• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Kampion për vitamina, përfitimet e pazakonta shëndetësore të lëngut të koprës

Kampion për vitamina, përfitimet e pazakonta shëndetësore të lëngut të koprës

A ju vjen ndërmend një arsye se përse duhet ta shtrydhni koprën?

Së pari, në 100 gramë kopër merrni 154% të dozës së nevojshme ditore të vitaminës A dhe 142% të vitaminës C.
kopra99012-750x500


Kjo përmbajtje e bën koprën një nga barishtet më të mira për shëndetin e lëkurës. Vitaminat A dhe C janë antioksidantë dhe luajnë një rol të rëndësishëm për qelizat e lëkurës dhe formimin e kolagjenit.

Kopra është e pasur me folat (vitaminë B12) që është thelbësore për organizmin, duke nisur nga riparimi i qelizave, mirëmbajtjen e tyre dhe ngadalësimin e plakjes së trurit.

Të dhënat e AgroWeb.org tregojnë se kopra është një barishte e shkëlqyer për shëndetin e kockave, duke qenë se ajo është një burim fantastik i kalciumit, hekurit dhe manganit.

Por nuk mjafton me kaq. Kopra lufton bakteret, rritjen dhe zhvillimin e tyre. Ajo është efikase kundër të ftohtit dhe shumë simptomave të tjera shoqëruese.

Kopra lufton bakteret dhe substancat përbërëse ndihmojnë në uljen e dhimbjeve, falë rolit të tyre qetësues.

Një arsye tjetër se përse duhet ta përfshini koprën në lëngjet tuaja është se kjo barishte përmban një vaj esencial që quhet eugenol. Ky vaj esencial ofron një gjumë të qetë dhe e ndihmon trurin të çlirojë enzima që kanë rol qetësues në trup.

Kopra plotëson dhe kombinohet mjaft mirë me produkte që zakonisht përdoren për lëngje. Ajo është një barishte ideale për shumë receta si kjo më poshtë:

Lëngu i ëmbël i perimeve dhe koprës

Përbërësit pë 2 gota:

një selino
4-5 karrota
Gjysmë ose një tufë me kopër
1 limon i qëruar
1 mollë e madhe jeshile
1 ose dy gjethe spinaqi bashkë me bishtat (nëse preferoni)

Lajini të gjithë përbërësit dhe hidhini në shtrydhësen e frutave. Kombinoni mollët dhe limonin me selinonë dhe më pas koprën me karrotat për lehtësi. Nëse keni barishte si spinaqi mund t’i shtoni sepse janë të rekomandueshme për lëngje të tilla.

Përdorimet mjekësore të koprës: Çaji i bërë nga një lugë me fara kopre ndihmon kundër mostretjes dhe lemzës. Ky çaj është përdorur me sukses për të trajtuar dhimbjet e barkut dhe forcimin e thonjve./AgroWeb.org
 
Private conversations
Help Users
    Top