• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Kërkimet për Mona Lisa-n


Shkencëtarët italianë në Fierence kanë hapur një varr për të marrë nga skeleti një kampion ADN-je që ata shpresojnë se do të identifikojë modelen e Mona Lisa-s së Leonardo da Vinci-t.

Varri përmban mbetjet trupore të familjes së Lisa Gherardini, bashkëshortja e një tregtari mëndafshi që mendohet të ketë pozuar për artistin.

Shkencëtarët shpresojnë se ADN-ja do t’i ndihmojë ata në identifikimin e saj nga tre skeletet e gjetura vitin e kaluar në një manastir.

Ekspertët për shekuj me radhë kanë hamendësuar tiparet e gruas që pasqyrohen tek Mona Lisa dhe motivet e buzëqeshjes misterioze të saj.

Për të gjetur ADN-në që iu duhet, shkencëtarët hapën një vrimë në dyshemenë prej guri të kishës mbi dhomën e nëndheshme të tregtarit fiorentin të mëndafshit, Francesco Giocondo.

Varri ndodhet prapa altarit të Santissima Annunziata Basilica. Shkrimtari dhe studiuesi Silvano Vinceti planifikon të krahasojë ADN-së e marrë nga kockat me atë të tre grave të varrosura në manastirin e afërt të Shën Ursulës.

Lisa Gherardini vdiq atje si murgeshë në vitin 1542. Shpresohet që disa nga kockat e gjetura t’i përkasin të paktën njërit prej personave me të cilët ajo kishte lidhje gjaku, sipas të gjitha gjasave me atë të të birit Pietro.

Nëse ADN-ja përputhet, atëherë imazhi i Gherardini mund të gjenerohet përmes kafkës dhe të krahasohet me pikturën.
Top Channel

 
Top