• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Këshilla për personat që vuajnë nga konstipacioni (jashtëqitja jo e rregullt)Konstipacioni jo i rregullt ndikohet nga disa faktorë
– mund të jetë i trashëguar
– jeta sedentare
– ushqime të përpunuara, të pasura në kripë, sheqer dhe konservant
Për ta parandaluar, duhet të kujdeseni për regjimin tuaj në tërësi.

1)Shtoni konsumin e ushqimeve të pasura në fibra ( 25gr-30gr fibra/ ditë).

Fibrat fryhen nga lëngjet e stomakut dhe zorrës së hollë, dhe ndihmojnë në daljen e ushqimit.
Për të arritur këtë sasi ditore, do t’ju duhet 1 sallatë në drekë, që mund te jetë e zierë, e pjekur, e freskët, 3 fruta dhe përdorimi i bukës integrale.

2) Ujë, ujë, ujë dhe vetëm ujë
Mungesa e ujit ose zëvendësimi i tij me lëngje të përpunuara dhe bashkangjitur me ushqime të përpunuara, është një nga faktorët kryesorë të një konstipacioni jo të rregullt!

Konsumoni 8- 10 gota ujë, sidomos kur hani gjëra të pasura në kripë.
1 gotë ujë të ngohtë në mëngjes esëll.
3 ushqime shumë të pasura me fibra: spinaqi i freskët tek sallata ose i gatuar, kivi dhe panxhari i kuq (më mire i pa zier, por i grirë hollë bashkë me sallatën jeshile dhe karotën).navigo al

Ps: Kjo per disa disa qe zihen kapse tere kohes kendej ,ndoshta u vjen ne ndihme lool lol
 
Private conversations
Help Users
    Top