Komandante mbi komandante, kush s'e la Ramushin ta zbuloje shtator

legjenda

Tetova
Ramush Haradinaj ka marrë pjesë në ceremoninë e organizuar nga Komuna e Deçanit për të përuruar shtatores e Beg Rizajt i vrarë në Kumanovë të Maqedonisë, në maj të vitit 2017.


Zbulimi i shtatores është organizuar nga Komuna e Deçanit në Ditën e اlirimit të këtij qyteti.

Famljar i Beg Rizajt nuk e ka lejuar Haradinaj të largojë flamurin kombëtar nga shtatorja e Beg Rizajt.

Kryeministri është pajtuar më këtë veprim të familjarit të Rizajt, i cili ka vazhduar fjalosjen me Shefin e Qeverisë.

Zyrtarisht institucionet e Kosovës nuk i kanë përkrahur kosovarët që luftuan në Kumanovë derisa kanë kërkuar hetime të ngjarjes tragjike.

Ndryshe, në përleshjet dyditëshe më 9 dhe 10maj të vitit 2015, janë vrarë 8 pjesëtarë të forcave policore dhe 10 pjesëtarë të grupit të armatosur.

Gjykata Themelore e Shkupit në nëntor të vitit 2017 kishte dënuar me gjithsej 746 vjet burg pjesëtarët e grupit të Kumanovës, të akuzuar për terrorizëm për ngjarjet e 9 dhe 10 majit të vitit 2015.

Për veprën terrorizëm ishin akuzuar gjithsej 37 persona, prej të cilëve 7 me burg të përjetshëm. Të dënuarit me burgim të përjetshëm ishin: Andi Krasniqi, Dem Shehu, Fadil Fejzullahu, Nasuf Zeqiri, Valdet Zekaj, Bek Bajra dhe Fejzulla Rushitovski.


Lexo më shumë në: Komandante mbi komandante, kush s'e la Ramushin ta zbuloje shtatoren e Beg Rizajt - GazetaExpress
 
Last edited by a moderator:

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Ndryshe, në përleshjet dyditëshe më 9 dhe 10maj të vitit 2015, janë vrarë 8 pjesëtarë të forcave policore dhe 10 pjesëtarë të grupit të armatosur.

Gjykata Themelore e Shkupit në nëntor të vitit 2017 kishte dënuar me gjithsej 746 vjet burg pjesëtarët e grupit të Kumanovës, të akuzuar për terrorizëm për ngjarjet e 9 dhe 10 majit të vitit 2015.

Për veprën terrorizëm ishin akuzuar gjithsej 37 persona, prej të cilëve 7 me burg të përjetshëm. Të dënuarit me burgim të përjetshëm ishin: Andi Krasniqi, Dem Shehu, Fadil Fejzullahu, Nasuf Zeqiri, Valdet Zekaj, Bek Bajra dhe Fejzulla Rushitovski.


Ne shqiptaret skemi shtet….pra pus pa fund.... Kush jan maqedonet te i denojn me burgim te padrejt bijet tane, e disa edhe me te perjetshem?

ne kete rastin e majit 2015 ka qene lloj Intrige e para manipuluar ne Maqedoni, dhe ska drejt askush ti denoje ne ate mase te pakufijshme.


- Normal ne nje akt kriminal llogariten 7 deri 14 vjet burgim….
- Nese dikush ka vrar nje njeri tjeter, ateher llogaritet burgim i perjetshem.

Edhe per çfare arsye policia e tyre maqedone ka ven te shtena kundrejt njerzeve tane? Ne aktet kriminale separi kerkohet dorezimi, nese nuk dorezohen, ateher lejohet gjuajtje ne kembe -per menjanim ikjesh, jo gjuajtje direkt ne gjoks as koke per tua marr jeten.


Ju thash shqiptaret i ka marr pusi, skemi shtet as kurgj, se ndryshe iu kish dal ketyre ne llogari…. Pastaj jo veq nga Shqiperia, por as Kosova nuk intervenoi askush gje ne ket rast, perse i keni kryetaret???

Vertet skeni mend, se gjerat tilla jan te patolerueshme. Ja pra skemi shtet se s`kemi njerez, andaj skemi asgje.


 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<

Patjeter duhet intervenuar per lirimin e tyre (te gjitheve) qe gjenden ne burgim.

Duhet kontrollu proceduren sakte nga fillimi per çeshtjen e tyre dhe te lirohen sa me pare.
 
Top