Kishe e modeluar me kocka njerezish

Titulli: Kishe e modeluar me kocka njerezish

he mer vlla mooo sa i meshon kot.. e para s'te ndaloi kush, e dyta une s'ta thash ne menyre urdherore, pak me humor pak si te vertete...s'e marr vesht pse si merni lehte fjalet qe fliten... nejse... vashdo.. sot e tutje as nuk do ta permend me Emrin per kritika... Dite te mbare itash!

Hë u bere nervoz ? Shkrimi s'ke vetem per ty oj moter . Per ty ke vetem nje pjese , e lexo mire e kupton ! Bile te falenderoj per kritiken ! Je e kenqur itash ?! Vetem mos ma merr inati per asgje se eshte Ramazan .
 
Last edited by a moderator:

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Kishe e modeluar me kocka njerezish

Hë u bere nervoz ? Shkrimi s'ke vetem per ty oj moter . Per ty ke vetem nje pjese , e lexo mire e kupton ! Bile te falenderoj per kritiken ! Je e kenqur itash ?! Vetem mos ma merr inati per asgje se eshte Ramazan .

Po u bera, posi jo :p... he se s'te marr inat jo,mezi te kemi.... rri i qete :D.... Po itash jam shume e kenaqur, Lol
 

Didi

C'est la vie.
Titulli: Kishe e modeluar me kocka njerezish

Ne(te zanatit te artit) themi shpesh me shaka, hidh nje kanace coca-cole ne rruge dhe ajo quhet plehre, shtremboje ate para se ta hedhesh dhe ajo do quhet art... :p , apo arti s'kas limite dhe eshte i justifikuar , ama, me c;po kuptohet dhe arti nuk duhet te jete i palimitshem... Mqs kemi nje llogjike qe na shoqeron sduhet ti shohim gjerat ne siperfaqe por perher te pyesim mbi fillesen e saj, si ne kete rast pavarsisht se mund te perftohet nje strukture vizive artistike, materali i tij eshte jashtnatyres... Trupi i te vdekurit duhet te jete i shenjte dhe jo te ekspozohet ashtu... Me shtyu komenti i Didit te komentoja mqs ju duke Art asaj artistet :p...


Jane bere pse jane bere keto mbeten monumente. Tjeter pune se shumica ketu
nuk i shikon si dicka artistike. Keto jane "Ossuary" pra gropa varri shqip, thjesht
jane te hapura, metod tjeter. C'te keqe ka ketu? Nuk shikoj dicka pa llogjik ashtu
e mendonin ne '400 dhe ashtu e kane bere. Si beni dhe ju u trembet per dy kocka! lol
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Kishe e modeluar me kocka njerezish

Jane bere pse jane bere keto mbeten monumente. Tjeter pune se shumica ketu
nuk i shikon si dicka artistike. Keto jane "Ossuary" pra gropa varri shqip, thjesht
jane te hapura, metod tjeter. C'te keqe ka ketu? Nuk shikoj dicka pa llogjik ashtu
e mendonin ne '400 dhe ashtu e kane bere. Si beni dhe ju u trembet per dy kocka! lol

Po ke te drejte, monumente mbeten, ama te keqe ka shume dhe sot mund te jete cte doje, ama ato njerez qe kan ideuar dhe realizuar ate kishe kan qene kanibal, Lol, e tmerrshme, se imagjinoj dot...
SHumica the!? te gjithe moj jo shumica, vetem ti na dole trime :p... lol..
 

Didi

C'est la vie.
Titulli: Kishe e modeluar me kocka njerezish

Po ke te drejte, monumente mbeten, ama te keqe ka shume dhe sot mund te jete cte doje, ama ato njerez qe kan ideuar dhe realizuar ate kishe kan qene kanibal, Lol, e tmerrshme, se imagjinoj dot...
SHumica the!? te gjithe moj jo shumica, vetem ti na dole trime :p... lol..


O soul, po ca kanibal thua moj, nuk i kane ngren prifterinjt keta njerezit qe kane vdekur
dhe qe me pas i kane vendosur aty. Kane vdekur nga zgjebja dhe i kane vrar ne luft, po rri
mire aty! Shumica eshte mire te thuhet ne statistik, te gjithe nuk eshte e sakt se ketu
perfshihem dhe une :p

Shije shije kjo dynja mua me pelqejn e pike muhabetit!
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Kishe e modeluar me kocka njerezish

O soul, po ca kanibal thua moj, nuk i kane ngren prifterinjt keta njerezit qe kane vdekur
dhe qe me pas i kane vendosur aty. Kane vdekur nga zgjebja dhe i kane vrar ne luft, po rri
mire aty! Shumica eshte mire te thuhet ne statistik, te gjithe nuk eshte e sakt se ketu
perfshihem dhe une :p

Shije shije kjo dynja mua me pelqejn e pike muhabetit!

e kisha muhabetin qe skan pas shpirt, jo se i kan ngrene ato mi, mos i mer shabllon fjalet... MOj po tyja ste kthen mendje njeri dhe sikur te ngrihen nga varri ato te shkretet e te te thone qe kane bere gabim jo me une lol

gjthss, ca foto te kishes, se u zgjat muhabeti kot e dolem jasht teme :)

Czermna_-_Chapel_of_Skulls.jpg


churches-made-out-of-human-bones01.jpg
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Titulli: Kishe e modeluar me kocka njerezish

Une vetem per lutje apo qetesi shpirterore nuk hy, aw sa frike do kisha
Sme duket gje normale..
 

xhebrail1

INTERIST
Titulli: Kishe e modeluar me kocka njerezish

Interesant per te bere filma horror aty se me art kjo ska lidhje per mendimin tem..
 
Kisha e ndërtuar me skelete njeriu

Duke qëndruar jashtë Kaplica Czaszek, ju do të faleni duke menduar se keni qenë në një kishëz të çuditshme në Poloni. Por po të hidhni një hap brenda do të zbuloni një vend drithërues. Mijëra kocka njerëzish që kanë vdekur nga lufta apo sëmundjet janë bërë pirg në ambientet e saj.
lajmeflash
timthumb-20-300x198.jpg

174694-1395094167.jpg
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Titulli: Kishe e modeluar me kocka njerezish

Ne kete rast behem pak supersticioze,me ngjallin frik,nuk me pelqen bota e te vdekurve,per aq kohe sa jam e gjalle,,ahhahahahaha
Kur te vdes ndoshta dicka ndryshon ne kete drejtim,ne qofte se ka jete te pertejme..:p
Pastaj jam dakort qe sjellin varjant arti,te kishim perdor kocka kafshesh,por jo njerzish te vdekur.
Te vdekurin duhet lene te qete ne vendin e tyre.
Mendoj qe nje ligj ne kete drejtim do ishte shume mire,te ndalohen abuzime te tilla njerzore.
 

princesha

Warrior Princess
Titulli: Kishe e modeluar me kocka njerezish

Aman mor,po une sincerisht sndjehem mire kur i shoh,paramendo me u gjend ne ate vend...kurre sdo vizitoja nje vend te tille,kurreeeeee... Sa per kete lloj arqitekture,me duket pak e tepert, te perdoresh kocka per art...secili ka mendimin e vet,por sdo thote se e pelqen nje,ose e praktikon nje duhet gjithe....
 

Didi

C'est la vie.
Titulli: Kishe e modeluar me kocka njerezish

Sa frikacak qe jeni :p

Duhet te shikoni anen positive te kesaj gjeje, meqe s'kane patur vend ku ti conin asaj kohe
te gjithe ato trupa njerezish i kane modeluar keshtu dhe ka dal dicka unike. Tashme s'do pare
me si njerez vetem si nje monument ne teresine e tij! :)
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Kishe e modeluar me kocka njerezish

Sa frikacak qe jeni :p

Duhet te shikoni anen positive te kesaj gjeje, meqe s'kane patur vend ku ti conin asaj kohe
te gjithe ato trupa njerezish i kane modeluar keshtu dhe ka dal dicka unike.
Tashme s'do pare
me si njerez vetem si nje monument ne teresine e tij! :)


Pse nuk ka pas toke atehere? Lol
 
Redaktimi i fundit:

Didi

C'est la vie.
Titulli: Kishe e modeluar me kocka njerezish

Pse ka pas toke atehere? Lol

Mos doje te thoje qe "s'ka pas.."
Opo ti do vrar! E di historine e ketyre njerezve qe kane vdekur? Apo jo? è è

Po sipas teje mi sa vend mund te zinin mbi 2.000 te vdekur(se nuk e mbaj mend
numrin e sakt) kur fshatrat jane te vegjel ku do e gjejn vendin ? Ta shpikin e. lol

Keshtu zinin me pak vend o rob qe s'kam c'te them une ty. lol


with love! :D
 

Aguero

Anëtar Aktiv
Titulli: Kishe e modeluar me kocka njerezish

Shyqyre qe so xhami se ish kput Lauri tu pri linka te skeletave
 

PiNkY

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kishe e modeluar me kocka njerezish

A ju hengert dreqi turit ktyre qe e kan menduar e modeluar ket kishe ... vetem art sdo ta quaja , te lendosh kockat e tjetrit vec per te plotesuar egon e dikujt duke e quajtur art ...duket sikur futesh ne boten e nendheshme jo ne nje ndertese kulti ku mund te gjesh qetesi shpirterore .
Imagjinoni neser dej me kockat tuaja do bejn nje kotec pulash e do e quajne art lol
 

Ado

FISEBILIL-LAH
Titulli: Kishe e modeluar me kocka njerezish

Kjo deshmon brendsin e kishes ! te gjitha te ndertuara me gjak , me dallavere :D
 

Didi

C'est la vie.
Titulli: Kishe e modeluar me kocka njerezish

A ju hengert dreqi turit ktyre qe e kan menduar e modeluar ket kishe ... vetem art sdo ta quaja , te lendosh kockat e tjetrit vec per te plotesuar egon e dikujt duke e quajtur art ...duket sikur futesh ne boten e nendheshme jo ne nje ndertese kulti ku mund te gjesh qetesi shpirterore .
Imagjinoni neser dej me kockat tuaja do bejn nje kotec pulash e do e quajne art lol

Po c'fare lendimi o Pinke, nuk kane qene te gjalle kur e kane bere kete gje por te vdekur! Lol.
 

PiNkY

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kishe e modeluar me kocka njerezish

Po c'fare lendimi o Pinke, nuk kane qene te gjalle kur e kane bere kete gje por te vdekur! Lol.

aq me pak i vdekur ...ku e shef artin ktu ti me qafsh ...si shpi shtrigash jo kult feje .
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Kishe e modeluar me kocka njerezish

Po c'fare lendimi o Pinke, nuk kane qene te gjalle kur e kane bere kete gje por te vdekur! Lol.

Pse njeriu si qenie njerezore duhet respektuar vetem ne te gjalle apo si t'vdes, beni c'te doni me kufomen e tij ! Dihet se kufomat e ketyre, nuk kan qene kufoma qe u kane mbetur vetem eshtrat.
 

Didi

C'est la vie.
Titulli: Kishe e modeluar me kocka njerezish

aq me pak i vdekur ...ku e shef artin ktu ti me qafsh ...si shpi shtrigash jo kult feje .


Arti eshte subjektiv Pinke s'mund te vi une e te them cfare duhet te pelqej dhe te besosh.
Mua personalisht me pelqen dhe pike, ketu as qe ka te bej feja per mua!


Pse njeriu si qenie njerezore duhet respektuar vetem ne te gjalle apo si t'vdes, beni c'te doni me kufomen e tij ! Dihet se kufomat e ketyre, nuk kan qene kufoma qe u kane mbetur vetem eshtrat.


Ishte ironizim i imi, nqs nuk e kishe kuptuar! ;)


Aman di beni dhe juve, sikur po u dhimbset me te vertet per keta persona qe kane vdekur,
vetem per te treguar pak miresi e beni po he.

Hajt me te mira! :D
 
Redaktimi i fundit:

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Kishe e modeluar me kocka njerezish

vetem per te treguar pak miresi e beni po he.

Fol vetem per vetveten dhe miresine tende.

Hajt tung me t'mira
 

Tuana

Nada é por acaso!
Titulli: Kishe e modeluar me kocka njerezish

E frikshme..ta shikosh kshtu nga fotot e le me ta vizitosh!!
 

bella

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kishe e modeluar me kocka njerezish

Po jane kocka te verteta apo tip sintetike, ku e di un nga keto skeletet e kabinetit te biologjise qe kishim ne shkolle.


Historia si do jete? po keto gjera gotike mua me pelqejn, me terheqin.
 

Didi

C'est la vie.
Titulli: Kishe e modeluar me kocka njerezish

Po jane kocka te verteta apo tip sintetike, ku e di un nga keto skeletet e kabinetit te biologjise qe kishim ne shkolle.


Historia si do jete? po keto gjera gotike mua me pelqejn, me terheqin.


Mbaja mend qe kisha bere nje koment persa i perkete ngjarjes, ja ku eshte:

Lexova dy versione per keto kufomat..mund te konsiderohen qe te dyja te verteta.

Njera thoshte qe Peshkopi qe zoteronte ne Republiken e Cekis kishte dhene urdherin
te vrisnin disa mysylman dhe me pas ti vendosnin ne kishe si monument!

Tjetra, dhe me e besueshmja per mendimin tim, thoshte qe ne shekullin XIV ne kete
qytet pati nje dyndje te madhe popullsie te ardhur nga vende te tjera te Evrops dhe
si rrjedhoj e "peste nera"(besoj se shqip- zgjebe) dhe me pas Kryqezata Hussite vdiqen
shume njerez. Prandaj prifterinjt u detyruan te ndertonin keto "gropa varri" brenda kishes
perderisa nuk kishte me vend ne varreza!

Pas shume vitesh disa arkitekt e kane rregulluar ate dhe rimodeluar.


Per mendimin tim kjo e dyta eshte me e besueshme, te pakten nga ajo qe lexova.:)
 

bella

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kishe e modeluar me kocka njerezish

Mbaja mend qe kisha bere nje koment persa i perkete ngjarjes, ja ku eshte:

Prandaj me pelqejn, per historin :D
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Kishe e modeluar me kocka njerezish

Mos doje te thoje qe "s'ka pas.."
Opo ti do vrar! E di historine e ketyre njerezve qe kane vdekur? Apo jo? è è

Po sipas teje mi sa vend mund te zinin mbi 2.000 te vdekur(se nuk e mbaj mend
numrin e sakt) kur fshatrat jane te vegjel ku do e gjejn vendin ? Ta shpikin
e. lol

Keshtu zinin me pak vend o rob qe s'kam c'te them une ty. lol


with love! :D

O didi, ja ke fut kot ketu o goc!ne gjermani u fusin familjaret ne nje varr te perbashket,Ai se vdes me heret e fusin shum thell pastaj tjert me radh. dhe kur nuk ka vende, do thot eshte mbush varri ,,, i largojn kockat dhe i fusin dikun ne nje vend te veqant,(do thot atyre se kan vdeke para 100 vjete a me shum.)

Per mendimin tim ky eshte art i te qemendurve,pamvarisht se jan kocka qe datojn shum koh me par,prap se prap jan te njerzve.
 

PiNkY

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kishe e modeluar me kocka njerezish

Arti eshte subjektiv Pinke s'mund te vi une e te them cfare duhet te pelqej dhe te besosh.
Mua personalisht me pelqen dhe pike, ketu as qe ka te bej feja per mua!

Po pse merzitesh ti ca ke , dhe une mos aprovim pelqimi shpreha ...kjo sdo te thot se gottic ju pelqen te gjithve :D puccc
 

Didi

C'est la vie.
Titulli: Kishe e modeluar me kocka njerezish


O didi, ja ke fut kot ketu o goc!ne gjermani u fusin familjaret ne nje varr te perbashket,Ai se vdes me heret e fusin shum thell pastaj tjert me radh. dhe kur nuk ka vende, do thot eshte mbush varri ,,, i largojn kockat dhe i fusin dikun ne nje vend te veqant,(do thot atyre se kan vdeke para 100 vjete a me shum.)

Per mendimin tim ky eshte art i te qemendurve,pamvarisht se jan kocka qe datojn shum koh me par,prap se prap jan te njerzve.


Na cmendet e, lexoje komentin tjeter qe kam shkruajtur me lart, e kam mar nga nje artikull te lexuar per kete
ngjarje nuk e kam shpikur une qe eshte bere kjo gje o Arf. ;)

Pinke don't worry, nuk u merzita ta shpjegova mendimin tim.:)
 
Top