Kane thene per... Femra, dashurine, te dashuruarit

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
· Aty ku mungon femra duhet të vëmë një përmendore në përkujtim të saj – S.Frashëri

· Dashuria është si zanë,shumë flasin e pak e kanë parë –

· Dashuria nuk ka moshë,ajo lind vazhdimishtë –

· Sa më parë që dalldis zemra aq më shpejt kalon dhimbja… – Emily Dicinson

· Femra është mbretëreshë e botës e rob i dëshirave –

· Dashuria është një pëlhurë që e thurri Perendia e që fantazia e njeriut e zbukuroi me qëndisje –

· ثshtë shumë e vështirë të mos jemi të padrejtë me personin që dashurojmë – Oscar Wilde

· Kur rritet dashuria tepër,vdes –U.Shekspir

· Asgjë nuk tretët më shpejt e më lehtë se sa lotët e femrës –

· Dashuria lind në zjarrë e vdes në heshtje –

· Femrat e kanë vendin e veqantë të rezervuar për gabimet që s’i kanë bërë kurrë –

· Të dashuruarit e shohin vetëm vetën e tyre e harrojnë se ata i sheh tërë bota –

· Bukuria e femrës është morali i saj –Muhamedi a.s

· Për çdo individ që arrin sukses,në çdo etapë,në çdo fazë të jetës,në çdo aktivitet,në çdo sipërmarrje të lavdishme,do të jetë në ndonjë vend,e dukshme o e padukshme një femër si frymëzuese – Prentice Milford

· Përvoja ka treguar se është e pamundur t’i shmangësh ditët e këqija nga një lidhje dashurore… --

· Kush tepër do, dyshon e trembët lehtë
· Ka frikë kush ka dashuri të nxehtë – U.Shekspir

· Femra e bukur por e pamoralshme është si një gur xhevahiri në turirin e një derri – Salomoni

· Vetëm dashuria nuk ka arsye –

· Në dashuri vetëm ikja është fitore –

· Femrat janë si gjeneralët,s’u itereson se çfarë humbasin por u intereson vetëm fitorja

· Në dashuri meshkujt tejkalojnë shpejtësinë ose thjesht parkojnë në vend të gabuar

· Femrat kujtojnë vetëm meshkujt që i kanë bërë të qeshin e meshkujt vetëm femrat që i kanë bërë të qajnë –

· Femër është ajo që di të lidhë plagë shtati dhe plagë zemre –

· Kur flisni me një femër parasëgjithash shihni se çfarë do t’ju thotë ajo me sy –

· Dashurinë e vërtetë s’mund ta gjesh (krijosh)atje ku ajo nuk ekziston dhe s’mund ta fshehësh (shuash) atje ku ajo ekziston –

· Pos dashurisë nuk ka tjetër,edhe vdekja –

· Femrat e mira shkojnë në parajsë,të kqijat gjithkah –

· Na duhet më shumë dashuri për të falur një zemër që ka faj –

· Njeriu duhet të ketë kujdes,se duke humbur dashurinë mund ta humbas edhe vetën e pastaj të mos mund të gjej as njërën as tjetrën –

Përzgjodhi: Agron JASHAR
 

Jetmira

Antarë i Respektuar
Titulli: Kane thene per... Femra, dashurine, te dashuruarit

Nuk duhet te flasesh per grate. Duhet te merresh me to.
Napoleon Bonoparte

Feminiliteti eshte ajo cka e vlereshoj me shume tek grate.
Oscar Wilde

Nese nje burre mban hapur deren e makines qe te zbrese nje grua, atehere eshte ose gruaja e re, ose makina.
Henry Ford

Ne fillim gruaja i ben rezistence sulmit te burrit, ne fund pengon me cdo mjet terheqjen e tij.
Oscar Wilde

Edhe grate jane te zonjat ta ruajne sekretin, mjafton te mos ua thuash.
August Strindberg.

Gruaja eshte e vetmja dhurate qe paketohet vete.
Jean-Paul Belmondo

Edhe mbas studimit tim tridhjetvjecar, s'munda ta zbuloj c'duan grate ne te vertete.
Sigmund Freud
Peshperitjen e lehte te gruas e degjojme shume me larg sesa me te forten thirrje te detyres.
Pablo Picasso

Burrat do t'ua linin me shume deshire grave ta thoshin ato fjalen e fundit, nese do ta dinin se ajo do te ishte e fundit vertet.
Sir Peter Ustinov

Shumica e grave zgjedhin me me mend kemishen e nates, sesa burrin e tyre.
Coco Chanel
 

Jetmira

Antarë i Respektuar
Titulli: Kane thene per... Femra, dashurine, te dashuruarit

Ne, femrave, na duhet bukuria qe t'i bejme burrat te na dashurojne; budallalleku, qe t'i dashurojme ne ata.
Coco Chanel

Me te bukurat gra jane ato qe na duan.
Gabriel Laub

Pesimisti eshte nje njeri qe mendon se te gjitha grate jane te pamoralshme, optimisti shpreson te jete keshtu.
Barbara Streisand

Dame eshte ajo grua, e cila vetem me prezencen e saj ben qe burrat te sillen si zotninj.
Henri Louis Mencken

Gruaja qe e mbyll njerin sy per ato cka ben burri i saj, ne fund e ben te njejten gje vec per te marre shenje.
Humphrey Bogart

Grate jane me te arsyeshme se burrat. Apo mos keni pare ndonje grua qe t'i shkoje pas nje burri per hir te kembeve te tij te bukura?
Marlene Dietrich

Nje grua e mencur ka miliona armiq te lindur; te gjithe burrat budallenj.
Marie Freifrau von Ebner-Eschenbach
Sigurisht qe s'ka rendesi vetem pamja e jashtme e gruas. Edhe veshja luan rolin e saj.
Karl Kraus

Grate do ta kishin shume te lehte te mesoheshin me burrat qe u vijne vone ne shtepi, vetem nese do ishin te sigurta qe ata nuk do vinin para kohe.
Colette

Ndryshe nga burrat, grate do t'i pranonin menjehere gabimet; nese do te kishin.
Robert Lembke
 

Jetmira

Antarë i Respektuar
Titulli: Kane thene per... Femra, dashurine, te dashuruarit

S'kam mundur ta kuptoj asnjehere pse grate tek burrat e talentuar vene re ne fillim te metat e tyre, ndersa tek te paaftet meritat.
Pablo Picasso

Une mund te them "jo" ne 12 gjuhe te ndryshme.Kjo eshte krejt e pamjaftueshme per nje femer qe udheton shume.
Sophia Loren

Nje grua eshte ne gjendje te dashuroje nje burre vetem e vetem se nuk do qe ate ta marre dikush tjeter.
Tennessee Williams

Duhet hequr dore nga deshira per t'i njohur grate.
Pierre AmbroiseFrancois Choderlos de Laclos

Grate nuk duan shume sqarime, por veprime.
Erich Maria Remarque

Burrat per ceshtjet e huaja dhe grate per te vetat jane diplomatet me te mire.
Sigmund Graff

Nje vajze beqare eshte nje femer qe ka thene "jo" nje here me shume se c'duhej.
Inge Meysel
Nje grua e mencur nuk pyet se ku ishte burri.Nje grua e mencur e di se ku ishte burri.
Marcel Achard

Emancipim eshte arti per ta zvogeluar burrin sa ka mundesi, vec jo ne ate vend qe s'duhet.
Evelyn Blythe

Tek grate ka shanset me te mira vec ai te cilit ato s'i kushtojne vemendje.
Marcel Prevost

Sa kohe qe rend mbas nje gruaje, mos kij frike. Rreziqet fillojne kur e ke arritur.
Burt Lancester

Kush ka fat, takon nje shok, kush s'ka, takon nje grua te bukur.
Fjale e urte kineze

Kush s'ka perkrahjen e grave, s'ka askurre sukses.
Oscar Wilde

Ai qe e ka nenvleftesuar njehere nje grua, s'e perserit me gabimin.
Alec Guinness

Si mund ta dije burri se c'eshte e mire tek nje grua, kur ajo nuk e le te provoje.
Robert Lembke
Nese burri do qe gruaja ta degjoje se c'thote, mjafton qe ai te flase me nje grua tjeter.
Liza Minelli

Nese nje grua harxhon shume para, kjo tregon se ka gjera qe per te jane me te vlefshme se parate.
Michele Morgan

Punet qe kane te bejne me koken, per burrat quhen mendime. E njejta gje per grate e ka emrin permanent.
Anna Magnani

Te martohesh me nje grua sepse e dashuron, eshte nje justifikim, por jo arsye.
Robert Lembke

Kur nje grua fillon te ta shpjegoje pse te tha "jo", ne te vertete fillon te terhiqet nga ajo qe ka thene.
Sigmund Graff

Kur flasim me nje vajze te re dhe fillojme e i tregojme sa i mire po mban moti, me siguri ajo thote me vete se ne kemi nder mend dicka tjeter.Dhe ka te drejte.
Oscar Wilde
 

Jetmira

Antarë i Respektuar
Titulli: Kane thene per... Femra, dashurine, te dashuruarit

*Ruaje dashurine e vertete se ajo te vjen njehere ne jete...

*Dashuria eshte det gjithkush mund te zhytet por ai(ajo) qe nuk di not mund edhe te mbytet...

*Dashuria e pare ka me shume nektare...
-Mos ndalo duke kerkuar ate qe do...mund te perfundosh duke dashur ate qe gjen.

-Nese per tan boten ti je nje person, dije se per nje person ti je bota!

-Me mire te humbesh jeten per urrejtje, se sa te largosh vdekjen ne pritje te dashurise tende!

-Nese do ta dije sa shum te dua do te ulje syte qe te mos shihje sa me ben te vuaj.

-Shpirt, cdo minute me ty eshte jete e vertete, cdo minute pa ty eshte shprese per te jetuar.
Nese do te me gjuash ne zemer..shikoje mire shenjestren, aty je ti!
-Leri buzet e mija te takojne te tuat, syte tane sapo u takuan.

-Do doja te isha nje pike loti qe te lindja ne syte e tu... te jetoja ne faqet e tua dhe te vdisja ne buzet e tua.

-Kur dikush te do mos shiko se sa, por shiko se si..

-DASHURIA LIND NGA URIA, RRITET NGA USHQIMI DHE VDES NGA NGOPJA.
 

Jetmira

Antarë i Respektuar
Titulli: Kane thene per... Femra, dashurine, te dashuruarit

Shpesh deti flet me fjale te largeta, thote gjera qe askush si di, vetem kush di te degjoje mund te kuptoje, por ti degjo zemren time do te te thote: TE DUA ....TE DUA PERJETESISHT!

-Me dashuro, me nje dashuri te zjarrte si deshira per te jetuar e per te vdekur; me dashuro me nje dashuri te embel si lenda qe nderton endrrat: eshte gjithcka qe kerkoj ti!

-E shkruajta te dua ne rere, e fshine dallget, e shkruajta ne qiell, e fshine rete, e shkruajta ne zemer, do mbetet perjete.
-Te dua, pa ditur si, kur dhe nga! Te dua pa paragjykime dhe mendjemadhesi. Keshtu te dua, sepse nuk mundem te te dua ndryshe!

-Midis endrres dhe realitetit nuk ka asnje ndryshim, sepse ti di te besh realitet gjithcka qe kam enderruar

-Me mire te humbesh jeten per urrejtje, se sa te largosh vdekjen ne pritje te dashurise tende!
-Nese cdo here qe mendoj per ty, do te binte nje yll, qielli do te vdiste nga vetmia.

-Te dua..nuk e di si, as prej sa, as prej nga...Te dua pa probleme dhe krenari; te dua ne nje menyre qe vetem une mund ta konceptoj.

-Largesia eshte armiku i vertete i te dashuruarve...por eshte dhe a qe me shume nga te gjithe na ben te ditur se sa duhemi...
 

Jetmira

Antarë i Respektuar
Titulli: Kane thene per... Femra, dashurine, te dashuruarit

Pash ne qiell qe mungonte nje yll, u ktheva rastesisht mbrapa dhe te pash ty.

-Ndonjehere endrrat behen realitet, por me ty, realiteti u be nje enderr.

-Nese ti nuk do te kishe emer, do te te therrisja Dashuri, dhe nese dashuria nuk do te kishte emer do ta therrisja me emrin tend.

-Nese do te zbuloja rrugen per tek zemra jote, do te fshija cdo gjurme per te shmangur kedo qe mund te me ndiqte pas.

-Do te mesohem me mosqenien tende, do t'u them njerezve qe "ishte fati", do te dij te shtirem i lumtur....kushedi a do te jem ne gjendje t'i them zemres sime qe mbaroi!

-Kur me dhe dashurine zbulova jeten, kur te dhashe veten time zbulova lumturine.

-A qe behet per hir te dashurise eshte pertej te mires dhe se keqes.
-Dashuria plotesohet kur dy shpirtra bashkohen ne nje frymemarrje te vetme.
Nese dikush te sheh me lote ne sy, duaje sepse ka frike se mos te humbet.
-Kur te bije shi, dil nga shtepia...dhe leri pikat qe bien te te prekin...jane puthjet e dashurise qe prej shume kohesh kam dashur te t'i jap.

-Te pres jashte botes...aty ku realiteti behet magji...te pres aty ku urrejtja behet dashuri...ku lotet kthehen ne rreze dielli...te pres aty ku le krenarine pergjithmone...te pres aty ku zemra ime sdo te vuaj me!

-Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Kane thene per... Femra, dashurine, te dashuruarit

Gruas se krehur dhe rruges se rrehur mos ju ndaj

(popullore)
 

Jetmira

Antarë i Respektuar
Titulli: Kane thene per... Femra, dashurine, te dashuruarit

Dashuria eshte gezimi per tu bere dy.
Dashuria eshte frika per tu bere tre.
Dashuria eshte tmerri per te ngelur nje.
Dashuria eshte dobesia fizike e shpirtit
Dashuria eshte poezia e ndjenjave
Dashuria eshte lumturi kur e ke prane
Dashuria eshte semundje dhe iluzion kur je larg.
Dashuria eshte vuajtje kur je i sinqerte."
Dashuria eshte verbim kur vendoset para arsyes."
Dashuria eshte shurdhim kur te largon nga njerzit e tjere.
Dashuria eshte memece kur nuk ke fantazi."
Dashuria qendron ne [​IMG] prandaj sduhet te zgjedhi vetem me sy.
Ne qofte se e do dike lere te lire, nqs ai vjen tek ty, eshte i joti,
nqs nuk vjen, ska qene, dhe nuk do te jete i joti asnjehere.
menyra me e mire per te dashuruar eshte te dashurosh
sikur s'ke qene lenduar asnjehere
Kurre mos ji i friksuar ti thuash dikujt qe e do,
ata mund te ta thyejne zemren,
por ti mund te thyesh te tyren nqs nuk ja thuaj
Dashuria nuk ka te beje me ate cfare ti pret te marresh,
ajo ka te bej me ate qe ti do te japesh- e cila eshte gjithcka
erëzve u pëlqen më shumë dashuria se martesa,
për këtë arsye romanet janë më argëtues se historia.
"Shetmfori"
Dashuria asnjëherë nuk lind në shpirtin e prishur.
Të dua sepse më dhe dashurinë. E dua dashurinë sepse ma dhe ti.
 

Jetmira

Antarë i Respektuar
Titulli: Kane thene per... Femra, dashurine, te dashuruarit

DaShUrIa---------ka fjale me te bukur se kjo???

*te qeteson gjendjen shpirterore si dhe ate fizike

*te ben te ndjesh gjakun kur te levizin neper "veins"--qeliza

*te sjell buzeqeshjen nese e kishe humbur

*te sjell ne jete nese ishe ne prag te vdekjes

*te krenaron e te ben te ndihesh i/e lumtur

*te largon intrigat dhe pesimizmin e jetes

*DASHURIA "simple" TE Dashuron
 

dangerous

* * *
Titulli: Kane thene per... Femra, dashurine, te dashuruarit

Shumica e femrave bejnè te pamunduren te ndryshojne
burrat e nese e kan ndryshuar nuk ju intereson mè .

M . Dietrich
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Titulli: Kane thene per... Femra, dashurine, te dashuruarit

"Vetëm femrat e forta e përballojnë vetminë. Të tjerat e mbushin me këdo. "
| Charles Bukowski |
 
Top