• Mirësevini tek Forumi Virtual

  Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

  Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
  GOOGLE Microsoft Yahoo

  Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Krijimet e muajit Tetor 2019

Krijimet e muajit Tetor 2019


 • Totali i votuesve
  30
 • Poll closed .

Moonlight

Shine like a Moon!
Staf në FV.AL
Ca mendime sipas mendimit tim :p

1. Gjethet bien...

Pak nga te gjitha por asgje mjaftueshem sa per te terhequr syrin dhe mendjen.
Sa rri e shikon kalendarin, lexo ndonje liber qe te pasurosh fjalorin. :)
Une do e titulloja: "Kuturu"
2. Heshtja e vjeshtes

I hodhe te gjitha dhe rifillove me shprese por harrove qe duhet ta kishe bere fakt te kryer jo sikur e ndjen se ndonjehere ndjesite mashtrojne.
Nderthurja e rreshtave bukur.
Une do e rititulloja: "Iku dhe kjo vjeshte e se njomem dot"
3. Ajo Iku...........

Kjo eshte per t'ia dergu ne privat asaj egoistes dhe ti kerkosh llogari per aq shume lendime qe paska shkaktuar.
Por mos i humb shpresat perderisa ke thene kte: "pamvaresisht se une e dashuroja e ajo me dashuronte megjithshpirt"
Germa rremuje, shume fjali te pakuptueshme.
Une do e rititulloja: Brenga4. Gjysma ime me e bukur!

Ca metafora te pa-shkrueshme tek tuk, pershkrim i nje gjendjeje momentale dhe shume imagjinate.
Une do e rititulloja "Mos me ler se do bertas"5. Gjethja e fundit!

Me pelqeu @Soulmind per kte kritiken:
O Zot thash, teshtime qe shkund, mbrapa duhet dicka me e forte e ai/ajo shkon e ma krahason me vjeshten qe shkund gjethet :( te pakten te ishte ndonje stuhi e forte. jo vjeshta!!!!
Ç'lidhje ka krahasimi i nje teshtime me vjeshten dhe gjethet?!
Megjithate kushedi si e ka pasur hallin autori/ja.
Pjesa tjeter eshte e shkruar mire gramatikisht edhe pse me nota melankolie.
Une do e rititulloja: "Leter e pashkruar"6. Pa Titull!

Duket sikur i kerkon diçka dikujt por qe se di se kujt.
Fjalori goxha i pasur dhe fjalite te ndertuara mjaftueshem ne menyre te kuptueshme.
Une do e rititulloja: "Harrova titullin"

Shpresoj mos kem "lenduar" askend me idete dhe kritikat e mia por ça ti bejme, une keto mendime kam per "veprat" ne fjale. :p
Paqe dhe dashuri!
Suksese te gjitheve!
Dhe pas kesaj permbledhje ...vota juaj shkon per..... :p
 

Vinjol

Status offline...... KÇK
Vendndodhja
Fier
@Frank urdhero ti more kritiku letrar
Mor poeti me i madh Lecces
Vendos ti dicka
Djale i mire :p
Leji re robt rehat....
Askish ketu seshte port
Te gjithe diletante


Mfal a man men noi poezi ??
 
Last edited by a moderator:

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Ai krijimi 4 kur thote "te te rrembej ne makinen e imagjinates sime" me kujtoi Ardit Gjebren:
"makina e memories vrapon e ne kujtime,
Ne castet e jetes qe endem te dy,
Dhe ditet rreshqasin e syrit i fshihen
Dhe rendin e rendin, humbasin diku... nannanana.. haha..
Kenga Arditit me e bukur :rolleyes::sneaky:

Ndersa ai krijimi nr 2, me ate sherimin tak fap ne fund i paska vene kapakun, haha!
p.s. deri fund muaji ketu jam une 1 nga 1 duke komentuar detajet :p
 

Desa

Temet nosce
Staf në FV.AL
Vendndodhja
Danimarkë
Votova 2. Heshtja e vjeshtes megjithëse të gjitha të bukura. Më pëlqeu kurajo e artistes (femër duket nga shkrimi) për të flakur një pjesë të hidhur të jetës, për t´i lëshuar vend të nesërmes. Një motivim që jo gjithkush posedon.
p.s. suksese në vazhdim për të gjithë :)
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
Tek 3-shi, fjala 'lidhje' 3 here rrjesht te beka lemsh.

....duke pare Keqkuptimet e shumta ne Lidhjen tone.......... Mes shume gjetheve te pemeve
Ashtu ndodhi dhe ne lidhjen tone
Gjethja e fundit e asaj Lidhjeje ra...
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Poezia e pare me pelqeu narrativa. Sikur ti kishte bere 1 redaktim do kishte qene me mire, por rrjedha me pelqeu dhe dashje padashje me dolen para sysh krejt elementet e permendura. Mbyllja(fjalia fundit) eshte super. ndoshta dhe profesioni qe kam me sollen me prane kesaj te shprehure.
 

Elushe

Vogëlushe
Me pelqyen 2 te parat, desha te votoj per 1 por disa gabime ortografike me penguan. Votova 2.

Pergezime te gjitheve per natyren letrare.
 

Tiku

Kap ca te Kapesh..:) :)
Vendndodhja
Tek Lokali i Buqes.
I kam lexu njeher dhe drejt me thene nuk ma dhane ate impaktin qe kam marre kur i kam lexu me pare... ndoshta jam pak i lodhur per impakt direkt por do i rilexoj prap.

Gjithsesi urime per shkrimet dhe fitofte ai qe paguan me shume. :p
 

Vajza

Staf në FV.AL
Vendndodhja
Struga
Ca mendime sipas mendimit tim :p

1. Gjethet bien...

Pak nga te gjitha por asgje mjaftueshem sa per te terhequr syrin dhe mendjen.
Sa rri e shikon kalendarin, lexo ndonje liber qe te pasurosh fjalorin. :)
Une do e titulloja: "Kuturu"
2. Heshtja e vjeshtes

I hodhe te gjitha dhe rifillove me shprese por harrove qe duhet ta kishe bere fakt te kryer jo sikur e ndjen se ndonjehere ndjesite mashtrojne.
Nderthurja e rreshtave bukur.
Une do e rititulloja: "Iku dhe kjo vjeshte e se njomem dot"
3. Ajo Iku...........

Kjo eshte per t'ia dergu ne privat asaj egoistes dhe ti kerkosh llogari per aq shume lendime qe paska shkaktuar.
Por mos i humb shpresat perderisa ke thene kte: "pamvaresisht se une e dashuroja e ajo me dashuronte megjithshpirt"
Germa rremuje, shume fjali te pakuptueshme.
Une do e rititulloja: Brenga4. Gjysma ime me e bukur!

Ca metafora te pa-shkrueshme tek tuk, pershkrim i nje gjendjeje momentale dhe shume imagjinate.
Une do e rititulloja "Mos me ler se do bertas"5. Gjethja e fundit!

Me pelqeu @Soulmind per kte kritiken:
O Zot thash, teshtime qe shkund, mbrapa duhet dicka me e forte e ai/ajo shkon e ma krahason me vjeshten qe shkund gjethet :( te pakten te ishte ndonje stuhi e forte. jo vjeshta!!!!
Ç'lidhje ka krahasimi i nje teshtime me vjeshten dhe gjethet?!
Megjithate kushedi si e ka pasur hallin autori/ja.
Pjesa tjeter eshte e shkruar mire gramatikisht edhe pse me nota melankolie.
Une do e rititulloja: "Leter e pashkruar"6. Pa Titull!

Duket sikur i kerkon diçka dikujt por qe se di se kujt.
Fjalori goxha i pasur dhe fjalite te ndertuara mjaftueshem ne menyre te kuptueshme.
Une do e rititulloja: "Harrova titullin"

Shpresoj mos kem "lenduar" askend me idete dhe kritikat e mia por ça ti bejme, une keto mendime kam per "veprat" ne fjale. :p
Paqe dhe dashuri!
Suksese te gjitheve!
1sh je perfundimishte 😂 alltan trurin e ke lol ..
 
Top