• Në 21 shkurt, 3 javë më parë, Italia kishte në total vetëm 16 raste me koronavirus,aq sa ka pak a shumë Shqipëria sot. Papërgjegjshmëria bëri që Italia të ketë afro 15 mijë të prekur, 1000 të vdekur e 2000 të tjerë në gjendje kritike dhe të shpërndajë virusin në gjithë Europën. Urojmë që të gjithë të bëhemi aq të përgjegjshëm sa mos të bëhemi pas 3 javësh, ajo që është Italia sot.

Kuriozitete !

Malsi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kuriozitete !

Qeni shpëton qenin e varrosur për së gjalli!
Një qen është varrosur i gjallë në Francë nga vetë pronari i tij 21 vjecar. Teksa një francez kishte dalë shëtitje me qenin e vet, ky i fundit kishte ndaluar mbi gropën ku ishte varrosur "miku" i tij, duke filluar te lehë. Qeni është shëndoshë e mirë, ndëra 21 vjecari u arrestua menjëherë nga policia!
11056460_1188572337835866_4032914568934665241_n.jpg

Ne nje plazh te Bullgarise ekziston nje librari ku secili mund te marre nje liber falas, ta lexoje dhe ta riktheje perseri!
11828821_1188566387836461_502414374371479341_n.jpg

Gjate udhetimeve me avion, Michael Jackson, e pinte gjithmone veren ne kanace Coca-Cola, pasi nuk donte qe femijet e tij ta shihnin teksa konsumonte alkool!
11817176_1188555021170931_206199563262089267_n.jpg

Asnjehere 2 ujqer nuk ulerijne ne te njejten kohe. Ato jane aq te zgjuar, saqe ulerijne njeri pas tjetrit, qe te krijojne pershtypjen se jane me shume ujqer, nga sa jane ne te vertete!
11800576_1188552761171157_9080680830865523809_n.jpg

Teksa regjistronin filmin "I am a legend", Will Smith u afeksionua aq shume me qenin qe merrte pjese ne film, saqe i kerkoi pronarit ta blinte. Ai refuzoi, duke thene: "Me mire vdes, sesa te te shes qenin!"
11244712_1188548721171561_4958382142761958573_n.jpg
 

Malsi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kuriozitete !

Ne vitin 1986, nje grua franceze e dashuruar tmerresisht me burrin e saj, mesoi vete t'i jepte nje helikopteri, mori nje me qera dhe nxorri bashkeshortin e saj nga burgu, i cili ishte denuar per vjedhjen e nje banke.
11200783_1189334811092952_156507402019035975_n.jpg

Mel Blanc, zeri i Bugs Bunny-t, ne cdo interviste e theksonte faktin se ishte pafund i dashuruar me personazhin e Bugs Bunny-t. Madje, nje here Blanc u perfshi ne nje aksident serioz qe e futi ate ne koma per disa dite. Pas disa perpjekjeve pa sukses per ta zgjuar ate nga koma, doktori i tha: "Bugs, me degjon?". Instiktivisht, Mel Blanc u pergjigj ne zerin e Bugs Bunny-t: "Cfare ka, doktor?"
11822428_1189323137760786_7595482173841792172_n.jpg

E dini se muskujt e njeriut privohen (limitohen) nga truri jone? Sipas studiuesve, ne kemi te gjithe forcen e nevojshme per te levizur nje makine, por truri nuk e lejon kete!

Whoopi Goldberg, aktorja e madhe amerikane e komedise, eshte i vetmi person ne bote qe ka fituar edhe nje cmim Emmy, edhe Grammy, edhe Oscar, edhe Tony, edhe "Kid's Choice"!
11825124_1189315724428194_7926166609580708981_n.jpg
 

Malsi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kuriozitete !

4 keshilla per te qene me te shoqerueshem

Edhe pse fqinjet kane bere nje feste, ju shikoni qe nuk guxoni si gjithmone te flisni me to. Keshillat tona per te prishur ate mur mbrojtes te padukshem qe ne na ndan nga to…

Ti qeshni te tjereve
Kjo eshte dicka shume fshehur qe mund te jete mjaft e dukshme, nje buzeqeshje eshte nje buzeqeshje dhe frymezon nje ndjenje te kendshme, bindese. Dhe duhet ti adresoheni gjithmone dhe me thjeshte dikujt qe vezhgon mire.
Nje menyre tjeter efikase terhiqni simpatine : shikoni ne sy. Ne sjellje qe do ju lejoje te terhiqni vemendjen dhe emocionet e degjuesit. Ky eshte nje ushtrim shume I mire per tu bere me pak te turpshem dhe te kultivoni optimizmin.

Kur ju flasin
E thjeshte dhe efikase: te flisni me sa me shume njerez ne dite. Per Beatrice Milletre , gjithcka eshte nje ceshtje trajnimi sa me shume njerez njihni aq me e thjeshte do te jete. Ajo I keshillon me te turpshmit, te fllojne me gjerat me banale si per shembull: te ushtroheni ne stacionin e autobusit ose ne rradhen e supermarketit. Shume shpejt, do te shikoni qe pjesa me e madhe e njerezve jane te lumtur kur I flasin, eshte per gjerat me te vogla “ po bie shi ose sa kohe e bukur eshte sot?”

Duhet te jeni te kujdesshme dhe kur degjoni
Si fillim duhet ta lini tjetrin te shprehet, pa ja nderprere fjalen. Ne psikologji kete e quajme “ degjim active”. Nje menyre me e mire per te njohur bashkebiseduesin tuaj , duke njohur shijet ,deshirat…Duke zgjedhur nje emer, nje hollesi mund te njiheni si persona te sinqerte dhe simpatike.Ajo ringjalle gjithashtu kuriozitetin te njihni njerez te rinj dhe nje menyre tjeter per te pare gjerat…
Ruani marrdhenien qe keni krijuar

Tani qe dini te buzeqeshni, te ndermerrni hapine e pare dhe te degjoni, do jete me e thjeshte se si te silleni me kete menyre te re jetese . Mos bini pre e lajkave , te besh komplimenta eshte nje akt qe e vleresojne te gjithe ne momentin qe ajo behet me sinqeritet. Dhe mbi te gjitha, evitoni temat negative te bisedes ( kritikat etj) ose qe te merzisin ( politika etj). Si perfundim, mos hezitoni te ftoni dhe te kerkoni te tjeret, thekson eksperti, a pritur qe ajo te vij gjithmone prej tyre.
 

Malsi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kuriozitete !

Hajduti dhe gangsteri amerikan 'Pretty Boy', Floyd, kur grabiste nje banke e kishte zakon te digjte te gjitha dokumentet qe i perkisnin konsumatoreve me borxhe! Floyd ka shpetuar mijera njerez nga borxhet qe i kishin bankes. Mbetet legjende!
11260570_1191243307568769_1272157739474865587_n.jpg

E pabesueshme, por ne Rumani, ka disa gure qe quhen "Trovants", te cilet rriten dhe shumohen sa here bie shi!
11013607_1191231980903235_2719106252156836000_n.jpg

Njerezve te pastrehe ne San Francisco, shteti u jep nje qen per tu kujdesur, dhe i paguan per kete!
11813492_1190829484276818_1903143125479630749_n.jpg

Nje planet i zbuluar se fundmi nga NASA ka ne berthamen e tij mase diamanti rreth 10 miliarde karatesh. NASA e pagezoi kete planet me emrin ''FAT''!
11822409_1190692437623856_770331366431822941_n.jpg

Njihuni me Robert Lee Brock, nje i burgosur ne burgun e Virginias. Nje here, ai paditi veten e tij, sepse e kishte lene te pinte tej mase dhe i kishte shkaterruar jeten. Robert kerkoi 5 milione $ nga vetja, dhe argumentoi se keto para duhet t'i paguante shteti, pasi shteti e kishte futur ne kete gjendje, dhe sepse ai nuk punonte e nuk kishte te ardhura.
11822328_1190686970957736_8776907021211438458_n.jpg
 
Last edited:

Malsi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kuriozitete !

Mesatarisht, ne jeten tende, do e kalosh ditelindjen tende me 17 milione persona. Gjate viteve te shkolles do kesh nje mesatare prej 17 shokesh, qe do behen 2 kur te jesh 40 vjec. Do qeshesh rreth 18 here ne vite, do hash rreth 30 tone ushqim, do pish rreth 9.000 kafe. Mesatarisht do kalosh 10 vjet ne pune, 20 vjet duke fjetur, 3 vite ne tualet, 7 muaj i ngecur ne trafik, 2 muaj duke pritur qe te te bjeri telefoni dhe 12 vjet perpara televizorit!
Duket sikur jane shume, por ne fakt jane shume pak, prandaj jetoje jeten i lumtur pavaresisht zenkave, ato jane te vetmet gjera qe nuk jane shenuar me siper!
 

Malsi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kuriozitete !

Mahnitëse! Njihuni me vullkanin që nxjerr llavë blu!
Kawah Ijen, një minierë squfuri në Indonezi, mban brenda një vullkan, i cili prodhon llavë me ngjyrë blu. Miniera përmban edhe një liqen me acid squfuri, i cili mendohet se favorizon llavën të ketë këtë ngjyrë!
11828730_1192812764078490_3170698578145846487_n.jpg

Kur ishte e vogel, Beyoncé gjithnje i kerkonte miqve qe vinin per vizite ne shtepine e saj, te paguanin 5$ nese deshironin ta shihnin duke kenduar!

11227045_1192807534079013_4017335831905263073_n.jpg

Mjekra ju ben me te shendetshem! Ne kete perfundim kane arritur studiuesit britanike. Rritja e mjekres ka disa benefite, psh. mban larg alergjite, astmen, rrezet e demshme te diellit etj. Ajo mbron lekuren nga kushtet e pafavorshme të motit dhe ngadaleson plakjen. Mjekra pengon humbjen e lageshtise dhe lekura eshte vazhdimisht e hidratuar!

"Jumpfrompaper" eshte nje kompani e cila prodhon canta te nje stili krejt te vecante, aq sa ato duken si vizatime e jo si canta reale! Me qender ne Taiwan, ky trend po perhapet me shpejtesi ne SHBA dhe Europe, dhe me shume gjasa do te mberrije shpejt ne Shqiperi!
11218785_1192804247412675_84166218598981508_n.jpg

Kjo eshte llamba me jetegjate qe njerezimi ka njohur! Eshte instaluar ne vitin 1901, dhe ka rezistuar per 110 vite ndezur. Ajo ka nje fije te holle karboni qe eshte tete here me e trashe se nje llambe bashkekohore.
11855764_1192797837413316_8982986276841138049_n.jpg

Irani tentoi te hynte ne rekorder Guinness duke pergatitur sanduicin me te madh ne bote. Por, per fat te keq, njerezit filluan ta hanin perpara se sa ai te peshohej, keshtu qe ata deshtuan! Pak a shume e njejta histori si shqiptaret me torten!
11825183_1192685467424553_1549654565866466457_n.jpg
 

Malsi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kuriozitete !

Japonezi Shizo Kanakuri eshte personi qe ka kryer maratonen me te gjate te vrapit te te gjitha koherave!
Gjate Lojrave Olimpike 1912 te mbajtura ne Suedi, ai u arratis nga maratona pa thene se ku po shkonte. Ne fakt, ai ishte nisur per ne shtepine e tij ne Japoni. Ne vitin 1966, Komiteti i Lojrave Olimpike te Suedise ra ne kontakt me te, dhe i kerkoi te rikthehej ne Suedi per te perfunduar garen qe e kish lene pergjysme. Ai e perfundoi maratonen qe kish nisur per 54 vite e 8 muaj e 6 dite e 5 ore e 32 minuta. Ne fund, Kanakuri shtoi: "Ishte nje maratone e gjate. Gjate rruges, u martova, u bera me 6 femije dhe me 10 niper e mbesa!"
11880579_1192802430746190_5180676418395387021_n.jpg

Koalat e shpenzojne 99% te jetes se tyre duke ngrene dhe duke fjetur. 1% e mbetur, ato e shpenzojne duke kerkuar per nje partner. Ato bredhin kudo per ta kerkuar, dhe nese nuk gjejne te duhurin, dorezohen dhe shkojne perseri te flene!
11828788_1192683480758085_8057238953798787727_n.jpg

Edhe pse te demshme per dhembet, pambuket e sheqerit jane shpikur nga nje dentist, i cili quhej William Morrison! Ne fakt, me kete shpikje, ai fitoi shume me shume para se sa do te kishte fituar gjate gjithe jetes se tij si dentist!
11060880_1192143360812097_6206752133808648801_n.jpg

Keto lloj bretkosash te quajtura "Alaskan tree frog", rriten ne Alaske. Ato ngrijne totalisht gjate dimrit, ndalojne se marri fryme, zemra i pushon se rrahuri, gjakun nuk i rrjedh me, dhe nuk mund te levizin. Por, sapo vjen pranvera dhe debora shkrin, ato i rikthehen jetes normale!
11225165_1191903864169380_1189745441682758513_n.jpg

Ky ishull i vogel ne mes te liqenit Tumuch ne British Columbia te Kanadase, duket sikur fluturon mbi re!
Fotoja eshte realizuar nga fotografi Shane Kalyn per National Geographic.
11826038_1191890517504048_2337780291599850806_n.jpg
 

Malsi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kuriozitete !

Për të ruajtur imazhin perfekt të Kim Jong II, udhëheqësit të Koresë së Veriut nga 1994 deri në 2011, në biografinë e tij shkruhet se ai nuk ka urinuar e as nuk ka bërë jashtëqitjen e trashë asnjëherë!
11221900_1193055730720860_5507985550880220236_n.jpg
 

Malsi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kuriozitete !

Nëna e Leonardo Di Caprio-s vendosi ta quajë të birin Leonardo, pasi kur ishte shtatzënë, pikërisht në momentin që ajo po shihte një pikturë të Da Vinçit në muze, foshnja hodhi shkelmin e parë!
11873754_1193388054020961_89065538681786635_n.jpg

Ne Gjermani ka stacione false autobusesh perballe cdo azili pleqsh, per te parandaluar largimin e te moshuarve. Ata presin gjate ne stacion per autobusin, derisa dikush nga azili i merr dhe i fut perseri brenda.
11231692_1193382937354806_64129931548395913_n.jpg

"Ilha de Queimada Grande" eshte nje ishull ne Brazil ne te cilin jetojne 4000 gjarperinjte me te rrezikshem ne bote. Ka aq shume gjarperinj per meter katrore, saqe legjendat thone se askush nuk mund te hedhe me teper se 3 hapa ne kete ishull, pasi vdekja eshte e sigurt.
11884667_1193377594022007_393882458704541035_o.jpg

3 burra nga Jemeni u përpoqën të hidhnin në gjyq NASA-n për pushtimin e Marsit, duke pretenduar se ata e kishin trashëguar atë nga paraardhësit e tyre 3.000 vjet më parë! Në vend të 4milionë dollarëve që ata kërkuan, NASA pagoi vetëm 3000$ per secilin, gjë që i bëri ata të tërhiqeshin nga gjyqi!

Aokigahara, i njohur ndryshe si "pylli i vetevrasjeve". Ndodhet ne bazen e maleve Fuji. Cdo vit, 70-100 njerez shkojne aty per te vrare veten, dhe nese keni ndermend ta vizitoni, duhet te keni zemer te forte pasi mund te shihni tmerr me sy!
11896386_1193372777355822_6076484137668652614_o.jpg

Ne vitin 2004, ne ndeshjen midis Harvard dhe Yale, tifozet e Yale i mashtruan kundershtaret e tyre duke i dhene ne duar pankarta, qe te gjitha bashke formonin shprehjen "We suck!" (Ne ta shpifim!)
11870752_1193368664022900_8379719920275629018_n.jpg
 

MasteR

I'm offline
Titulli: Kuriozitete !

Kuriozitet: Kali i detit është e vetmja specie, ku shtatëzanë mbeten meshkujt e jo femrat!Sepse kali i detit eshte hemafrodit , i ka te dyja sekset ne trup.
 

Malsi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kuriozitete !

Ramon Artagaveytia nga Uruguay, i mbijetoi djegies dhe permbytjes se nje anije ne vitin 1871. Kjo ngjarje e la zoterine ne fjale me pasoja, aq sa ai nuk donte ta shihte detin me sy. Kur e hoqi kete frike, ai vendosi te udhetonte perseri me anije, ne vitin 1912, ne moshen 71 vjecare. Per fat te keq, ajo anije ishte Titaniku, dhe ai ishte udhetimi i fundit i Ramon, pasagjerit me te vjeter ne bord.
11880375_1193396294020137_1721969250172055335_n.jpg

Hitler, teksa fliste per mustaqet e tij, ka thene: "Nese nuk jane ne mode, tani e tutje do te jene sepse une e kam nje te tille!"
11889694_1193391604020606_7186475868740397663_n.jpg

Kur arrini moshen 30 vjecare, trupi juaj tkurret dhe kjo gje nuk ndalon asnjehere. Qe prej kesaj moshe, cdo 10 vite te jetes, ju shkurtoheni 1.27 cm!
11887890_1193604733999293_6097516329523831699_n.jpg

Mendohet se Gjergj Kastriot Skënderbeu ishte shtatshkurtër, truplidhur dhe shumë i fuqishëm. Shpata që ai përdori, ishte e vështirë për ta përdorur një njeri i zakonshëm për nga pesha e saj.
Sot në botë emrin e Gjergj Kastriot Skënderbeut e mbajnë sheshe të shumta në kryeqytetet më të rëndësishëm të botës, duke filluar që nga Tirana, Prishtina, Zyrihu, Parisi, Roma, اikago, Shkupi, etj. Buste dhe shtatore të Skënderbeut ndodhen në Londër, Spanjë, Buones Aires, New York, Kanada.
11902524_1193394727353627_7262013236645913696_n.jpg
 

Malsi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kuriozitete !

Sternipi i Hitlerit, ra dakort qe te mos bente asnje femije, dhe ne kete menyre u shua pergjithnje linja e gjakut e Hitlerit!
11222364_1194259220600511_3618650909122447094_n.jpg

Njihuni me Bodhi-n, qenin simpatik te races Pooch, qe te gjitha brendet e famshme e kerkojne per te reklamuar rrobat e meshkujve!
11902240_1194255013934265_7082958739133190341_n.jpg

Jupiteri, me forcen e tij shtytese, mbron Token nga qindra asteroide qe behen gati ta godasin planetin tone!
11902281_1194254327267667_192565040036953582_n.jpg

Arch West, njeriu qe shpiku patetinat Doritos, vdiq pasi u dogj nga nje zjarr i rene ne to. Doritos jane te vetmet patetina dhe nder te paktat ushqime qe digjen ne zjarr!
11026595_1194251160601317_5051201570401897075_n.jpg

Ne Japoni ka rruge te cilat fillojne te luajne muzike ne rast se ju shkelni shpejtesine e lejuar! Ato luajne kenget e kengetareve me pak te pelqyer nga populli.
11885364_1194249087268191_3828297436967837924_n.jpg
 

Malsi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kuriozitete !

Mbreti qe drejton popullin e tij permes Skype!
Mbreti Bansah drejton provincen Hohoe te Afrikes, nderkohe qe vete jeton ne Gjermani! 66 vjecari shkoi per te jetuar ne Gjermani vite me pare, pasi ra ne dashuri me nje studente gjermane
11870647_1194234653936301_7614312138758948042_n.jpg

Ne te ardhmen, duhani do te perdoret ne vend te karburanteve!
Ky lloj i vecante duhani qe rritet ne Afriken e Jugut, prodhon vaj qe konvertohet ne biokarburant, dhe mund te ule ndotjet e ajrit me 80%!
11892110_1194236620602771_4587340164153570091_n.jpg

Elefantet i mbajne mend miqte qe kane ngordhur dhe vajtojne per to, edhe shume vite pasi kane ngordhur. Kur nje elefant kalon ne vendin ku ka nderruar jete miku i tij, ai ndalon dhe qendron aty per disa minuta. Nese aty ka kocka te mbetura, ato i nuhasin dhe fillojne t'i perkedhelin!
11903968_1194245323935234_2555445327410965897_n.jpg

Bruce Lee ishte i afte te bente pompa me nje dore, duke perdorur vetem gishtin e madh dhe ate tregues!
11863241_1194246490601784_4893427347355869378_n.jpg

Ne Finlande, gjobat e shpejtesise qe policia ve, llogariten ne baze te pasurise se personit. Milioneret mund te paguajne deri ne 100,000$ gjobe!
11900078_1194168773942889_2868325678836621027_n.jpg
 

Malsi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kuriozitete !

“Dora e vogël e shpresës”, një foto – mrekulli

Kjo fotografi që po ju paraqesim, në fakt duhet të zgjidhej si “Fotografia e Dekadës”, por nuk ndodhi kështu. Një kopje e saj u publikua në një gazetë amerikane, por jo çdokujt i ra në dorë.
Kjo është fotografia e një foshnje 21-javore të palindur, të quajtur Samuel Alexander Armas, i cili po operohej nga kirurgu Joseph Burner.
U diagnostikua se foshnja (fetus) vuante nga spina bifida, një sëmundje që nuk do ta lejonte të mbijetonte, nëse dilte nga barku i nënës.
Nëna e Samuelit të vogël, Julie Armas, një infermiere obstetrike në Atlanta, ishte rreth 5 muajsh shtatzënë, kur verifikoi se foshnja e saj e palindur vuante nga kjo sëmundje. Por ajo kishte dëgjuar për aftësitë e kirurgut Bruner dhe për ndërhyrjet që kryen ai, kur foshnja është ende në mitër, ndaj ishte e gatshme që të operohej me qëllim që të shpëtonte foshnjën e saj.
Gjatë procesit të operimit, mjeku heq një pjesë të mitrës sipas seksionit C dhe bën një incest të vogël për të operuar beben-fetus. Pasi kreu operacionin, Samueli i vogël me dorën e tij të brishtë por të formuar, i kapi mjekut gishtin.
“Ky ishte çasti më emocional i jetës sime”, u shpreh mjeku i prekur. Për një moment ai ngriu, duke e lënë procedurën pezull.
Aparati fotografik arriti ta kapë këtë çast shumë prekës. Madje, kur u botua në gazetë, fotografia kishte titullin “Dora e Shpresës” ndërsa përshkrimi i fotos fillonte:
“Dora e vogël e fetusit 21-javor Samuel Alexander Armas del nga mitra e nënës dhe kap gishtin e doktorit Joseph Burner, sikur ka dashur ta falënderojë mjekun që i dhuroi jetën”.
Nëna e Samuelit të vogël tha se ata qanë për ditë të tëra, pasi panë fotografinë. Ajo tha se fotografia u kujton atyre që shtatzënia nuk sjell sëmundje, por një jetë të re.
Samueli erdhi në jetë pas operacionit të bërë, i cili pati 100% sukses dhe ky fëmijë gëzon shëndet të plotë. Por gjithsesi, ai e ka një kujtim, fotografinë, nga
koha kur nuk kishte dalë akoma në jetë.
11233174_1199461350080298_4498681238777816442_n.jpg


Aktori i famshem Ashton Kutcher, studioi per mjekesi ne Universitetin e Iowa, vetem qe te kishte mundesi t'i ofronte ndihme vellait te tij binjak i cili vuante nga zemra!
11951967_1199621140064319_3897427533684903492_n.jpg

Pija me e shtrenjte ne bote quhet "Billionaire Vodka". Një shishe kushton plot 3.7 milion dollarë. Shishja eshte e veshur me diamante dhe pija gjithashtu eshte e perbere nga diamante te shkrire!
11880452_1199403493419417_7400045624060095528_n.jpg

Një zhytës ka hyrë në të vetmin vend në botë, ku ndahen dy kontinente. Bëhet fjalë për kanionin Silfra. Ndodhet në jug të Islandës.
11903740_1198825896810510_2536275540873416031_n.jpg

Foto qe po ben xhiron e botes: Qukapiku shpeton urithin e uritur!
11873359_1198823670144066_4885704150872350217_n.jpg
 

Malsi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kuriozitete !

Udhëton 10.000 km për të takuar një fëmijë me të njëjtën sëmundje
Jono Lancaster, i prekur nga sëmundja e rrallë me emrin Treacher Collins, ka udhëtuar 10 000 kilometra (nga Londra në Adelaide) për të ngushëlluar një fëmijë të prekur nga e njëjta sëmundje e pakurueshme që sjell deformime të rënda në fytyrë duke penguar zhvillimin e rregullt të kafkës, faqeve dhe nofullave.
30-vjeçari Lancaster udhëtoi nga Anglia në Australi për të takuar 2-vjeçarin Zackary Walton. Britaniku është një nga përfaqësuesit më të famshëm të kësaj sindrome pasi ka qenë pjesë e disa dokumentarëve mbi aspektin e tij fizik dhe tani po bën një xhiro nëpër botë për të hedhur dritë mbi sëmundjen dhe për të hequr paragjykimet e njerëzve.
“Jam rritur me Treacher Collins. Ndihesha vetëm pasi nuk kishte asnjë tjetër që ngjante me mua. Do doja që kur isha i vogël të njihja dikë që dukej si mua dhe që të më thonte që mund t’ia dilja mbanë. Për këtë arsye doja të takoja këtë vogëlush, për t’i dhënë mbështetje”, tha Jono
11039800_1200924836600616_6635124133602607276_n.jpg

Kjo është mënyra si pinë ujë elefantët e vegjël.Ata nuk dinë si të përdorin hundën e tyre për të pirë ujë deri sa të bëhen 9 muajsh!
11918947_1200924259934007_908996841247343861_n.jpg

Një kënd i piramidës që ju kurrë nuk e keni parë më parë , një foto e bërë nga disa rus të cilët u ngjitën në mënyrë të paligjshme në një ndër Piramidat më të mëdha të Egjiptit.
11954665_1199843390042094_8204362203720037596_n.jpg

Nqs nje burre ben testin e shtatzanise dhe merr nje rezultat pozitiv, kjo do te thote se ai vuan nga kanceri i prostates!

Sipas studiuesve, papagajte kane aftesine te terhiqen seksualisht nga njerezit. Arsyeja pse ata mesojne te flasin, eshte pikerisht deshira e madhe qe kane per t'u marre vesh me njerezit!

Kjo ure ndodhet ne Skoci, e njohur per vetevrasjen e qenve. Ne 50 vitet e fundit, mbi 50 qen jane hedhur nga ura. Edhe sot e kesaj dite, kjo gje ka mbetur mister!
11878995_1197465036946596_2639963801139739974_o.jpg

Ne te dyja akuariumet, uji eshte marre nga i njejti vend, ne te njejtin cast. Por, akuariumi ne te djathe eshte i mbushur me midhje! Pervecse teper te shijshme, shikoni se sa te dobishme jane ato per pastrimin e ujit!
11885156_1197462783613488_4854530278457233121_n.jpg
 

Gerti2

Donatorë
Titulli: Kuriozitete !

Ej ma kap i cik ai robi me ate femijen. Ka ven tatuazh ke krahu.
Imagjino si jan bo robt me keto tatuazhet, si shpia e femis.
 

Malsi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kuriozitete !

Ju prezantojme me orkestren me te vecante qe ekziston! Ata jane nje grup te rinjsh qe jetojne ne Viene, dhe kane vendosur te krijojne orkestren e tyre vetem me perime. Kjo ide origjinale i ka bere ata shume te famshem. Sapo shfaqja mbaron, ata i konsumojne ushqimet, si nje ogur i mire!
11952035_1201920623167704_1065229658036342668_n.jpg

Adolf Hitler dhe Napoleon Bonaparti linden 129 vite njeri pas tjetrit, erdhen ne pushtet 129 vite njeri pas tjetrit dhe i shpallen lufte Rusise 129 vite njeri pas tjetrit!
11887855_1201919963167770_6284950008880204594_n.jpg

Aktori i famshem Dwayne Johnson, ne Maj te ketij viti, mori vetem per nje dite rolin e kryetarit te bashkise, ne menyre qe te surprizonte nje superfans te tijin, duke kurorezuar martesen e tij!
11899862_1201918689834564_2448399960401326478_n.jpg

Supozohet se menjehere pas zhdukjes se dinosaurve, ne Toke u shfaqen disa breshka gjigande, aq te medha saqe mund te ushqeheshin me krokodile!
11209458_1201917539834679_47972334461647527_n.jpg

Kur Nintendo pesoi renie drastike ne te ardhura vjetore, Satoru Iwata (presidenti i Nintendos), pergjysmoi fitimet e tij per 5 muaj, ne vend qe te fajesonte te tjeret ose te pushonte disa punonjes!
11892009_1201917156501384_2919012301766346590_n.jpg
 
Top