• Në 21 shkurt, 3 javë më parë, Italia kishte në total vetëm 16 raste me koronavirus,aq sa ka pak a shumë Shqipëria sot. Papërgjegjshmëria bëri që Italia të ketë afro 15 mijë të prekur, 1000 të vdekur e 2000 të tjerë në gjendje kritike dhe të shpërndajë virusin në gjithë Europën. Urojmë që të gjithë të bëhemi aq të përgjegjshëm sa mos të bëhemi pas 3 javësh, ajo që është Italia sot.

Kurani dhe Islamizmi jane kontradikta dhe absurditete !

beduin

Antarë
Titulli: Kurani dhe Islamizmi jane kontradikta dhe absurditete !

Mire se ju gjeje perseri (vellezer ''Shqiptar'').
Sa i perket filozofise qe ky filozofi po na shtjellon per civilizim,mbase nuk e ka kuptuar se nga vjen civilizimi.
Sa i perket atyre me callma nuk shqetesohem se pjelle e tyre je dhe ti,nejse.......
Sa i perket gomereve qe hyme kety...po eshte e vertete se ato jeni.(Me fal per shprehjen se ndoshta po kujtoni se u acarova,por jo.)
Sa i perket mendimit ndryshe edhe kafshet e kane nese nuk je prej tyre.Sepse pervec derrkucave c'do kafshe tjeter nuk e le te afrohet prane femres se tij.(behet fjale per kafshet jo per njerezit......)
Por keshtu eshte kur njeriu eshte i verber ne erresiren e injorances,nuk din nga t'ia mbajne.
Kjo eshte e keqja juaj,se kur behet fjale per ISLAMIN ju ther keq,po te ishte per dicka tjeter,s'ka problem.
Megjithate mos u shqetesoni se miuke si ju ka pasur qe kur eshte krijuar bota,e ka prape edhe ne dite e sotme.Sikurse ka pasur edhe ne kohen e profetit Isa a,s.
Pse ti them keto ty kur ty dhe te tjereve sju ben dobi tjeter vetem se denimet sikurse popujt e meparshem.
Por denimi nuk vjen pa caktimin e ALLAHUT.
Dhe ne fund;O ALLAH MOS NA DENO PER SHKAK TE MENDJELEHTEVE QE GJINDEN NE MES NESH.
Allahu ju udhezofte nese ka udhezim per ju.
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Titulli: Kurani dhe Islamizmi jane kontradikta dhe absurditete !

Mire se ju gjeje perseri (vellezer ''Shqiptar'').
Sa i perket filozofise qe ky filozofi po na shtjellon per civilizim,mbase nuk e ka kuptuar se nga vjen civilizimi.
Sa i perket atyre me callma nuk shqetesohem se pjelle e tyre je dhe ti,nejse.......
Sa i perket gomereve qe hyme kety...po eshte e vertete se ato jeni.(Me fal per shprehjen se ndoshta po kujtoni se u acarova,por jo.)
Sa i perket mendimit ndryshe edhe kafshet e kane nese nuk je prej tyre.Sepse pervec derrkucave c'do kafshe tjeter nuk e le te afrohet prane femres se tij.(behet fjale per kafshet jo per njerezit......)
Por keshtu eshte kur njeriu eshte i verber ne erresiren e injorances,nuk din nga t'ia mbajne.
Kjo eshte e keqja juaj,se kur behet fjale per ISLAMIN ju ther keq,po te ishte per dicka tjeter,s'ka problem.
Megjithate mos u shqetesoni se miuke si ju ka pasur qe kur eshte krijuar bota,e ka prape edhe ne dite e sotme.Sikurse ka pasur edhe ne kohen e profetit Isa a,s.
Pse ti them keto ty kur ty dhe te tjereve sju ben dobi tjeter vetem se denimet sikurse popujt e meparshem.
Por denimi nuk vjen pa caktimin e ALLAHUT.
Dhe ne fund;O ALLAH MOS NA DENO PER SHKAK TE MENDJELEHTEVE QE GJINDEN NE MES NESH.
Allahu ju udhezofte nese ka udhezim per ju.
Shoku ke ikur per lesh...
ps : vellezrit e tu nuk jane Shqiptare prandaj mos na ofendo por nje gje e ke shkruajtur si duhet ke quajtur Shqipetaret me thonjza ;)
 

Iron_Leon

شيطان בעל זבוב
Titulli: Kurani dhe Islamizmi jane kontradikta dhe absurditete !

O ALLAH MOS NA DENO PER SHKAK TE MENDJELEHTEVE QE GJINDEN NE MES
Allahu i drejte denon ne menyre individuale jo kolektive, nese po, atehere nuk do te quhej i drejte .Keshtu qe mos u merzit se per ty virgjereshat jane te garantuara.Kaq per ty derrkuc se nuk ja vlen te shpenzosh kohen duke mos menduar.Sa per mua mos e bej merak se nuk jam vellai tend dhe nuk e kam prejardhjen prej andej nga e ke ti,per fatin tim te mire jam njeri, jo majmun.

Loverboy shkruan!
Allahu eshte Krijues i cdo gjeje Angel. Krijoi njeriun (Ademin), nga gjaku i ngjizur,

gafi shkruan!
o burr i dheut a e din qe une dhe ti jemi krijuar prej nje pike uji
Vendosni pra te nderuar se nga se jemi krijuar nga uji,balta,apo gjaku keto jane per temen, do na pergjigjeni?
 

gafi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kurani dhe Islamizmi jane kontradikta dhe absurditete !

O ALLAH MOS NA DENO PER SHKAK TE MENDJELEHTEVE QE GJINDEN NE MES
Allahu i drejte denon ne menyre individuale jo kolektive, nese po, atehere nuk do te quhej i drejte .Keshtu qe mos u merzit se per ty virgjereshat jane te garantuara.Kaq per ty derrkuc se nuk ja vlen te shpenzosh kohen duke mos menduar.Sa per mua mos e bej merak se nuk jam vellai tend dhe nuk e kam prejardhjen prej andej nga e ke ti,per fatin tim te mire jam njeri, jo majmun.

Loverboy shkruan!
Allahu eshte Krijues i cdo gjeje Angel. Krijoi njeriun (Ademin), nga gjaku i ngjizur,

gafi shkruan!
o burr i dheut a e din qe une dhe ti jemi krijuar prej nje pike uji
Vendosni pra te nderuar se nga se jemi krijuar nga uji,balta,apo gjaku keto jane per temen, do na pergjigjeni?
do mundohem ta sqaroj sado pak i nderuar iron.
Njeriu i pare (Ademi a.s.) ne rruzullin tokesor eshte krijuar nga dheu ,dhe ai dhe eshte tubuar nga pjese te ndryshme te tokes prandaj edhe njerezit dallojne ,psh:
kemi njerez te bardhe ,te zi dhe te verdhe ,kemi njerez te bute kemi njerez qe jane me te eger ne kuptimin ne koke forte,kemi njerez qe jane shume te forte fizikishte kemi njerez qe jane me te dobet e keshtu me radhe,dikush ka tru me te zhvilluar dhe dikush me pak te zhvilluar mua ashtu siq ndryshon dheu i tokes vendi prej vendit.Prej brinjes se se Ademit a.s. u krijua bashkeshortja e tij Hava(Eva) dhe kjo eshte faza apo etapa e pare e krijimit.
Nga keta dy persona u shtua njerezimi permes kontaktit seksual.thene me mire pak aktit seksual nga gjoksi i njeriut del nje pike uji qe ndryshe sipas mjekesise quhet sperme.e kjo eshte ajo pika e ujit qe kam permendur une.Kjo pike uji pastaj ne mitren e nenes behet gjak i ngjizur prej nga edhe fillon zenia e frutit apo thene me qarte ngjizet femija ne mitren e nenes.por urtesia e kuranit eshte qe keto etapa te sqarohen te ndara ne menyre qe mendjet e njerze te mund ti kuptojne .e une ju pyes i nderuar juve dhe anetaret tjere te forumin nese ne kete kohe kur qdo gje ka ec me shkencen dhe ka perparuar mendja e njeriut te sotem nuk mund ta kuptoj kete gje ,me tregoni si do reagoni arabet ne kohen kur u zbrit ky kuran ?
 

beduin

Antarë
Titulli: Kurani dhe Islamizmi jane kontradikta dhe absurditete !

Me vjen mir qe nuk humbe kohe per pergjigje.
Por me sa pashe aty tek profili jot shum mir e ke te shkruajtur shejatn masonist.
Sepse i tille dukesh.
Sa per prejardhjen time un jam pasardhes i Ademit i cili Allahu e ka krijuar nga balta.
Sa per derrkuc e majmun je i tille perderisa je mason dhe ke shkruajtur cifutshe sepse populli i cili nuk e degjoi Zotin per diten e shtune dhe jan te denuar jan cifutat.
Dhe ata Allahu i ka denuar duke i shnderruar ne derra dhe majmuna(si puna jote).
Nejse se teoria e masonistit Darwin eshte se ti e ke prejardhejn prej majmunit.dmth cifut.
Ku ta kuptosh ti o i mjere.
Sa per lengun,gjakun e ngjizur shikoji mir mrekullit e KURANIT etapat e zhvillimit te foshnjes dhe mbsa del sadopak nga injoranca e tepert qekeni.
 

Iron_Leon

شيطان בעל זבוב
Titulli: Kurani dhe Islamizmi jane kontradikta dhe absurditete !

do mundohem ta sqaroj sado pak i nderuar iron.
Njeriu i pare (Ademi a.s.) ne rruzullin tokesor eshte krijuar nga dheu ,dhe ai dhe eshte tubuar nga pjese te ndryshme te tokes prandaj edhe njerezit dallojne ,psh:
kemi njerez te bardhe ,te zi dhe te verdhe ,kemi njerez te bute kemi njerez qe jane me te eger ne kuptimin ne koke forte,kemi njerez qe jane shume te forte fizikishte kemi njerez qe jane me te dobet e keshtu me radhe,dikush ka tru me te zhvilluar dhe dikush me pak te zhvilluar mua ashtu siq ndryshon dheu i tokes vendi prej vendit.Prej brinjes se se Ademit a.s. u krijua bashkeshortja e tij Hava(Eva) dhe kjo eshte faza apo etapa e pare e krijimit.
Nga keta dy persona u shtua njerezimi permes kontaktit seksual.thene me mire pak aktit seksual nga gjoksi i njeriut del nje pike uji qe ndryshe sipas mjekesise quhet sperme.e kjo eshte ajo pika e ujit qe kam permendur une.Kjo pike uji pastaj ne mitren e nenes behet gjak i ngjizur prej nga edhe fillon zenia e frutit apo thene me qarte ngjizet femija ne mitren e nenes.por urtesia e kuranit eshte qe keto etapa te sqarohen te ndara ne menyre qe mendjet e njerze te mund ti kuptojne .e une ju pyes i nderuar juve dhe anetaret tjere te forumin nese ne kete kohe kur qdo gje ka ec me shkencen dhe ka perparuar mendja e njeriut te sotem nuk mund ta kuptoj kete gje ,me tregoni si do reagoni arabet ne kohen kur u zbrit ky kuran ?
Faleminderit gafi per shpjegimin,nuk di ti pergjigjem pyetjes qe parashtron sepse nuk kam mundesi.
Kisha edhe nje pyetje gafi, sipas Kuranit kush eshte krijuar me pare toka apo qielli?Nese mundesh kuptohet.Faleminderit paraprakisht.Te pershendes!
Per disa derrkuca, kjo quhet te interpretosh ato qe ke lexuar dhe besuar.
 

Iron_Leon

شيطان בעל זבוב
Titulli: Kurani dhe Islamizmi jane kontradikta dhe absurditete !

Me vjen mir qe nuk humbe kohe per pergjigje.
Por me sa pashe aty tek profili jot shum mir e ke te shkruajtur shejatn masonist.
Sepse i tille dukesh.
Sa per prejardhjen time un jam pasardhes i Ademit i cili Allahu e ka krijuar nga balta.
Sa per derrkuc e majmun je i tille perderisa je mason dhe ke shkruajtur cifutshe sepse populli i cili nuk e degjoi Zotin per diten e shtune dhe jan te denuar jan cifutat.
Dhe ata Allahu i ka denuar duke i shnderruar ne derra dhe majmuna(si puna jote).
Nejse se teoria e masonistit Darwin eshte se ti e ke prejardhejn prej majmunit.dmth cifut.
Ku ta kuptosh ti o i mjere.
Sa per lengun,gjakun e ngjizur shikoji mir mrekullit e KURANIT etapat e zhvillimit te foshnjes dhe mbsa del sadopak nga injoranca e tepert qekeni.
Sa per ty thashe edhe njehere,nuk marr mundimin te mos mendoj dhe te flas me ty. Kalofsh mire dhe shiko se forumi ka edhe tema te tjera,nese ke hyre ne kete Fv per te bindur vete mbi besimin tend atehere do te te keshilloja forumet fetare muslimane,nese ke hyre per te bindur te pafete te besojne, te siguroj qe nuk do te mundesh ,sepse je nje argumentues shume i dobet per te mos thene se nuk ja ke idene kesaj fjale.Edhe njehere pershendetje!
 

beduin

Antarë
Titulli: Kurani dhe Islamizmi jane kontradikta dhe absurditete !

5:3. Juve u janë ndaluar (t'i hani): ngordhësirat, gjaku, mishi i derrit, ajo që theret jo në emrin e All-llahut, e furmja, e mbytura, e rrëzuarja, e shpuarja (nga briri i tjetrës), ajo që e ka ngrënë egërsira, përveç asaj që arrini ta therrni (para se të ngordhë), ajo që është therrur për idhuj dhe (u është e ndaluar) ta kërkoni me short fatin. Kjo është mëkat ndaj All-llahut. Tashmë, ata që mohuan, humbën shpresën për fenë tuaj (se do të ndërroni), andaj mos u frikësonju atyre, por Mua të më frikësoheni. Sot përsosa për ju fenë tuaj, plotësova ndaj jush dhuntinë Time, zgjodha për ju islamin fe.
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Titulli: Kurani dhe Islamizmi jane kontradikta dhe absurditete !

5:3. Juve u janë ndaluar (t'i hani): ngordhësirat, gjaku, mishi i derrit, ajo që theret jo në emrin e All-llahut, e furmja, e mbytura, e rrëzuarja, e shpuarja (nga briri i tjetrës), ajo që e ka ngrënë egërsira, përveç asaj që arrini ta therrni (para se të ngordhë), ajo që është therrur për idhuj dhe (u është e ndaluar) ta kërkoni me short fatin. Kjo është mëkat ndaj All-llahut. Tashmë, ata që mohuan, humbën shpresën për fenë tuaj (se do të ndërroni), andaj mos u frikësonju atyre, por Mua të më frikësoheni. Sot përsosa për ju fenë tuaj, plotësova ndaj jush dhuntinë Time, zgjodha për ju islamin fe.
vertet ???
 

beduin

Antarë
Titulli: Kurani dhe Islamizmi jane kontradikta dhe absurditete !

Mos ki merak se as nuk e kam ndermend qe te mundohem sadopak qe te bindi ty apo cilindo.
Por me ato shkrime provokuese qe gjoja doni ju te na tregoni gjerat,asgje me shum nuk tregon vetem se nivelin e rracismit tek ju.
Megjithate un nuk kam ardhur te argumentoj ty gje nga vetja ime,sepse ato na i ka argumentuar tjeter kush shum para meje.
Sa per dobesine time edhe un jam koshient se jam i dobet para KRIJUESIT TIM...ALLAHUT...
Nuk kam hyr kety as te fyej e as te ju provokoj.
Por po shoh te kunderten me ju.
Mbase ndonjerit edhe i intereson qe te me hjekin nga forumi,por aq me ben...
Sepse keshtu jeni mesuar ju kur keni argument kundershtues nuk ju vjen mire.
Megjithate une ju uroj te gjitha te mirat e te ndergjegjesoheni sa i perket Islamit(I cili eshte i pashmangeshem)
Suksese
 

beduin

Antarë
Titulli: Kurani dhe Islamizmi jane kontradikta dhe absurditete !

5:10. E ata që mohuan dhe përgënjeshtruan argumentet Tona, ata janë banues të xhehennemit.
5:11. O ju që besuat! Përkujtojeni të mirën e All-llahut ndaj jush kur, një popull tentoi të zgjasë duart e veta (për mbytje) kundër jush, kurse Ai i zbrapsi duart e tyre prej jush. Respektojeni All-llahun (duke zbatuar urdhrat e Tij) dhe vetëm All-llahut le t'i mbështeten besimtarët.
5:12. Në të vërtetë All-llahu pat marrë zotimin e beni israilëve. Dhe prej tyre dërguam (caktuam) dymbëdhjetë prijës. All-llahu tha: “Unë jamë (mbrojtës) me ju!” Në qoftë se falni namazin, e jepni zeqatin, u besoni të dërguarve të Mi dhe u ndihmoni atyre, huazoni për hir të All-llahut hua të mirë, Ai patjetër do t'ua shlyejë mëkatet tuaja dhe do t'ju shtie në xhennete nën të cilët rrjedhin lumenj. E kush kundërshton pas këtij (zotimi) prej jush, ai e ka humbur rrugën e drejtë.
5:13. Për shkak se ata e thyen zotimin e tyre, Ne i mallkuam ata, dhe zemrat e tyre i bëmë të forta (të shtangura). Ata i ndryshojnë fjalët (në Tevrat) nga domethënia e tyre dhe braktisën një pjesë me të cilën ishin urdhëruar. Ti vazhdimisht do të vërejsh tradhtinë e një pjese të tyre, përpos një pakice nga ata. Pra falju dhe hiqju tyre. All-llahu i do ata që bëjnë mirë.
5:14. Ne e morëm zotimin edhe të atyre që thanë: “Ne jemi nesara” e edhe ata e harruan një pjesë të asaj me të cilën ishin udhëzuar, andaj Ne kemi ndërsyer armiqësinë e urrejtjen ndërmjet tyre deri në ditën e kijametit. E më vonë All-llahu do t'i njoftojë ata me atë që bënë.
5:15. O ithtarë të librit, juve ju erdhi i dërguari Jonë që ju sqaron shumë nga ajo që fshihnit prej librit, e për shumë nuk ju jep sqarime. Juve ju erdhi nga All-llahu dritë dhe libër i qartë.
5:16. All-llahu e vë me atë (me Kur'anin) në rrugët e shpëtimit atë që ndjek kënaqësinë e tij dhe me ndihmën e Tij i nxjerr ata prej errësirave në dritë dhe i udhëzon në një rrugë që është e drejtë.
5:17. E mohuan (e bënë kufër) të vërtetën ata që thanë se: “Zot është ai, Mesihu bir i Merjemes.” Thuaju: “ Nëse dëshiron All-llahu ta shkatërrojë Mesihun, birin e Merjemes, nënën e tij dhe gjithë ç'ka në tokë, kush mund ta pengojë atë?” Vetëm Atij i takon pushteti i qiejve, i tokës dhe ç'ka në mes tyre. Ai krijon çdo gjë që dëshiron. All-llahu është i gjithfuqishëm për çdo gjë.
5:18. Jehuditë dhe të krishterët thanë: “Ne jemi bijtë e All-llahut dhe të dashurit e Tij”. Thuaju: “E pse pra Ai ju dënon me mëkatet tuaja?” Jo, ju jeni njerëz që Ai ju krijoi. Ai i falë atij që do dhe e dënon atë që do. Sundimi i qiejve, i tokës dhe i gjithë ç'ka në mes tyre është vetëm i All-llahut dhe vetëm te Ai është e ardhmja.
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Titulli: Kurani dhe Islamizmi jane kontradikta dhe absurditete !

Mos ki merak se as nuk e kam ndermend qe te mundohem sadopak qe te bindi ty apo cilindo.
Por me ato shkrime provokuese qe gjoja doni ju te na tregoni gjerat,asgje me shum nuk tregon vetem se nivelin e rracismit tek ju.
Megjithate un nuk kam ardhur te argumentoj ty gje nga vetja ime,sepse ato na i ka argumentuar tjeter kush shum para meje.
Sa per dobesine time edhe un jam koshient se jam i dobet para KRIJUESIT TIM...ALLAHUT...
Nuk kam hyr kety as te fyej e as te ju provokoj.
Por po shoh te kunderten me ju.
Mbase ndonjerit edhe i intereson qe te me hjekin nga forumi,por aq me ben...
Sepse keshtu jeni mesuar ju kur keni argument kundershtues nuk ju vjen mire.
Megjithate une ju uroj te gjitha te mirat e te ndergjegjesoheni sa i perket Islamit(I cili eshte i pashmangeshem)
Suksese
Nuk eshte Babai jot ai qe dha ok per tu lindur ti ??? e dha dikush tjeter ??? epo kerkoje me ane te ADN athere se te paskan genjyer....
 

Iron_Leon

شيطان בעל זבוב
Titulli: Kurani dhe Islamizmi jane kontradikta dhe absurditete !

Mos ki merak se as nuk e kam ndermend qe te mundohem sadopak qe te bindi ty apo cilindo.
Por me ato shkrime provokuese qe gjoja doni ju te na tregoni gjerat,asgje me shum nuk tregon vetem se nivelin e rracismit tek ju.
Megjithate un nuk kam ardhur te argumentoj ty gje nga vetja ime,sepse ato na i ka argumentuar tjeter kush shum para meje.
Sa per dobesine time edhe un jam koshient se jam i dobet para KRIJUESIT TIM...ALLAHUT...
Nuk kam hyr kety as te fyej e as te ju provokoj.
Por po shoh te kunderten me ju.
Mbase ndonjerit edhe i intereson qe te me hjekin nga forumi,por aq me ben...
Sepse keshtu jeni mesuar ju kur keni argument kundershtues nuk ju vjen mire.
Megjithate une ju uroj te gjitha te mirat e te ndergjegjesoheni sa i perket Islamit(I cili eshte i pashmangeshem)
Suksese
Me fal se po te citoj edhe njehere te fundit ,ju kerkoj falje edhe moderatoreve,.Sapo vertetove i nderuar se nuk e din kuptimin e fjales argument sepse vetem argumente nuk ke sjelle ketu,perkundrazi ke sjelle perla urrejtje qe ne postimin tend te pare dhe ky eshte Fv nuk eshte ''zullum'' ashtu si e quajte ti qe ne postimin tend te pare ,na quajte edhe te cmendur gjithashtu por nuk ke c''te besh te cmendurin me te zgjuarin e ndan shume pak ,mbase jemi edhe te cmendur por te cmendurit me te zgjuar midis te cmendurve.Kur gatuan llac mos prite te te dale byrek,meso te diskutosh qe te degjohesh, kur shan vetem do te shahesh.Mirembetsh!
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Kurani dhe Islamizmi jane kontradikta dhe absurditete !

Ne fakt jam i sigurt qe as edhe nje fjale nuk ke kuptuar nga kjo qe ke sjelle ketu.Por dua te te bej nje pyetje te thjeshte Kuranin Allahu e ka shkruajtur?
“Nuk është e logjikshme të mendohe se ky Kur’an është i trilluar prej dikujt pos All-llahut, por është vërtetues i asaj (shpalljes) që ishte më parë, dhe sqarues e komentues i librit. Nuk ka farë dyshimi se është (i zbritur) nga Zoti i botëve. Përkundër kësaj, ata (idhujtarët) thonë se atë e trilloi ai (Muhammedi). Ti thuaj: “Sillne pra ju një kaptinë të ngjajshme me këtë, madje thirrni kë të doni në ndihmë, pos All-llahut, po qe se jeni të drejtë në atë që thoni”. Por ja, ata përgënjeshtruan atë (Kur’anin) pa e kuptuar dhe pa ju ardhur shpjegimi i tij. Po kështu, gënjenin dhe ata që ishin më përpara. Shiko si ishte përfundimi i zullumqarëve. Ka prej tyre (te të cilët u dërgua Muhammedi) që e besojnë atë(Kur’anin), e ka prej tyre edhe asaish që atë nuk e besojnë. Zoti i njeh më së miri kokëfortit”. (Junus 37-40)

Besoj se e more pergjigjen shkurt brenda ketij citati Kur'anor.

Mos t'harroj te them se teoria me e perhapur midis jomuslimaneve eshte ajo se Muhamedi a.s. eshte autor i Kur’anit. Ata t'cilet akoma mbeshtesin kete mendim, lirisht le t'i paraqesin faktet ne te cilat mbeshteten, ne padyshim se do t'ju kunderpergjigjemi poashtu me fakte bindese:gjujpeshk:
 

gafi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kurani dhe Islamizmi jane kontradikta dhe absurditete !

Kisha edhe nje pyetje gafi, sipas Kuranit kush eshte krijuar me pare toka apo qielli?Nese mundesh kuptohet.Faleminderit paraprakisht.Te pershendes!
po i nderuar iron do mundohem te jap pergjegje aq sa All-llahu fuqiplote me ka dhene dije:
ne kuran ka ajete te shumta qe flasin per kete teme ,dhe aty permendet se qiejt jane krijuar para tokes.ja nje si ilustrim :
14:32. All-llahu është Ai që i krijoi qiejt dhe tokën, dhe Ai lëshoi prej së larti ujë (shi), e me të nxjerr fruta si ushqim për ju, dhe për të mirën tuaj u vuri në shërbim anijet, të lundrojnë nëpër det me urdhrin e Tij, e në shërbimin tuaj i vuri edhe lumenjtë
 

Iron_Leon

شيطان בעל זבוב
Titulli: Kurani dhe Islamizmi jane kontradikta dhe absurditete !

“Nuk është e logjikshme të mendohe se ky Kur’an është i trilluar prej dikujt pos All-llahut, por është vërtetues i asaj (shpalljes) që ishte më parë, dhe sqarues e komentues i librit. Nuk ka farë dyshimi se është (i zbritur) nga Zoti i botëve. Përkundër kësaj, ata (idhujtarët) thonë se atë e trilloi ai (Muhammedi). Ti thuaj: “Sillne pra ju një kaptinë të ngjajshme me këtë, madje thirrni kë të doni në ndihmë, pos All-llahut, po qe se jeni të drejtë në atë që thoni”. Por ja, ata përgënjeshtruan atë (Kur’anin) pa e kuptuar dhe pa ju ardhur shpjegimi i tij. Po kështu, gënjenin dhe ata që ishin më përpara. Shiko si ishte përfundimi i zullumqarëve. Ka prej tyre (te të cilët u dërgua Muhammedi) që e besojnë atë(Kur’anin), e ka prej tyre edhe asaish që atë nuk e besojnë. Zoti i njeh më së miri kokëfortit”. (Junus 37-40)

Besoj se e more pergjigjen shkurt brenda ketij citati Kur'anor.

Mos t'harroj te them se teoria me e perhapur midis jomuslimaneve eshte ajo se Muhamedi a.s. eshte autor i Kur’anit. Ata t'cilet akoma mbeshtesin kete mendim, lirisht le t'i paraqesin faktet ne te cilat mbeshteten, ne padyshim se do t'ju kunderpergjigjemi poashtu me fakte bindese:gjujpeshk:
Lover keto jane genjeshtra te ateisteve?
Citim: Suretu Jasinë (36) 38. Edhe dielli udhëton për në kufirin e vet (në cakun përfundimtar). Ai është (udhëtim) përcaktim i ngadhnjyesit, të dijshmit.
Citim: Suretu Ez Zumur (5) 5. Ai krijoi qiejt e tokën me qëllim të caktuar; Ai natën mbështjell (vendi të) ditës dhe ditës ia mbështjell natës; Ai nënshtroi diellin dhe hënën, që ssecili lëviz deri në një afat të caktuar, pra Ai është ngadhënjyesi, mëkatfalësi.
Citim: Suretu Er Ra`d (13) 2.All-llahu është Ai që ngriti qiejt pa ndonjë shtyllë. Ju i shihni ato. Ai u vendos mbi Arsh dhe nënshtroi diellin e hënën që çdo njëri udhëton deri në një afat të caktuar; Ai rregullon çështjen (e gjithësisë), sqaron argumentet, që të jeni të bindur për takimin (pas ringjalljes) me Zotin tuaj.
Citim: Suretu El Enbija (21) 33. Ai është që krijoi natën e ditën, diellin e hënën dhe secili prej tyre noton në orbitë.
Dielli apo toka i nderuar Loverboy?Kush vjen verdalle?
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Kurani dhe Islamizmi jane kontradikta dhe absurditete !

Iron_Leon, ne lidhje me pyetjen tende, po ne kete teme lexoj postimet #13 & #15, t'pershendes.
 

beduin

Antarë
Titulli: Kurani dhe Islamizmi jane kontradikta dhe absurditete !

Mbase qenke i zgjuar ne mes injorantave,(sipas mendjes tende kam frike se nuk je gje tjeter vetem se nje injorant i pashprese qe me akuza don te hiqesh si i mencur).
Sa i perket ADN edhe kjo eshte nje prej mrekullive te Allahut ashtu sikurse edhe shenjat e gishterinjve.Por nga ta kuptosh ti o mjere se nuk te lene mendjelehtesia qe ti shohesh.
Se per ti jetuar as qe behet fjale.Sa per byrekun mos ki merak se do ta hash.
Sa per argumente per njerez ne ''thojza'' si puna jote Allahu e ka thene qarte ne KURAN.
Disa prej tyre edhe ju kam cekur.
Eshte e vertete thenia qe jobesimtareve edhe sikur te ju biesh 1000 argumenta ata do te bien 1001 kundershtime.
Nuk ka hajr prej nje gjeje qe nuk ben hajr thot populli jone i mencur.
Nuk ke se si ta kuptosh mencurine ti me gjasme dredhite e zakonshme duke kerkuar falje moderatoreve e pastaj gjasme jeni te ndershem e nuk fyeni.
Dhe nuk beni gje tjeter vecse asaj.
Megjithate ja vlen ky Fv per njerez si puna jote qe te dalin ne pah vlerat e tyre antinjerezore dhe antifetare.
Mirembeteshi dhe ne dashte Allahu shihemi neser prap
 

Iron_Leon

شيطان בעל זבוב
Titulli: Kurani dhe Islamizmi jane kontradikta dhe absurditete !

Mbase qenke i zgjuar ne mes injorantave,(sipas mendjes tende kam frike se nuk je gje tjeter vetem se nje injorant i pashprese qe me akuza don te hiqesh si i mencur).
Sa i perket ADN edhe kjo eshte nje prej mrekullive te Allahut ashtu sikurse edhe shenjat e gishterinjve.Por nga ta kuptosh ti o mjere se nuk te lene mendjelehtesia qe ti shohesh.
Se per ti jetuar as qe behet fjale.Sa per byrekun mos ki merak se do ta hash.
Sa per argumente per njerez ne ''thojza'' si puna jote Allahu e ka thene qarte ne KURAN.
Disa prej tyre edhe ju kam cekur.
Eshte e vertete thenia qe jobesimtareve edhe sikur te ju biesh 1000 argumenta ata do te bien 1001 kundershtime.
Nuk ka hajr prej nje gjeje qe nuk ben hajr thot populli jone i mencur.
Nuk ke se si ta kuptosh mencurine ti me gjasme dredhite e zakonshme duke kerkuar falje moderatoreve e pastaj gjasme jeni te ndershem e nuk fyeni.
Dhe nuk beni gje tjeter vecse asaj.
Megjithate ja vlen ky Fv per njerez si puna jote qe te dalin ne pah vlerat e tyre antinjerezore dhe antifetare.
Mirembeteshi dhe ne dashte Allahu shihemi neser prap
O motra neper tema diskutohen temat jo njerezit prandaj ju kerkova falje moderatoreve,po ti e paske hak fyerjen sepse je tamam beduin shkretetire,mjer zoti per injorantet qe ka zgjedhur ta besojne.Edhe kujdes se mos vesh ndonje brez dinamit se nuk do te vrasesh edhe te tjere, je para nje ekrani, jo ne autobuz apo metro, o kamikaz.Hahahah me akuza thote, po akuzat jane per fajtoret dhe per te zotet e mendjes, nuk do te mundesha te akuzoja nje kafshe, edhe ik tani se na cave tr....
 

beduin

Antarë
Titulli: Kurani dhe Islamizmi jane kontradikta dhe absurditete !

Ke te drejte zonje e nderuar, se neve nuk plasim bomba,por nerva dhe mendje.
Si te caj ty kur ti je i teri tra....
Hahahaha,mos u nxe.
Se do rritesh dhe ke koh per tu pjekur.
Megjithate e paskeni ashtu sic the dhe vet ne ADN fyerjen.
Por mos u merzit se injoranca nuk te ike me keto budallalleqet si puna jote.
Ja kalofsh mire dhe shume urime nga une.
Nga Shkodra e ndritur.
 
Top