• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Kepuce me/pa taka ?

inushja2

preshevare

Si i preferoni me teper kepucet/sandalet ... me apo pa taka?

Mendoni se nuk eshte praktike te perdoren kepuc me taka gjat dites?
Dhe se kepucet apo sandalet me taka duhet ti kemi vetem per ne mbremje ?

Apo , nese ty ste pengojne dhe nese ndjehesh "rehat" nuk ka asgje t keqe t vishen edhe gjat dites?
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
Un takat si kam problem fare ti perdor......ne fakt kam dhe sandale te sheshta...por ndjehem shum me mir me taka........
ndryshon puna ne shkoll ku kepucet apo sandalet mundohem ti kem sa me praktike!
 

inushja2

preshevare
Edhe une ..kam kohe qe perdore ortopedike gjat dites..ngaqe mund te jem ne levizje..dhe kembet i ndjej me te "pushueshme" ne fund t dites
Por nuk e mohoj dot faktin se me taka sikur ndihem me thekthy:p

Po kjo pune eshte si t mesohesh..nese per nje kohe mba kepuc te sheshta..nuk arrin ti mbash as per ca ore pastaj ato me taka ..dhe e kunderta, besoj !
 

sexy_pussycat_

Maçokε.
Bahhh dhimbje kembesh gjate gjithe dites vetem per te fituar 5 cm...Mire qe se bej cdo dite kte sakrifice...:p
 

baby-angel

Thpilt

Si i preferoni me teper kepucet/sandalet ... me apo pa taka?

Mendoni se nuk eshte praktike te perdoren kepuc me taka gjat dites?
Dhe se kepucet apo sandalet me taka duhet ti kemi vetem per ne mbremje ?

Apo , nese ty ste pengojne dhe nese ndjehesh "rehat" nuk ka asgje t keqe t vishen edhe gjat dites?

Me pelqejne shume kepucet me taka, jane me femerore, mgjth varet nga momenti dhe nga veshja cdo gje.
Une vesh edhe gjate dites taka se kam problem, po asnjehere shume te larta. :)
 

Shpirti_I_Njerit

MACOKJA :p
Zakonishte tani ne vere veshe Infardito me pak taka dhe te sheshta :D
Kurse ne mbremje normale qe veshe sandale me taka LOL LOL LOL
 

Karamele Zana

Anëtar i Nderuar
Ne pune jam e detyruar te vesh taka, gje qe nuk me pelqen sepse i heq cdo 1 ore per pushim. Ndersa perdita dhe ne shkolle me pelqejne shapkat e sheshta, dhe kepucet e sheshta (flats, love 'em)
 

Lolita25

So EmoTionaL
Gjat dites zakonisht jam me kepuc te sheshta,kurse ne mbremje me taka...
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Kategorikisht me taka!
Ma do "puna"...
 

SuRiAnA

Anëtar i Nderuar
kepuce sa me te sheshta se jam ter diten ne kembe:)

duhet te ken pakes tak se na bejn keq per kembet ylli :D

Por dhe une si ti dites patika,infradito,ballerine... kurse ne mbremje(jo gjethmon) taka por jo shum te nalta se shoqet i kam me te shkurtera se une ,kshtu qee..dal si "kullè" mes tyre LOL LOL LOL
 

shiHanny!!

psiko pa shpres sherimi
pa pa se jom halo e re per me thy qafen:D...convers gjithmon ose veres sandale t'detit e hajt..takat nuk i du, kurr nuk i kom dasht dhe kurr skom mi dasht hiq..
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
Femrat te cmendura pas takave

Takat e larta mbushin plot 500 vjet. Ato janë arma më e mirë e joshjes që përdorin femrat e çdo moshe dhe klase shoqërore. Këtë e dinte shumë mirë edhe i madhi Da Vinçi kur realizoi kryeveprën e tij madhështore, në qendër të së cilës qëndronte një personazh femëror shumë interesant, buzëqeshja e së cilës qëndroi enigmatike për shekuj të tërë.

Sipas të dhënave studimore, mjeshtri i veshi Mona Lizës një palë këpucë me taka të larta, për t‘i dhuruar pamjes së saj më shumë hijeshi dhe sensualitet.

Sot takat gjithmonë e më të larta janë të gjindshme në gardërobën e çdo femre. Edhe pse është vështirë të ecësh me to, nuk ka artiste që nuk ka provuar ndonjëherë modelet më të fundit që ofrohen nga Christian Louboutin ose YSL.

Femrat preferojnë gjatësinë 12 cm e lart (kur arrin kjo lartësi është e këshillueshme të vishen sandale ortopedike, me të cilat mban lehtësisht ekuilibrin). Nga ana tjetër, nuk ka mashkull mbi këtë tokë të mos pranojë se femrat që veshin taka të larta iu duken me të vërtetë shumë seksi.
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
Kuriozitete

Nëse dëshironi të shtoni njohuritë tuaja mbi takat e larta, atëherë lexoni gjashtë kuriozitetet e mëposhtme:

1) Shembujt e parë të takave: egjiptianët e lashtë vishnin këpucë me shollë të lartë, për të mos bërë këmbët pis nga dyshemeja e papastër.

2) Takat gozhdë janë krijuar për herë të parë në 1955. Këpucët e para u realizuan nga Roger Vivier për firmën "Dior".

3) Këpucët rreth 10 cm të larta janë veshur për herë të parë nga Luigji IV i Francës. Këto këpucë u stiluan për të nga Nicholas Lestage. Ato ishin të dekoruara me elementë që të kujtonin fushëbetejën.

4) Vajza e Enrico VIII, Maria Tudor, Mbretëreshë e Britanisë së Madhe nga 1553 deri në 1558, vishte gjithmonë këpucë me taka të larta, sepse ishte e bindur që ato ngjallin respekt.

5) Në Massachusets, takat e larta konsideroheshin imorale dhe një ligj në 1628 ndalonte veshjen e tyre.

6) Në shekullin XVI femrat e Italisë Veriore vishnin këpucë të larta me takë ortopedike rreth 60,9 centimetra. ثshtë shumë e vështirë të mendohet ecja me to, por duke qenë se shiheshin si simbol që tregonte sofistikim dhe pasuri, visheshin me kënaqësinë më të madhe.
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
Cilat janë defektet që i krijojnë trupit takat e larta?
Veshja e takave të larta mund të ndikojë negativisht në nyjat e këmbëve, sepse pesha e gjithë trupit përqendrohet në këtë pikë.

Veshja e këpucëve me taka të larta sjell probleme dhe komplikacione të ndryshme. Specialistët këshillojnë veshjen e takave nga 3-5 cm. Ata theksojnë se edhe këpucët e sheshta nuk janë të këshillueshme për t‘u veshur. Këpucët me taka normale ortopedike janë shumë të mira për këmbët, në këtë mënyrë kryet normalisht qarkullimi i gjakut. Veshja e takave të larta mund të sjellë probleme me gjunjët dhe me shpinën.

Shumë femra pranojnë se takat e larta i lodhin shumë, por ato e tolerojnë këtë për t‘u dukur më të gjata, moderne dhe me stil. Sipas një studimi, 37 për qind e femrave tregojnë se do të vazhdojnë të veshin taka të larta edhe pse nuk ndihen aspak rehat me to.

Osteoartriti është një formë e ngjashme me artritin dhe prek më shumë femrat. "Përdorimi i takave është shpjegimi i vetëm që mund të jepet", tregon Kerrigan.

Si rezultat, takat e larta mund të shkaktojnë dhimbje këmbësh dhe deformime gishtash. Të shumta janë gratë që u nënshtrohen ndërhyrjeve kirurgjikale për të rregulluar gishtat e deformuar, që shkaktohen nga takat e larta.

Problemet nuk mbarojnë këtu. Nyjat e këmbës, gjunjët dhe pjesa e legenit mund të pësojnë deformime për shkak të takave shumë të larta.

Një përqindje shumë e vogël njerëzish kanë lindur me probleme në këmbë. Shumë femra nuk tregojnë kujdes për këmbët e tyre. Ato janë të predispozuara 4 herë më shumë se meshkujt për sa u përket problemeve me këmbët.


spekter*
 

baby doll

Sw33t d0LL
une i kam shume qejf takat....mire qe jane shpikur x te na zgjat icik:p
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
dhe un i perdor shume..te holla ne vere..ndersa per cizmet ne dimer me teper me take ortopedike...........
 

Bianca SK

Anëtar i Nderuar
Une s'jam aspak e çmendur pas tyre dhe i vesh vetem per ndonje rast.Mbreme qe dola vesha nje pale kepuce me taka,por me kaloj mbremja duke mallkuar takat.
Pastaj duhet te dish te mbash takat,se shume i veshin por nuk dine te ecin me to ose nuk dine te rrine.(Si une p.sh qe ngjaj si torre di pisa :D )
 

triumfuesja

Anëtar i Respektuar
Bobo ngela une meqe kam hequr dore nga ato ,ne jeten e perditshme te pakten
 

Trendelin

FULL OF PATOS
Me raste i vesh, por me lartesi mesatare, max 10cm se pastaj vete e gjate shume!! :D
Dhe arsyeja tjeter esht rreziku i madh i perplasjeve kok-shesh!! :D :D
 

Bianca SK

Anëtar i Nderuar
Me raste i vesh, por me lartesi mesatare, max 10cm se pastaj vete e gjate shume!! :D
Dhe arsyeja tjeter esht rreziku i madh i perplasjeve kok-shesh!! :D :D

Une me duket max 8 cm kam veshur...Me duhet te marr vizoren e ti mas sa te gjata i kam takat.:p :p

P.s. Ta kaloka motra ime per 2 cm...:D
 

Trendelin

FULL OF PATOS
Motra ime hecen si flutur dhe me taka 15cm!!!! :D :D
Un tmerrohem!!! Nje here vesha nje pale sandale te sajat 12cm, pas 1 ore u ktheva ne shpi ndrova kepucet!!! Leqe nuk hecja dot, hecja shtremta shtremta, por nuk arrija as ta perthyja kemben as shum....epo ku di un se si ja arrijn!!!!
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
un me mir ec me taka,se sa pa taka......se si me duket kur jam me atlete..edhe pse sjam e shkurter..
 
Top