• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Konsumimi i të verdhës së vezës dëmton zemrën

PiNkY

Anëtar i Nderuar


Konsumimi i të verdhës së vezës është po aq i dëmshëm sa duhani për njerëzit e rrezikuar nga sëmundjet kardiovaskulare. Problemi qëndron në një rritje të rrezikut për forcimin e arterieve të zemrës.

Ky është një lloj çrregullimi i arterieve, ku pllaka të rënduara nga kolesteroli, formojnë në mur të brendshëm arterial duke penguar furnizimin normal të zemrës me gjak.

Sipas dr.David Spence, nga një universitet i Kanadasë, i cili udhëhoqi studimin, në rastin e të verdhës së vezës rreziku është po aq i madh sa edhe në rastin e konsumit të duhanit, për shkak të formimit të pllakave arteriale që bllokojnë zemrën dhe që janë shkaku kryesor i atakut kardiak. Studimi zbuloi se ata që hanin më shumë se tri vezë në javë, kishin tendencën për formuar më shumë pllaka se të tjerët. Kolesteroli i lartë konsiderohet si një nga shkaqet kryesore të atakut kardiak dhe e verdha e vezës ka një përqindje shumë të lartë të kolesterolit.
 

*Ginna*

Anëtar Aktiv
Titulli: Konsumimi i të verdhës së vezës dëmton zemrën

Qe kur keshtu, dhe veza do te na duhet tani, ta heqim nga lista e ushqimeve.
 
Top