• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Kush e fundosi edhe kesaj radhe poetin tone te madh ISMAIL KADARE

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Ketu po flitet per Ismail Kadaren si shkrimtar? Apo po analizohet si person?
Cfare jane gjithe keto? Po kujt i intereson se cfare ka ber Kadareja ne jeten e tij, dhe cfare eshte thurur dhe sterthurur!?
Dhe pa marre ne konsiderate idete qe ai ka, dhe qe une personalisht nuk pajtohem (jo gjithmone) veprat e tij jane te medha, dhe s'ka njeri ta mohoje.
Ai ka trajtuar ceshtje vertete te cmuara qe kan qen te lidhura drejtperdrejt me fatin e kombit tone.
Ai eshte shkrimtare shqiptare, dhe per aq sa ka ber duhet te vlersohet. Pse me doemos duhet vetem te nxjerrim anet e keqija ne?
Pse nuk bejme nje here si bejne te huajte, qe edhe kur nuk eshte nje shkrimtare per t'u ngritur e ngrejne dhe nuk e ulin?

Po flitet per Kadare-ne si person i "fyer" padrejtesisht, dhe si i tille ai nuk ka qene kurre si shkrimtar.
Pra asnje nuk ka vene ne dyshim Kadare-ne si poet, por si hero kombetar!
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Me çudit pa mase fakti qe paska shqipare te cilet nuk dashkan qe Kadareja te marri çmimin Nobel ne Letersi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Keta duhet te radhiten tek tradhtaret ,dhe jo ata qe kan nderruar kombesi per te lehtesuar mbijetesen.
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Me çudit pa mase fakti qe paska shqipare te cilet nuk dashkan qe Kadareja te marri çmimin Nobel ne Letersi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Keta duhet te radhiten tek tradhtaret ,dhe jo ata qe kan nderruar kombesi per te lehtesuar mbijetesen.
ku e pe ti qe sdashka njeri te marre Nobelin se une se pashe ne ndonje vend ???
 

Bianca SK

Anëtar i Nderuar
E kam thene dhe diku tjeter qe Kadere-ja person dhe individ nuk me pelqen aspak...Kadera-ja poet e romanticjent me pelqen shume.
Persa i perket temes mendoj qe Kadere eshte fundosur vete me ato çfare ka bere ne te kaluaren e tij.Disa njerez u hapin gropat te tjereve dhe bien vete gabimisht...

P.s. Nese e meriton çmimin Nobel per letersine do e marre,edhe sikur njerezit te ngrihen ne proteste kunder tij.
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
E kam thene dhe diku tjeter qe Kadere-ja person dhe individ nuk me pelqen aspak...Kadera-ja poet e romanticjent me pelqen shume.
Persa i perket temes mendoj qe Kadere eshte fundosur vete me ato çfare ka bere ne te kaluaren e tij.Disa njerez u hapin gropat te tjereve dhe bien vete gabimisht...
Ja kjo eshte pergjigja me e sakte ..... per ata qe kujojne se duke mos dashur si njeri Kadarene mohojne atdheun dhe behen tradhetare :)
 

bledikorcari

Anëtar i Nderuar
Po flitet per Kadare-ne si person i "fyer" padrejtesisht, dhe si i tille ai nuk ka qene kurre si shkrimtar.
Pra asnje nuk ka vene ne dyshim Kadare-ne si poet, por si hero kombetar!
Hero kombetar Kadareja??!!
 
Po flitet per Kadare-ne si person i "fyer" padrejtesisht, dhe si i tille ai nuk ka qene kurre si shkrimtar.
Pra asnje nuk ka vene ne dyshim Kadare-ne si poet, por si hero kombetar!

Per mua ai shkrimtare mbetet i madh, sepse na ka perfaqsuar denjesisht. Duhet te krenohemi me te se mbi 70 libra te tij jne te perkthyer ne gjuhe te huaja!
Bota mbare duhet te dije qe dhe ne kemi njerez te penes!!!
Ai eshte njeriun qe me veprat e tij ben imazh pozitiv per kombin e vet.
Pak te duket kjo? Nje njeri cili angazhohet per shqiptaret si popull me vlera evropiane,me tradite te lashte...etj etj
Dhe qe ja kane punuar padrejtesisht, mos te duket cudi!
Nuk eshte hera e pare qe bene dallavere te tilla!
 

BeniT

Donatorë
E kam thene dhe diku tjeter qe Kadere-ja person dhe individ nuk me pelqen aspak...Kadera-ja poet e romanticjent me pelqen shume.
Persa i perket temes mendoj qe Kadere eshte fundosur vete me ato çfare ka bere ne te kaluaren e tij.Disa njerez u hapin gropat te tjereve dhe bien vete gabimisht...

P.s. Nese e meriton çmimin Nobel per letersine do e marre,edhe sikur njerezit te ngrihen ne proteste kunder tij.
Me thuaj cili , ne kohen e Xhaxhit , nuk qe servil, spiun duke filluar nga Berisha qe gjasma sot thote ishte kundra rregjimit te Enverit , sic ishte vendi behej kuvendi,
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Per mua ai shkrimtare mbetet i madh, sepse na ka perfaqsuar denjesisht. Duhet te krenohemi me te se mbi 70 libra te tij jne te perkthyer ne gjuhe te huaja!
Bota mbare duhet te dije qe dhe ne kemi njerez te penes!!!
Ai eshte njeriun qe me veprat e tij ben imazh pozitiv per kombin e vet.
Pak te duket kjo? Nje njeri cili angazhohet per shqiptaret si populll me vlera evropiane,me tradite te lashte...etj etj
Dhe qe ja kane punuar padrejtesisht, mos te duket cudi!
Nuk eshte hera e pare qe bene dallavere te tilla!
nje sek po qe se jane te verteta keto qe tha Briciolo me poshte per te gjerat qe ka bere gjat sistemit komunist me vjen keq por cta bej vleren qe tregon jashte kur ka bere ne Shqiperi ato qe mund te kete bere behuni njecik realiste ku ka me shume vlere sipas teje nga bota apo nga populli tend se po i shkatrojme te te gjitha......me qe na ka bere ''reklame'' te mire jashte duhet ti falen ato qe ka bere brenda sipas teje qofte ky Ismail Kadare qofte kush do tjeter .....
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Dmthn sipas teje kushdo kandidoka , per Nobel . dhe ata qe kane hedhur kandidaturen e tij nuk kane ditur se kush eshte Kadare.
kanditatutura etij ka te bej , me intelektin e tij dhe me shkrimet e tij , dhe ai u sulmua dhe vazhdon te sulmohet me shume sepse ai ndryshoi besimin fetar dhe kjo i bezdis disa persona sic ndodhi e njeta gje me Rugoven , dhe Kadare sulmohet nga njerezit qe ja kane zile qe nuk kane arritur ate qe ai ka arritur sot dhe nuk do ta arrijne kurre. kadare eshte dhe do te ngelet nje Shkrimtar i madh. paravisisht nga sulmet qe mund ti behen , qente lehin karvani ecen perpara. normal qe eshte nje nder per popullin Shqiptar, ashtu sic ishte Nene Tereza ne bote, as ajo nuk beri mbase asgje per Shqiperine por ishte nje nder i popullit Shqiptar neper bote.

Ok, po ju shpjegoj se si funksjonon Cmimi Nobel pak a shume, se kam nje mikun tim te mire, qe e morri para 2 muajsh:D

Ne rradhe te pare, duhet te kesh nje person, mundesisht profesor te njohur letersie (qe ka marre nobel) qe te hedhe kandidaturen per ty duke shpjeguar perse e meriton cmimin Nobel.

Komisjoni i Nobel-it, lexon kerkesen per kandidature, dhe kontrollon, nese dikush para teje, ka marre cmim per nje zbulim te tille dhe mbi te gjitha qe vepra jote, ose zbulimi yt nuk duhet te bien ne kundershtim me rregullat e Cmimit.

Nese ti permbush te gjitha rregullat e merr cmimin, nese ti nuk i permbush se dikush para teje ka qene me i zoti....fat per here tjeter!

Pra per tu kandiduar per nobel, mund mos jesh fare intelektual:D
Ky miku im, eshte 23 vjec dhe krahasuar me Kadare-ne ka nje kulture te varfer fare (te pakten shpresoj qe koha ta kete ndihmuar Kadare-ne te zgjeroje njohurite e tij). Eshte vetem nje nxenes i thjeshte i Cambridge-it, i cili ka mbarruar tre vitet e para te universitetit per Ekonomi Finance.
Zbulimi tij kishte te bente me gjetjen e nje kodi tek 1 $ per te justifikuar lidhjen ndermjet Shtetit Amerikan dhe Masoneve! (nuk po zgjerohem ne detaje)...Ky tipi, nuk e ka idene e teknikes se si shkruhet nje liber, s'ka pike imagjinate....di vetem te bej logaritje matematikore...Pra nuk mund te quhet intelektual!

Persa i perket Nene Terezes, ajo nuk pati mundesi te bente dicka konkrete per Shqiperine gjate kohes se Xhaxhit, por beri shume per te varferit ne gjithe boten!;)
 

Bianca SK

Anëtar i Nderuar
Me thuaj cili , ne kohen e Xhaxhit , nuk qe servil, spiun duke filluar nga Berisha qe gjasma sot thote ishte kundra rregjimit te Enverit , sic ishte vendi behej kuvendi,
Pikerisht Beni siç ishte vendi behej kuvendi,kete sjellje te tijen po "vuan" tani ai.Njelloj jane per mua,si Berisha qe ka qene kardiolugo i xhaxhit si ky qe ka qene ai qe i shkruante fjalimet(me korigjoni nese e kam gabim).Po flas gjithmone si individe.
Pastaj ka pas shume te tjere qe kane preferuar te mos servilosen sesa te previlegjoheshin per te botuar librat e tyre.
 

BeniT

Donatorë
Ok, po ju shpjegoj se si funksjonon Cmimi Nobel pak a shume, se kam nje mikun tim te mire, qe e morri para 2 muajsh:D

Ne rradhe te pare, duhet te kesh nje person, mundesisht profesor te njohur letersie (qe ka marre nobel) qe te hedhe kandidaturen per ty duke shpjeguar perse e meriton cmimin Nobel.

Komisjoni i Nobel-it, lexon kerkesen per kandidature, dhe kontrollon, nese dikush para teje, ka marre cmim per nje zbulim te tille dhe mbi te gjitha qe vepra jote, ose zbulimi yt nuk duhet te bien ne kundershtim me rregullat e Cmimit.

Nese ti permbush te gjitha rregullat e merr cmimin, nese ti nuk i permbush se dikush para teje ka qene me i zoti....fat per here tjeter!

Pra per tu kandiduar per nobel, mund mos jesh fare intelektual:D
Ky miku im, eshte 23 vjec dhe krahasuar me Kadare-ne ka nje kulture te varfer fare (te pakten shpresoj qe koha ta kete ndihmuar Kadare-ne te zgjeroje njohurite e tij). Eshte vetem nje nxenes i thjeshte i Cambridge-it, i cili ka mbarruar tre vitet e para te universitetit per Ekonomi Finance.
Zbulimi tij kishte te bente me gjetjen e nje kodi tek 1 $ per te justifikuar lidhjen ndermjet Shtetit Amerikan dhe Masoneve! (nuk po zgjerohem ne detaje)...Ky tipi, nuk e ka idene e teknikes se si shkruhet nje liber, s'ka pike imagjinate....di vetem te bej logaritje matematikore...Pra nuk mund te quhet intelektual!

Persa i perket Nene Terezes, ajo nuk pati mundesi te bente dicka konkrete per Shqiperine gjate kohes se Xhaxhit, por beri shume per te varferit ne gjithe boten!;)
Gjithsesi besoj qe jane te ndare kategorite per Nobel.
Nqs Nene Tereza beri per te varferit , neper bote , te njejten gje po ben edhe Kadare per dashamirsit e librit .
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Per mua ai shkrimtare mbetet i madh, sepse na ka perfaqsuar denjesisht. Duhet te krenohemi me te se mbi 70 libra te tij jne te perkthyer ne gjuhe te huaja!
Bota mbare duhet te dije qe dhe ne kemi njerez te penes!!!
Ai eshte njeriun qe me veprat e tij ben imazh pozitiv per kombin e vet.
Pak te duket kjo? Nje njeri cili angazhohet per shqiptaret si popull me vlera evropiane,me tradite te lashte...etj etj
Dhe qe ja kane punuar padrejtesisht, mos te duket cudi!
Nuk eshte hera e pare qe bene dallavere te tilla!

O capkene, e di sa shqiptare te tjere vlereson bota me shume se Kadare-ne, e ne nuk ja kemi haberin fare nga bien?

Sa per te pare te verteten ne nje kendveshtrim tjeter: Esat Pashe Toptani per anglezet eshte figure intelektuale, per shqiptaret eshte tradhetar Kombi i vrare me te drejte nga Avni Rustemi!
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
O capkene, e di sa shqiptare te tjere vlereson bota me shume se Kadare-ne, e ne nuk ja kemi haberin fare nga bien?

Sa per te pare te verteten ne nje kendveshtrim tjeter: Esat Pashe Toptani per anglezet eshte figure intelektuale, per shqiptaret eshte tradhetar Kombi i vrare me te drejte nga Avni Rustemi!
dhe lind pyetja kush eshte me e rrendesishme mendimi qe kane Anglezet apo qe kane Shqiptaret per nje Shqiptar (kam cik kundershtim per kete)
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Pikerisht Beni siç ishte vendi behej kuvendi,kete sjellje te tijen po "vuan" tani ai.Njelloj jane per mua,si Berisha qe ka qene kardiolugo i xhaxhit si ky qe ka qene ai qe i shkruante fjalimet(me korigjoni nese e kam gabim).Po flas gjithmone si individe.
Pastaj ka pas shume te tjere qe kane preferuar te mos servilosen sesa te previlegjoheshin per te botuar librat e tyre.
Ka pasur edhe disa qe kalonin ne ekstremin tjeter, kundra sistemit, dhe merrnin titullin "shkja, tradhetar, etj" nga Ismail Kadare-ja!

Meqe rra llafi: edhe Mehmet Shehu ishte mik familje me Kadare-ne...Pastaj mbas vdekjes morri emrin tradhetar!
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
dhe lind pyetja kush eshte me e rrendesishme mendimi qe kane Anglezet apo qe kane Shqiptaret per nje Shqiptar (kam cik kundershtim per kete)
Mbase kushedi, tani do ndryshoje kjo ceshtje tek librat e Historise.
Te huajt thone qe Toptani si perfaqesues i denje i Shqiperise per ndarjen e kufinjve, ishte nje nga figurat qe do bente me shume per atdhene (sipas te huajve)...
Per shqiptaret, ai shkoi te shiste Shqiperine, dhe mire ja beri Avni burri!

E njejta gje dhe me Kadare-ne!
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Mbase kushedi, tani do ndryshoje kjo ceshtje tek librat e Historise.
Te huajt thone qe Toptani si perfaqesues i denje i Shqiperise per ndarjen e kufinjve, ishte nje nga figurat qe do bente me shume per atdhene (sipas te huajve)...
Per shqiptaret, ai shkoi te shiste Shqiperine, dhe mire ja beri Avni burri!

E njejta gje dhe me Kadare-ne!
dmth do behemi pre e deshirave qe kane te huajt apo jo ???
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
E kam thene dhe diku tjeter qe Kadere-ja person dhe individ nuk me pelqen aspak...Kadera-ja poet e romanticjent me pelqen shume.
Persa i perket temes mendoj qe Kadere eshte fundosur vete me ato çfare ka bere ne te kaluaren e tij.Disa njerez u hapin gropat te tjereve dhe bien vete gabimisht...

P.s. Nese e meriton çmimin Nobel per letersine do e marre,edhe sikur njerezit te ngrihen ne proteste kunder tij.

Ku e njeh ti si individ Kadarene ? Ke kaq konfidenca ti me te, pavaresisht se nuk po te kerkon njeri mendimin tend konfidencial .

Te pelqen Kadareja si poet ty ? E kush po ve ne dyshim vepren e tij, me sakte kryeveprat e tij ...

Kush je ti dhe une qe ti kekrojme Kadarese disidencen, kush je ti qe ti kerkosh dikujt tjeter te behej hero ?

Pse nuk u be yt ate hero ? Pse nuk u flijua yt ate ne emer te demokracise ?
Pikerisht pse Kadareja rezistoi ne cdo kohe, kjo e ben ate njeri te madh. Nuk eshte tradhetar Kadareja, armiqte e tij po.

Debati mes Kadarese dhe Qoses lindi pikerisht per identitetin e shqiptareve, ku Kadare mbrojti me force identitetin Europian te shqiptareve, e jo ate lindor apo me keq arab sipas Qoses. Ketu nxiten nje pjese te armiqve te tij.

Pjesa tjeter e armiqve te tij qe i perkon komunizmit, te lexojne njehere veprat e tij ,te kuptoje kundershtimin e kamufluar qe ai ka bere ne veprat e tij, te lexoje nese do edhe per rreziqet qe Kadare i ka kanosur figures se tij e familjes.

Megjithate, edhe vete fituesi turk i cmimit Nobel, u shpreh modestish qe shkrimtari juaj Kadare e meritonte teresisht dhe iu uroj qe ta fitoje pasi eshte nje njeri i madh.

Per mua si shqiptar, shqipfoles, me mjafton fakti qe nje bashkombas imi konkuron per nje cmim te tille, duke i lene menjane edhe analizat e tij aq te vyera dhe ndikimi proshqiptar ne gjithe arenen kulturore-politike.

E ritheksoj, armiqesia ndaj Kadarese eshte miopi, varferi intelektuale.
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
dmth do behemi pre e deshirave qe kane te huajt apo jo ???
Une mundohem te shoh gjerat sipas analizes time te "semure".
Per mua rendesi ka rezultati i nje vepre mbi shoqerine! E deri tani i vetmi rezultat evident eshte: vdekja e shume personave gjate sistemit dhe lartmadherimi i atij si poet.

Vepra e tij nuk ka patur akoma efekt mbi sjelljen e njerezve!
 

Bianca SK

Anëtar i Nderuar

Ku e njeh ti si individ Kadarene ? Ke kaq konfidenca ti me te, pavaresisht se nuk po te kerkon njeri mendimin tend konfidencial .

Te pelqen Kadareja si poet ty ? E kush po ve ne dyshim vepren e tij, me sakte kryeveprat e tij ...

Kush je ti dhe une qe ti kekrojme Kadarese disidencen, kush je ti qe ti kerkosh dikujt tjeter te behej hero ?

Pse nuk u be yt ate hero ? Pse nuk u flijua yt ate ne emer te demokracise ?
Pikerisht pse Kadareja rezistoi ne cdo kohe, kjo e ben ate njeri te madh. Nuk eshte tradhetar Kadareja, armiqte e tij po.

Debati mes Kadarese dhe Qoses lindi pikerisht per identitetin e shqiptareve, ku Kadare mbrojti me force identitetin Europian te shqiptareve, e jo ate lindor apo me keq arab sipas Qoses. Ketu nxiten nje pjese te armiqve te tij.

Pjesa tjeter e armiqve te tij qe i perkon komunizmit, te lexojne njehere veprat e tij ,te kuptoje kundershtimin e kamufluar qe ai ka bere ne veprat e tij, te lexoje nese do edhe per rreziqet qe Kadare i ka kanosur figures se tij e familjes.

Megjithate, edhe vete fituesi turk i cmimit Nobel, u shpreh modestish qe shkrimtari juaj Kadare e meritonte teresisht dhe iu uroj qe ta fitoje pasi eshte nje njeri i madh.

Per mua si shqiptar, shqipfoles, me mjafton fakti qe nje bashkombas imi konkuron per nje cmim te tille, duke i lene menjane edhe analizat e tij aq te vyera dhe ndikimi proshqiptar ne gjithe arenen kulturore-politike.

E ritheksoj, armiqesia ndaj Kadarese eshte miopi, varferi intelektuale.


Tema flet per Kadarene dhe per se si po e njollosin figuren e tij??? Po me duket.
Une vazhdimisht kam urryer njerezit qe peshtyjne ne pjaten ku kane ngrene e mundesisht dhe kane lepire mire e mire.Nje nder ata njerez eshte dhe Kadare.
Nuk e njoh personalisht,se eshte i paarritshem ai.Pastaj mua qe kam ikur dhe jashte shteti do me quante jashteqitje te kombit.Nuk e di si e konsideron veten ai se me sa di une nuk jeton as vete ne Shqiperi.
Kam lexuar disa vepra te tij,dhe me kane pelqyer...
Nese e meriton çmimin Nobel do e marre,ne te kundert jo.E kjo nuk do vije si pasoje e fjaleve te keqija qe thuhen mbi personin e tij nga njerezit qe ti quan tradhetar,por nga fakti qe mbase do kete me te mire se ai.

P.s. Babai im eshte hero per mua,eshte shuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuume me lart se Kadare-ja dhe kjo ka rendesi per mua.Nje perqafim per babin se me ka marre malli.
 
Redaktimi i fundit:

kitrra 123

plak gjufurrak
Për disa mendime të lexuara këtu do kisha shtuar: Siç ndodhë shpesh në botën shqiptare, një gjysmë e vërtetë, duke kafshuar vetveten, ka mëtuar të bëhet e vërtetë, domethënë të përfundoj në gjysmë gënjeshtër. :ciaoo:
 

mondsha

Anëtar i ri
I dashur sheki! Kuptoj shqetesimin, apo me mire te them mendimin tend per shkrimtarin Ismail Kadare. Pa dashur te hy ne me te thella ketu, po mesazhoj nje shkrim te vogel timin kohe me pare, si reagim ndaj nje shkrimi te z.Besnik Mustafaj, i cili prekte pa te drejte anen talentore te Kadarese. Do kuptosh ne kete shkrim dicka nga mendimi im per talentin dhe njeriun Kadare. Per me gjere mund te lidhemi ne vazhdim... Faleminderit per dhuraten. Respekt Mondi
Shkruar ne SHEKULLI.com.al


"Shkallët e krijimtarisë, nuk janë si shkallët e një pallati"
Ndonese intervista e z.Mustafajt është e fresket, problemi që preket është teper i konsumuar dhe nuk kuptoj pse vazhdohet t'i meshohet fenomenit 'Kadare". Ka dhjetëra,
Edmond Shallvari
Enjte, 14 Shkurt 2008 09:09:00
Ndonese intervista e z.Mustafajt është e fresket, problemi që preket është teper i konsumuar dhe nuk kuptoj pse vazhdohet t'i meshohet fenomenit 'Kadare". Ka dhjetëra, në mos qindra shkrime dhe nuk është sot as vendi, as koha të hidhen perseri insinuata rreth një vepre dhe një jete komplekse në llojin e saj. Koha ka për të saktesuar gjithçka dhe s'ka për të ndodhur kurrsesi që, për shkak të një qendrimi hierarkik në një sistem, të njollosen vlerat e një talenti, si Kadare, apo kushdo tjeter qofte; sikurse s'ka për të ndodhur, që për hir të talentit të talentohet dhe piedestalohet një jete kontradiktore në periudhen dykohore të sistemeve diametralisht të kundert. Sa për shkallet cilesore të krijimtarise, ato kurre nuk jane si shkallet e zakonshme të ngjitjes në një pallat. Perkundrazi. Jane rropatje, mundime, perpjekje, pengime, gervishtje deri në gjakosje, njelloj si rruga malore me thepisjet dhe zbutjet e saj. Ka pra dhe lodhje, ka ndalim, ka shuarje etjeje në një burim, ka mbase dhe rreshqitje, sikurse dhe manovrim për kapercimin e kesaj rreshqitjeje. Nese Kadareja ja ka arritur t'ia dale mbane ngjitjes, gje që është e vertete e pamohueshme, pse merremi me pjeset e tjera të ecjes shpateve të malit? Apo se jemi vetë në rrëzë të tij?
 

Ylli-1

Etnoshqiptar
Pershendetje te gjitheve
Si e vlersoni valle ket humbje te madhe qe po i behet letersis sone kur dihet se i nominuari per qmimin NOBEL i madhi Ismail Kadare po shantazhohet nga vet ne
E siq percolla edhe nje debat ne lidhje me ket edhe ambasada jon ne suedi po ben presion te vazhdueshem qe mos ti jepet ku qmim KADARES
Perse a thua vall kur dihet se ne gjith boten te gjitha shtetet shkrij me miliona lek per te pasur nje NOBELIST kurse ne bejm te kunderten
ME jepni nje arsye ju lutem
Ngaqe jemi dashakeqinj te vetvehtes, ngaqe askush nuk na ben keq me shume se sa ne dim ti bejme vehtes tone...
 

orakulli

Anëtar i Respektuar
Mondsha,une kam pershtypjen se ata te tjeret jane nen nivelin e detit.Ata duhet te bejn ndonje dige sepse i kapin herepahere permbytjet,dhe mezi e marin veten gjate nji jete.Ne shumicen e rasteve,nuk e marin gjate gjithe jetes.Duhen te lindin dhe njehere dhe ndoshta mund te ven tek reza e malit.Por ata qe skane talent une them qe edhe te rilenden 100 here,prape gomere ngelen ne cdo jetehere.
 
Redaktimi i fundit:

mirela

DODONA hajmali
Titulli: Kush e fundosi edhe kesaj radhe poetin tone te madh ISMAIL KADARE

Mondsha,une kam pershtypjen se ata te tjeret jane nen nivelin e detit.Ata duhet te bejn ndonje dige sepse i kapin herepahere permbytjet,dhe mezi e marin veten gjate nji jete.Ne shumicen e rasteve,nuk e marin gjate gjithe jetes.Duhen te lindin dhe njehere dhe ndoshta mund te ven tek reza e malit.Por ata qe skane talent une them qe edhe te rilenden 100 here,prape gomere ngelen ne cdo jetehere.

E bukur kjo mbyllja jote ne kete teme ORAKULL
 

TIGRI

Anëtar i ri
Titulli: Kush e fundosi edhe kesaj radhe poetin tone te madh ISMAIL KADARE

kadareja meriton 1 dekorat nga P P SHja
 
Top