• Në 21 shkurt, 3 javë më parë, Italia kishte në total vetëm 16 raste me koronavirus,aq sa ka pak a shumë Shqipëria sot. Papërgjegjshmëria bëri që Italia të ketë afro 15 mijë të prekur, 1000 të vdekur e 2000 të tjerë në gjendje kritike dhe të shpërndajë virusin në gjithë Europën. Urojmë që të gjithë të bëhemi aq të përgjegjshëm sa mos të bëhemi pas 3 javësh, ajo që është Italia sot.

Kriza Greke-kryeministri Tsipras njoftoi mbajtjen e një referendumi më 5 korrik

ami7

Anëtar Aktiv
Titulli: Kriza Greke-kryeministri Tsipras njoftoi mbajtjen e një referendumi më 5 kor


Po ti e ke iden sa vite ua kan pir gjakun shqiptarve?? Pse nuk urrej Italin spanjan ,gjermanin apo ndo nje shtet tjeter ?? Nje arsye te fort e kam ne ate boten time te behemi cik realist kaq keq po te vika ty per greqin ?? Do thuash qe dhe shqiptaret skan len gje pa ber dakort me ty por per nje popull te till qe ka vrar per vite me radh kushedi sa bij nenash qe akoma sju jan gjend as eshtrat, nje popull rracist me te madh ne bot , nje popull qe esht munduar per vite me radh te shkel me kemb, e sa te tjer qe po vuajen burgun ne greqi dhe pse jan te pafafajeshem... Ti me thua te ndjej keq ardhje per kte popull??

Me thuaj ti shoqe nese nese u gabova ne ndo nje gje nga kto ??

Me vjen keq per ato familje shqiptare qe kan dhe ato pasojat e tyre mbas ktij problemi ...Por per greqin dhe sikur fshihesh nga harta e europes nuk do me vinte keq per asgje..
Te te them une a gabohesh!?
Nga tja filloj .... Do te thuash qe ne shqiptaret nuk jemi rraciste?
Do te thuash qe nje i punesuar ne privat ne shqiperi ka me teper te drejta se nje shqiptar ne greqi??
Beson se ne shqiperi ka me teper drejtesi se ne greqi??
Dhe mbi te gjitha nuk mund te pergjithesosh nje popull.
 

ergon

Λάθε βιώσας.
Titulli: Kriza Greke-kryeministri Tsipras njoftoi mbajtjen e një referendumi më 5 kor

Akoma flitet per kta lool shpresojem ne nje fund pa shpresa per greqin :D E kan hak te ngelen si barbona te vuajen qejfi me behet shum ti shikoj duke u zvarrit mos befshin piken e hajrit ngaqe jan populli me i degjeneruar qe egziston :D
Shume mllef, kaq shume vrerr kaq shume sa me vjen te pyes ka vend brenda teje per dicka tjeter
Cdo argumentim per te kundershtuar ato qe beson eshte i kote
Eshte si te qendrojne ne nje tavoline nje prift nje hoxhe dhe nje ravin dhe te luten nenje zot
Do te them vetem dicka nese me lejon
Shpesh urejme te tjeret sepse kujtojme se ne jemi me te miret,por e verteta eshte se brenda nesh e dime shume mire sa te keq jemi
 

ReNdEx

Interist Forever
Titulli: Kriza Greke-kryeministri Tsipras njoftoi mbajtjen e një referendumi më 5 kor

Shume mllef, kaq shume vrerr kaq shume sa me vjen te pyes ka vend brenda teje per dicka tjeter
Cdo argumentim per te kundershtuar ato qe beson eshte i kote
Eshte si te qendrojne ne nje tavoline nje prift nje hoxhe dhe nje ravin dhe te luten nenje zot
Do te them vetem dicka nese me lejon
Shpesh urejme te tjeret sepse kujtojme se ne jemi me te miret,por e verteta eshte se brenda nesh e dime shume mire sa te keq jemi

Kam motive ose arsye shum me te fort sesa do te mendonte ndonjeri prej jush.... pse une mendoj dhe i urrej deri ne kte pik do te thot se dicka kam te cilen nuk do te doja ta ndaja ktu .....

Te jesh i sigurt nuk i urrej sepse mendojem se jemi me te mir se te tjeret aspak mbase ne mund te jemi dhe me te keq..I urrej per arsyet e mija...
 

ReNdEx

Interist Forever
Titulli: Kriza Greke-kryeministri Tsipras njoftoi mbajtjen e një referendumi më 5 kor

Te te them une a gabohesh!?
Nga tja filloj .... Do te thuash qe ne shqiptaret nuk jemi rraciste?
Do te thuash qe nje i punesuar ne privat ne shqiperi ka me teper te drejta se nje shqiptar ne greqi??
Beson se ne shqiperi ka me teper drejtesi se ne greqi??
Dhe mbi te gjitha nuk mund te pergjithesosh nje popull.
E kuptoj e kuptoj qe ndjeheni mjaft mir ne greqi madje madje ju ka hyr dhe ne qejfi pagzimet e emrave kostaqi elenika e tej... Po kuptoj sidomos kur vini dhe ne shqiperi e rrini gjith tangerllek(Jo te gjith) ju emigrantet nga greqia o po keni shum te drejta andej ju ....:D
 

Malsi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kriza Greke-kryeministri Tsipras njoftoi mbajtjen e një referendumi më 5 kor

Greket mund te jene race e poshter ,por mos harroni se ne greqi jetojne mbi 100000 shqipetar. Shumica kane te drejta te plota si cdo shtetas . Vertet kane pasur veshtiresi ,por kjo vjen sepse jemi edhe vet race e poshter ,shkuam atje dhe e para qe benin shqipetaret, vidhnin dhe shkonin me grate e atyre qe i punesonin. Greket e di kush mund ti shaj dhe urrej ? VETEM CAMET . Ata kane arsye te forte per ta bere kete gje .
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Titulli: Kriza Greke-kryeministri Tsipras njoftoi mbajtjen e një referendumi më 5 kor

Greqia bën “gati” monedhën e re. Dhrahmia e fortë, e barabartë me euron


Nëse në referendumin e së dielës fiton dominon vota “JO”, atëherë Yannis Varoufakis mund të paraqesë planin e tij sekret për një kthim tek dhrahmia, por me konvertimin një me një.

“Corriere della Sera” shkruan në numrin e së enjtes se ministrin grek të Financave e tundon tepër ideja e një monedhe paralele me euron. Jo të gjithë ishin të përgatitur psikologjikisht për këtë situatë, citon e përditshmja italiane pohimet e dikujt që i ka jetuar nga afër zhvillimet brenda qeverisë greke përgjatë këtyre 5 muajve të fundit.

Por Tsipras, vazhdon i njëjti burim, e kuptoi se ky është fundi dhe dëshiron të humbasë në fushën e betejës si hero: i mposhtur mbase nga vullneti i popullit grek, por jo nga Gjermania.

Nëse në referendum triumfon PO-ja, çka duket se ka më shumë gjasa nisur nga paniku që ka përfshirë ngadalë vendin, Aleksis Tsipras do t’ia lërë frerët e qeverisjes një ekzekutivi të ri, që mund të jetë ose qeveri e unitetit kombëtar, ose një organizëm i drejtuar prej ish-guvernatorit të Bankës së Greqisë, Jorgos Provoupoulos.

Ndërsa varianti i tretë është ai i një qeverie të përbërë nga elementë të moderuar të Syrizës, PASOK-ut dhe filo-europianëve të POTAM-it me në krye Yannis Dragasakis, i cili aktualisht shërben si zëvendëskryeministër.

Por nëse të dielën fiton JO-ja, Varoufakis ka folur sakaq me Tsiprasin mbi projektin e tij që është në kundërshtim të thellë me premtimin e të dyve për qëndrimin e Greqisë në zonën e euros.

Ideja është ajo e një “mjeti monetar” paralel, vetëm në teori i konvertueshëm në mënyrë të barabartë me euron, por që konsiderohet e domosdoshme për rikapitalizimin e bankave, çka do të lejonte hapjen e tyre përpara se në Athinë të shpërthejë ndonjë valë tjetër protestash.

Varoufakis, sipas “Corriere della Sera”, është duke studiuar për këtë qëllim edhe sesi funksionon Bitcoin, monedha online. Një ditë më parë, ministrat e Financave të Eurogrupit ranë dakord të mos ketë diskutime të mëtejshme të kredisë për Greqinë përpara referendumit.

Duke vënë në dukje se kryeministri Aleksis Tsipras kishte sugjeruar ndryshime në kushtet për një plan të mëparshëm që skadoi të martën, kryetari i grupit Jeroen Dijsselblooem tha se për momentin, anëtarët thjesht i morën shënim propozimet dhe se në ditët e ardhshme nuk do të ketë bisedime të mëtejshme as në nivelin e Eurogrupit e as mes autoriteteve greke dhe institucioneve në lidhje me marrëveshjet financiare.

/ Top Channel
 

Darius

DENY IGNORANCE
Titulli: Kriza Greke-kryeministri Tsipras njoftoi mbajtjen e një referendumi më 5 kor

Shqiperia ka pergjegjesi per pritjen sic duhet te refugjateve greke qe do te vershojne ngado..
Qeveria Rama duhet te beje gati kampinget per pabuksit te cilet tashme nuk do i kene me problem ushqimet e skaduara.

hajduti
 

ReNdEx

Interist Forever
Titulli: Kriza Greke-kryeministri Tsipras njoftoi mbajtjen e një referendumi më 5 kor

Shqiperia ka pergjegjesi per pritjen sic duhet te refugjateve greke qe do te vershojne ngado..
Qeveria Rama duhet te beje gati kampinget per pabuksit te cilet tashme nuk do i kene me problem ushqimet e skaduara.

hajduti
Ku je Hajdut ku je ti duhesh ktu :D

Shikoj pak kte kti ti .... cte ket ne fis e farefis

Edhe qante ky se ka hequr keq ne vitet e komunizmit ...po ja ndjen byca friken..
 

ReNdEx

Interist Forever
Titulli: Kriza Greke-kryeministri Tsipras njoftoi mbajtjen e një referendumi më 5 kor

Greket mund te jene race e poshter ,por mos harroni se ne greqi jetojne mbi 100000 shqipetar. Shumica kane te drejta te plota si cdo shtetas . Vertet kane pasur veshtiresi ,por kjo vjen sepse jemi edhe vet race e poshter ,shkuam atje dhe e para qe benin shqipetaret, vidhnin dhe shkonin me grate e atyre qe i punesonin. Greket e di kush mund ti shaj dhe urrej ? VETEM CAMET . Ata kane arsye te forte per ta bere kete gje .
Ker te drejt ..Zotri por pa me permend pak ato cfar kan ber dhe vazhdojen akoma ta bejen sot Greket me shqiptaret??

Dhe qe esht nje nder popujt me rracist ne bot kte se them une e kan then dhe e thon shum vende evropiane sot...apo dhe jasht evropes..
 

Marla

....
Titulli: Kriza Greke-kryeministri Tsipras njoftoi mbajtjen e një referendumi më 5 kor

Kam idene we europa po i ndershkon greket per faktin qe votuan nje qeveri komuniste. Gjithe rremuja behet te ike kjo qeveri eshte thjesht presion i momentit askujt nuk i intereson falimentimi i greqise keni per ta pare qe do i hapin rubinetat europianet ;)
 

Darius

DENY IGNORANCE
Titulli: Kriza Greke-kryeministri Tsipras njoftoi mbajtjen e një referendumi më 5 kor

Rendex, mos u habit!
Ju kane mbushur koken me pallavra per 100 e ca vjet. U kane mbushur mendjen qe jane pasardhes te antikitetit te lavdishem dhe krijues te qindra e mijera gjerave qe njerezimi perdor sot. Si ka thene ndonjehere njeri qe jane jevgj afrikano lindor apo mongole apo pjella bastarde, krijime te rracave nga me te cuditshme lindore e aziatike. Dhe kur degjojne per shqiptaret ju zien gjaku se e ndjejne ne ADN qe ka dicka qe nuk shkon ne rregull tek vetja e tyre.
Le t'i puthin kembe e dore britanikut qe ju vuri emrin si antikitet grek para 200 vjeteve. Le te vazhdojne dhe ca se ora po afron te bjere per ate qe duhet te binte gjithmone. I pafsha keq e me keq ...

hajduti
 

Marla

....
Titulli: Kriza Greke-kryeministri Tsipras njoftoi mbajtjen e një referendumi më 5 kor

Greket mund te jene race e poshter ,por mos harroni se ne greqi jetojne mbi 100000 shqipetar. Shumica kane te drejta te plota si cdo shtetas . Vertet kane pasur veshtiresi ,por kjo vjen sepse jemi edhe vet race e poshter ,shkuam atje dhe e para qe benin shqipetaret, vidhnin dhe shkonin me grate e atyre qe i punesonin. Greket e di kush mund ti shaj dhe urrej ? VETEM CAMET . Ata kane arsye te forte per ta bere kete gje .
Malso se di per ke race flet ti por une per vete sjam race e poshter perkundrazi ;)

Personalisht sme pelqen kjo qe ke shkruar per faktin qe pyll pa derra ska, dhe grekerit emigruan ne shqiperi shekullin e kaluar por i trajtuam si njerez jo si kafshe.
Me hapjen e kufijve nga shqiperia u larguan drejt vendeve fqinje dhe hallexhinj por dhe njerez te inkriminuar hajduta kriminela kishte nga ata qe e fitonin buken e gojes me djerse kishte dhe nga ata qe e fitonin me droge e prostitucion dhe kjo ndodh ne gjithe boten jo vetem ne rajonin tone.

Tani per shkak se ne greqi jetojne shume shqiptare edhe per faktin tjeter qe ekonomia shqiptare si dhe bankat greko shqiptare varen shume nga greqia une do thoja Zoti e shpetofte Greqine kete here per hater te shqiptareve! Grekerit mashtruan per te hyre ne BE le ta hajn por puna eshte qe fatura bie dhe mbi ne.
 

Malsi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kriza Greke-kryeministri Tsipras njoftoi mbajtjen e një referendumi më 5 kor

Malso se di per ke race flet ti por une per vete sjam race e poshter perkundrazi ;)

Personalisht sme pelqen kjo qe ke shkruar per faktin qe pyll pa derra ska, dhe grekerit emigruan ne shqiperi shekullin e kaluar por i trajtuam si njerez jo si kafshe.
Me hapjen e kufijve nga shqiperia u larguan drejt vendeve fqinje dhe hallexhinj por dhe njerez te inkriminuar hajduta kriminela kishte nga ata qe e fitonin buken e gojes me djerse kishte dhe nga ata qe e fitonin me droge e prostitucion dhe kjo ndodh ne gjithe boten jo vetem ne rajonin tone.

Tani per shkak se ne greqi jetojne shume shqiptare edhe per faktin tjeter qe ekonomia shqiptare si dhe bankat greko shqiptare varen shume nga greqia une do thoja Zoti e shpetofte Greqine kete here per hater te shqiptareve! Grekerit mashtruan per te hyre ne BE le ta hajn por puna eshte qe fatura bie dhe mbi ne.
Po dhe ti rrace e poshter je se ne prgj te debateve te keput ofendime pa kontroll :p E dyta je tironse ,perseri rrace e poshter . E treta ,,, leje fare se e merr personale ti pastaj :p :p

Se di pse nuk te pelqen ajo qe kam shkruar kur nuk po kundershton gje nga thelbi atyre rreshtave (pervec asaj pjeses ku perjashtove veten)

Une skam permendur qe neve shqipetaret nuk jemi mikprites sepse jemi shum te mire madje e teprojme duke trajtuar mire ne shtepine tone edhe ata qe na quajne armiq ne shtepite e tyre ! Kam thene qe nuk jemi vizitor te mire , kudo ku shkojme lejme gjurme negative . Kete pershtypje kam marr nga shum njerez andej nga kam shkuar ose edhe kur i kam takuar ketu (te them mendimin e tyre ) .

As nuk thashe qe greket nuk jane raciste , thjesht thashe qe nuk duhet ti urrejme sepse me ata po bashkejetojne shum shqipetar (midis tyre dhe pjesetar te familjes sime) dhe nuk kane te gjithe te njejtat probleme.

Nese ndjellim gjuhen e urrejtjes atehere duhet te urrejme edhe italianet, gjermanet , turqit edhe ku di une sa te tjere .
 

Malsi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kriza Greke-kryeministri Tsipras njoftoi mbajtjen e një referendumi më 5 kor

Ker te drejt ..Zotri por pa me permend pak ato cfar kan ber dhe vazhdojen akoma ta bejen sot Greket me shqiptaret??

Dhe qe esht nje nder popujt me rracist ne bot kte se them une e kan then dhe e thon shum vende evropiane sot...apo dhe jasht evropes..
Ato cka bejne greket me shqipetaret eshte qe i mbajne me buke , i kane punesuar , u kane dhene te drejtat e cdo qytetari grek (flas per familjaret e mij) , i trajtojne si njerez . Por kjo sdo te thote se nuk ka raste kur i trajtojne edhe keq ,burgosje ,rrahje ,vrasje ,ku di une sa e sa te tjera . Por nese shqipetaret jane kaq te kercenuar nga greqia ose Zoteri ,kthehen ne vendin e tyre sepse greku nuk i ka marr skllave ,rri gjithsecili me deshiren e vet pa i ushtruar njeri presion . Kshuqe mos i uro te keqen dikujt qe te ka hapur deren kur kishe nevoj per te mbijetuar . Une si ty jam ne thelb ,qe jane popull negativ etj etj ,madje kam mundesine te shkoj te jetoj dhe te punoj andej prej vitesh ,por thjesht nuk me pelqen ai popull ama nuk i urrej dhe nuk ua uroj vdekjen dhe shfarrosjen
 

Nicktjeter

We're all gay with someone else's ass !
Titulli: Kriza Greke-kryeministri Tsipras njoftoi mbajtjen e një referendumi më 5 kor

Mos greket mos :(
 

Vvetoni

Larguar
Titulli: Kriza Greke-kryeministri Tsipras njoftoi mbajtjen e një referendumi më 5 kor

Kishe unë kozmopolitan :eek:hh
 

ergon

Λάθε βιώσας.
Titulli: Kriza Greke-kryeministri Tsipras njoftoi mbajtjen e një referendumi më 5 kor

E rendesishme ne caste te veshtira eshte njeriu te mbeshtes te dobtin,driten dhe jo eresiren
Dhe kush eshte drita ne keto momente per greqin?
Drita eshte qe dikush te kete ne mendje permasat, peshen e cdo kujt akoma dhe te vetes se vet
Te dish sa shume rendon eshte e rendesishme sepse te ben te kuptosh se sa shume afer eshte nenshtrimi me ndjenjen superiore qe ska si ty
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Titulli: Kriza Greke-kryeministri Tsipras njoftoi mbajtjen e një referendumi më 5 kor

Rrini qete te gjithe ..!! :p
Dishepulli per ju ketu,:p
Greqia do ja dale...
Absulutisht do gjendet nje rrugezgjidhje.
Interesat jane te medha dhe kur ne mes eshte nje peshk per tu rrjepur askush se len ti ik.
Problemi eshte se Tsipren nuk e don Evropa.
Ndaj dhe ju be puc politik i paster,pasi per popullin e thjesht bankat i mbylli Tsipra.Nderkohe qe atij ju kishte premtuar huadhenja deri pas referendumit.
Gjithesesi me apo pa Tsipren do gjendet rruga.
Evropa po luan kartat per ta larguar Qeverin e tij.
Te shohim te dielen cdo vendos populli.
Personalisht me pelqen deri diku politika e tij,por e ka te pamundur t"ia dale.
Peshkut te vogel i zihet fryma direkt.
Aq me teper ne nje vende me nje ekonomi turistike,pa asnje lloj biznesi te rende e as te mesem.
Cka e ben vendin nje fllusk sapuni lehtesishte te menagjueshem sic thote tjetri qe te ka ne dore ekonomiksht. (ne kete rast Evropa,me sakte Gjermania ku ka 68 % te kredis)
Qe ne fakt e kjo e fundit s"kerkon kush e di cfare pervec se te zbardhe mashrtimet e Grekve ,dhe te paguajne huat e marra.
Deri diku jam e bindur qe Tsipra te dielen do largohet,pasi populli nen trysni, dhe paralelisht ,mendoj qe Greqia eshte e hapur drejte Evropes e jo drejte izolimit do votoj "PRO" diten e diel.
 

Marla

....
Titulli: Kriza Greke-kryeministri Tsipras njoftoi mbajtjen e një referendumi më 5 kor

Tashi shqiptaret spo i mban greku por po i mbajne krahet e tyre puna e tyre.Ka ligje nderkombetare per emigrantet pakicat kombetare etj. une them qe grekerit si raciste qe jane sillen shume keq sidomos me shqiptaret per te mos thene qe i paguajne me pak dhe se marokenet.
 

Marla

....
Titulli: Kriza Greke-kryeministri Tsipras njoftoi mbajtjen e një referendumi më 5 kor

Rrini qete te gjithe ..!! :p
Dishepulli per ju ketu,:p
Greqia do ja dale...
Absulutisht do gjendet nje rrugezgjidhje.
Interesat jane te medha dhe kur ne mes eshte nje peshk per tu rrjepur askush se len ti ik.
Problemi eshte se Tsipren nuk e don Evropa.
Ndaj dhe ju be puc politik i paster,pasi per popullin e thjesht bankat i mbylli Tsipra.Nderkohe qe atij ju kishte premtuar huadhenja deri pas referendumit.
Gjithesesi me apo pa Tsipren do gjendet rruga.
Evropa po luan kartat per ta larguar Qeverin e tij.
Te shohim te dielen cdo vendos populli.
Personalisht me pelqen deri diku politika e tij,por e ka te pamundur t"ia dale.
Peshkut te vogel i zihet fryma direkt.
Aq me teper ne nje vende me nje ekonomi turistike,pa asnje lloj biznesi te rende e as te mesem.
Cka e ben vendin nje fllusk sapuni lehtesishte te menagjueshem sic thote tjetri qe te ka ne dore ekonomiksht. (ne kete rast Evropa,me sakte Gjermania ku ka 68 % te kredis)
Qe ne fakt e kjo e fundit s"kerkon kush e di cfare pervec se te zbardhe mashrtimet e Grekve ,dhe te paguajne huat e marra.
Deri diku jam e bindur qe Tsipra te dielen do largohet,pasi populli nen trysni, dhe paralelisht ,mendoj qe Greqia eshte e hapur drejte Evropes e jo drejte izolimit do votoj "PRO" diten e diel.
Kali i Trojes na doli ky Tsipra o Nev. Mua me pelqen eshte simpatik dreqi :p
 
Top