• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Kartat e identitetit pa identitet

E3

Anëtar i Nderuar
Kartat e identitetit pa identitet

Per gjashte muaj me radhe shqiptareve iu kerkua pajisja me leternjoftime si nje proces qe nuk do te sherbente vetem per zgjedhje.

Kartat do te zevendesonin cdo dokument tjeter identifikimi, duke nisur nga certifikatat.

Por duket se deri tani kartat e identitetit kane sherbyer vetem per diten e zgjedhjeve, pasi ndonese dokument zyrtar, ai nuk njihet as nga institucionet shteterore, as nga bankat dhe as nga ambasadat e huaja.

Karta e identitetit pervecse per te votuar duhet te kryejne funksionin e certifikates pasi ne 31 dhjetor 2009, gjendjet civile jane urdheruar te mos shperndajne me certifikata.

Por ne fakt ne gjendjet civile shperndahen rreth 500 certifikata pasi qytetaret kerkojne certifikata si me pare kur nuk kishte dale ende karta e identitetit.

I kontaktuar me telefon drejtori i pergjithshem i Gjendjeve Civile, Armand Teliti sqaroi se me vendim te Keshillit te Ministrave te gjitha institucionet qofte shteterore apo private duhet te njohin karten e identitetit si dokument zyrtar.
T.CH
 
Last edited by a moderator:

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
na nxorre syte me kete font qe ke zgjedhur mundohu mos e ndryshosh shkrmin nga ajo standartja qe te jete me e lexueshme flm
 

Karamele Zana

Anëtar i Nderuar
Nga cili xhep dolen leket per kartat e identitetit, popullit apo shtetit?

Harxhim kohe dhe paraje... Nuk duan karta njerezit, se civilizimi nuk duket ketu, duan gjera te domozdoshme nga shteti (ca shteti them dhe une se harrova).
 

Hostel

Anëtar i Nderuar
Shqiperia europjane shqipetaret europiane leket shqipetare dhe po xhepat ku perfundojne po ashtu
 

sabah

Anëtar i Respektuar
Nga cili xhep dolen leket per kartat e identitetit, popullit apo shtetit?

Harxhim kohe dhe paraje... Nuk duan karta njerezit, se civilizimi nuk duket ketu, duan gjera te domozdoshme nga shteti (ca shteti them dhe une se harrova).
Cdo gje mund ti thuash ketij dokumenti qe morem tash se fundi ,vetem karte identiteti nuk mund ti thuhet.Ne rast se e kini vene re ne kete dokumentin e ri nuk perfshihen gjeneralitetet te babes dhe te nenes te poseduesit te kartes.Pa keto dy gjeneralitete dalin plot persona me te njejtin emer dhe mbiemer.Po e ilustroj pak:pavaresisht se ne keto zgjedhjet e fundit nuk u paraqita per te votuar,per kuriozitet klikova ne linkun e listes se zgjedhesve 2009 dhe pashe se me te njejtin identitet qe une kam ne karten e identitetit ishin dhe 4 persona te tjere.Gjithkush ne kete rast do te konstatonte qe eshte perfshire ne keto zgjedhje i njejti person per te votuar disa here ne qendra votimi te ndryshme.Eshte ky nje lapsus i organeve qeveritare qe nuk kane kerkuar nga firma prodhuese e ketyre kartave perfshirjen e emrit te babes dhe te nenes ne keto karta,apo ka dicka tjeter.Mendimi im eshte qe keto karta u prodhuan ne menyre qe pas nje fare kohe te prodhohen te tjera me perfshirjen e gjeneraliteteve te tjera si psh :emri babes,i nenes,beqar ose i martuar etj.Keto veprime pervec nxitimit dhe jo seriozitetit te qeverise per keto karta eshte edhe nje dem ekonomik per xhepat e qytetareve.Kete gje kemi kohe qe e shohim ne perkohshmerine e certefikatave personale dhe familjare,pashaportave per jashte shtetit, ne shumicen e dokumentacioneve te patentave ,ne lejet e qarkullimit te mjeteve etj.Qeveria me sa duket e ka kthyer ne nje biznes te suksesshem shitjen e ketyre dokumentacioneve pa i ardhur turp aspak per xhvatjen e parave nga xhepat te qytetareve shqiptare.
 

Karamele Zana

Anëtar i Nderuar
Cdo gje mund ti thuash ketij dokumenti qe morem tash se fundi ,vetem karte identiteti nuk mund ti thuhet.Ne rast se e kini vene re ne kete dokumentin e ri nuk perfshihen gjeneralitetet te babes dhe te nenes te poseduesit te kartes.Pa keto dy gjeneralitete dalin plot persona me te njejtin emer dhe mbiemer.Po e ilustroj pak:pavaresisht se ne keto zgjedhjet e fundit nuk u paraqita per te votuar,per kuriozitet klikova ne linkun e listes se zgjedhesve 2009 dhe pashe se me te njejtin identitet qe une kam ne karten e identitetit ishin dhe 4 persona te tjere.Gjithkush ne kete rast do te konstatonte qe eshte perfshire ne keto zgjedhje i njejti person per te votuar disa here ne qendra votimi te ndryshme.Eshte ky nje lapsus i organeve qeveritare qe nuk kane kerkuar nga firma prodhuese e ketyre kartave perfshirjen e emrit te babes dhe te nenes ne keto karta,apo ka dicka tjeter.Mendimi im eshte qe keto karta u prodhuan ne menyre qe pas nje fare kohe te prodhohen te tjera me perfshirjen e gjeneraliteteve te tjera si psh :emri babes,i nenes,beqar ose i martuar etj.Keto veprime pervec nxitimit dhe jo seriozitetit te qeverise per keto karta eshte edhe nje dem ekonomik per xhepat e qytetareve.Kete gje kemi kohe qe e shohim ne perkohshmerine e certefikatave personale dhe familjare,pashaportave per jashte shtetit, ne shumicen e dokumentacioneve te patentave ,ne lejet e qarkullimit te mjeteve etj.Qeveria me sa duket e ka kthyer ne nje biznes te suksesshem shitjen e ketyre dokumentacioneve pa i ardhur turp aspak per xhvatjen e parave nga xhepat te qytetareve shqiptare.
Une jam e mendimit se keto jane bere nga qeveria e tanishme, per punen e votimeve... pse a nuk u dha ne lajme per persona qe kishin probleme me persona me te njejtin emer qe dilnin qe kishin votuar, por ne te vertete skishin votuar... Sma mbush njeri mendjen se keto jane bere per arsyje tjeter... keto jane bere per manipulim votash dhe pike.

:eek:hh:
 

Gazolina

Moskokecarese
Po me gjurmet e gishtave si i behet...se vetem aty behet ndryshimi mes emrave te tjere,por kam degjuar se ti presin dhe gishtat :D -dmth nuk ti shenojne fare edhe pse mund ti kesh nqs eshte bere per votimet.
Ndresa pashaportat biometrike ishin identike si kartat e identitetit vetem se ka dhe fletet e tjera te vulosjes.
Nuk me duken te sigurta gjithsesi:rolleyes:
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Une jam e mendimit se keto jane bere nga qeveria e tanishme, per punen e votimeve... pse a nuk u dha ne lajme per persona qe kishin probleme me persona me te njejtin emer qe dilnin qe kishin votuar, por ne te vertete skishin votuar... Sma mbush njeri mendjen se keto jane bere per arsyje tjeter... keto jane bere per manipulim votash dhe pike.

:eek:hh:
Posi ti genjen pale i vure dhe pike jo po ti veri dhe dy pika po deshe prap gabim e ke nuk behen keto gjera ne Shqiperine tone :D
 
Top