• Në 21 shkurt, 3 javë më parë, Italia kishte në total vetëm 16 raste me koronavirus,aq sa ka pak a shumë Shqipëria sot. Papërgjegjshmëria bëri që Italia të ketë afro 15 mijë të prekur, 1000 të vdekur e 2000 të tjerë në gjendje kritike dhe të shpërndajë virusin në gjithë Europën. Urojmë që të gjithë të bëhemi aq të përgjegjshëm sa mos të bëhemi pas 3 javësh, ajo që është Italia sot.

Kazuo Ishiguro, fitues i çmimit Nobel në letërsi, 2017.

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Kazuo Ishiguro, fitues i çmimit Nobel në letërsi, 2017.

Ishiguro ka lindur në Nagasaki, Japoni, më 1954 dhe u vendos në Britani në moshën pesë vjeçare. ثshtë autori i pesë romaneve, mes të cilëve "Mbetjet e Ditës", një bestseller ndërkomëbtar që ka fituar اmimin Booker dhe u përshtat në një film që fitoi disa çmime.
Vepra e Ishiguros është përkthyer në njëzet e tetë gjuhë. Më 1995, ai mori Urdhrin e Perandorisë Britanike për shërbime në letërsi dhe më 1998 u cilësua Kavalier i Urdhrit të Arteve dhe Letrave nga qeveria franceze. Jeton në Londër me bashkëshorten dhe të bijën.
Në gjuhën shqipe prej tij gjendet romani Mos më lër të shkoj, përkthyer nga Rudi Erebara dhe publikuar nga shtëpia botuese Pegi.
b;Shtepia e Librit
 

Didi

C'est la vie.
Staf në FV.AL
Sa po e humbasin keta per kete cmimin. Une do ja kisha dhene Murakamit.
Gjithsesi me behet qejfi qe paska qene dhe Kadareja mes tyre.
 
Top