• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Kontrabanduesit e kontrabanduar

dr.Dugi

Anëtar i ri
Sot (23 prill 2010) duke filluar në orën 12:00, aktivistët e Lëvizjes VETثVENDOSJE! organizuan një aksion simbolik në lidhje me rastin e fundit të kontrabandës së bërë nga pjesëtarët e EULEX-it. Në aksion, simbolikisht u paraqitën Yves De Kermabo si dhe dy pjesëtarë të EULEX-it duke shitur mall të kontrabanduar nën firmën “EULEX commerce – Qendra tregtare për shitjen e mallërave të kontrabanduara”. Aty nuk mund të mungonte Hashim Thaçi i cili qeshte duke e deklaruar bashkëpunimin e fuqishëm që Qeveria e Kosovës e ka me këtë mision.

Më poshtë e keni arsyetimin politik të këtij aksioni.

EULEX-i është institucion i përsosur për zhvillimin e krimit. Pjesëtarët e këtij misioni kanë imunitet ndaj ligjit (pra janë mbi ligjin) dhe kështu, mund ta shkelin atë sa herë të duan. Por, kontrabanduesit kësaj radhe “gabuan” duke menduar që parajsa e krimit të tyre shtrihet edhe në shtetet e rajonit. Ata harruan që vetëm në Kosovë mund të sillen në këtë mënyrë!

Kontrabanda që e bënë pjestarët e EULEX-it nuk është rast i veçantë e i izoluar por përkundrazi kjo ngjarje është njëra nga ato të shumtat që flasin për natyrën e vërtetë të një misioni që është vetë i kontrabanduar.

Ky mision u bë plotësisht operacional vetëm atëherë kur e mori dritën jeshile nga Serbia. Duke pranuar që baza e tij juridike të ishte R1244, e të ishte neutral ndaj statusit të Kosovës. EULEX-i u kontrabandua nga Serbia. Kontrabandë është qenia e tij. Veprimet e tij, ashtu siç e pamë nuk mund të jenë ndryshe. Skandali i fundit është vetëm shprehja konkrete e natyres kontrabandë të këtij misioni.

E gjithë puna e EULEX-it është kontrabanda. Ky mision, përveç alkoolit, cigareve, etj. kontrabandon edhe protokolle me Serbinë, të cilat për nga dëmi janë pakrahasueshëm më të mëdha se sa të parat.

Shefi i EULEX-it Yves De Kermabon ka kërkuar hetim të menjëhershëm për këtë rast. Por, atij nuk i bënë fare përshtypje fakti që kontigjenti rumun i policisë së EULEX-it ka gjynahe edhe më të mëdha se sa ky i ditëve të fundit. Më 10 shkurt 2007 ky kontigjent (atëbotë pjesë e policisë së UNMIK-ut) vrau 2 demonstrues paqësor dhe plagosi mbi 80 të tjerë, por Yves De Kermabon asnjëherë nuk kërkoi që të hetohet ky krim.
Në vend të kësaj, EULEX-i rihapi procesin gjyqësor ndaj Albin Kurtit sepse Lëvizja VETثVENDOSJE! është pengesa kryesore për politikanët e korruptuar. E duke ua hequr atyre pengesat për korrupsion, EULEX-i po i ndihmon krimit në Kosovë. Kurse politikanët po ia kthejnë këtë “të mirë” me nënshtrim.
A nuk është kjo edhe një karakteristikë tipike për një mision të kontrabanduar?!

Politikanët na e sollën EULEX-in, pa i pyetur fare qytetarët. Ata kishin nevojë për këtë mision sepse përndryshe kush do t’ua mbulonte krimet?!

Nën ombrellën e “sundimit të ligjit” EULEX-i u bë sundues i ligjit. Duke qenë i tillë, ai është jolegjitim prandaj, duhet të largohet nga vendi ynë. Por jo i vetëm!
 
Private conversations
Help Users
    Top