• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Kepuce me/pa taka ?

krutonja

Anëtar Aktiv
Veshja e takave të larta mund të sjellë probleme me gjunjët dhe me shpinën.

Takat me duhet t'i vesh shumicen e kohes, dhe nuk i kam problem zakonisht kur ulem qe te clodhem pak te pakten cdo kater ore. Por nje dite mu desh te rrija ne kembe, me taka, tek 9-10 oreshi, dhe gjunjet ishin pika kryesore qe me dhimbnin. Nga fundi i dites mezi mund te rrija ne kembe, lere pastaj qe te perkulja gjunjet me jepte nje dhimbje shume te forte.
Gjate veres kam me qejf kepucet e sheshta(balerinat), megjithate cdo gje varet sipas veshjes. Ndersa atletet per mua jane vetem per te ecur ne natyre ose ne palester.
 

EMANUEL_78

hajduti
gjate dites perdor kepuce te sheshta....ne mbremje me taka 8tshe ose 10tshe.....kur kam ndonje takim special fluturoj mbi takat 15tshe.......
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
takat:D..pse te vesh taka kur ri sh kohe ne kembe?!
Vetem me raste vesh taka
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Taka të larta? Po, por përdorni edhe atletet

Taka të larta? Po, por përdorni edhe atletet
Të bëjnë të dukesh më e gjatë, më e dobët, me një fjalë më e bukur. Por të gjithë e dinë se takat e larta mund të provokojnë dëme, edhe shumë të rënda për këmbët e femrave, të cilat më pas duhet të heqin shumë për t’i riparuar.
Sipas një studimi të bërë së fundi, duke marrë në analizë një mijë vajza të moshës 15-vjeç e sipër, vetëm për një markë këpucësh rezultonte se çdo vit shpenzohen 29 milionë sterlina, ose rreth 36 milionë euro për të bërë ndërhyrjet riparuese në ‘drejtimin’ e gishtave të këmbës, heqjen e kallove dhe riparimin e thonjve dhe zhbllokimin e nervave të dëmtuar, të gjitha këto, shkaktuar nga ecja e sforcuar dhe jo natyrale që provokon mbajtja e takave me lartësi deri në 12 centimetër.
Sipas tabloidit britanik “Daily Mail” shifra është shumë më e lartë edhe se kaq, pasi shpesh femrat janë të detyruara të drejtohen në klinika private, duke qenë se në strukturat publike lisat e pritjes për këto lloj procedurash është shumë e gjatë.
Nëse ke parasysh se një ndërhyrje në spital kushton mesatarisht 1500 euro, zgjedhin një klinikë private, ku çmimi arrin deri në 5 mijë euro. Ekspertët këshillojnë të lihen mënjanë ekzagjerimet në përdorimin e takave të larta, që shumë herë arrijnë edhe në 20 cm. “Mbani taka të larta se ndihemi bukur, por mos harroni, bëni alternime të tyre me këpucë gjimnastike, të buta dhe prej gome elastike. Në këtë mënyrë do të bëni çlodhjen e këmbëve dhe do të kompensoni sforcimet që i shkaktoni jo vetëm këmbëve, por shpinës dhe gjithë trupit”- thonë ata
(marre nga Shekulli)
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Me ka marre malli per atletet..Dje i vesha serisht mbas 5 muajsh pauze...
fluturoja e vrapoja...Megjithate takat kane klas...5-10 pont i perdor une...
5 pontshet i perdor ne pune, universitet etj...10 ponteshet i perdor darkave:)
 

JoJo

.....
Une i adhurojjjj , vertete qe me pelqejne shuuuume fare !! Por ritmet e dites sma premtojne kete luks...Jam gati 8 ore ne kembe gjate dites ndaj rehatin vetem te atletet e gjej...
Darkave su them jo as takave 15 :D dhe ndihem vertet mire !!

ps: duhet te filloj te perdor ca cm me pak me duket :(...kam filluer vertete te kem dhimbje pasi "zbres" nga takat ...
 
Me pelqejne takat,shuume rrall perdor te shpeshta madje dhe ne plazh kur shkoj vec me taka me pelqen.
 

Si i preferoni me teper kepucet/sandalet ... me apo pa taka?

Mendoni se nuk eshte praktike te perdoren kepuc me taka gjat dites?
Dhe se kepucet apo sandalet me taka duhet ti kemi vetem per ne mbremje ?

Apo , nese ty ste pengojne dhe nese ndjehesh "rehat" nuk ka asgje t keqe t vishen edhe gjat dites?

rralle i perdor takat
mendoj se te qenit praktike te ndihmon te ndihesh mire me veten
megjithate varet nga personi ska ndonje gje te keqe edhe ne perdorim te perditshem duke e ditur qe takat te bejne te dukesh "me shume femer"
 

*Linda*

Lost out in the desert
Me pelqejne taket por puna eshte se i vesh rralle e permalle:D
Jane me praktike nje pare atlete te rehateshme!
Bjeri shkurt:p per rutine-n e perditeshme, ndersa per raste te vecanta, take!
 

Trendelin

FULL OF PATOS
takat:D..pse te vesh taka kur ri sh kohe ne kembe?!
Vetem me raste vesh taka

Edhe un n'fakte. Mua me duket e pakonceptueshme te shkoj ne universitet apo pune me taka, edhe se kam disa shoqe qe e bejn, nje pjese e mire e tyre per ceshtje gjatesie e te tjerat per tu dukur me "bukur". :D :D
M'pelqen komoditeti shume fare ne jeten e perditshme, kshu qe atlete, ballerine ose cizme super te sheshta perbejn zgjedhjen time te pare gjithmon.
Ne darke ama, ska chance t'me shofesh me te sheshta!! :D :D
 

Bianca SK

Anëtar i Nderuar
Rrofshin atletet dhe kepucet e rehatshme..Poshte takat.
Fatmiresisht jam e gjate mjaftueshem e nuk kam shume nevoje te perdor takat,por siç e thashe(shkruajta) dhe me pare kur dal darkave i vesh.Por per thjesht faktin se gjerat qe vesh une pranojne vetem takat.:(
 

ana88

vlonjate tipike
gjate gjithe dites pa taka,per mbremje normale taka,por me shume preferoje pa taka
 

fragolina

Anëtar Aktiv
pa taka, ballerina dhe atelete dhe cizmez biles i kam te sheshta.
perdorimi i takave shtremberon kembet dhe ndikon shume ne shtyllen kurrizore.
femrat qe veshin shume kepuce me taka, detyrohen te vene tek ortopedi me vone
 

engjell

Antar Aktiv
jam adhuruese e kepucve me taka

eshte e vertet qe jane te demshme per shtyllen kurizore
por s'kena c'fare me be
jane te nevojshme:)
 

sensuu

sweet
Titulli: Kepuce me/pa taka ?

pa takaaaa.......me te sheshta eci me shpejt :D
njehere u pengova te nje grope,desh theva qafen:(.pashe njehere rreth e rrotull se mos po qeshte njeri me mua ahahhahah
 

ana88

vlonjate tipike
Titulli: Kepuce me/pa taka ?

Ja dhe pergjigja doktoreshes me siper:)

Mos abuzoni me takat goca

sweetzzinna,takat i perdorim per mbremje ndersa per dita te pupa ndiheshe me rehate
 

sensuu

sweet
Titulli: Kepuce me/pa taka ?

kam pasur nje goc ne klase,vishte taka ajo ,edhe me thoshte mua:s'kam cte bej une qe jam kaq e gjate,s'kam faj.Mos vish taka atehere i thashe ahahah(se po bej thashetheme:p)
Tani ,takat vertet te nxjerrin me femerore,edhe ecja duket me e bukur.Me shume jam per nje take te rehatshme qe nese vrapon pak per te kapur autobusin ne mengjes, nuk pengohesh :D
 

SuRiAnA

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kepuce me/pa taka ?

kam pasur nje goc ne klase,vishte taka ajo ,edhe me thoshte mua:s'kam cte bej une qe jam kaq e gjate,s'kam faj.Mos vish taka atehere i thashe ahahah(se po bej thashetheme:p)
Tani ,takat vertet te nxjerrin me femerore,edhe ecja duket me e bukur.Me shume jam per nje take te rehatshme qe nese vrapon pak per te kapur autobusin ne mengjes, nuk pengohesh :D

waa si "kuptoj" keto qe shkojn ne shkolle me taka :top::top: kurr si kam perdorur ne shkolle por as dhe tash ne fakulltet (meqe ka 1cik me shum liri) takat vetem ne mbremje dhe raste te veqanta :D
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Kepuce me/pa taka ?

Une i perdori te dyja edhe takat edhe pa taka,por varet tek vendi ku do shkoj...Ne perditshmeri nuk i veshi takat,pasi jam me komode pa to,por ne ndonje rast apo ne ndonje dalje pak me serioze se perditshmeria i perdor...
 

Alessia

What I do is who I'm .
Pe: Kepuce me/pa taka ?

edhe un i perdor te dyja llojet..por me shume veshi atlete....sepse sandalet nuk me pelqejne shume..
 

Katara

Antarë i Respektuar
Takat vishen ateher kur duhen.
Jo,si disa qe veshin taka edhe ne det lol.
Me pelqen te ec me taka.
Ne jeten e perditshme 4-5 cm nuk jan keq,por jo me 15 cm si disa qe nuk dijn as te ecin.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Veq zbathur mos te rrine se pastaj po na del pune me ua la kembet :uri:
 

Monique

Oblivion
Staf në FV.AL
Taka dhe jo nga ato si stola, taka normale

Sheshka kam probleme , sa here eci me atlete me duket sikur do rrezohem :p

Njehere qe provova ti hiqja nga perdorimi takat , duke patur parasysh keto problemet me siper qe kane shkruar, desh e bera gjurin me cen ....se me shume rrezohesha :p
Nuk i perdor takat as per gjatesi (se shyqyr sjam e shkurter), as per tu duker e dobet,,,pasi eshte iluzion kjo pjesa
nese je mbi peshe , ska take qe te dobeson :p

Thjesht jane pjese imja pa te cilen sdo beja dot....
 

Zana1

Braveheart
Bie ne sy shume me taka dhe bezdisem ... kshuqe gjate dites sa me rralle me rehat per mua, ndersa darkave clubbing a gjera te tilla gjithmone me taka .

Ka disa qe i veshin non stop , nuk ja vlen qe te copetohesh pa lidhje.
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Ka vite qe takat ne perditshmeri si perdore kurre.
Biles mendoj qe kam krijuar nje stil shume te bukur femror, praktik dhe sensual te fustaneve te perditshmerise me sandalet e sheshta . :)
Ama dhe takat per femren me raste ,apo ne oret e darkes kur dalim jashte jane shije femrore.
Merr nje tjeter stil finese hapi kur e hedh, kalon ne nje nivel te nje klasi me joshes,kur taka femrore shoqerohet sidomos me nje fustan fin, dhe nje kembe te bukur femrore.
Por ama kujdesi duhet ,pasi ka femra qe i shemtojne takat,taka don shpatulla qe qendrojne drejt,shtrirje kembe(te kupes se gjurit sidomos) kur hedh hapin dhe nje kordinim te mire gjate ecjes me taka.
 
Top