• Mirësevini tek Forumi Virtual

  Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

  Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
  GOOGLE Microsoft Yahoo

  Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Kriteret per te hyre ne NATO

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Artikulli X i Traktatit Nordatlantik pershkruan se si shtetet mund te hyjne ne NATO:

"Shtetet anetare mund te ftojne vetem mbasi nje aprovimi te njezeshem cfaredolloj shteti europian qe permbush te gjitha kriteret dhe principet e ketij Pakti, duke marre keshtu mbi ngarkese sigurine e zones Atlantikoveriore. Cdo shtet i ftuar, mund te behet anetar i kesaj organizate, duke depozituar AKTIN E PRANIMIT qeverise se Shteteve te Bashkuara te Amerikes, e cila do informoje te gjitha shtetet e tjera per dorezimin e aktit"

Ky artikull i ve 2 kufizime shteteve te kandiduara per hyrje:

 • vetem shtetet eurpiane mund te jene kandidate per hyrje
 • shtetet e kandiduara duhet te jene te aprovuara nga te gjitha shtetet anetare
Kriteri i dyte spjegon qe cdo shtet pjesemarres ka te drejte kryesie, dhe mund te vere limite per hyrjen e nje shteti.
Ne praktike NATO ka formuluar nje sere kriteresh baze qe duhen permbushur per te hyre, por ne disa raste ka disa kritere shtese.
Rastet me te rendesishme te kritereve shtese, jane:

 1. Turqia bllokon hyrjen e Qipros ne NATO derisa ndarja e ishullit me Greqine te marre fund. Nga ana tjeter Qipro i kundervihet hyrjes se Turqise ne Kombet e Bashkuara.
 2. Greqia bllokon hyrjen e Maqedonise ne NATO derisa ajo te nderroje emer, sepse ky emer permban emrin e nje krahine te brendshme greke dhe nuk do qe te krijohen keqkuptime ne te ardhmen.
 
Private conversations
Help Users
  Top