të drejtën për ditë pushimi gjatë festave islame, kujdesin fetar për të burgosurit myslimanë në burgje, mësimin e islamit për nxënësit myslimanë, ngritjen e një varreze myslimane, dhënien e vizave për të sjellë imamë etj…”
/http://islami-puke.forumo.org/t2389-gjermani-hamburgu-njeh-fene-islame-zyrtarisht/
 

redi-

Anëtar i Respektuar
Titulli: Lajme nga Bota Islame

Tema: Në Bern të Zvicrës ndërtohet xhamia më e madhe

Këshilli Qendror i Myslimanëve të Zvicrës, ka njoftuar se është nxjerrë vendimi për ndërtimin e xhamisë më të madhe në Zvicër. Kjo xhami do të ndërtohet në qytetin e Bernit.

Mediat zvicerane kanë njoftuar që Këshilli qendrorë i myslimanëve të këtij vendi është duke zhvilluar negociata me zyrtarë fetarë të shteteve islamike të rajonit të Gjirit Persik, për ta siguruar buxhetin e nevojshëm financiar për ndërtimin e xhamisë më të madhe në Zvicër në kryeqytetin e këtij vendi, Bern.

Nikolas Blansho, kryetar i Këshillit qendrorë të myslimanëve të Zvicrës në lidhje me këtë ka deklaruar: “Për ndërtimin e kësaj xhamie të madhe kemi nevojë për një shumë mbi 20 milion franga zvicerane dhe ende nuk kemi biseduar me ndonjë shtet të veçantë të rajonit të Gjirit Persik.
Nga: /islami-puke.forumo.org/
 

redi-

Anëtar i Respektuar
Titulli: Lajme nga Bota Islame

Tema: Gjermani, fillon punën zyrtarisht fakulteti i Teologjisë Islame

UNIVERSITTI TـBINGEN, GJERMANI

Fakulteti i teologjisë islame në Gjermani ka filluar zyrtarisht punën. Agjencia e lajmeve Irib, njofton se ka nisur punën që prej 16 Janarit fakulteti i parë për Teologji Islame me regjistrimin e 36 studentëve në nivelin bachelor.

Ky fakultet është themeluar në Universitetin Tübingen të Gjermanisë, i cili konsiderohet si njëri prej katër fakulteteve të islamologjisë në Gjermani.

Anet Shavan, ministre e arsimit në Gjermani që edhe vetë është një e diplomuar në degën e teologjisë krishtere, në lidhje me këtë u shpreh: “Promovimi dhe hapja e fakultetit për teologji islame është një iniciativë e rëndësishme drejtë integrimit të myslimanëve në shoqërinë e Gjermanisë”./islami-puke.forumo.org/
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Lajme nga Bota Islame

Zjarri nuk dogji Kuranin (Video)

Novi Pazar – Zjarri që përfshiu xhaminë Muhaxhir në Novi Pazar dogji të gjitha, por jo edhe faqet e librit te Allahut – Kur’anin.

Kongregacioni dhe banorët lokal kanë dëshmuar për të, dhe ranë dakord që kjo mbetet një mrekulli, Që çdo gjë tjetër, duke përfshirë edhe ndërtimet metalike janë djegur. Këtë ngjarje regjistuan edhe televizionet lokale dhe ato serbe.

Shihni videon e më poshtme./mesazhi/

Kuran preziveo pozar.VOB - YouTube
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Lajme nga Bota Islame

Aktori Liam Neeson dëshiron të kthehet në besimtar musliman

Ylli hollivudian Liam Neeson po mendon të heqë dorë nga besimi katolik për t’u kthyer në një musliman.
59-vjeçari tregon se lutjet islamike i kanë hyrë në zemër gjatë qëndrimit në Stamboll për realizimin e disa xhirimeve.

“Thirrja për lutje ndodhte pesë herë në ditë dhe gjatë javës së parë kjo gjë të çmendte, por më vonë jo vetëm që mësoheshe me këtë frymë, por të dukej si gjëja më e bukur e në botë! Atje kishte 4 mijë Xhami nëpër qytet. Disa prej tyre janë vërtetë mahnitëse dhe me të vërtetë kam filluar të mendoj të kthehem në një musliman.”
Liam është rritur në Irlandën e Veriut në një familje të devotshme katolike dhe ai u pagëzua me emrin e priftit lokal. Por aktori, gruaja e të cilit, Natasha Richardson, vdiq në moshën 45-vjeçare gjatë një aksident skiimi në 2009-ën, ka folur edhe më parë rreth sfidave me besimin e tij.
Ai është shprehur, “Unë jam edukuar si një katolik, por mendoj se secili nga ne pyet veten në mënyrë të pavetëdijshme se çfarë jemi duke bërë në këtë planet? Vazhdimisht lexoj libra mbi Zotin apo mungesën e tij dhe ateizmin…”
Duket se vizita e tij e fundit në qytetin turk e ka bërë t’i ndizet sërish besimi në Zot! (LajmeShqip.com)
 

redi-

Anëtar i Respektuar
Titulli: Lajme nga Bota Islame

Tema: Grafite antiislame në muret e xhamisë Isakije

Mbrëmjen e 30-31 Janarit 2012 nga personave të paidentifikuar ishin të shkrujatur dhe përdhosur muret e xhamisë Isakije, gjegjësisht të shkrujtura me grafite tani më të njohura antiislame dhe antishqiptare: Vdekje për shqiptarët dhe kryqe të vizatuara etj.
Me këtë rast Myftinia e BFI Manastir me kohë ka informuar dhe paraqitur rastin tek autoritet e rendit për grafitet e shkrujtura në muret e xhamisë, dhe njëkohësisht dërgoi letër deri tek SPM- Manastir në të cilën shkruan: “ Të nderuar, Myftinia e BFI- Manastir paraqet ngjarjen, gjegjësisht në mënyrë permanente është në gjendje të tilla, për të cilat institucioni i juaj është mirë dhe hollësisht i njoftuar, ngase ky është një nga shumë rastet të cilat gjithnjë i kemi paraqitur, për fat të keq gjithnjë përsëriten, ndërsa nga institucioni i juaj asnjëherë nuk kemi marrur informacion kthyes gjegjësisht përgjigje, a është ndërmarrë diçka dhe çka është ndërmarrë, por ne mendojmë se nëse asgjë më shumë, duhet të ngritni padi për shkelje ose vepër penale për persona të pa njohur. Të nderuar, ju njoftojm se Myftinia e Manastirit, për këtë rast dhe rastet tjera, do të ngre padi penale deri tek prokuroi publik”.
Kështu qëndron tek letra e dërguar deri tek SPM, Manastir e firmosur nga Myftiu i Manastirit, Pllum Veliu.
Nga: ForumiVizitor - Portali
 
Top