• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Katoliket pergjigjen per ju ..

Lauri

Anunnak
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

@Bri. Ti ofron nje debat te mirefillte dhe te paster rreth pyetjve. Dhe mire ben.
Por Marla ka te drejte me c'thote, sepse 99%te pyetjeve ketu nuk jane te sinqerta, por djallzore. Nuk jane per te mbushur nje boshllek ne dijen personale, por te thelluar me tej "boshllekun"e tjetrit..:)

Gjithsesi, mbi krishterimin nuk mund tu ofrosh te lexojne vangjele qe zyrtarisht konsiderohen eretik. Vangjele ka me mijra, ku katoliket mbajne vetem 4 .:)
 

Marla

I never lose. I either win or learn.
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Ngadale,ngadale!

Studimi dhe kurjoziteti ndaj nje feje tjeter (qe nuk eshte ajo personale), eshte inteligjence kur e perballon pa paragjykim. Shume njerez e shohin jeten si lufte per ekzistence, kur realisht ajo eshte eshte thjesht nje rruge ku secili ka riskun e vete dhe s'ka shume lidhje me fene se sa me botekuptimin qe secili nga anetaret mban ne koke!

Sa per Jezusin, une mendoj se duhen lexuar dhe Ungjillat Apokrife per te kuptuar me shume.

Zoti qofte me ju, çfaredolloj feje paçit.
Prsh Bri.

Po dakort jam dhe une kur behen pyetje pa qellim te keq . Por pyetja ishte tendencioze prandaj dhe u pergjigja ashtu.

Sic e thashe e me lart nese njerezit do respektonin besimet e gjithesecilit kjo bote ku jetojme sdo ishte ne lufte.
 

Marla

I never lose. I either win or learn.
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Normalisht jam me Islam shum shum e lumtur....

porse tek ju ne aspektin shoqeror disi me vjen keq kur shpreheni rreth besimit tuaj..... Edhepse thellesisht kur juve ju pelqen aty, rrini aty pse jo....

Mua me intereson ta di nga ju, sepse dhe jasht forumi ne bised spontane shpesh mbi Jesusin po ngaterroheni her nje Zot dhe her bir i Zotit. Andaj....
Prandaj te thashe rri ne lumturine tende dhe mos kerko te kuptosh gjera qe ste bejne te lumtur por te sjellin vetem urrejtje. Sepse gjerat qe ti skupton bejne te lumtur besimtare te tjere qe me ato qe thua mund ti ofendosh. Se kam per vete por per te tjeret.
Une jam mesuar te respektoj njeriun dhe mendimet e tyre ath te lutem perpiqu ta besh dhe ti per sa kohe bashkeketojme ne kete komunitet virtual.
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

@Bri. Ti ofron nje debat te mirefillte dhe te paster rreth pyetjve. Dhe mire ben.
Por Marla ka te drejte me c'thote, sepse 99%te pyetjeve ketu nuk jane te sinqerta, por djallzore. Nuk jane per te mbushur nje boshllek ne dijen personale, por te thelluar me tej "boshllekun"e tjetrit..:)

Gjithsesi, mbi krishterimin nuk mund tu ofrosh te lexojne vangjele qe zyrtarisht konsiderohen eretik. Vangjele ka me mijra, ku katoliket mbajne vetem 4 .:)
Lauri jam në përgatitje të përgjigjes definitive e sipër. Mungon vetëm "djali" te zbresi. Se Po m'a ben dasmen Milano due Vjena mbi koke. Imagjino stresin tone si KATOLIKE LIBERALE. :)
 

Monique

../\../\...................................
Staf në FV.AL
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Ne fakt Jetesa ska faj....
Kete ceshtjen e jezusit si njehere zot e njehere bir i zotit.
Sekte te ndryshme te fese se krishtere po aq deklarojne se jezusi nuk u kryqezua por u lidh pas nje trungu te vetem.

Tani kto pyetje jane ,kush ka info le ti japi pa acarim.
Psh do pyesja Laurin ne dhjaten e vjeter ku jane edhe psalmet e krishtit (mos kujtoj gabim se koha ben te sajen) si flet ai per veten si biri i zotit apo si dishepull?
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Prandaj te thashe rri ne lumturine tende dhe mos kerko te kuptosh gjera qe ste bejne te lumtur por te sjellin vetem urrejtje. Sepse gjerat qe ti skupton bejne te lumtur besimtare te tjere qe me ato qe thua mund ti ofendosh. Se kam per vete por per te tjeret.
Une jam mesuar te respektoj njeriun dhe mendimet e tyre ath te lutem perpiqu ta besh dhe ti per sa kohe bashkeketojme ne kete komunitet virtual.


Nuk ndryshon asgje pyetja ime ne besimet e juaja, nese ju jeni te kembengulur. Po ju skeni argumente ne ate cfare besoni, jeni ne hamendje veq.... Nese ju pelqen rrini ku jeni, po ne shum pyetje ju skeni pergjigjje fare...


Ana tjeter juve sju pelqen dikush tju pyes ne besimin e juaj, ateher ju tan kohen ne forum futeni hundet ne besimin Islam duke nenqmuar. Pra thelbesore merreni kete gjë: Kur juve meqense sju pelqen dikush tju pyes as pyetje normale rreth besimit tuaj., pra ateher ju ( personat e juaj ) duhet jeni te paret ta ndaloni veten ne kete çeshtje....


Shpresoj ke mirekuptim edhe ti cfare them....


Te pershendes 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

@Bri. Ti ofron nje debat te mirefillte dhe te paster rreth pyetjve. Dhe mire ben.
Por Marla ka te drejte me c'thote, sepse 99%te pyetjeve ketu nuk jane te sinqerta, por djallzore. Nuk jane per te mbushur nje boshllek ne dijen personale, por te thelluar me tej "boshllekun"e tjetrit..:)

Gjithsesi, mbi krishterimin nuk mund tu ofrosh te lexojne vangjele qe zyrtarisht konsiderohen eretik. Vangjele ka me mijra, ku katoliket mbajne vetem 4 .:)
Pyetja ska qenë djallezore fare.... Une e di mir me cfar mendje kisha kur pyeta....

ska askush drejt? meqenese ti je i pari qe ke ber video te vet-shkurtuara cope te marra nga hoxhollaret e ndryshem, ke sjell ato ne Forum dhe shumher ke nenqmu Islamin dhe Muslimanet pa fund...., por edhe tema te vetpergatitura pjesë pjese ke sjell tek Historia shqiptare, nonstop ke nenqmu Islamin dhe Muslimanet ne ato tema te ndryshme, te cilat ekzistojn ende kudo. Meqenese sdu dal ne tem tjeter, por thash, pyetje ime ska qene djallezore, mirepo juve ju preku aq keq. Nese juve sju pelqen dikush tju pyes rreth besimit tuaj qe duket qarte se eshte mangu, ateher duke nis nga ti i pari, rri ne vendin tend ku takon dhe mos fut fare ne besimin Islam, siq ke ber shumher brenda forumit.

Pra ateher po e bejm marreveshjen: te mirret secili person vetem me besimin e vet ku takon, pa u marr me tjetrit.

Te pershendes me mirkuptim
Jetesa
 

Marla

I never lose. I either win or learn.
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Ok kerkoj falje qe te kam keqkuptuar.
 

LoSsT

VIP
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Cili eshte qendrimi i krishtere persa i perket abortit ...?
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Ne fakt Jetesa ska faj....
Kete ceshtjen e jezusit si njehere zot e njehere bir i zotit.
Sekte te ndryshme te fese se krishtere po aq deklarojne se jezusi nuk u kryqezua por u lidh pas nje trungu te vetem.

Tani kto pyetje jane ,kush ka info le ti japi pa acarim.
Psh do pyesja Laurin ne dhjaten e vjeter ku jane edhe psalmet e krishtit (mos kujtoj gabim se koha ben te sajen) si flet ai per veten si biri i zotit apo si dishepull?
Jezusi person dhe Zot, eshte materja dhe shpirti. Jezusi trup fizik dhe Zot shpirti i tij. Jezu Krishti vetem ne keta dy fjale pershkruhet ajo qe po kerkon te dishe: Jezusi ishte njeri ne mish e kocka, por Krishti nuk eshte materje. Krishti ka qene dhe eshte gjithmone. Pra Jezusu Krishti eshte njeri dhe Zot.

Ndersa e dyta, Dhjatra e vjeter nuk lidhje me krishterimin, pervecse proftesia e lindjes se nje personi nga familja e Profetit David qe do shpetoje njerzimin. Qe eshte Jezusi.
Dhjatra e Vjeter mbaron aty ku fillon Krishterimi. Keshtuqe Plazmet i perkasin para Krishtit..:)
 

Monique

../\../\...................................
Staf në FV.AL
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Jezusi person dhe Zot, eshte materja dhe shpirti. Jezusi trup fizik dhe Zot shpirti i tij. Jezu Krishti vetem ne keta dy fjale pershkruhet ajo qe po kerkon te dishe: Jezusi ishte njeri ne mish e kocka, por Krishti nuk eshte materje. Krishti ka qene dhe eshte gjithmone. Pra Jezusu Krishti eshte njeri dhe Zot.

Ndersa e dyta, Dhjatra e vjeter nuk lidhje me krishterimin, pervecse proftesia e lindjes se nje personi nga familja e Profetit David qe do shpetoje njerzimin. Qe eshte Jezusi.
Dhjatra e Vjeter mbaron aty ku fillon Krishterimi. Keshtuqe Plazmet i perkasin para Krishtit..:)
Po diku ekziston edhe psalmi i jezu krishtit...nuk me kujtohet ku e kam lexuar si info.
Gjithsesi kureshtje me shume pasi une skam prirje religjoze fare
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Katoliket pergjigjen per ju ..

Nuk e di pse po i quaj plazmet Lol.
Psalmet o Salmi, jane lutje antike ebrajke ne forme recitimi o kenge qe i perdorte edhe Jzusi e dishepujt. Jo se i solli Ai .
Ndoshta ke kujtesen qe Jezusi lexonte psalmi ne sinagoge.
 
Top