Kina ndërton urën më të gjatë në botë

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Kina ka filluar ndërtimin e urës më të gjatë në botë. Ura do të lidhë Hongkongun Makaun dhe pjesën kontinentale të Kinës. Ura ka formën e shkronjës Y.
Ura, që kushton 10.7 miliardë dollarë, do të përfundojë në vitin 2015. Ura është mbi 50km e gjatë, nga të cilat 35km janë mbi det.

Makinat do të mund të udhëtojnë me një shpejtësi prej 100 km/orë në urën që do të ketë gjashtë korsi./rel/
 

E3

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kina ndërton urën më të gjatë në botë

Madheshtore
 

DEVIL HAND

Anëtar Aktiv
Titulli: Kina ndërton urën më të gjatë në botë

ncncnc imagjino noj 1 qe bo aksident aty bje posht direkt hahaha! :p
 
Titulli: Kina ndërton urën më të gjatë në botë

Bravo ,te kishim dhe ne nje te tille ...te lidhte Vloren me Brindisin do shkurtohej rruga me traget .
 

Angel_Devil

Themelues i Forumit
Titulli: Kina ndërton urën më të gjatë në botë

Dicka prradhore.Do kisha shume deshire te udhetoja mbi kte ure por do mbesi enderr besoj .
 

3R1

rremujaxhije:P
Titulli: Kina ndërton urën më të gjatë në botë

waw..fanastike!!!
tkisha me bo ni xhiro me makin..
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Kina ndërton urën më të gjatë në botë

Ura, që kushton 10.7 miliardë dollarë, do të përfundojë në vitin 2015. Ura është mbi 50km e gjatë, nga të cilat 35km janë mbi det.

Makinat do të mund të udhëtojnë me një shpejtësi prej 100 km/orë në urën që do të ketë gjashtë korsi./rel/

E ne nuk mundemi as ta vizatojme ne leter nje te tille :lexim::lexim:
 

fshatari

Anetar
Titulli: Kina ndërton urën më të gjatë në botë

nje gje qe nuk me jepe pershtypje keto objektet e medha i urej sikur ta urej ndonje greke gje e kote eshte kjo imagjn te biesh ne uje ajkullat do te benin qebap hahahah
 

con_uk

Anëtar i Nderuar
Perurohet Ura me e gjate ne Bote!!

Kina ka hapur Uren me te gjate ne bote qe kalon neper det e cila shtrihet pese milje me shume se kanali Anglez qe te nxjerr ne Calais te frances. Jiaozhou Bay bridge eshte e gjate 26.4 milesdhe lidh portin e qytetit Qinngdao ne lindje me brigjet e ishullit huangdao.
Rruga ure qe eshte e gjere 110ft dhe vetmja ne bote ka kushtuar rreth £1 billion per ta ndertuar.

article-2009748-0CCC871000000578-244_964x682.jpg
Televizionet kineze thane se ura i kaloje testimet teknike te henen megjthe tunelet nenuje dhe hpja per trafikun behet sot.
Kines ju desh kater vjet per te ndertuar nje gje te tille dhe mbahet nga 5000kembe permes ujit, eshte pothuajse se 3 milje me gjate se rekordi i kaluar qe e mbante Lake Pontchartrain Causeway ne Louisiana.
Struktura ka dy ura qe shkojne paralel me njera tjetren e gjate 23.87 milje.Dy grupe puntoresh kane qene duke punuar qe nga viti 2006 ne dy fundet e ures. Mbasi kane bere bashkimin ne mes me 22 dhjetor nje inginer tha '' modeli kompjuterit dhe llogaritjet jane shume egzakte por nuk mund te relaxohesh deri sa te vihen te dy pjeset ne vend'' . Nuk eshte se shkurton ndonje distance te madhe mes dy qyteteve vetem 19milje.
NQS mendoni ta beni ne kembe eshte sa nje maratone e plote.


article-2009748-0CCC76D100000578-210_964x591.jpg

article-2009748-0CCC9D5E00000578-287_964x625.jpg

article-2009748-0CCC9C0E00000578-834_964x667.jpg

article-2009748-0CCC840100000578-943_470x705.jpg

article-2009748-0CC580BE00000578-775_964x594.jpg

article-2009748-0CC580B600000578-584_964x658.jpg

article-2009748-0CCBBAFE00000578-946_964x433.jpg
 

LoSsT

VIP
Pe: Perurohet Ura me e gjate ne Bote!!

Me pak fjale kryeveper.
 
Top