• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Kufijtë mbyllur deri në shtator, cili është propozimi i Macron për zonën Schengen

legjenda

Tetova


Më 17 mars shtetet e BE-së vendosën që të mbyllnin kufijtë për joevropianët, për shkak të shpërthimit të koronavirusit. Më 16 prill, drejtuesit e këtyre vendeve do të duhet që të mblidhen sërish e të vendosën nëse të rihapin kufjtë, apo të vazhdojnë të kenë në fuqi atë.


Por situata nuk është e mirë në hapësirën e BE-së. Kjo sepse COVID-19 vazhdon që të shkaktojë viktima.


Sipas mediave evropiane, zona e Shengenit në Evropë mund të mbajë kufijtë e saj të mbyllur deri në shtator, për të mbrojtur veten kundër kërcënimit të COVID-19 nga SHBA dhe vendet e tjera që kanë shpërthim të pakontrolluar të koronavirusit. Presidenti francez Emmanuel Macron ka raportuar se ka rritur mundësinë që vendet pa kufij të qëndrojnë të mbyllura për shumicën e të huajve për gjashtë muaj të tjerë.
Mbyllja fillestare 30-ditore e kufirit do të përfundojë në 16 Prill. Nëse anëtarët bien dakord për rinovimin e saj, Evropa do të mbetet në një bllokim të paprecedent, i barrikaduar në botën e jashtme për të paktën dy muaj në total.


Këto vende do të mbeten jashtë kufijve për të gjithë, por qytetarët e BE-së, banorët e përhershëm dhe të tjerët me arsye thelbësore për të udhëtuar për janë të përjashtuar. Personat që janë të përjashtuar përfshijnë gjithashtu mjekë, staf mjekësor, diplomat dhe punonjës ndërkufitar, si dhe pasagjerë tranzit.


BE thotë se mbyllja e kufirit ka shkaktuar uljen e trafikut ajror në bllok në pothuajse zero. Fluturimet e vetme që funksionojnë kryesisht janë për ngarkesë dhe riatdhesim. BE-ja nxiti veprimin e njëanshëm për të përmirësuar përhapjen e virusit, pasi shumë vende fillimisht zgjodhën vet mbylljen e kufijve.
 

legjenda

Tetova


“Personat e moshuar mund të duhet të qëndrojnë të izoluar deri në fund të vitit për të shmangur rrezikun e të infektuarit me koronavirusit. Kontaktet e të moshuarve me mjedisin e tyre në Evropë duhet të mbeten të kufizuara të paktën deri në fund të vitit për shkak të pandemisë së COVID-19”, kështu ka thënë Presidentja e Komisionit Europian Ursula von der Leyen në një intervistë për gazetën gjermane ‘Bild’.
Ajo tha se e di që është e vështirë, që izolimi është një barrë shumë e madhe, por është çështje për jetë a vdekje. “Ne duhet të jemi të disiplinuar dhe të bëhemi të durueshëm”, theksoi ajo, duke shpresuar se një laborator evropian do të jetë në gjendje të krijojë një vaksinë për COVID1-19 deri në fund të vitit 2020.


Kujtojme që shifat e personave që kanë humbur jetn nga COVID-19 në mbarë botën po shtohen dita-ditës. Sipas të dhënave të OBSH, nga koronavirusi janë të prekur 1 milion e 775 mijë e 206 persona. Ndërkohë, deri më tani zyrtarisht janë raportuar mbi 108 mijë vdekje. Po ashtu, si të shëruar plotësisht konsiderohen gjithësej 401 mijë e 517 persona.
 
Top