• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Kalaja e Tiranës, romake apo mesjetare?

braziljania

Anëtar i Nderuar
Rrenoja qe doemos te çojnë te gjurmet e Tiranës se vjetër! Por, ne c'shekull na çojnë rrenojat e kalase qe dolen ne pah vetëm një muaj e gjysmë me pare, ne vijim te kalase se Toptanasve?! Kane qenë gati te gjithë njezeri deri me tani, duke pohuar se rrenojat e kalase datojne ne shekullin II. Mirëpo, ish-drejtori i Institutit te Monumenteve te Kultures, Gjerak Karaiskaj, mendon ndryshe. Ai pohon se "kalaja daton ne shekullin XVIII, dhe për këtë nuk kam pikë dyshimi. Kjo verehet jo vetëm nga mënyra e ndërtimit, kushtet historike te qytetit, por edhe nga germimi qe është bërë". Kjo është edhe teza me e re e hedhur për datimin e rrenojave te kalase se Tiranës. Ndërsa vetëm një ditë pas daljes ne pah te rrenojave te kalase, arkitekti restaurator, Sulejman Dashi, u shpreh: "Teknika e ndërtimit është me gurë te medhenj, si kalaja e dikurshme. Gjurmet arkeologjike na treguan qe mund te jetë një kala romake e shekullit II ose III te eres sone". Dy teza qe e kundërshtojnë njera-tjetrën, njera qe na con ne shekullin II dhe tjetra ne shekullin XVIII. Punimet e rrugës dhe germimet për kalane janë nderprere aktualisht, pasi janë specialistet e bashkisë me urbanistet gjermane qe po punojnë për te zgjidhur çështjen e devijimit te rrugës. Me pas do të jenë arkeologet dhe studimet e tyre qe do të mirepercaktojne kohën kur datojne rrenojat e kalase se Tiranës.

Koha Jone
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Nese eshte bere me gure te medhenj ka me shume mundesi te jete e mesjetes se sa e perjudhes romake!

Flas per guret e medhenj gri!
Romaket perdornin argjilen/balten per te ndertuar kalate e tyre.
Ishin shume madheshtore ne ndertimin e kalave:)
 

DEVIL HAND

Anëtar Aktiv
Ou se dija ket un..
qe te kishte dhe Tirona 1 kala mos me ta mor menja,Tem interesante :)
 
Top