• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Kujdes nga pijet energjike

cent

Banned
BBC - Pijet energjike që përmbajnë kafeinë mund të ndryshojnë rrahjet e zemrës paralajmërojnë kërkuesit. Një ekip kërkuesit nga Universiteti i Bonn-it në Gjermani kanë vëzhguar zemrën e 17 personave një orë pas konsumimit të një pije energjike.

Studimi tregon se tkurrjet e zemrës janë më të sforcuara pas pijes. Ekipi i shkencëtarëve tha në takimin e përvitshëm të Shoqërisë së Radiologëve në Amerikën e Veriut se, fëmijët dhe njerëzit me probleme shëndetësore duhet të shmangin këto pije.

“Deri më tani ne nuk e dinim ekzaktësisht efektin që kanë pijet energjike në funksionimin e zemrës”, shprehet Dr Jonas Dorner. “Sasia e kafeinës është tri herë më e lartë krahasuar me kafen, pijet e tjera freskuese.”

“Ka disa lloj efektesh anësore që janë të lidhura me sasinë e kafeinës për fshirë rrahje të lartë të zemrës, dridhje, rritje të presionit të gjakut dhe në shumë raste shkaktohet pushim i zemrës”, thotë Dorner.
/Shekulli
 
Top