• Në 21 shkurt, 3 javë më parë, Italia kishte në total vetëm 16 raste me koronavirus,aq sa ka pak a shumë Shqipëria sot. Papërgjegjshmëria bëri që Italia të ketë afro 15 mijë të prekur, 1000 të vdekur e 2000 të tjerë në gjendje kritike dhe të shpërndajë virusin në gjithë Europën. Urojmë që të gjithë të bëhemi aq të përgjegjshëm sa mos të bëhemi pas 3 javësh, ajo që është Italia sot.

Krijimet e muajit Tetor 2019

Krijimet e muajit Tetor 2019


  • Totali i votuesve
    30
  • Poll closed .

Moonlight

Gone Girl!
Staf në FV.AL
Ca mendime sipas mendimit tim :p

1. Gjethet bien...

Pak nga te gjitha por asgje mjaftueshem sa per te terhequr syrin dhe mendjen.
Sa rri e shikon kalendarin, lexo ndonje liber qe te pasurosh fjalorin. :)
Une do e titulloja: "Kuturu"
2. Heshtja e vjeshtes

I hodhe te gjitha dhe rifillove me shprese por harrove qe duhet ta kishe bere fakt te kryer jo sikur e ndjen se ndonjehere ndjesite mashtrojne.
Nderthurja e rreshtave bukur.
Une do e rititulloja: "Iku dhe kjo vjeshte e se njomem dot"
3. Ajo Iku...........

Kjo eshte per t'ia dergu ne privat asaj egoistes dhe ti kerkosh llogari per aq shume lendime qe paska shkaktuar.
Por mos i humb shpresat perderisa ke thene kte: "pamvaresisht se une e dashuroja e ajo me dashuronte megjithshpirt"
Germa rremuje, shume fjali te pakuptueshme.
Une do e rititulloja: Brenga4. Gjysma ime me e bukur!

Ca metafora te pa-shkrueshme tek tuk, pershkrim i nje gjendjeje momentale dhe shume imagjinate.
Une do e rititulloja "Mos me ler se do bertas"5. Gjethja e fundit!

Me pelqeu @Soulmind per kte kritiken:
O Zot thash, teshtime qe shkund, mbrapa duhet dicka me e forte e ai/ajo shkon e ma krahason me vjeshten qe shkund gjethet :( te pakten te ishte ndonje stuhi e forte. jo vjeshta!!!!
Ç'lidhje ka krahasimi i nje teshtime me vjeshten dhe gjethet?!
Megjithate kushedi si e ka pasur hallin autori/ja.
Pjesa tjeter eshte e shkruar mire gramatikisht edhe pse me nota melankolie.
Une do e rititulloja: "Leter e pashkruar"6. Pa Titull!

Duket sikur i kerkon diçka dikujt por qe se di se kujt.
Fjalori goxha i pasur dhe fjalite te ndertuara mjaftueshem ne menyre te kuptueshme.
Une do e rititulloja: "Harrova titullin"

Shpresoj mos kem "lenduar" askend me idete dhe kritikat e mia por ça ti bejme, une keto mendime kam per "veprat" ne fjale. :p
Paqe dhe dashuri!
Suksese te gjitheve!
Dhe pas kesaj permbledhje ...vota juaj shkon per..... :p
 

Vinjol

Status offline...... KÇK
@Frank urdhero ti more kritiku letrar
Mor poeti me i madh Lecces
Vendos ti dicka
Djale i mire :p
Leji re robt rehat....
Askish ketu seshte port
Te gjithe diletante


Mfal a man men noi poezi ??
 
Last edited by a moderator:

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Ai krijimi 4 kur thote "te te rrembej ne makinen e imagjinates sime" me kujtoi Ardit Gjebren:
"makina e memories vrapon e ne kujtime,
Ne castet e jetes qe endem te dy,
Dhe ditet rreshqasin e syrit i fshihen
Dhe rendin e rendin, humbasin diku... nannanana.. haha..
Kenga Arditit me e bukur :rolleyes::sneaky:

Ndersa ai krijimi nr 2, me ate sherimin tak fap ne fund i paska vene kapakun, haha!
p.s. deri fund muaji ketu jam une 1 nga 1 duke komentuar detajet :p
 

Desa

Libera a Me de Ignem
Votova 2. Heshtja e vjeshtes megjithëse të gjitha të bukura. Më pëlqeu kurajo e artistes (femër duket nga shkrimi) për të flakur një pjesë të hidhur të jetës, për t´i lëshuar vend të nesërmes. Një motivim që jo gjithkush posedon.
p.s. suksese në vazhdim për të gjithë :)
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
Tek 3-shi, fjala 'lidhje' 3 here rrjesht te beka lemsh.

....duke pare Keqkuptimet e shumta ne Lidhjen tone.......... Mes shume gjetheve te pemeve
Ashtu ndodhi dhe ne lidhjen tone
Gjethja e fundit e asaj Lidhjeje ra...
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Poezia e pare me pelqeu narrativa. Sikur ti kishte bere 1 redaktim do kishte qene me mire, por rrjedha me pelqeu dhe dashje padashje me dolen para sysh krejt elementet e permendura. Mbyllja(fjalia fundit) eshte super. ndoshta dhe profesioni qe kam me sollen me prane kesaj te shprehure.
 

Elushe

Vogëlushe
Me pelqyen 2 te parat, desha te votoj per 1 por disa gabime ortografike me penguan. Votova 2.

Pergezime te gjitheve per natyren letrare.
 

Drejtori

Ju hengert Karanovirusi te tenave....🤪🤪
I kam lexu njeher dhe drejt me thene nuk ma dhane ate impaktin qe kam marre kur i kam lexu me pare... ndoshta jam pak i lodhur per impakt direkt por do i rilexoj prap.

Gjithsesi urime per shkrimet dhe fitofte ai qe paguan me shume. :p
 

Drejtori

Ju hengert Karanovirusi te tenave....🤪🤪
E veshtire per te votuar pa i lexuar edhe iher por sot do votoj ene un se me kan dhon nje 50 evroshe per me shkund voten..😛😛
 

Chupachups

Vajza 🍭
Staf në FV.AL
Ca mendime sipas mendimit tim :p

1. Gjethet bien...

Pak nga te gjitha por asgje mjaftueshem sa per te terhequr syrin dhe mendjen.
Sa rri e shikon kalendarin, lexo ndonje liber qe te pasurosh fjalorin. :)
Une do e titulloja: "Kuturu"
2. Heshtja e vjeshtes

I hodhe te gjitha dhe rifillove me shprese por harrove qe duhet ta kishe bere fakt te kryer jo sikur e ndjen se ndonjehere ndjesite mashtrojne.
Nderthurja e rreshtave bukur.
Une do e rititulloja: "Iku dhe kjo vjeshte e se njomem dot"
3. Ajo Iku...........

Kjo eshte per t'ia dergu ne privat asaj egoistes dhe ti kerkosh llogari per aq shume lendime qe paska shkaktuar.
Por mos i humb shpresat perderisa ke thene kte: "pamvaresisht se une e dashuroja e ajo me dashuronte megjithshpirt"
Germa rremuje, shume fjali te pakuptueshme.
Une do e rititulloja: Brenga4. Gjysma ime me e bukur!

Ca metafora te pa-shkrueshme tek tuk, pershkrim i nje gjendjeje momentale dhe shume imagjinate.
Une do e rititulloja "Mos me ler se do bertas"5. Gjethja e fundit!

Me pelqeu @Soulmind per kte kritiken:
O Zot thash, teshtime qe shkund, mbrapa duhet dicka me e forte e ai/ajo shkon e ma krahason me vjeshten qe shkund gjethet :( te pakten te ishte ndonje stuhi e forte. jo vjeshta!!!!
Ç'lidhje ka krahasimi i nje teshtime me vjeshten dhe gjethet?!
Megjithate kushedi si e ka pasur hallin autori/ja.
Pjesa tjeter eshte e shkruar mire gramatikisht edhe pse me nota melankolie.
Une do e rititulloja: "Leter e pashkruar"6. Pa Titull!

Duket sikur i kerkon diçka dikujt por qe se di se kujt.
Fjalori goxha i pasur dhe fjalite te ndertuara mjaftueshem ne menyre te kuptueshme.
Une do e rititulloja: "Harrova titullin"

Shpresoj mos kem "lenduar" askend me idete dhe kritikat e mia por ça ti bejme, une keto mendime kam per "veprat" ne fjale. :p
Paqe dhe dashuri!
Suksese te gjitheve!
1sh je perfundimishte 😂 alltan trurin e ke lol ..
 
Top