Kishe e modeluar me kocka njerezish

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Mes turizmit dhe frikës/ “Kisha e kockave”, e ndërtuar nga 60 mijë skelete njerëzish (Fotot)


717-church-of-bones-sedlec-ossuary-getty-images2-1.jpg
Kisha e Kockave në qytetin Kutna Hora të Çekisë është kthyer në një vend ideal për të bërë foto. Vetëm 60 km larg Pragës, objekti i kultit, i njohur si “Kisha e Kockave”, tërheq vizitorë të panumërt për shkak të dekorimit të pazakontë.


Kockat e rreth 60 mijë skeleteve që janë zbuluar në zonën pranë kishës janë përdorur për të dekoruar ndërtesën, kryesisht abazhurin e madh.500 mijë veta hynë në kishë vetëm në vitin 2017, dhe numri pritet të rritet. Por shumë prej turistëve përpiqen t’i lëvizin kockat nga muret, t’i prekin, t’i puthin, t’u vendosin syza dielli e kapela vetëm për foto.

Kisha kërkon t’u kërkojë që edhe pse janë përdorur për dekorim, ata janë të vdekur që duhen të trajtohen me respekt.Për këtë arsye, fotot do të jenë të ndaluara. Ata që duan të bëjnë foto duhet të kërkojnë leje tri ditë para.


ch-of-bones-sedlec-ossuary-chandelier-getty-images.jpg

4105834-church-of-bones-sedlec-ossuary-gettyimages.jpg

172700-church-of-bones-sedlec-ossuary-getty-images.jpg

717-church-of-bones-sedlec-ossuary-getty-images2-1.jpg

ssets_190529113635-church-of-bones-sedlec-ossuary3.jpg

ssets_190529113654-church-of-bones-sedlec-ossuary4.jpg

105856-church-of-bones-sedlec-ossuary-getty-images.jpg
ssets_190604112959-church-of-bones-sedlecossuary1-.jpg

ssets_190604113016-church-of-bones-sedlecossuary3-.jpg
604113931-st-barbaras-cathedral-kutna-hora-pixabay.jpg
190604114146-kutn-hora-highlights-sedleccathedral1.jpg
Copyright Gazeta SHQIP
 

Hera

Banned
Kjo tregon se cfare bejne njerezit qe te kene fitime ....dhe sidomos njerezit e "Zotit"
 

Daisy

Anëtar i Respektuar
Titulli: Kishe e modeluar me kocka njerezish

Sapo lexova qe qenka dhe nje kishe ne Rome, jam e mendimit qe ka ndodhur cfare ka ndodhur
kjo tashme eshte art. Pavarsisht me se eshte ndertuar eshte dicka e vecant dhe e bukur!

800px-Cripta_Cappuccini.jpg

448px-Capuchinos_2.jpg
800px-Capuchinos_3_.jpg

Vetem art qe nuk eshte
Gjithmone nese jane perdorur kocka te verteta njerezish! Dhe jo ato qe perdorim per halloween.

Mbaj mend kur kam qene ne Brussels ishte nje bar ku tavolinat ishin si arkivole, filxhanat ne forme kafke...
Nje lloj atmosfere inside, jo e frikshme Por qe kur shifje goten siper arkivolit.... me perzihej

Kur dola jasht mendova qe kam qene ne ferr dhe kalova ne parajse lol
 
Top