• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Kina nuk pranon hetim ndërkombëtar për origjinën e koronavirusit

legjenda

Tetova
Numri i njerëzve që janë shëruar nga koronavirusi tani ka kaluar 1 milion sipas shifrave të Universitetit Johns Hopkins.


Këtë mëngjes ata raportuan se 1,014.931 të cilët kishin testuar pozitivisht për sëmundjen, tani ishin të qartë. Shifra e vërtetë ka të ngjarë të jetë shumë më e lartë, me Mbretërinë e Bashkuar vetëm konfirmuar 859 rikuperime, transmeton lajmi.net.
Që nga ora 8 e mëngjesit sot, gjithsej 233,429 njerëz kanë vdekur me COVID-19, sipas shifrave të mbledhura nga Universiteti Johns Hopkins në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.
Në të gjithë botën, 3,257,996 njerëz janë infektuar. Këtu janë përditësimet më të fundit nga e gjithë bota:
Kina
Parqet dhe muzetë e Kinës së Pekinit, përfshirë qytetin e lashtë të ndaluar, kanë rihapur për publikun pasi u mbyllën për muaj me radhë për shkak të pandemisë.
Qyteti i Ndaluar, dikur shtëpi i perandorëve të Kinës, po lejon vetëm 5,000 vizitorë çdo ditë, nga 80,000. Parqet po lejojnë që njerëzit të vizitojnë 30% të kapacitetit të zakonshëm.

Koreja e Jugut
Qeveria ka raportuar nëntë raste të reja të koronavirusit pasi infeksionet vazhdojnë të veniten. Shifrat e publikuara nga Qendrat e Kontrollit dhe Parandalimit të Sëmundjeve të Koresë së Jugut sollën gjithsej në 10.774 infeksione dhe 248 vdekje.

Rusia
Kryeministri i Rusisë, Mikhail Mishustin tha se ai ka testuar pozitivisht për koronavirus dhe i ka thënë Presidentit Vladimir Putin që ai do të izolohet. Zëvendëskryeministri i parë Andrei Belousov do të kryejë përkohësisht detyrat e Z. Mishustin.
Moska përbën gjysmën e 106 mijë infeksioneve të raportuara dhe të enjten regjistroi afro 3,100 raste të reja.

Franca
Autoritetet shëndetësore të Francës lëshuan një hartë që tregon zonat e vendit që janë më të prekurit nga virusi, i cili do të shërbejë si referencë kur vendi lehtëson masat e izolimit pas 11 majit.
Franca ka raportuar 24.376 vdekje nga sëmundja në spital dhe në shtëpi pleqsh.

Gjermania
Kancelarja e Gjermanisë Angela Merkel tha se autoritetet do të lejojnë që shërbimet fetare të rifillojnë dhe të lejojnë muzetë, kopshtin zoologjik, galeritë dhe sheshe lojërash të rihapen si pjesë e lirimit gradual të bllokimit.

Portugalia
Qeveria ka filluar të lirojë kufizimet, me dyqane të vogla, sallone për flokë, biblioteka, sallë ekspozite makinash dhe departamente qeveritare të taksave lejohen të rihapen nga e hëna e ardhshme, transmeton lajmi.net.
Javën tjetër, automjetet e transportit publik do të lejohen të mbajnë deri në dy të tretat e kapacitetit të tyre, por udhëtarët duhet të mbajnë maska.

Republika Çeke
Qeveria Çeke po përshpejton qetësimin e saj të masave kufizuese të miratuara për të përmirësuar virusin, shkruan Metro. Ministri i Shëndetësisë Adam Vojtech tha se ngjarjet kulturore, sportive dhe të tjera publike do të lejohen të zhvillohen që nga 11 maj, dy javë më herët sesa ishte planifikuar më parë, për një maksimum prej 100 personash.
Teatrot, kinematë, sallat e koncerteve mund të rikthehen në biznes që nga ajo datë, me të njëjtin numër personash që marrin pjesë.

Turqia
Numri i çështjeve të konfirmuara në Turqi tejkaloi 120 mijë pasi ministri i shëndetësisë i vendit njoftoi 2.615 raste të reja në 24 orët e fundit. Fahrettin Koca gjithashtu raportoi 93 vdekje të reja ditën e enjte, duke e çuar totalin në 3.174, transmeton lajmi.net. Numri i përgjithshëm i infeksioneve tani është 120.204.

Japonia
Kryeministri i Japonisë Shinzo Abe planifikon të zgjasë gjendjen e jashtëzakonshme të koronavirusit përtej përfundimit të tij të planifikuar në 6 maj. Z. Abe tha se spitalet janë ende të mbingarkuara dhe punonjësit e mjekësisë janë nën një presion të fortë për t’u marrë me një numër pacientësh ende në rritje. /Lajmi.net/

Shpërndaje
 

legjenda

Tetova

Pavarësisht se ka infektuar më shumë se 3 milionë persona anembanë botës, janë ende 34 shtete dhe territore që ende nuk kanë raportuar asnjë rast të infektuari me pandeminë e koronavirusit.


Këtu përfshihen, Komoros, Lesoto, Taxhikistani, Turkmenistani dhe shumë shtete ishullore në Paqësor, si Nauri, Kiribati dhe Ishujt Solomon.

Ndërkohë që prej 20 prillit, 213 shtete dhe territore nga 247 të njohur prej Kombeve të Bashkuara kanë raportuar të paktën një rast me Covid-19.


Nga këto 186 kanë përjetuar transmetime lokale, ku virusi është përhapur brenda komuniteti.Viktima janë shënuar në 162 shtete. Por edhe pse një vend nuk ka raportuar asnjë rast nuk do të thotë që virusi nuk mund të jetë prezent.


Për shembull, Koreja e Veriut nuk ka raportuar asnjë person të prekur me virusin e ri, por vetëm se kufizohet nga Kina, Rusia dhe Koreja e Jugut, vende këto që janë përballur me një numër të madh të infektuarish, të bën të mendosh se Covid-19 mund të jetë i pranishëm në vendin komunist.


5 shtete dhe territore ja kanë dalë të çlirohen nga virusi pasi e kanë menaxhuar më së miri situatën me rastet e paraqitura.


Këto janë Anguilla, Greenland, ishujt e Karaibeve St.Barts dhe Saint Lucia dhe Jemeni.
 

legjenda

Tetova
Gjithë bota drejt lehtësimit të izolimit, shkencëtarët dalin me paralajmërimin e fortëShare on FacebookShare on Twitter

Njerëzit po e shohin me shpresë nisjen e lehtësimeve në shumë vende të Europës, por shkencëtarët kanë paralajmëruar se rreziku nuk ka kaluar, se kush mundet të punojë nga shtëpia, duhet të punojë nga shtëpia dhe se virusi nuk do të zhduket, por me shumë gjasa do të bëhet sezonal.

Në botë, rastet e konfirmuara janë më shumë se 3,116,000 deri të martën në mbrëmje. Ka më shumë se 216,000 të vdekur deri tani. Në Greqi, kryeministri Kyriakos Mitsotakis ka njoftuar nisjen e relaksimit të masave të vendosura rreth 6 javë më parë, duke nisur nga 4 maji.
“Slogani ynë i ri do të jetë: Të qëndrojmë të sigurt!”, tha ai, duke këmbëngulur se dalja nga masat do të bëhet me një plan të detajuar mirë gjatë një periudhe dymujore.
Në Gjermani, kreu i “Robert Koch Institute” për sëmundjet infektive u ka bërë thirrje njerëzve të qëndrojnë në shtëpi sa më shumë të munden, ndërsa të dhënat e reja treguan se shkalla e infeksionit në vend po rritet, vetëm pak pasi vendi nisi masa lehtësuese.
Në Rusi, Vladimir Putin ka zgjeruar periudhën e bllokimit të punëve deri më 11 maj, ndërsa njoftoi se vendi nuk e ka arritur akoma kulmin e infeksionit.
Ndërkohë, Franca ka publikuar planet për nisjen e lehtësimit të masave kufizuese brenda dy javësh, me shkollat dhe bizneset joesenciale që do të hapen që nga 11 maji.

Kryeministri francez, Edouard Philippe tha se nuk do të nevojiten më lejet për të dalë nga shtëpia që nga ajo datë dhe muzetë e vogla do të fillojnë të pranojnë vizitorë. Megjithatë, njerëzit do të vazhdojnë të instruktohen të punojnë nga shtëpia aty ku është e mundur dhe po ashtu, restorantet dhe baret do të vazhdojnë të qëndrojnë të mbyllura.
Philippe tha se masat e bllokimit kanë shpëtuar 62,000 jetë në muaj. Mbretëria e Bashkuar do të nisë të përfshijë edhe vdekjet në shtëpitë e kujdesit të të moshuarve në buletinin e saj të përditshëm të rasteve me Covid-19, pas vlerësimit se ato përbëjnë rreth një të katërtën e vdekjeve.
Në Portugali, Presidenti Marcelo Rebelo de Sousa tha se gjendja e jashtëzakonshme do të përfundojë në fundjavë, por rikthimi në aktivitetin normal do të vazhdojë dalëngadalë në disa faza.
Në Spanjë u njoftua dje “plani për një tranzicion në normalitet” nga Kryeministri Pedro Sanchez, i cili do të nisë që nga e diela në mbrëmje.
Plani do të ketë katër faza, ku secila do të zgjasë dy javë, pa vendosur një datë specifike se kur do të rihapen baret dhe restorantet apo kur do të rinisin aktivitetet sportive.
SHBA ka njoftuar se numri i rasteve të konfirmuara ka arritur në një milion. Në SHBA, tani ka më shumë se 57,000 njerëz të vdekur.
 

legjenda

Tetova
0

Si u bë Australia “një nga vendet më të sigurta në botë” nga koronavirusi?Share on FacebookShare on Twitter

Kur bëhet fjalë për coronavirusin, Australia e Jugut tani konsiderohet si një “ndër vendet më të sigurta në botë”. Ky ishte mesazhi nga një prej zyrtarëve kryesorë të shëndetit publik, pasi shumë vende nga Australia filluan procesin e ngadaltë të lehtësimit të kufizimeve.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, shumë australianë tani e gjejnë veten në një pozicion kaq të “lakmueshëm”, pasi vetëm një muaj më parë, numri i infeksioneve ditore në shkallë vendi arriti në shifra të trefishta.
Mirëpo, të premten i gjithë vendi raportoi vetëm 16 raste të reja, një rënie e mprehtë, nga kulmi i 460 infeksioneve të reja më 28 mars.
Kryeministri australian, Scott Morrison, tha të premten se javën që vjen do të shyrtojnë masat lehtësuese të bllokimit.
“Australianët e kanë merituar këtë”, tha Morrison. “Kemi nevojë të rifillojmë ekonominë, dhe shoqërinë tonë”, ka shtuar ai.
Në disa shtete, kurba është rrafshuar plotësisht: Queensland nuk ka raportuar ndonjë rast të ri që nga e hëna, dhe Australia e Jugut nuk ka konfirmuar ndonjë infeksion të ri për më shumë se një javë.
“Nuk ka më raste në Australinë e Jugut. Ky është një pikë referimi për ne”, tha Shefi i Shëndetit Publik të Australisë së Jugut, Nicola Spurrier.
Masat e rrepta
Suksesi i Australisë në zbutjen e shpërthimit filloi me masat e hershme, duke ndaluar hyrjen e personave nga zonat me rrezik të lartë.
Më 1 shkurt, Australia u bashkua me Shtetet e Bashkuara të Amerikës në mbylljen e kufijve të saj për të gjithë vizitorët e huaj që kishin qenë kohët e fundit në Kinë, ku shpërthimi u raportua për herë të parë në dhjetor të vitit të kaluar.
Ndërsa virusi u përhap dhe shpërthimet u “ndezën” përtej Kinës, Australia ndaloi hyrjet nga Irani, Koreja e Jugut dhe Italia në fillim të marsit, dhe më vonë mbylli plotësisht kufijtë e saj për shtetasit e huaj.
Ndërkaq jo gjithçka shkoi në mënyrë të përkryer
Vendi më 19 mars, lejoi më shumë se 2,600 pasagjerë të zbarkojnë nga anija e lundrimit Ruby Princcess në Sidnei, që bëri që nga aty të “kërcejnë” mbi 600 raste dhe 15 vdekje.
Derisa numri i rasteve u rrit në fund të marsit, Morrison njoftoi më 22 mars se të gjitha baret, klubet, kinematë, palestrat, dhe vendet e adhurimit, do të mbylleshin, ndërsa restorantet dhe kafenetë do të merreshin vetëm me dërgesa.
Sa i përket supermarketeve, dyqaneve për veshje, dhe salloneve të bukurisë, do të lejoheshin të qëndronin të hapura.
Shteti i Victorias mbylli shkollat, dhe disa shtete, të tilla si Australia e Perëndimit dhe Australia e Jugut, mbyllën kufijtë e tyre, duke kërkuar që të gjithë të hyjnë në karantinë për dy javë.

Deri në fund të marsit, autoritetet vendosën rregulla më të rrepta për distancimin shoqëror, duke kufizuar tubimin publik për dy persona nga 10, sa ishte më parë.
Njerëzve u kërkohej të rrinin në shtëpi dhe të dilnin vetëm për “çështje themelore” siç është pazari për ushqim, ushtrime , dhe për arsye mjekësore.
Zgjerimi i testimeve
Ndërsa mbyllja e bizneseve, shkollave, kufizimit të udhëtimeve, dhe rregullat e distancimit shoqëror janë masa të zakonshme të miratuara nga shumë qeveri në të gjithë botën, Australia zgjeroi edhe testimet.
Deri më tani, më shumë se 570,000 teste janë kryer në të gjithë Australinë, sipas Departamentit të Shëndetësisë.
Nëse e krahasojmë me Mbretërinë e Bashkuar, që ka një popullsi më shumë se 2.5 herë më të madhe se Australia, ka realizuar 763,387 testime.
Më 25 mars, Australia zgjeroi kriteret e testimit duke përfshirë të gjithë punonjësit e kujdesit shëndetësor, punonjësit e kujdesit për të moshuar, të burgosur dhe njerëzit në vendet e tjera të identifikuar me ethe ose simptoma të frymëmarrjes akute.
Më parë vetëm njerëzit që ishin kthyer kohët e fundit nga vendet e jashtme që kishin rënë me një rast të konfirmuar nga coronavirusi mund të testoheshin.
Javën e kaluar, kriteret u zgjeruan më tej për këdo që shfaqte simptoma më të buta për COVID-19, njoftoi Kryeshefi i Federatës Mjekësore, Brendan Murphy.
“Secili që ka simptoma të frymëmarrjes akute, kollë, dhimbje të fytit, hund që rrjedhin, simptoma të ftohjes, simptoma të ngjashme me gripin, mund të testohet”, tha Murphy në një konferencë shtypi të Premten.
Të hënën, Murphy tha që Australia do të fillojë të testojë edhe rastet asimptomatike për të qenë absolutisht të sigurt.
Përplasja mes Australisë dhe Kinës
Australia po ashtu ka kërkuar hetim ndërkombëtar ndaj shpërthimit të coronavirusit, ndërsa përplasja së pari me Kinën filloi nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës.
Lidhur me këtë rast ambasadori kinez, Jingye Cheng, paralajmëroi një reagim ekonomik nëse Australia vazhdon shtytjen e saj për një hetim të pavarur, duke sugjeruar që publiku kinez mund të bojkotojë produktet australiane ose të vendosë të mos vizitojë Australinë në të ardhmen.
Një ditë pas paralajmërimit të ashpër të Cheng, Morrison u zotua të vazhdojë të kërkojë hetimin në një konferencë për shtyp të mërkurën, duke e quajtur atë një “sugjerim mjaft të qartë”.
“Ky është një virus që ka marrë më shumë se 200,000 jetë në të gjithë botën. Ai ka mbyllur ekonominë globale. Implikimet dhe ndikimet e kësaj janë të jashtëzakonshme”, tha ai.
 

legjenda

Tetova
Një aeroplan i ushtrisë turke me furnizime mjekësore zbarkoi të premtën në SHBA për herë të dytë për t’i ndihmuar në luftën kundër koronavirusit.
Dërgesa kishte 500,000 maska kirurgjikale, 4,000 rroba kirurgjikale, 2,000 litra dezinfektues, 1.500 syze, 400 maska N-95 dhe 500 mburoja për fytyrën, shkruan Anadolu, njofton Klan Kosova


Ambasadori turk Serdar Kilic, u tha gazetarëve se autoritetet e SHBA mirëpritën ndihmën turke, e cila ai tha se do të jepte reflektime “pozitive” në marrëdhëniet turko-amerikane.


Përgatitur nën udhëzimet e Presidentit Rexhep Tajip Erdogan, furnizimet bartnin një mesazh për amerikanët: “Pas shpresës, ka kaq shumë shpresë, dhe pas errësirës, ka diellin shumë më të ndritshëm”, duke cituar fjalët e studiuesit të shekullit të 13-të, Jalaluddin Rumi.


Turqia ka ndihmuar të paktën 57 vende, përfshirë Italinë, Spanjën dhe Mbretërinë e Bashkuar, dhe mbetet ofruesi i tretë më i madh në botë i ndihmave humanitare gjatë pandemisë.https://indeksonline.net


Kujtojmë se Turqia brenda një jave ka ndihmuar dy herë Amerikën pasi që edhe të marten ka dërguar një avion ushtarak me ndihma.
 

legjenda

Tetova


Didier Raoult, mikrobiolog francez ka thënë se koronavirusi mund të marrë fund për disa javë, dhe nuk do të ketë valë të dytë siç po raportohet. Një nga infektologët më të mëdhenj në botë që vepron në Marsejë të Francës ka thënë se koronavirusi mund të të zhduket për disa javë.
“Është e mundur që ky virus të zhduket brenda disa javësh”, tha Rault një intervistë, në televizionit BFM.
Raul shpjegoi shtrirjen e trajtimit, por edhe intensitetin e epidemisë, mundësinë e një valë të dytë dhe qëndrimin e botës moderne ndaj kësaj sëmundje, duke hequr si opsinion kthimin e një vale të dytë.
Mikrobiologu francez gjithashtu ka mbrojtur trajtimin e Covid-19 me chloroquine, duke thënë se është ilaçi më banal në botë.
“Është një ilaç që ekziston për 80 vjet. Ai është përshkruar deri më tani, ndoshta, për një të tretën e njerëzimit. Në Francë, 36 milion doza shiten në vit. Dhe papritmas, autoritetet e trajtojnë atë si një ilaç kriminal. Kjo është e pakuptueshme”, ka thënë Raul.
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Fjala jote ne deren e perendise mor zoteri,por pak e veshtire te zhduket ky virus labarotorik kaq lehte.
 

NGU

Karma has no menu, you get served what you deserve
Neper ca shtete sikur po qetesohet gjendja. Por edhe po su zhduk komplet virusi nga mesi i majit me siguri do fillojne te hapen punet dhe te lejojne levizjet, se shume e zgjaten kte situate me.
 

legjenda

Tetova


Advertisment
Izolimi në shtëpi, për shkak të Koronavirusit, ka vënë në vështirësi fermerët turq të cilët nuk kanë punëtorë për të mbledhur të mbjellat.


Ata po ofrojnë paga afërsisht si ato të Gjermanisë për të mbledhur çajin që po u prishet në ara për shkak të mungesës së burimeve njerëzore.


Në një kohë kur konsumi i çajit në Turqi është rritur disa herë për shkak se njerëzit janë në karantinë, ata që kanë plantacione nuk po gjejnë punëtorë për ta mbledhur bimën.


Në shumë fshatra në veri të vendit pronarët e tokave nuk kanë mundësi ta vjelin vetë dhe janë në kërkim të punëtorëve, kryesisht mosha të reja. Pagesa është tepër e kënaqshme.
Nëse një person grumbullon mesatarisht 300 kg çaj shpërblehet me 4600 lira ndërsa nëse mbledh 400 kg paguhet 6900 lira në muaj.


Nga ky projekt puna është e garantuar për 6 muaj duke përfshirë edhe sigurimet. Kjo shihet si një mundësi e mirë për ata të cilët momentalisht janë të papunë për shkak të epidemisë dhe mund të sigurojnë të ardhura në muajt në vijim.


Rajoni i Detit të Zi është edhe zona ku prodhohet më së shumti çaji pasi aty gjenden edhe sipërfaqet më të mëdha të mbjella me këtë bimë.


Vite të tjera fermerët i kanë siguruar punëtorët edhe nga shtete të tjera fqinje ndërsa këtë pranverë e kanë të pamundur për shkak të mbylljes së kufijve nga koronavirusi
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
oh,se cme ka kap nje dashuri me cajrat e malit sidomos. :))
jam bere pasionante e forte e tyre.
do me pelqente te punoja ca dite ne ato vende duke e mbledhur.
 

legjenda

Tetova


Advertisment
Janë duke u bërë përgatitjet e fundit, që në Evropë të bëhet një hapje e kujdesshme dhe të përfundojnë masat izoluese kundër koronavirusit, pasi duket se shkalla e pandemisë është duke rënë.


Spanjollët i kanë mbushur dje rrugët, ku dolën të vraponin dhe të ngitnin biçikletat, pas mbylljes prej 48 ditëve.


Ndërkaq, Italia ka marrë masa që nga nesër t’i lehtësojë gradualisht masat.


Më shumë se 242,000 njerëz kanë vdekur dhe 3.5 milionë janë infektuar në të gjithë botën nga virusi pandemik, i cili ka lënë gjysmën e njerëzimit nën një formë bllokimi dhe e shtyu ekonominë globale drejt rënies së saj më të keqe që nga Depresioni i Madh.


Disa pjesë të Evropës dhe Shteteve të Bashkuara kanë filluar të heqin kufizimet, në përpjekje vazhdohet jeta normale dhe të përmirësohet ekonomia e gjymtë.
Pas një bllokimi dy-mujor, në Itali që nga nesër njerëzit do të lejohen të shëtisin nëpër parqe dhe të vizitojnë të afërmit, derisa ushqimet e përgatitura në restaurante do t’i marrin në shërbimin “takeaway”.


Në Hungari, disa dyqane dhe muze, hapësira gjelbëruese, restorante dhe hotele, plazhe dhe banja do të rihapen nga e nesër.


Gjermania gjithashtu do të vazhdojë lehtësimet në fillim të javës, derisa shkollat në disa zona pritet të rihapen gjatë javës që vjen.
 

Marla

Rootless Tree!
Mua me duket kjo puna e izolimit covid 1 bullshit i madh brainwash. Nese probabiliteti i perhapjes se semundjes eshte si thone shkencetaret ath i bie qe kot sakrifikimi i izolimit 40 javor kur ne keto momente rreziku i perhapjes mbetet i njejte si ne shkurt, ath pse keto masa ekstreme dhe me pas hapje totale. U tha dhe ngrohja e motit nuk ndikon ne vrasjen e virusit.
 

Vajza

💕
Staf në FV.AL
Evropa është në një fazë të re të rihapjes – por si do të duket kontinenti, pas rikthimit në “normalitetin e ri”
3 orë


Miliona njerëz në të gjithë Evropën po i ktheheshin jetës normale hënën, ndërsa shumë vende në të gjithë kontinentin filluan të rihapen pas disa javësh ose muajve të mbylljeve të lidhura me coronavirusin. Por jo të gjithë janë të kënaqur me atë se si duket “normalja e re”.
Në këtë drejtim, siç shkruan në një shkrim të CNN, përcjell Telegrafi, bizneset italiane po pyesin se si do të mbijetojnë pasi kufizimet janë lehtësuar, por jo plotësisht.

Ndërkohë, nxënësit po kthehen në shkolla duke respektuar distancën shoqërore në Gjermani, ku dyqanet e reja të rihapura të berberit po përballen me kërkesa të mëdha.
E belgët mund të përdorin edhe një herë transportin publik, por maskat e fytyrës janë të detyrueshme, ndërsa dyqanet e vogla po rihapen në Greqi dhe Portugali.
“Faza 2” e planit të Italisë për të lehtësuar kufizimet filloi të hënën, me më shumë se 4 milionë njerëz që pritej të ktheheshin në punë, disa shërbime të transportit publik u rivendosën dhe shumë biznese janë gati të rihapen, njoftoi në Facebook kryeministri i Italisë, Giuseppe Conte. “Si kurrë më parë, e ardhmja e vendit do të jetë në duart tona”.
Megjithëse industri të tilla si tekstili dhe prodhimi po fillojnë përsëri, shumë dyqane jo thelbësore mbeten të mbyllura.
Ndërsa baret dhe restorantet lejoheshin të rihapeshin nga e hëna, ata mund të ofrojnë vetëm “marrje të kafesë dhe ikje”.
Franco, pronari i bar-kafe Il Bello Cafe në Romë, tha se lehtësimi i pjesshëm i kufizimeve nuk do të ishte i mjaftueshëm për shumë ndërmarrje.

“Unë sapo e rihapa sot, por as nuk ia vlen. Ka shumë pak punë për ne, pak njerëz po hyjnë, por gjithashtu një bar nuk ka të bëjë vetëm me blerjen e një kafeje, ose kapuçino, është për një bisedë. Është shoqërore”, ka thënë Franco, i cili nuk pranoi të jepte mbiemrin. “Qeveria bën atë që duhet të bëjnë për pandeminë, por puna jonë është diçka tjetër – nuk shkon me këto masa”.
Ai tha se ai ende ishte duke paguar qira, energji elektrike dhe gaz, por vetëm duke bërë punë 30% të asaj që bënte para mbylljes.
“Stafi im është i shqetësuar, po kështu jam unë”.
Qeveria italiane tha se për të rihapur plotësisht dyqanet, baret dhe restorantet duhet të ngadalësojë shkallën e riprodhimit të coronavirusit në 0.5, domethënë që çdo italian i infektuar infekton më pak se një person tjetër (një vlerë “R0” prej 1, për shembull, do të thotë se çdo person i infektuar po infekton një person tjetër).
Ndërsa për të rihapur teatrot, konventat dhe stadiumet, Italia dëshiron që numri të jetë sa më i afërt me 0. Aktualisht shifra është rreth 0.6-0.7 në shkallë vendi.
Pronarët e restoranteve, bareve dhe dyqaneve në të gjithë Italinë ishin javën e kaluar duke “dorëzuar çelësat e tyre” te kryetarët e bashkive lokale në protestë për rihapjen e ngadaltë, dhe Conte kërkoi falje të premten për një vonesë në pagesat e ndihmës financiare për bizneset e prekura nga pandemia.
Në këtë drejtim, një letër e përbashkët nga 13 nga 20 rajonet italiane të mërkurën e kaluar i kërkoi qeverisë “të garantojë mundësinë e rihapjes së aktiviteteve për të gjithë ata që respektojnë masat e parashikuara” me dekretin e bllokimit. “Është e qartë se shëndeti është objektivi i parë thelbësor, por nuk mund të jetë i vetmi”, shtoi letra.
Por siç shkruan CNN, përcjell Telegrafi, zhgënjime kishte edhe në vendet e tjera.
Floktarët gjermanë u hapën të hënën pas mbylljes me javë, por klientët nuk janë në gjendje të futen – ata tani kanë nevojë për një termin dhe në Berlin duhet të plotësojnë një pyetësor.
Një sallon në Hamburg tha se ishte “tejmbushur” nga klientët, ndërsa Udo Walz, një floktar i yjeve në Berlin, tha për CNN që sallonet e tij u prenotuan për tre javët e ardhshme.
Sallonet duhet të respektojnë rregullat e distancës sociale, kështu që Walz tha se çdo e dyta karrige duhet të mbetet bosh, e cila funksionon për të pasi ai ka sallone të mëdha.
Ndërsa Walz-it nuk i është dashur të pushojë nga puna asnjë prej 86 punonjësve të tij, ai pranoi se ata kanë humbur financiarisht.
“Paga e tyre u ul pak, por ne kemi një ekip të shkëlqyeshëm”.
Edhe vendet e tjera evropiane janë duke larguar gradualisht kufizimet.
Spanja lejoi njerëzit jashtë për ushtrime solo këtë fundjavë për herë të parë në shtatë javë.
Portugalia hapi dyqanet e vogla të hënën dhe njerëzit në Belgjikë mund të udhëtojnë me transport publik por duhet të veshin maska, raporton AFP.
Trafiku u rrit në rrugët greke të hënën ndërsa dyqanet e vogla përfshirë sallonet e flokëve, dyqanet e luleve dhe libraritë u rihapën dhe linjat e formuara jashtë shitësve të pajisjeve elektrike, raportoi Reuters.
Greqia, e cila është vlerësuar për përgjigjen e saj ndaj coronavirusit, po planifikon të mirëpresë përsëri turistët këtë verë.
Ndërkohë, Mbretëria e Bashkuar nuk ka relaksuar ende kufizimet por gjithashtu po bën plane për t’u rikthyer në punë.
Një plan i qeverisë po shikon fillimet, duke maksimizuar punën nga shtëpia dhe masat higjienike.
Ministri i transportit në Mbretërinë e Bashkuar, Grant Shapps tha që më shumë transport publik do të jetë në dispozicion së shpejti, megjithëse ai sugjeroi që njerëzit do të inkurajoheshin të ecnin ose të përdornin biçikletat për në punë.
Sugjerimi u prit me shqetësim nga tre sindikatat kryesore të Britanisë, të cilët thanë në një letër drejtuar Kryeministrit të hënën se tani nuk ishte koha për të vënë në dispozicion më shumë trena sepse nuk kishte asnjë marrëveshje se si të mbrohen punëtorët dhe pasagjerët.
Ndërsa Evropa rihapet, pyetja e madhe është se si do të duket kontinenti dikur i gjallë ndërsa kalojmë në një të ardhme tjetër, që prisnim së fundmi të gjithë. Me siguri ka ndryshuar përgjithmonë. /Telegrafi/
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Veshtire ne fakt,shume njerez do humbin punet,ose i kan humbur qe nga e hena qe filloj.
Bizneset jane ne minimumin e tyre te mundshem financiar,si do mbulohen shpenzimet e tyre ,kur te ardhurat jane nen shpenzimet.
Gjithesesi uroj qe brenda qershorit te lehtesohen pak me shume rregullat, nese virusi do jete me pak rezistent ndaj temperaturave te larta.
Ata qe s`paten krize dhe fituan ne kete kohe krize ishin vetem supermarketet dhe farmacite jo keq.
 

DeliriumMind

The greater your storm, the brighter your rainbow.
Mua me duket absurde si sjan marr masa per ke ka femije!
Me erdhi dita qe duhet ti kthehem punes dhe si tja boj? Prap me babysitter?
Dhe mos tme flasi njeri per "siguri per shendetin e femijeve" sepse un ne rrall te pare jam vet e ekspozuar dhe ne kontakt me qindra njerez... gjithashtu babysitter si ta di un qe ska gje dhe nuk eshte e semure?
Futja kot dmth...
 

DeliriumMind

The greater your storm, the brighter your rainbow.
Pa llogaritur qe cassa integrazione ska ardh akoma.
2 muj pa rrog 😑
 
Last edited:

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
Kte vit njehere s'ka shanc te kthehemi ne normalitet. E zeme se s'ndodhi fare dhe kalojme tek 2021.
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Shume shume probleme,dhe drejte, ky vit kshu do jete,vit i keq mjaft.
 

Endrra

VIP
hmmm se kam ndjer fare .. me duket si pushim i stergjatur.. pervec se me nervozon fakti qe slejohen fluturimet .. gzohem qe do shkoj me biciklet ne pune dhe po shijoj aq shume kohe te lire qe me ka munguar me pare.
 

Marla

Rootless Tree!
Suedezët nuk po e luftojnë koronavirusin me izolim dhe duke mbyllur kufijtë.

Presidenti Trump shpesh e ka përshkruar këtë pandemi si “lufta jonë me një armik të padukshëm.”

Por metafora e luftës është e gabuar dhe mashtruese.

Luftërat luftohen dhe fitohen nga njerëzit. Por kur jemi në luftë me një nga sfidat e Nënës Natyrë – si një virus ose një ndryshim klimatik – qëllimi nuk është ta mposhtim atë. Askush nuk mundet. Ajo është thjesht kimi, biologji dhe fizikë. Qëllimi është të përshtatemi.

Nëna Natyrënuk shpërblen më të fortë apo më të zgjuarit. Ajo shpërblen speciet që kanë më shumë aftësi përshtatjeje në evolucionin e kimisë, biologjisë dhe fizikës. Dhe kjo është arsyeja pse një nga pyetjet më të rëndësishme për të cilat duhet të përgjigjemi, pasi këto bllokime përfundojnë, është: A do të përshtatemi me koronavirusin?

Në rast se nuk e dini, Suedia ka ndërmarrë një qasje rrënjësisht të ndryshme në trajtimin e koronavirusit. Në thelb ka zgjedhur një strategji të quajtur “imuniteti i tufës”, përmes ekspozimit të popullsisë. Kjo strategji parashtron që shumica e personave nën moshën 65 vjeç që infektohen me koronavirus – nëse nuk kanë probleme të mëdha shëndetësore para-ekzistuese – ose do ta përjetojnë atë si një grip tipik apo të ashpër, ose plotësisht si asimptomatikë. Në fund të fundit, imuniteti i tufës është qëllimi ynë – qoftë nga vaksinimi, qoftë nga njerëz që do ndërtojnë mjaftueshëm imunitet natyror. Këto janë mënyrat e vetme për ta arritur atë.

Suedia nuk është duke lejuar që të gjithë suedezët të marrin sëmundjen për të arritur imunitetin e tufës, por përkundrazi po ndjek një strategji të projektuar si rruga më e qëndrueshme për të lundruar përmes kësaj pandemie.

Kolegjet dhe shkollat e mesme janë të mbyllura, por shkollat nëntë vjeçare janë të hapura, siç janë shumë restorante, dyqane dhe biznese.

Qeveria ka nxjerrë gjithashtu udhëzime për distancimin shoqëror, të cilat shumë njerëz po i respektojnë, njerëzit po inkurajohen të punojnë nga shtëpia dhe të ndërrmarin udhëtime vetëm kur është absolutisht e nevojshme.

Ka këshilluar të gjithë personat mbi 70 vjeç që të qëndrojnë në shtëpi dhe kan ndaluar mbledhjet me më shumë se 50 njerëz.

Imuniteti i tufës “ka qenë historikisht mënyra e natyrës për t’i dhënë fund pandemive. Ne duhet të përkulemi përballë forcës saj”, tha Dr. David Katz. / Sky – Bota.al
 

legjenda

Tetova


Qeveria e Çekisë tha të hënën se do të heqë kufizimet në transportin rrugor dhe hekurudhor ndërkombëtar, nisur nga data 11 maj, dhe se do të lehtësojë edhe masa të tjera, të ndërmarra për frenimin e përhapjes së koronavirusit. Çekia, vend me 10.7 milionë banorë, ka ndaluar transportin ndërkombëtar qysh më 14 mars.
Qeveria i ka mbyllur kufijtë dy ditë më vonë, për t’i rihapur ata në fund të prillit, me kushtin që udhëtarët të kenë test negativ të koronavirusit ose t’i nënshtrohen karantinës për dy javë. “Po i lehtësojmë kufizimet në transport. Kalimi i kufijve do të jetë i mundshëm me autobusë dhe trena”, tha ministri i Transportit i Çekisë, Karel Havliçek.
Kinematë, parukeritë dhe qendrat tregtare janë në mesin e bizneseve që po ashtu do të rihapen nga 11 maji. Po nga ajo datë do të lejohen edhe ngjarjet publike me më së shumti 100 njerëz. Garat sportive do të lejohen po ashtu me numër të kufizuar ta audiencës. Çekia ka mbi 7,700 raste të konfirmuara me koronavirus dhe 251 viktima./RE
 

legjenda

Tetova


Advertisment
Kufijtë e Bashkimit Europian do të mbeten të mbyllur deri në muajin shtator dhe një vendim i tillë, do të prekë si vendet europiane jo anëtare, ashtu dhe ShBA-në e Kinën, që janë si tregjet më të mëdha të aviacionit civil. Pavarësisht rikthimit të fluturimeve në fund të vitit, në shfrytëzim mund të vihet vetëm 80% e flotës.Në skenarin më optimist, kufijtë e jashtëm të Bashkimi Europian do të hapen në shtator. Ky bllokim do të prekë si vendet europiane jo anëtare të bllokut, ashtu edhe tregjet më të mëdha në botë të aviacionit, ShBA-në dhe Kinën. Parashikohet se sektori i aviacionit civil nuk do të kthehet në normalitet, të paktën përpara vitit 2022, duke shënuar një rënie prej 40 deri në 50 për qind.


Shumica e kompanive ajrore kanë kërkuar ndihmën e qeverive për të përballuar kostot në këtë kohë krize të paprecedentë globale.


Një prej kompanive më të mëdha ajrore të Europës, Air France-KLM, humbi vetëm pas dy javësh bllokimi 815 milionë euro, ndërsa kreu ekzekutiv Ben Smith, parashikon se rimëkëmbja do të kërkojë të paktën disa vjet.


“Nuk presim që të rikthehemi në nivelet e vitit 2019, të paktën deri në 2022-n,” thotë ai.
Deri tani Air France-KLM, ka marrë deri tani 7 miliardë euro nga qeveritë e Francës dhe Holandës dhe pret edhe dy deri në katër miliardë euro të tjera, ndërsa synon të reduktojë humbjet duke kursyer deri në 350 milionë euro në muaj.


Grupi parashikon humbje të konsiderueshme në periudhën prill – qershor, pasi 95 për qind e flotës ajrore do të mbetet në tokë, ndërsa në tremujorin e tretë pritet të shfrytëzohet rreth 80 për qind e kapacitetit të flotës pasi udhëtimet do të rifillojnë gradualisht.


Që nga 11 maji do të hyjë në fuqi rregulli i vendosjes së detyruar të maskës për pasagjerët, ndonëse që tani një pjesë e personelit e zbaton këtë. Ndërsa që tani ka filluar edhe pastrimi dhe dezinfektimi periodik për të garantuar sigurinë e pasagjerëve.


Shqetësimi kryesor për industrinë e aviacionit civil është bllokimi i vazhdueshëm i fluturimeve në Shtetet e Bashkuara që përbën dhe tregun kryesor për kompanitë europiane.
 

legjenda

Tetova


Advertisment
Fëmijët në Gjermani u rikthyen ditën e sotme në shkolla, pas ndërprerjes së saj për më shumë se dy muaj për shkak të pandemisë së shkaktuar nga virusi i ri me origjinë nga Kina.Në shumë shkolla, si kjo e Dortmundit që kemi në foto, nxënësve në orën e parë iu mësua se si të ruajnë distancimin social dhe të zbatojnë rregullat bazë të higjienës.
Fëmijët u rreshtuan në një distancë të kërkuar nga njëri-tjetri dhe kur hynë në shkolla dezinfektuan duart me pajisjet që iu ishin vendosur në çdo ambient. Pjesa më e madhe e tyre ishte e pajisur me maska mbrojtëse.


Një ditë më parë, kancelarja Merkel me liderët rajonalë ranë dakord për hapjen e shkollave dhe shumë aktiviteteve të tjera, megjithatë u parashikua se nëse do të ketë një shtim të rasteve me koronavirus do të aplikohen “frenat e emergjencës”, të cilat parashikojnë rikthimin e masave shtrënguese. 

legjenda

Tetova


Advertisment
Fituesi i Nobelit, japonezi Joshinori Ohsumi tregon se si pastrohet trupi nga qelizat e panevojshme gjatë Ramazanit.Shkencëtari japonez Joshinori Ohsumi, ka zbuluar programin e quajtur Otofazhoni, i cili është pastrimi i trupit nga qelizat e paduhura, pastrim që ndodhë gjatë qëndrimit etur dhe uritur. Duke qëndruar të uritur mutacionet gjenetike, sëmundja e kancerit dhe neurologjike është parë se janë shëruar.


Shkencëtari japonez ka vërtetuar tezën e tij se qëndrimi pa ushqim dhe pije ndihmon në kurimin e sëmundjeve neurologjike dhe të kancerit. Për këtë zbulim ka fituar çmimin Nobel për Mjekësi, transmeton yeniakit.


Ohsum ka thënë se pas tri ditë agjërimi sistemi imunitar ka rezultuar të ketë ripërtëritje dhe kjo ka vërtetuar që agjërimi i muslimanëve është programi më i duhur.
Qelizat edhe pse nuk janë të ngjashme, veprimet i kanë të tilla. Mbeturinat i mbushin në qese të veçanta (otofagozomet), i ngarkojnë më pas në kontenjera (lizozomlar). Disa i asgjësojnë dhe disa tjera duke i recikluar i rifitojnë. Kështu që kjo ka rezultuar me vonim të pleqërisë. Otofazhi aktivizohet edhe më shumë gjatë agjërimit, urisë dhe gjatë stresit. Me këtë qeliza nis që ta prodhojë energjinë e saj me mundësitë e saja vetanake duke startuar me pastrimin dhe tretjen e mbeturinave te saja dhe bakterieve patogjenike.


Ndër të tjera shkencëtari Joshinori Ohsumi ka thënë se në çoftë se gjatë vitit, një muaj pa ndalur ndjeket ky regjim, rezultatet janë spektakulare. Ky regjim i abstenimit nga ushqimi dhe pijet, i cili lufton sëmundjet, është pjesë e fesë Islame.

 

legjenda

Tetova

Hairdresser Dieter Fiedler wears a face mask as he cuts the hair of a client at his hairdressing salon 'Fiedler' in Dortmund, western Germany, on May 4, 2020, amid the new coronavirus Covid-19 pandemic. - Since May 4, 2020, hairdressing salons in federal state of Baden-Wuerttemberg can re-open under strict rules for hygiene and distance. (Photo by Ina FASSBENDER / AFP)Gjermania njihet si një vend me një disiplinë të lartë. Rregullat duhet të respektohen maksimalisht. Kështu do të jetë edhe me qytetarët që duan të prejnë flokët.
Lokalet janë hapur që nga 23 marsi, megjithatë, pronarët dhe klientët duhet tu përmbahen disa rregullave strikte.
Rregullat e nxjerra nga Ministritë gjermane për Ekonominë dhe për Çështjet Sociale gjithashtu përfshijnë distancën prej 1.5 metra ndërmjet klientëve dhe nuk do të ketë krehje në të thatë.
Dorezat duhet të vishen derisa flokët e një klienti të lahen (për të hequr ndonjë baktere), por mund të hiqen vetëm për prerje, shkruajnë mediat shqiptare.
Ndalohen bisedat ballë për ballë, dhe sipas rregullave çdo komunikim rreth prerjes ose ngjyrës duhet të bëhet përmes pasqyrë.
Rregullat
Prerjet do të zhvillohen vetëm me takim të paracaktuar për të shmangur pritjet e klientëve në sallon
Klientët dhe parukjerët duhet të mbajnë një distancë prej 1.5 metra, përveç kur ndodh prerja e flokëve
Të dyja palët do të duhet të mbajnë maska për fytyrën
“Komunikimi i drejtpërdrejtë” nuk lejohet – diskutimi për stilin e flokëve, ngjyrën etj. duhet të bëhet përmes një pasqyre dhe të ruhet gjithnjë një minimum distance
Asnjë krehje me tharje në të thatë, nëse është e mundur
Duhet të qarkullohet ajri i freskët, i cili sipas rregullave duhet të jetë 100m3 / orë për parukjer
Gërshërët dhe mjetet e tjera duhet të dezinfektohen plotësisht midis përdorimeve, si dhe karriget e klientëve
Mantelet e flokëve duhet të lahen pas çdo përdorimi dhe, nëse është e mundur, duhet të vendosen edhe mantele një përdorimesh sipër tyre
Klientët duhet të lajnë duart kur hyjnë në sallon.
Lajmet e fundit Shqip | The Albanian Times
 
Top