• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Ku ben pjes kultura e sotme shqipatre,ne ato te Uletat apo...???

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Vendndodhja
Milano
Ne ato te varferat:)

Nese flasim ne menyren se si shfaqet....

Nese flasim per kulturen shqiptare ne thellesi, ajo ka shume vlera te mira:)
 

orakulli

Anëtar i Respektuar
Un ka shkruajt te sotmen.Ate qe vjen nga shekujt por qendron e mbuluar ne arsyetimin e par un them se e njoh mir...
 

mirela

DODONA hajmali
Le shume per te deshiruar . Na pelqen te "evropianizohemi "duke mohuar cdo tradite tonen.
Lepihemi e zvarritemi pas ca kulturash qe jo vetem s'na shkojne , po as nuk i kuptojme
Shkurt jemi bere per te qare hallin
 

triumfuesja

Anëtar i Respektuar
Vendndodhja
in my world
Kultura e sotme shqipetare ben pjese ne kulturen boterore fillimisht, si pjese e botes qe jemi,pastaj ne kulturen europiane per nga gjetja ne harte,per prapambetje ben pjese ne kuturen ballkanase dhe meqe per pak kohe si shume te gjate, u shkeput nga keto tre vende ku bente pjese ,tani ben pjese ne kulturen e prapambetjes se mjere shqipetare me vlere dhe nivel te pazhvilluar.
Kultura shqipetare nuk ka nivel ,eshte ne vend numero
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
Vendndodhja
Butterfly flying away
mundohemi te tregojme se kultura jone eshte nje vazhdim i asaj kulture te vyer te lashte,por perpjekja po deshton dita dites............ska mbeshtetje ndoshta prandaj vjen dhe deshtimi!
 

Adrenalina

GoC TiR0né
Nuk jemi Aspak ne nivelin e ulet, ne kemi kulture ! Kur duam jemi shume te kulturuar !

Por nuk kemi mireqenie, gjendja ekonomike na ben qe ta harrojm nganjehere kulturen tone por kjo eshte gje llogjike ne situaten qe eshte shteti jone ne kete kohe, ne diten e "sotme". Populli shqiptar ka pasur dhe ka akoma kulture por duhet ta shikosh, dmth mos shikosh vetem te keqiat !
 

deutsch_1

Antar Aktiv
Vendndodhja
germany
shqiptaret jan me kulture dhe jan shume te dashur sidomos kur behet fjale per shoqni ose per familje jan te gatshem ta mbrojne me cdo kusht.
eshte tjeter gje qe bejn sikur nuk i kan keto vyrtyte sepse ne te verte i kan po nuk duan.
sSHQIPTARET KAN ZEMREN ME TE MADHE QE MUND TE EKZISTOJ NE TE GJITHE VEDET E TJERA TE BOTES: jemi krenar per kete :D
 

ReNdEx

Interist Forever
Mosha
32
Vendndodhja
Rrugve
Titulli: Ku ben pjes kultura e sotme shqipatre,ne ato te Uletat apo...???

Aspak sjemi ne nje nivel te ulet per nga kultura ... Kemi nje kultur mjaft te pasur te mbartur nder vite pavarsisht se vende vende keqinterpretohet dhe nuk shfaqet ajo kultura qe ne te vertet ka ...
 

Deuid

Anëtar i Nderuar
Vendndodhja
Kosove
Titulli: Ku ben pjes kultura e sotme shqipatre,ne ato te Uletat apo...???

Ne per nga kultura ne Evrop jemi numer 1 .
 

ricky_ch

******
Pe: Ku ben pjes kultura e sotme shqipatre,ne ato te Uletat apo...???

Kultura është arritja dhe pasuritë kolektive të një populli
apo grupi etnik që është trashëguar breza me radhë në shumë
lëmi të jetës.
Për ta shkurtuar pakez, disa konsiderojnë vetëm mirësjelljen kulturë!
 

ana88

vlonjate tipike
Vendndodhja
VLOR
Titulli: Ku ben pjes kultura e sotme shqipatre,ne ato te Uletat apo...???

Sa per kulturen shqiptare jemi te paret dhe jo te fundit ne list,jam krenar/e qee jam shqiptar
 

ricky_ch

******
Pe: Ku ben pjes kultura e sotme shqipatre,ne ato te Uletat apo...???

Psh. nuk është kulturë që njeriu t'i nxjerr konstatimet
nga barku, apo vetëm nga një këndvështrim. Kubi i ka 6 anë plus brendësinë,
e unë kurr s'mund të them se kubi është i shkëlqyeshëm nëse shikoj
vetëm njërën anë. Poashtu, do të ishte absurde që të gjitha anët të jenë
absolutisht të njëjta.
اfarë dua të them? Kuptohet se te gjithë njerëzit janë krenar me
atë çfarë janë, mirëpo poashtu është kulturë që të shohësh dhe pranosh
edhe anët negative, e jo vetëm pozitive. Dhe që njeriu të bëhet edhe autokritik,
duhet të ulet e të edukohet (arsimohet) në mënyrë që të jetë i vetëdijshëm
për dobësitë që ka, dhe të niset rrugës së ngritjes kulturore.

Thotë një fjalë: Lavdi në qiell e b***tha në Diell!
 

Kitty

Anëtar i Respektuar
Vendndodhja
^^In my Dream World^^
Titulli: Ku ben pjes kultura e sotme shqipatre,ne ato te Uletat apo...???

Mendoj se mbartim vlera te medha kulutrore ne cdo aspekt, por difekti jon eshe se sdim ti perdorim..
 

Petrit101

Anëtar i ri
Titulli: Ku ben pjes kultura e sotme shqipatre,ne ato te Uletat apo...???

Te kapim nje objekt si shembull "llambadaret" e krijuar nga mjeshtrat e ishullit Murano.Pse ky llambadar eshte
kaq i famshem.Sepse shume vite me pare lindi nje ide,ideja u konceptua,konceptimi kaloj projekt,projekti ne proces,procesi ne prodhim.Personat
qe prodhojne ide bejne pjese dhe i rrisin vlerat kulturore nje vendi.
Sa kulture eksporton Shqiperia? asgje per mos me thene hiç.Sa mode,sa art,sa food,sa design,sa arkitekture?
Sa lek hedh qeveria ne token e pjedhsme te kultures:0
Teatret shqiptare sa manifestime kulturore(si per shembull opera)japin ne nje vit ne krahasim me OPERA-n e Parisit,me SCALA-en e Milanos,
me ROYAL OPERA HOUSE te Londres,ose me STAATSOPER te Viennes ? Si duket ky tip kulture qe puneson solistet,korin,orkestren,valltaret,
tekniket qe drejtone dritat ,qe projektojne skenat etj etj nuk eshte prodhim per masen.

Mendimi im eshte se Shqiperia ne kete drejtim rrugen e ka perhere tatepjete.
 

Didi

C'est la vie.
Staf në FV.AL
Titulli: Ku ben pjes kultura e sotme shqipatre,ne ato te Uletat apo...???

Si cdo vend tjeter ne kemi nje kultur. Por deshira per tu evropianizuar eshte e madhe dhe pak nga pak po duket. Kjo nuk eshte nje gje e mire per Shqiperin per mendimin tim perderisa ne mundohemi te bejm si shtetet e tjera Evropiane, duam ti imitojm. Duke harruar kulturen vlerat qe kemi dhe po vazhduam keshtu do ti zhdukim fare.
Se kur nje shtet do te bej gjerat si te tjeret, ti imitoj ata, behet si nje robot dhe ne fund harron cdo gje dhe ecen me ato qe ka mesuar nga te tjeret. Neve nuk arrim te mesojm dhe te zhvillohemi me shume por dim vetem ti marim gjerat gati dhe jo ti perpunojm ato!
Me keqardhje e them kete gje. Une jam krenare qe kam lindur ne Shqiperi por ndonjehere duke vezhguar rreth e rrotull them
: Bo bo kushedi ku do perfundojm nese ecim keshtu!
 
Titulli: Ku ben pjes kultura e sotme shqipatre,ne ato te Uletat apo...???

Besoj qe kultura matet ne krenari.
Dhe krenaria shqiptare eshte e pathyeshme prej nivelit te saj te larte.

Nje shembull qe tregon lendimin e krenarise tone, eshte kur nuk e duam njeri-tjetrin.
Atehere cila eshte kultura qe mbartim...

Kultura Shqipetare eshte shembulli i Krenarise Shqipetare.
 
Top