Karantina, psikologia: "peshperisin nga dushi por kerkojne ndihme"

9a86a56a0085fdbbfcd8fdf9cca3b3bc.jpg
Eliana D'Ascoli, psikologe e Telefono Rosa, rrefen thirrjet e marra nga numri kombetar kunder dhunes dhe stalking 1522: "Qendrimi ne shtepi po rrit epizodet e dhunes edhe aty ku, deri para karantines, ato nuk ishin shfaqur kurre."
nga Valentina Ruggiu dhe Serena Console
21 mars 2020
Ne ditet qe Italia ne karantine kendon nga ballkoni, ka nje pjese te vendit qe peshperit: eshte ajo e grave viktima te dhunes.
Per ta shtepia eshte shnderruar ne nje kafaz ne te cilin ndajn tere diten me torturuesin e tyre.
Liria dhe oret per te kerkuar ndihm jane te kufizuara ose mungojne fare, keshtu qe telefonat qe vijn te numri 1522, sherbimi i vendosur nga Dipertimenti per mundesit e barabarta dhe i menaxhuar nga Telefono Rosa, jan te pakta dhe te gjitha te peshperitura nen dush ose nga dhoma gjumit, te mbuluara nga muzika ose zeri i televizorit.
Eliana D'Ascoli me pervoje pesembedhjete vjecare si psikologe e Telefono Rosa tregon "Qendrimi i sforcuar ne shtepi po rrit ne menyre eksponenciale episodet e dhunes dhe aty ku perpara nuk jan shfaqur dinamika te dhunshme. Merzia, ankthi dhe nervozizmi qe po perjetojme keto dite po theksojn me tej dinamiken e familjeve te dhunshme."
Situata eshte vertet e veshtire, grate e kane te veshtire te gjejne nje moment intimiteti.
"Nje vajze qe telefonoi 1522 ne oren 14:00 arriti te flasi vetem ne mbremje nga ora 19:00. Nje tjeter me telefonoi nderkoh qe ishte mbyllur ne makine, duke perfituar nga momenti qe doli per te hedhur mbeturinat. Ndonjehere e kam te veshtire edhe ti degjoj per shkak te zhurmes qe krijojne per tu mos zbuluar."
Por nuk jane vetem grate qe telefonojne. "Gjithashtu marr telefonata nga femije qe raportojne dhunen e pesuar nga nena ose qe e vuajne personalisht nga i ati, ndonjehere edhe ne menyre indirekte sepse nderhyjne ne mosmarreveshje per te mbrojtur nenen".
f28d4bce3a8171e7d12ec655913f2654.jpg
Frenohen per te kerkuar ndihm nga frika qe mund te zbulohen dhe ai te behet akoma me i dhunshem. "Nje frike qe tashme e kan normalitet. Nuk e keni iden se sa her nderpritet telefonata sepse degjojne papritmas nje zhurm qe i trremb".
"I vetmi aspekt pozitiv eshte se te pakten perpiqen te kerkojne mbeshtetje. Ajo qe kam verejtur ne ket periudh eshte se, pervec rasteve shum serioze, telefojne jo vetem per te raportuar por sepse kan nevoje per ndihme psikologjike: nje valvul cfryrjeje, nje mbeshtetje per te perballuar kete situat te jashtezakonshme.
Gjithashtu ankesa duhet bere kur te dilni nga shtepia dhe kurre me pare sepse burri njoftohet per aktin".
9b59b1c12ff77819d8d086e594f13f6b.jpg
1522 eshte i lidhur drejtperdrejt me urgjencen dhe policine, mund te komunikohet dhe ndermjet nje chati. "Pak femra e dine egzistencen e saj dhe ne momente si keto, mund te jet shum e rendsishme."
Sherbimi gjindet ne internet ne faqen e 1522 ose mund te shkarkohet app."
Grate qe dalin nga nje situate dhune tregojne te gjitha kriteret diagnostikuese qe lidhen me crregullimet e stresit post-traumatik, sepse ajo qe perjetuan eshte nje traum e vertet" shpjegon mjeku, i cili nuk fsheh shqetesim per ket periudh karantine. "Shpresojm te zgjasi sa me pak sepse do te kete efekte shkaterruese"
c69fcd661c15bdf6097dfb4613636600.jpg
"Dergimi i nje mesazhi shprese eshte thelbesore ne kete moment te privimit shoqeror. Prandaj i them grave qe edhe nese jeni vetem ne shtepi, te mbyllura ne nje kafaz me te, mund te kerkoni ndihme".
 

Marla

¯\_(ツ)_/¯
Themelues
Gra ne raste te tilla abuzimi ne kohen e covid ju lutem perdorni bar miu hiqini qafe keta qenie cnjerezore ashtu sic e meritojne. Mos u panikoni nuk ju fut njeri ne burg, telefononi 127 dhe thoni vdiq nga covidi.

Eshte momenti juaj! Go go women!
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Adm
Kjo teme eshte delikate sepse sido ta thuash ,o do merresh si paragjykuese, ose si menefregiste.
Sdi ke te zgjedh
Po le te marrin per paragjykuese....

Po mire mi femra ju jane thare duart e kembet qe shaloheni ne dru e vazhdoni i duroni pordhen legenave?!
Cfare nuk eshte e lehte ? Cfare? Derisa njohet ate individ rroten e historise e cate vete apo jua bene gati?
Sa here jeni thyer e jeni ngritur ne kembe ?
Me sa force keni mundur cdo te keqe?
E sot qe keni nje motiv ku te mbeshteteni , shpresoni, luftoni ...femijet tuaj mbeteni pas gjytyrymit!
Askujt spo i ben nder, e aq me teper femijeve ....por po edukon femijen tend me idene se dhuna eshte normale e se neser ai do jete kontigjent i dhunshem si i jati...

Nganjehere apo shpeshhere ne martese behen kompromisa , per shumcka...
Por kurre per dhunen!
 

MrsA

Mr. A
Kjo teme eshte delikate sepse sido ta thuash ,o do merresh si paragjykuese, ose si menefregiste.
Sdi ke te zgjedh
Po le te marrin per paragjykuese....

Po mire mi femra ju jane thare duart e kembet qe shaloheni ne dru e vazhdoni i duroni pordhen legenave?!
Cfare nuk eshte e lehte ? Cfare? Derisa njohet ate individ rroten e historise e cate vete apo jua bene gati?
Sa here jeni thyer e jeni ngritur ne kembe ?
Me sa force keni mundur cdo te keqe?
E sot qe keni nje motiv ku te mbeshteteni , shpresoni, luftoni ...femijet tuaj mbeteni pas gjytyrymit!
Askujt spo i ben nder, e aq me teper femijeve ....por po edukon femijen tend me idene se dhuna eshte normale e se neser ai do jete kontigjent i dhunshem si i jati...

Nganjehere apo shpeshhere ne martese behen kompromisa , per shumcka...
Por kurre per dhunen!
Te lumt Moon ??
Edhe miremengjes se qenke ngritur vërtik nga gjumi me plot pasion againsts the violence
❤️??️?
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Adm
Te lumt Moon ??
Edhe miremengjes se qenke ngritur vërtik nga gjumi me plot pasion againsts the violence
❤️??️?
Ka nja 3 ore qe jam ngrit , bile po mendoj te cohem te bej nje kafe ta pi ne vurande lol
Aty vetem lule e zogj kam, te me duket vetja si ne pylltëë lol
 

MrsA

Mr. A
Ka nja 3 ore qe jam ngrit , bile po mendoj te cohem te bej nje kafe ta pi ne vurande lol
Aty vetem lule e zogj kam, te me duket vetja si ne pylltëë lol
Para tre oresh tme kishe bo i zo e dilshim bojshim i xhiro vrap ??

Sigurisht virtual ??
 

Hope

◕‿◕
Kjo teme eshte delikate sepse sido ta thuash ,o do merresh si paragjykuese, ose si menefregiste.
Sdi ke te zgjedh
Po le te marrin per paragjykuese....

Po mire mi femra ju jane thare duart e kembet qe shaloheni ne dru e vazhdoni i duroni pordhen legenave?!
Cfare nuk eshte e lehte ? Cfare? Derisa njohet ate individ rroten e historise e cate vete apo jua bene gati?
Sa here jeni thyer e jeni ngritur ne kembe ?
Me sa force keni mundur cdo te keqe?
E sot qe keni nje motiv ku te mbeshteteni , shpresoni, luftoni ...femijet tuaj mbeteni pas gjytyrymit!
Askujt spo i ben nder, e aq me teper femijeve ....por po edukon femijen tend me idene se dhuna eshte normale e se neser ai do jete kontigjent i dhunshem si i jati...

Nganjehere apo shpeshhere ne martese behen kompromisa , per shumcka...
Por kurre per dhunen!
Dakord me ty, mund te besh shume kompromise ne cift por jo per dhunen.
Sot, me kohen qe po jetojme, pavarsisht formimit qe ke, nqs do te besh nje pune te ndershme e te fitosh dy leke mund ta besh. Por ndonjehere dhuna psikollogjike eshte aq e forte sa femrat as e dine qe kane mundesine tja dalin vete me forcat e tyre, qe sduhet te nenshtrojnen burgun e terorit fizik e psihik vetem per te ngrene apo per te patur strehim.
Mos me thoni qe ne Shqiperi ska mundesi pune ose ku tja dalin vete. Kur ke nevoj, ben e 2 pune, ka njerez qe flene 4 h vetem qe mos i kthehen tmerrit. Ok seshte e kollajshme te ropatesh, cilesia jetes jashte zones konfortit nuk ekziston por nqs ke si perspektive qe jeta jote do permisohet nga ky veprim brutal qe po ben, e qe normalisht eshte dicka tranzitorie deri ne nje etape qetesie, ja vlen cdo sakrifice.
Cdo njeri mund tja dali vetem, duhet vetem kurajo te thuash stop!
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Adm
Dakord me ty, mund te besh shume kompromise ne cift por jo per dhunen.
Sot, me kohen qe po jetojme, pavarsisht formimit qe ke, nqs do te besh nje pune te ndershme e te fitosh dy leke mund ta besh. Por ndonjehere dhuna psikollogjike eshte aq e forte sa femrat as e dine qe kane mundesine tja dalin vete me forcat e tyre, qe sduhet te nenshtrojnen burgun e terorit fizik e psihik vetem per te ngrene apo per te patur strehim.
Mos me thoni qe ne Shqiperi ska mundesi pune ose ku tja dalin vete. Kur ke nevoj, ben e 2 pune, ka njerez qe flene 4 h vetem qe mos i kthehen tmerrit. Ok seshte e kollajshme te ropatesh, cilesia jetes jashte zones konfortit nuk ekziston por nqs ke si perspektive qe jeta jote do permisohet nga ky veprim brutal qe po ben, e qe normalisht eshte dicka tranzitorie deri ne nje etape qetesie, ja vlen cdo sakrifice.
Cdo njeri mund tja dali vetem, duhet vetem kurajo te thuash stop!
Ate e kam thene ...me dhunen ska kompromis!
Per pjesen tjeter e perseritur pak a shume ideja ajo eshte , forca gjindet brenda nesh.
Ne shume raste femrash te dhunuara ajo cka kam degjuar eshte ...rri me shpresen se do ndryshoj..
Kush do ndryshoj?
Apo rri se jane femijet ne mes dhe sdua ta ndaj nga femijet.
Por nje "baba" qe dhunon sistematikisht apo edhe periodikisht nenen e femijve ska dhe sdi si te doje femijet e lindur prej saj.
Mos te them se jo rralle jane pikerisht pergjegjesia familjare ( pra femijet) qe i amplifikojne keto shenja dhune ,pasi pazotesise se tyre si prinder nuk dine ti kthehen ndryshe.

Dhe po e mbyll me nje thenie qe thosh gjyshja ime - babai femjet i ze me bithe
Tani e di qe do thoni se gjishja e kish gabim se nuk zihen me bithe...por besoj e kuptono ku e ngiste llafin ajo

Klb
 

Hope

◕‿◕
Ate e kam thene ...me dhunen ska kompromis!
Per pjesen tjeter e persitur pak a shume ideja ajo eshte , forca gjindet brenda nesh.
Ne shume raste femrash te dhunuara ajo cka kam degjuar eshte ...rri me shpresen se do ndryshoj..
Kush do ndryshoj?
Apo rri se jane femijet ne mes dhe sdua ta ndaj nga femijet.
Por nje "baba" qe dhunon sistematikisht apo edhe periodikisht nenen e femijve ska dhe sdi si te doje femijet e lindur prej saj.
Mos te them se jo rralle jane pikerisht pergjegjesia familjare ( pra femijet) qe i amplifikojne keto shenja dhune ,pasi pazotesise se tyre si prinder nuk dine ti kthehen ndryshe.

Dhe po e mbyll me nje thenie qe thosh gjyshja ime - babai femjet i ze me bithe
Tani e di qe do thoni se gjishja e kish gabim se nuk zihen me bithe...por besoj e kuptono ku e ngiste llafin ajo

Klb
Po kjo shpresa qe do ndryshoj ben pjes nga nenshtrimi psikollogjik qe agresuesi ben. Nqs ti si femer ke ca limita te qarta ne koken tende dhe nqs dikush ti thyhen pavarsisht se eshte burri, prindi apo vete Zoti duhet te dish te thuash stop.
Nqs nuk do veten tende e nuk e respekton nuk ke si te pretendosh qe te tjeret ta bejne. Nje njeri qe shikon qe i lejohet X gje, do e perserisi e nqs seshte mire por sespe i eshte lejuar .... e do ti shtyj limitat te shikoj sa toleron.
Femijet jane preteksti ku fshihen ose mbeshteten te dy - sjemi mire bashke por sdo ndahemi se kemi femijet. Ose sdo ndajme femijet. Por ca shembulli japin keto familje toksike? 2 raste te mundshme - ose femijet mesojne qe normaliteti eshte qe burri te dhunoj gruan e ajo te nenshtrohet e mos bej gëk, ose 2. te urrejne boten mashkullore/ dhunen e te mundohen mos e perserisin ne jeten e tyr. Por sido qe te jete, nje femije i traumatizuar eshte nje monster ndjenjash nga perbrenda e heret a vone do e nxjeri diku.
 

Vajza

Rehearsal
Staf në FV.AL
Adm
Ate e kam thene ...me dhunen ska kompromis!
Per pjesen tjeter e perseritur pak a shume ideja ajo eshte , forca gjindet brenda nesh.
Ne shume raste femrash te dhunuara ajo cka kam degjuar eshte ...rri me shpresen se do ndryshoj..
Kush do ndryshoj?
Apo rri se jane femijet ne mes dhe sdua ta ndaj nga femijet.
Por nje "baba" qe dhunon sistematikisht apo edhe periodikisht nenen e femijve ska dhe sdi si te doje femijet e lindur prej saj.
Mos te them se jo rralle jane pikerisht pergjegjesia familjare ( pra femijet) qe i amplifikojne keto shenja dhune ,pasi pazotesise se tyre si prinder nuk dine ti kthehen ndryshe.

Dhe po e mbyll me nje thenie qe thosh gjyshja ime - babai femjet i ze me bithe
Tani e di qe do thoni se gjishja e kish gabim se nuk zihen me bithe...por besoj e kuptono ku e ngiste llafin ajo

Klb
babai femjet i ze me bithe dhe me bithe i don ... Keshtu thuan te ne te vjetrit :)
 
Top