• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Katër objekte të rralla zbulohen në Kashar

Tuana

Nada é por acaso!


Tiranë, 31 korrik – Dy kisha, një xhami dhe një varrezë antike janë zbuluar në komunën e Kasharit, jo fort larg kryeqytetit shqiptar. Pas zbulimit të një kishe mesjetare, Xhamisë së Kusit, e cila konsiderohet se është ndërtuar mbi 300 vjet më parë, rrënojave të një kishe tjetër që është pronë e fisit Musteqja, dhe një varreze antike, Agjencia e shërbimit arkeologjik e Ministrisë së Kulturës së Shqipërisë e ka shpallur këtë hapësirë si zonë në mbrojtje, transmetojnë mediat shqiptare. Sipas tyre, aty janë kryer edhe gërmime klandestine që kanë dëmtuar strukturën e zonës. Drejtori i Drejtorisë Rajonale të Monumenteve të Kulturës, Arbër Kadia, ka thënë se zbulimi është i rrallë për rrethinat e Tiranës, teksa ka bërë thirrje për parandalimin e gërmimeve pirate, që mund të dëmtojnë objektet. Ndërkohë komuna Kashar do të merret me pastrimin e zonës me qëllim të lehtësimit të punës së arkeologëve.

Pritet që arkeologët të fillojnë gërmimin për të verifikuar edhe potencialet arkeologjike që mund të ndodhen kryesisht në rrënojat e kishës mesjetare, e cila në mënyrë fragmentare ka një mur prej 1 metër lartësi dhe pjesërisht është e mbuluar nga bimësia. Përmasat e saj janë 16 me 7,5 metra, ndërsa gjerësia e mureve është 65 cm./koha/
 
Top