• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Konflikti Rusi - Turqi!

Lauri

Anunnak
Vendndodhja
Toscana
Titulli: Konflikti Rusi - Turqi!

Parlamenti rus i jep Putin rruge te lire per nje pergjigje ushtarake nga Turqise. Votimi i djeshem ne Duma ngre tencionin mes Rusise dhe Turqise. Gjithcka nvaret nga Putin.
/libero quatidiano
Me vendosjen e raketave ruse antierio ne veri te Sirise, per te cilet Erdogan e ka quajtur si agresion ndaj Truqise dhe njekohesisht jep urdheruar ndalimin e fluturimit te avineve turk ne territorin Sirian.


 

Darius

Larguar...
Vendndodhja
Shqipëri
Titulli: Konflikti Rusi - Turqi!

Rusia jo vetem qe ka moralin nga ana e vet por do ti syrgjeroja ti dergonte edhe ca avione ne Kacanik te Kosoves se nuk e donim kurre nje Kosove ku ti gjuhet me shpulle Skenderbeut e ti thuhet qafir nga ca mjekrroshe qe na bastardojne edhe shqipen.

hajduti
 

Lauri

Anunnak
Vendndodhja
Toscana
Titulli: Konflikti Rusi - Turqi!

@Hajdut, me beri pershtypje nje deklatate e nje piloti rus ne fb qe po behet virale.

Kemi pase humbje avionesh edhe ne vende te tjera, thonte ai, por ne konflikt perballe nje armiku ku per vdekjen e jemi koshent sepse nuk ekziston nje lufte pa humbje. Ndryshe nga ky rasti i fundit me turqit per te cilet nuk kishim motive qe te ruheshim nga aviacioni turk pasi ata deklaronin qe ishin kunder isis. Kjo quhet vetem TRADHTI & HIPOKRIZI.
Pa per nje shkelje kufiri nuk behej fjale se nuk kane shance qe kjo te kete ndodhur ne te vertete, profesionistet e dine qe kjo akuze nuk ka sens dhe nuk e vene ne diskutim. Kjo ka qene vetem nje pabesi pas shpatullave.

Po te donin te shkelnin kufirin do fluturonin ne kuata te ulta ku nuk kap radari, dhe jo ne 6000m lartesi me nje bombardier te tille. Kjo tregon qe nuk kishin asgje qe ti druheshin aviacionit turk.
 

ricky_ch

******
Titulli: Konflikti Rusi - Turqi!

Si e thash edhe më lartë, ka mundur që ky aksident
të mos ndodhë, por ja që ka ndhodhë dhe çdo
pordhë e ftohtë metej edhtë e panevojshme, nga ana e cilit do qoftë,
nga se këtu s'ka nevojë për frikë dhe rezutati
dihet: nëse digjet dikush, digjen të gjithë!

Por si po e shoh disa këtu, po kujtojnë se janë në lojë futbolli
ku luajnë Barca dhe Reali[/B...
 

Lauri

Anunnak
Vendndodhja
Toscana
Titulli: Konflikti Rusi - Turqi!

Thike pas shpine?! Normale per Turqnine. E kane ne ADN.

hajduti
Tentativa prej dhelpre qe te angazhojne Naton kunder Rusise, si nje agresion ndaj nje vendi membro Nato, mori fund. Ndonse formalisht e mbeshteten Turqine me te drejten e mbrojtjes se hapsires ajrore te saje, Keshilli i Natos ne Bruksel i kishte idete e qarta mbi kete ngjarje, qe ruset nuk perbenin asnje kercenim per Turqine. Ka qene Erdogan qe e ka pregaditur kete kurth duke dhene urdher per rrezimin e avionit rus per te zgjeruar konfliktin ne nje shkalle tjeter mes Natos dhe Rusise e cila do linte menjane luften ne Siri.


ps, u informova pak mbi karekteristikat e avionit rus Sukoi-24, dhe ate te F-16 turk.
Konkluzioni im: piloti rus me kete tip avioni do tallte b... me F-16 turk ne kuata te ulta qe eshte karakteristika kryesore e keti avoni, ne kuata te ulta mund behen shkeljet e kufirit ku nuk te kap as radari dhe fabrikuar me nje aerodinamike per manovra spektakolare.
Ne rastin konkret eshte qelluar ne 6000 m lartesi per kete, sic thote piloti rus (postimi siper), profesionistet nuk e vene ne diskutim qe nuk kish shkelje kufiri dhe as nuk perbente nje rrezik per shtein turk.

Kesaj here sulltani turk i beri llogarite gabim ndaj Carit rus. Dhe po ben me gjysma fjalesh marrsh indjetro "....na falni"..;)
 

Darius

Larguar...
Vendndodhja
Shqipëri
Titulli: Konflikti Rusi - Turqi!

E verteta eshte se nga kjo lufte pa kuptim i vetmi qe ka fituar deri tani eshte Putin, doli nga embargo dhe nga izolimi qe perendimi e kishte futur. Dhe ajo qe vertet ka humbur nga kjo lufte eshte Amerika.

hajduti
 

Aver

VIP
Titulli: Konflikti Rusi - Turqi!

Hajduti,

Lufta nuk ka perfundu akoma, epilogun e shohim ne fund.

Amerika nuk e besoj se do te del humbese nga Siria. Tradicionalisht, sidomos ne dekadat e fundit, Siria ka qene satelit apo klient i Rusise. Me perfundimin e luftes atje une mendoj se ne pushtet do te vijne keta qe sot e perbejne ushtrine e lire siriane, sepse jane shumice, dhe aty do te jete momenti kur do te fitoj Amerika. Nje satelit rus do ta kthehet ne satelit amerikan. Mendoj se ky ishte edhe qellimi i te gjitha revolucioneve atje, kthimi i atyre vendeve nen influencen e Amerikes ose, ne pamundesi te kesaj te pares, shkaterrimi i tyre.

Nderkohe qe derisa po flasim per fituesin e mundshem, humbesi eshte i sigurte; civilet sirian dhe civilet e vendeve tjera te perfshira nga revolucionet.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Vendndodhja
WorLd 0f dReAms
Titulli: Konflikti Rusi - Turqi!

Nje satelit rus do ta kthehet ne satelit amerikan. Mendoj se ky ishte edhe qellimi i te gjitha revolucioneve atje, kthimi i atyre vendeve nen influencen e Amerikes ose, ne pamundesi te kesaj te pares, shkaterrimi i tyre.
Apo dobesimi i shteteve te medhaja arabe, sidomos atyre qe konsideroheshin miq te rusit. Ne vend te tyre, te vendoseshin qeverite kukell, interesat e te cilave perputhen me ato amerikane.
 

Aver

VIP
Titulli: Konflikti Rusi - Turqi!

Apo dobesimi i shteteve te medhaja arabe, sidomos atyre qe konsideroheshin miq te rusit. Ne vend te tyre, te vendoseshin qeverite kukell, interesat e te cilave perputhen me ato amerikane.
Ate po e thoja de.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Turqia rrezon nje avion ushtarak rus.

Une po shof nje film me kater skenar:

Nje Arabi Saudite qe po mundohet te laje mut me shurre per te mbajtur primatin.
Nje Turqi e cila po mundohet te marre Arabise primatin per tu bere nje e para e Islamit burimor dhe cdo veprim Islamik ne drejtim boteror te levize permes saj.
Nje Iran shume i fuqishem qe po mundohet te veje ne spikame ortodoksizmin Islamik.
Nje popull kurd, shume tolerant, i pranueshem koheve te fundit ne te gjitha agjendat perendimore per shkak te ndryshimit te objektivave te tij, ku objektive primare jane barazia mes gjinise.

Uroje qe ky skenari i fundit te dominoje dhe pastaj bejme llafe. ::cool::
 

Aguron

Anëtar Aktiv
Titulli: Përplasje titanësh! Ja fuqia ushtarake e Rusisë dhe Turqisë në shifra

Miqve - ta Kane pip pip nenen per 500 vjet ... Ky Beu ataturk.

Kur do beheni njerez Ju krahu andej , qe ktheheni qysh te fryje era .
Ndoshta ty po, ndersa mua jo. Por jam i sugirte qe as ty nuk ta kane bere kete gje. Ne fakt ata qe na i kane pip pipilucin e nenes jane greket dhe sllavet, por juve nuk po arrini ta kuptoni akoma kete gje.
 

Darius

Larguar...
Vendndodhja
Shqipëri
Titulli: Konflikti Rusi - Turqi!

Perse vazhdon ende diskutohet se cfare kane bere osmanet ne Shqiperi?

Historia nuk behet sipas qejfit te disa halldupeve ketu apo injoranteve. Mjafton t'u referohesh vete kronikaneve turq te cilet shpjegojne me detaje masakrat ndaj popullsise civile qe benin turqit gjate cdo fushate ushtarake ne Arberi. Cdo here qe hynin e dilnin nga tokat tona, ende pa luftuar me Kastriotin ose te mundur prej tij, ata kane rrafshuar zona te tera, shkaterruar, djegur, plackitur, rrembyer njerez e mbjelle vdekje kudo ku shkelnin.

Spostimi i shqiptareve ne Itali nuk filloi mbas renies se Shkodres por ka ndodhur qe ne kohen e Gjon Kastriotit dhe rifillonte mbas cdo fushate turke. Fatkeqesisht rraca e ndyre turke polli dhe hibride ne keto toka. Madje la dhe ca nga te vetet ketu. Dhe ne forum i shohim dhe i lexojme here pas here. Fatkeqesisht.

hajduti
 

Aguron

Anëtar Aktiv
Titulli: Konflikti Rusi - Turqi!

Si guxoni e pertypni termin histori sikur te ishte fara luledjelli. E thoni dhe me nje lloj 'kompetence' qe te hap barkun. Lere fanatizmin fetar menjeane dhe lexo historine sic eshte, jo sic te pelqen ty te tjete.

hajduti
اa thu ree..!!

Pu pu pu.. sa nevrik...

Me fal po une nuk kam permendur termin "histori" ne kete teme loL :D.
 

Aguron

Anëtar Aktiv
Titulli: Konflikti Rusi - Turqi!

Kronikaneve turq?

Mire se u kuptuam.

Hapim nje teme ne vete nje dite ne se do. dhe pastaj flasim per ato periudha historike.
 

Darius

Larguar...
Vendndodhja
Shqipëri
Titulli: Konflikti Rusi - Turqi!

Historine e pushtimit turk ne Ballkan nuk e beri shqiptari por sic e thashe me pare ishin kronikanet turq ata qe dokumentuan cdo fushate ushtarake, jane arkivat e panumerta te Vatikanit, Venedikut (Venecias), Raguzes, Milanos, Napolit, Hungarise qe ne kohen e Huniadit e me pas me Korvinin etj.

Historia eshte ajo qe eshte. Nuk ka asnje manipulim ne barbarine qe ka treguar turku ne tokat tona. Cdo gje eshte ne defteret e Stambollit. Turqia eshte mallkimi me i madh qe i ra tokes shqiptare ne koke.

hajduti
 

Marla

....
Titulli: Konflikti Rusi - Turqi!

Pushtimi osman ishte nje e keqe per gjithe boten, ekspasionit te kesaj perandorie nuk i shpetoi as Ballkani kete tregon historia.

Problemi qe une shof eshte qe po te ecim me llogjiken e urrejtes se cfare kane bere popujt dhe civilizimet nder shekuj i bie qe te jemi ende ne lufte.

Ideja eshte qe duhet te respektojme tjetrin dhe te jetojme jeten tone brenda kufijve qe jemi keto sinonime barbarizma etj etj ne shekullin e 21 per mua skane vend.
 

C3nI

Anëtar i Nderuar
Titulli: Konflikti Rusi - Turqi!

Simbas mendimit tim Turqia ka gabuar ne kete vendim qe ka marrur per ekzukutimin e avionit Rus .
 
Last edited:
Top