Kuriozitete të pabesueshme që nuk i dinit rreth ëndrrave

-800-0-388b63a44595df44843d6d52fc198687.jpg
Mund të mësosh teksa ëndërron

Shkencëtari i famshëm Nikola Tesla flinte vetëm 2 orë në ditë. Ç’është më interesantja ai ishte në gjendje që përgjatë këtyre 2 orëve të gjente zgjidhje për problemet që nuk mund t’i ndreqte kur ishte zgjuar.
Mund të shikosh ëndrra të kthjellëta
E njohur ndryshe si një ëndërr e ndërgjegjshme, ëndrra e kthjellët është një teknikë e cila i lejon njerëzit të kontrollojnë ëndrrat e tyre. Dëshiron të ngasësh makinën më të shpejtë në botë? Do ta ngasësh. Dëshiron të bëhesh një miliarder? Pa merak! Disa persona kane mundur të shohin të tilla ëndrra që në vegjëli, ndërsa të tjerë kur rriten. Përpara se të flini mendoni se çfarë dëshironi të shihni në ëndërr. Mendojeni për çdo ditë, vazhdimisht dhe gjithë çka keni në mendje do ta shihni në ëndërr. E nëse do ta dëshironi vërtet me gjithë zemër, e gjitha do t’ju kthehet në realitet. Ligji i tërheqjes, jo kot!
Ëndrrat të tregojnë të ardhmen
Disa shkencëtarë besojnë se realiteti është veçse një iluzion që ne e kontrollojmë me mendimet tona, në dijeni të tij ose jo. Kjo është arsyeja përse shpesh, ëndrra që i kemi parë dikur i shohim të pasqyruara në realitet. Lincoln për shembull ëndërronte vazhdimisht për vrasjen e tij. Shkrimtari i famshëm Mark Twain ëndërronte për vdekjen e të vëllait. Disa njerëz kishin ëndërruar për katastrofën e Titanikut para se ajo të ndodhte.
Shumë shpikje janë frymëzuar nga ëndrrat
Ëndrrat jo vetëm që u japin njerëzve mundëinë për të parashikuar të ardhmen, por gjithashtu edhe ide të mëdha suksesi dhe inovatore. Doni shembuj? Larry Page dikur kishte ëndërruar për Google- in, Elias Howe për makinën e qepjes, Dimitri Mendeleyev për formulimin e tabelës periodike të elementëve kimikë, etj.
1. Edhe kafshët arrijnë të ëndërrojnë
2. Ajo çfarë ëndërron varet nga gjinia
3. Ëndërrimi rrit aktivitetin e trurit

Dosja.al
 

Lauri

Anunnak
Une shoh @Endrra cdo nate, por ka shume vite qe nuk e takoj :)
 

Lauri

Anunnak
-800-0-388b63a44595df44843d6d52fc198687.jpg
Mund të mësosh teksa ëndërron

Shkencëtari i famshëm Nikola Tesla flinte vetëm 2 orë në ditë. Ç’është më interesantja ai ishte në gjendje që përgjatë këtyre 2 orëve të gjente zgjidhje për problemet që nuk mund t’i ndreqte kur ishte zgjuar.
Mund të shikosh ëndrra të kthjellëta
E njohur ndryshe si një ëndërr e ndërgjegjshme, ëndrra e kthjellët është një teknikë e cila i lejon njerëzit të kontrollojnë ëndrrat e tyre. Dëshiron të ngasësh makinën më të shpejtë në botë? Do ta ngasësh. Dëshiron të bëhesh një miliarder? Pa merak! Disa persona kane mundur të shohin të tilla ëndrra që në vegjëli, ndërsa të tjerë kur rriten. Përpara se të flini mendoni se çfarë dëshironi të shihni në ëndërr. Mendojeni për çdo ditë, vazhdimisht dhe gjithë çka keni në mendje do ta shihni në ëndërr. E nëse do ta dëshironi vërtet me gjithë zemër, e gjitha do t’ju kthehet në realitet. Ligji i tërheqjes, jo kot!
Ëndrrat të tregojnë të ardhmen
Disa shkencëtarë besojnë se realiteti është veçse një iluzion që ne e kontrollojmë me mendimet tona, në dijeni të tij ose jo. Kjo është arsyeja përse shpesh, ëndrra që i kemi parë dikur i shohim të pasqyruara në realitet. Lincoln për shembull ëndërronte vazhdimisht për vrasjen e tij. Shkrimtari i famshëm Mark Twain ëndërronte për vdekjen e të vëllait. Disa njerëz kishin ëndërruar për katastrofën e Titanikut para se ajo të ndodhte.
Shumë shpikje janë frymëzuar nga ëndrrat
Ëndrrat jo vetëm që u japin njerëzve mundëinë për të parashikuar të ardhmen, por gjithashtu edhe ide të mëdha suksesi dhe inovatore. Doni shembuj? Larry Page dikur kishte ëndërruar për Google- in, Elias Howe për makinën e qepjes, Dimitri Mendeleyev për formulimin e tabelës periodike të elementëve kimikë, etj.
1. Edhe kafshët arrijnë të ëndërrojnë
2. Ajo çfarë ëndërron varet nga gjinia
3. Ëndërrimi rrit aktivitetin e trurit

Dosja.al
IMG_20210108_111343.jpg
IMG_20210108_112028.jpg
IMG20210108111219.jpg
 

Desa

Felix - Culpa
Unë nuk shoh ëndrra. Dëshirat i realizoj. ?

p.s. fakte interesante do thoja. Por nuk e shoh si kontrollohen ëndrrat në gjumin e thellë? Do jetë aftësi e paparë kush e bën atë, sepse ato ëndrra nuk mbahen mend. Kush e di se çfar ëndrra shohim në ato orë!
 
Unë nuk shoh ëndrra. Dëshirat i realizoj. ?

p.s. fakte interesante do thoja. Por nuk e shoh si kontrollohen ëndrrat në gjumin e thellë? Do jetë aftësi e paparë kush e bën atë, sepse ato ëndrra nuk mbahen mend. Kush e di se çfar ëndrra shohim në ato orë!
Nuk e di as une te te them dicka mbi kontrollin e endrrave por une personalisht kam nje veti-
Shtrihem te fle, filloj enderroj me sy hapur e pastaj endrra me vazhdon ne gjume?
Te pakten kjo eshte pershtypja qe kam une ose qe me le mua te nesermen kur zgjohem
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Unë nuk shoh ëndrra. Dëshirat i realizoj. ?

p.s. fakte interesante do thoja. Por nuk e shoh si kontrollohen ëndrrat në gjumin e thellë? Do jetë aftësi e paparë kush e bën atë, sepse ato ëndrra nuk mbahen mend. Kush e di se çfar ëndrra shohim në ato orë!
Valla kam ni grua te axhit un,ajo edhe endrrat e para 1muajve ti tregon?eshte rast i veqant?ama kur ja nis veq a ki kohe se?

.ps..mu me ndodh ti shoh endrrat e ngjashme .
 

Desa

Felix - Culpa
Nuk e di as une te te them dicka mbi kontrollin e endrrave por une personalisht kam nje veti-
Shtrihem te fle, filloj enderroj me sy hapur e pastaj endrra me vazhdon ne gjume?
Te pakten kjo eshte pershtypja qe kam une ose qe me le mua te nesermen kur zgjohem
Aftësi e peshqve ëndërrimtarë ?
Ndaj dhe unë një ditë bëra të njëjtën dhe vuuup LeVoyageur gjeti rrugën për këtu, nga që e dëshirova tepër ?
Mirë se na u riktheve .
 
Une gjith jeten kujtoj 5 endrra .. ca dhe perseriten por te shumten e kohes gjume kot .. pa endrra pa gjera me gjera brenda .. mos me lini te fle ?
Ti je vete Enderr moj, ty te enderrojne?
 

Ledia

ShKoDrAnE.4.eVeR
Nuk me dhimbi fare por dhe ne gjume u sikletosa se ngaqe i kam icik vet siklet prishjen e dhembeve
 

DeliriumMind

Disconnect to Riconnect 💫
E besoj sepse dhe e kam ber... ralle por e kam ber.
Maximumi kam arritur ta bej 5 dit rrjesht, me pas kam qen un qe i thash vetes STOP, si ne realitet si ne enderr... ja thash pikerisht ne enderr heren e pest dhe vetes pak sekonda para se te mbyllja syt. Nje perqendrim absolut...

Mbaj mend cdo sekond, cdo detaj te asajt bote paralele dhe te sfidave. Kisha plot kontrollin e vetes ... llogjikoja sikur me qen reale pavarsisht se e dija qe isha brenda saj.

Ishte shum funny; nuk e mohoj.
E gjitha filloj me nje leter... ftes me sakt.


Se di, ndoshta nje dit do ritentoj.
 

Endrra

VIP
Epo tani une sdi ta shtremberoj te verteten. Me mire kur e di qe te kete kujdes. ?

Si je ti sot?
Jane lajme nga dikush a dicka .. ca kujdesi ka njeriu pervec se e mban mendjen gjith diten aty .. gjithsesi e mesoj lol
 

Lauri

Anunnak
E besoj sepse dhe e kam ber... ralle por e kam ber.
Maximumi kam arritur ta bej 5 dit rrjesht, me pas kam qen un qe i thash vetes STOP, si ne realitet si ne enderr... ja thash pikerisht ne enderr heren e pest dhe vetes pak sekonda para se te mbyllja syt. Nje perqendrim absolut...

Mbaj mend cdo sekond, cdo detaj te asajt bote paralele dhe te sfidave. Kisha plot kontrollin e vetes ... llogjikoja sikur me qen reale pavarsisht se e dija qe isha brenda saj.

Ishte shum funny; nuk e mohoj.
E gjitha filloj me nje leter... ftes me sakt.


Se di, ndoshta nje dit do ritentoj.
Më kujtohet vite më parë një bisedë e tillë ???

 

DeliriumMind

Disconnect to Riconnect 💫
Më kujtohet vite më parë një bisedë e tillë ???

Andej i referohesha tjeter eksperience ?
O zot sa me mungon...
Por perpara duhet te rigjej qetesine... paqen me veten. Me pas mund te rimarr rrugen e harruar bashk me meditimin?
 

Hera

Banned
Andej i referohesha tjeter eksperience ?
O zot sa me mungon...
Por perpara duhet te rigjej qetesine... paqen me veten. Me pas mund te rimarr rrugen e harruar bashk me meditimin?

Amo pashe enderr qe u martova thua te ndodhe vertet ?
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Disa shkencëtarë besojnë se realiteti është veçse një iluzion që ne e kontrollojmë me mendimet tona, në dijeni të tij ose jo. Kjo është arsyeja përse shpesh, ëndrra që i kemi parë dikur i shohim të pasqyruara në realitet.
vesh smerret kjo pune,por qe mund te kete dicka te cuditshme ne shikim e endrrave ka.
PAsi ka disa endrra qe vertet percjellin dicka.
Por shumica e tyre jane me shume gjendje stresi apo cfare mendon gjate dites.
 

DeliriumMind

Disconnect to Riconnect 💫
Amo pashe enderr qe u martova thua te ndodhe vertet ?
Po mi
Do martohemi bashk ?????

Ti veshur fine dhe elegante si gjithmon, un punk ?

Rri se sot me doli ne enderr luanesha zemres time prej kaq shum vitesh. Ishte me reale sec duhej por do ta analizoj ne tjeter moment...
Skuptoj pse pikerisht sot.
 
Top