• Në 21 shkurt, 3 javë më parë, Italia kishte në total vetëm 16 raste me koronavirus,aq sa ka pak a shumë Shqipëria sot. Papërgjegjshmëria bëri që Italia të ketë afro 15 mijë të prekur, 1000 të vdekur e 2000 të tjerë në gjendje kritike dhe të shpërndajë virusin në gjithë Europën. Urojmë që të gjithë të bëhemi aq të përgjegjshëm sa mos të bëhemi pas 3 javësh, ajo që është Italia sot.

Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

xhebrail1

INTERIST
Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli

Lidhur me shpernguljet e popullates shqiiptare besoje se jemi duke thene te njejten gje, por me ndryshimin qe t e nxjerre turkun si shpetues dhe nuk besoje se kam nevoje te vazhdoje me tutje pervec te ta beje me dije se edhe ne kohen e PO-se shqiptaret iknin nga trojet e tyre dhe nuk besoj se iknin per te shkuar diku per te pire caj. Si rezultat i ketyre ikjeve kemi sot komunitete shqiptaresh ne Itali, Rumani por edhe vende te tjera. Per cudi historia njef edhe nje shperngulje shqiptaret diku ne fund te shekullit XVI.

Lidhur me fatin tone qe erdhi turku une di te them ca gjera.

Kur erdhi turku ne keto troje mbi 80 % e teritoreve shqiptare menaxhoheshin nga vete shqiptaret madje ishin shqptaret ata qe cdo dite po fitonin teren si rezultat i dobesimit te Mbreterise serbe. Kjo eshte nje e veretete shume e madhe andaj nuk di tjeter se cfare te them pervec asaj se ai pshtimi turk eshte nje paragjykim dhe deshire e rrejshme. Bile, bile per cudi historia njef se PO-ja ndihmohej nga vasalet serb per te pushtuar teritoret e princave shqiptar.
Gjithashtu tendenca per te thene se pushtimi nga PO-ja dhe Islamizimi shpetoi shqiptaret nga sllavizimi eshte nje genjeshter shume e madhe. Kete munde ta vertetoj me dy fakte shume konkrete. Historia dhe gjysherit tane e dine se ne Novi Pazar deri para 150 vitesh flitej shqip, madje popullata shqiptare atje ka bartur deri vone edhe garderoobe shqiptare. Cfare ndodhi???? Aty ne fillim u Islamizuan shqiptaret dhe me vone diku rreth shekullt XVII u sllavizuan nga gjuha. Kemi rastin edhe te fshatrave te Dragashit ku historikisht nuk ka pasur kurre serb. Fshataret e ketyre fshatrave deri vone kan bartur plis dhe garderobe shqiptare madje gjysherit e tyre edhe kan komunikuar shqip. Edhe ky rajon ne fillimu Islamizua pastaj u sllavizua nga gjuha. Pse ndodhi kjo?????? Shume e thjeshte. PO-ja nuk lejonte hapjen e shkollave shqipe nderkohe qe lejonte hapjen e shkollave serbe. Nuk ishte rastesi sepse shqiptaret i knsideronte TURQ. Pra te gjithe e dime se ne Prizren, Vushtri e Mitrovice kurre nuk ka pasur TURQ, por thjeshte jane popullate shqiptare e asimiluar. Ka raste kur shqiptaret jane asimiluar edhe ne ortdooks.

Pra sii perfundim munde te thuhet se PO-se nuk aj ndjente fare se cfare behej me shqiptaret. Per te ishte me rendesi qe shqiptaret ta ndjenin veten turq. Por, por duhet ta themi se asimilimin shqiptare nuk e shpetoi askush tjeter pervec shqiptareve qe shin dhe mbeten populli qe asimilohen me shume veshtiresi.


Ti perseri po paragjykon lidhur me hapjen e shkollave shqipe nga Turqia. Ajo ndenji 500 vite e nuk hapi nje shkolle shqipe e ti thua sikur te rrinte edhe ca vite do i hapte. Jo, ore jo. As serbi nuk i hapte dot por hapja e tyre eshte rezultat i presionit shqiptar. Edhe flamuri, edhe kushtetuta edhe arsimimi jane rezultat i presioneve shqiptare dhe te te gjithe e dime mire kete gje. Sepse i fituam te gjitha me gjak.

Sa per ate se serbet na pengonin ne besim fetar perseri me duhet te pergenjeshtroje. Perkundrazi serbia ishte e kenaqur nese shqiptaret e thirrnin veten turq ose Islam, madje si pengonte fare kjo gje. Ajo qe ti thua nuk ishte bere nga komunistet serb por ishte iniciative e intelektualeve shqiptare. Pra intelektualet shqiptare ye asaj kohe (perkunder se kemi plot njeres qe i shajne) bene nje pune te madhe ne inkulturimin dhe arsimimin e popullit ne Kosove. Intelektualet shqiptar te asaj kohe bene nje pune galopante ngase nxoren popullin nga erresira duke i dhene drite. Per kete pune te tyre te palodhshme une i duartrokas ngase punuan ne kushte te veshtira dhe deshira e armikut ishte qe populli te ngelej ne erresire.

Ti definitivisht je njeri qe lepihet me se shumti ne kete vend nuk gjete kund pa tregu fakte qe qeshin njerezija me ty....Merru me naj send tjeter ne katundin tond nuk kan ekzistuar kombet si koncepte oj STOK deri ne shekullin 19 ka pas ma shume veq etni mos e lujte menqurin e me u mundu me na qit hi syve...
A e din sa i duhet amerikes me marre ushtarakisht shqiperin 30 min maximumi me kap me seriozitet perandoria osmane ne asnje liber historik nuk akuzohet per gjenocid ndaj shqiptareve sikurse serbet ty te duken me te afert serbet behu me ta ore .....Nuk ndjehesh musliman nderro fene ama dokrra mos na shit me nga dy ore shkrim e ne fund sende qe te gjithe i dime...Shqiperia ju ka nevojit perandoris osmane per daljenne deti ne drejtim te sllaveve e ne jemi kon budall si popull sikurse e deshmumme 2013 kemi lujte vallen per hater te serbeve e humngarezve e te tjereve se me ne nuk ka pas pune PO se ne jemi kon te vegjel ti nxjerrim telashe....


E lome tezen tende e te kadares u konvertun shqiptarte me zor kush po i ndal me u kthy prape ne katolik edhe qyre mati fjalet pak se je tu i opfendu njerezit qe kan ngreh kete shtet ne kembe qfare eshte i mire i keq musliman kan qen e nuk me pelqen kur fyhen pjeset delikate te popullit tim se njerezit kan la me gjak lete cope liri jo per me ndigu dokrra te ismail kadares qe njehere shan e pastaj kerkon falje sikur me rugoven koheve te fundit ///...


Kadare oshte gabel me ate pamje qfare ma ka zero ne histori ka mbet e vetmja merit qe smundet me ju mohu se ndoshta enver hoxha ka pas lidhje ma teper se duhet me familje te ti qe ky kishte ato privilegje qe shume intelektual tjere perfunduan ne miniera te kromite ky ne libra


Met Mira
Mos pshtyj perpjet se te bjen ftyres se nuk o mire islamin te kishim marre me zor deri tash e kishim nderru 100 here///
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

Sic duket Kadareja ka mbetur pa ndonje LIKE & REP, dhe per t'fituar llajka dhe reputacion :p, shkruan perralla :D
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

Kadare eshte gabel sipas kendveshtrimit tend??? hajde koke hajde lol
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

Se bashku me ju :D
 

xhebrail1

INTERIST
Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

Kadare eshte gabel sipas kendveshtrimit tend??? hajde koke hajde lol

Pse a se kapamjen gjyse gabel gjyse aziat hahahhahhaa nuk i shava doren qe shkrun romane ama dora etij ska lidhje me histori.Mos u ofendoni po shani njerin qe ju ka bo shtet qe ju ka pru demokracine non stop e nuk po bo bohet nami,.,..
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

Nuk meritoni citime te metejshme, pasi ju ngelet ne qylymin fluturues arab. Deri diku me vjen keq per nivelin tuaj te ceket, por jo gjithaq.
 

xhebrail1

INTERIST
Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

Nuk meritoni citime te metejshme, pasi ju ngelet ne qylymin fluturues arab. Deri diku me vjen keq per nivelin tuaj te ceket, por jo gjithaq.

Lauri i vetmi njerine Fv qe merret me fe me shume se te gjithe je ti ,shko te dielen ne meshe e nashta ti fale mekatet ai qe mendon ti une skom nevoj per ndermjetesus per te zoti.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

Lauri i vetmi njerine Fv qe merret me fe me shume se te gjithe je ti ,shko te dielen ne meshe e nashta ti fale mekatet ai qe mendon ti une skom nevoj per ndermjetesus per te zoti.
100 euro i ka nga une selam priftit le t'i beje, do ja fale gjynahet per 100, s'besoj se i kerkon me shume :lol: :funny:
 
Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

Per kete e besoj,e mbaj mend qe ne shkolle kur benim histori!
 

ricky_ch

******
Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Tit

Lidhur me shpernguljet e popullates shqiiptare besoje se jemi duke thene te njejten gje, por me ndryshimin qe t e nxjerre turkun si shpetues dhe nuk besoje se kam nevoje te vazhdoje me tutje pervec te ta beje me dije se edhe ne kohen e PO-se shqiptaret iknin nga trojet e tyre dhe nuk besoj se iknin per te shkuar diku per te pire caj. Si rezultat i ketyre ikjeve kemi sot komunitete shqiptaresh ne Itali, Rumani por edhe vende te tjera. Per cudi historia njef edhe nje shperngulje shqiptaret diku ne fund te shekullit XVI.

Lidhur me fatin tone qe erdhi turku une di te them ca gjera.

Kur erdhi turku ne keto troje mbi 80 % e teritoreve shqiptare menaxhoheshin nga vete shqiptaret madje ishin shqptaret ata qe cdo dite po fitonin teren si rezultat i dobesimit te Mbreterise serbe. Kjo eshte nje e veretete shume e madhe andaj nuk di tjeter se cfare te them pervec asaj se ai pshtimi turk eshte nje paragjykim dhe deshire e rrejshme. Bile, bile per cudi historia njef se PO-ja ndihmohej nga vasalet serb per te pushtuar teritoret e princave shqiptar.
Gjithashtu tendenca per te thene se pushtimi nga PO-ja dhe Islamizimi shpetoi shqiptaret nga sllavizimi eshte nje genjeshter shume e madhe. Kete munde ta vertetoj me dy fakte shume konkrete. Historia dhe gjysherit tane e dine se ne Novi Pazar deri para 150 vitesh flitej shqip, madje popullata shqiptare atje ka bartur deri vone edhe garderoobe shqiptare. Cfare ndodhi???? Aty ne fillim u Islamizuan shqiptaret dhe me vone diku rreth shekullt XVII u sllavizuan nga gjuha. Kemi rastin edhe te fshatrave te Dragashit ku historikisht nuk ka pasur kurre serb. Fshataret e ketyre fshatrave deri vone kan bartur plis dhe garderobe shqiptare madje gjysherit e tyre edhe kan komunikuar shqip. Edhe ky rajon ne fillimu Islamizua pastaj u sllavizua nga gjuha. Pse ndodhi kjo?????? Shume e thjeshte. PO-ja nuk lejonte hapjen e shkollave shqipe nderkohe qe lejonte hapjen e shkollave serbe. Nuk ishte rastesi sepse shqiptaret i knsideronte TURQ. Pra te gjithe e dime se ne Prizren, Vushtri e Mitrovice kurre nuk ka pasur TURQ, por thjeshte jane popullate shqiptare e asimiluar. Ka raste kur shqiptaret jane asimiluar edhe ne ortdooks.

Pra sii perfundim munde te thuhet se PO-se nuk aj ndjente fare se cfare behej me shqiptaret. Per te ishte me rendesi qe shqiptaret ta ndjenin veten turq. Por, por duhet ta themi se asimilimin shqiptare nuk e shpetoi askush tjeter pervec shqiptareve qe shin dhe mbeten populli qe asimilohen me shume veshtiresi.


Ti perseri po paragjykon lidhur me hapjen e shkollave shqipe nga Turqia. Ajo ndenji 500 vite e nuk hapi nje shkolle shqipe e ti thua sikur te rrinte edhe ca vite do i hapte. Jo, ore jo. As serbi nuk i hapte dot por hapja e tyre eshte rezultat i presionit shqiptar. Edhe flamuri, edhe kushtetuta edhe arsimimi jane rezultat i presioneve shqiptare dhe te te gjithe e dime mire kete gje. Sepse i fituam te gjitha me gjak.

Sa per ate se serbet na pengonin ne besim fetar perseri me duhet te pergenjeshtroje. Perkundrazi serbia ishte e kenaqur nese shqiptaret e thirrnin veten turq ose Islam, madje si pengonte fare kjo gje. Ajo qe ti thua nuk ishte bere nga komunistet serb por ishte iniciative e intelektualeve shqiptare. Pra intelektualet shqiptare ye asaj kohe (perkunder se kemi plot njeres qe i shajne) bene nje pune te madhe ne inkulturimin dhe arsimimin e popullit ne Kosove. Intelektualet shqiptar te asaj kohe bene nje pune galopante ngase nxoren popullin nga erresira duke i dhene drite. Per kete pune te tyre te palodhshme une i duartrokas ngase punuan ne kushte te veshtira dhe deshira e armikut ishte qe populli te ngelej ne erresire.

Nuk po kuptoj ketu kah fundi kend po e quan intelektual: këta që
ia shpërlajtën trurin popullit dhe që deri vonë arrijtën me mjeshtri të fshin
kirmet e kryera ndaj shqipëtarëve, apo ata të cilët e zgjuan popullin nga gjumi,
dhe zakonisht përfundonin mandej burgjeve?

S'po kuptoj çfarë dëshiron të argumentosh me Novi Pazarin
dhe Dragashin? Na e dijmë shumë mirë kah ka pasur shipëtarë
dhe e dijmë çfarë ka ndodhur me ta dhe me këtë ti faktikisht
s'ke sjellë asgjë të re, veç një konfirmim të nje ndodhie.
ثshtë fakt se jo të gjithë shqiptarët janë shpërngulur,
se po të ishte ashtu, sot s'do të kishim Shypni!
Gjithashtu, kjo që ke përmemndur, nuk i ç'bëjnë ato s'pastrime
e masakra që kanë ndodhur në pjesën e Nishit e teposhtë.
Dhe tani, mund të paramendohet se deri ku do të shkonin
sërbët, nëse atëkohë nuk do t'i pritej hovi shkaut!


Sa për shkollat, Kitra, koha e bëri të veten. Ato as shkau nuk
i hapi prej dashnisë së madhe ose pse ishte më i mirë se turku
por sepsse erdhi koha. Pra, ajo çfarë ndodhi gjatë sundimit serb,
nuk ndodhi gjatë sundimit turk. Turku nuk hapi shkolla, shkau
hapi, tani shkau më i mirë? Nuk e dij çfarë argumenti mund
të jetë diçka kur ajo ndodh për shkak të situatës, e jo nga vullneti?
Thjesht, të kso kishe lëviz, as pavarësinë se kishe, se më shkolla
jo se jo!

Po nejse, edhe unë nuk marr vesh shumë nga medicina, por
nëse mundohet një mjek të më bind se amputimi i një gjymtyre
është më i rrezikshëm se vetë sëmundja e kancerit, kurrsesi s'mund
ta pranoj. Ose zgjedh të vdesësh nga sëmundja, ose e amputon dhe shpëton
por mbetësh pakëz invalid.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

"Në kohën kur shqiptarët ishin pa shtet, pa kishat e tyre, pa traditë kulturore, pa shkolla, të rrethuar nga Bizanti në një anë, nga shteti Serb në anën tjetër, nga Venediku në anën bregdetare, me këto rrethana nuk ka pasur fare gjasa të ekzistonte si komb, me depërtimin osman ne Ballkan, me shkatrrimin e Bizantit, shtetit Serb si dhe dezorientimin e kishave të tyre, pengohet asimilimi i shqiptarëve nga elementet e lartë përmendura."

Dr. Hasan Kaleshi
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli

Nuk po kuptoj ketu kah fundi kend po e quan intelektual: këta që
ia shpërlajtën trurin popullit dhe që deri vonë arrijtën me mjeshtri të fshin
kirmet e kryera ndaj shqipëtarëve, apo ata të cilët e zgjuan popullin nga gjumi,
dhe zakonisht përfundonin mandej burgjeve?

S'po kuptoj çfarë dëshiron të argumentosh me Novi Pazarin
dhe Dragashin? Na e dijmë shumë mirë kah ka pasur shipëtarë
dhe e dijmë çfarë ka ndodhur me ta dhe me këtë ti faktikisht
s'ke sjellë asgjë të re, veç një konfirmim të nje ndodhie.
ثshtë fakt se jo të gjithë shqiptarët janë shpërngulur,
se po të ishte ashtu, sot s'do të kishim Shypni!
Gjithashtu, kjo që ke përmemndur, nuk i ç'bëjnë ato s'pastrime
e masakra që kanë ndodhur në pjesën e Nishit e teposhtë.
Dhe tani, mund të paramendohet se deri ku do të shkonin
sërbët, nëse atëkohë nuk do t'i pritej hovi shkaut!


Sa për shkollat, Kitra, koha e bëri të veten. Ato as shkau nuk
i hapi prej dashnisë së madhe ose pse ishte më i mirë se turku
por sepsse erdhi koha. Pra, ajo çfarë ndodhi gjatë sundimit serb,
nuk ndodhi gjatë sundimit turk. Turku nuk hapi shkolla, shkau
hapi, tani shkau më i mirë? Nuk e dij çfarë argumenti mund
të jetë diçka kur ajo ndodh për shkak të situatës, e jo nga vullneti?
Thjesht, të kso kishe lëviz, as pavarësinë se kishe, se më shkolla
jo se jo!

Po nejse, edhe unë nuk marr vesh shumë nga medicina, por
nëse mundohet një mjek të më bind se amputimi i një gjymtyre
është më i rrezikshëm se vetë sëmundja e kancerit, kurrsesi s'mund
ta pranoj. Ose zgjedh të vdesësh nga sëmundja, ose e amputon dhe shpëton
por mbetësh pakëz invalid.
Intelektual???!!!

Intelektual me vetdije te plote kombetare, perjashtuar disa raste minore, ne quaj te gjithe ata dijetar dhe mesues te cilet pas luftes se dyte boterore gjeten populln e Kosoves ne nje gjendje te mjeruar arsmore, ekonomike dhe te neperkembur nga gjithe armiqt qe i kshin hipur siper de arriten, edhe pse ishin vetem nje grusht, qe me punen e palodhshme te beinin dhe formesonin nje kombe te tere. Madje per ta gezoje respektin me te madhe sepse punuan ne rrethana ekstremisht te pafavorshme per ta. Nuk dua te le pa permendur ketu nje pjese te klerit fetar, qe me vetdije apo pa vetdije, perhapnin propagande ndaj ketyre intelektualeve duke ju thene popullit qe mos ti dergojne emjet ne shkolla sepse do i benin serb. Keta intelektual jane pjesa me emblematike e shoqerise sone ngase nxoren popullin nga erresira ne drite.

Me Novi pazarin dhe Dragashin desha te beje me dije se nuk egziston ajo maksima qe disa e perdorin se PO-ja dhe Islami shpetuan popullin shqiptar nga asimilimi sllav. Keta dy shembuj dhe plot shembuj tjere qe munde te sjelle munde ta vertetojne te kunderten se nje pjese e vogel (fatmirsisht shume e vogel) edhe pasi pranuan Islamin edhe nen pushtimin e PO-se u sllavizuan (duke marre ne shumicen e rasteve gjuhen boshnjake qe eshte e njejta me serben). Pervec kesaj gjate atij pushtimi shqptaret u asimiliuan edhe ne Turq. Kemi rate te shumta por me e shprehur eshte Prizreni dhe Mamusha. Nuk munde te le ketu pa permendur se nje pjese mjafte e madhe e popullit ne Kosove gjate pushtimit te PO-se thuajse ishte gjysem e asimiluar. Mos te harrojme ketu pa permendur gjysherit dhe gjyshet tona qe kur i yesnin cfare jeni thoshin: Turk elhamdyrylah. Pra ishim ne prag asimilimi por fati deshi perfundoi pushtimi dhe perseri intelektualet bene pune te madhe.

Kush i ndali hovin shkaut?????

Perseri ja ndali vetdija kombtare dhe puna e patrioteve dhe intelektualeve shqiptar. Te kam permendur me poshte edhe njerez qe jane rare per kete ceshtje. Se sa per Turkin dhe serbin ndoshta edhe nje pjese e madhe jona do ishte e tretur atje ne shkretirat e Anadollit. Duhet ta perserise se Turqia nuk na merrte per te na shpetuar por na perdorte se popullate te saj per te rregulluar strukturen e brendshme te saj. Ne kete menyre veproi edhe me nderrimin e popullates shqiptare mes Greqise dhe Turkis.

Sa per shkollat???

Jo turku ka hapur shkolla, madje ne Kosove ka lejuar hapjen e shkollave serbe ndersa ne Shqperi hapjen e shkollave greke. Ky eshte fakt i pamohueshem. Turku vetem nje lloj shkollash nuk lejoonte te hapeshin. Shkollat shqipe madje i ndiqte kemba kembes intelektualet qe tentonin ta bnin kete.

Pjesa e amputimit!

Ketu e ke thene mire veqse i ke dhene kahje tjeter. PO-ja ne fund vertete na amputoi duke na konsideruar si teritore dhe qytetar te saj. Ne marreveshjen e Shen Stefanit na shiti te Bullgari dhe Serbi me ndihmen e Rusise per te sheptuar Bosforin.
 

Bon

Antarë i ri
Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

Turqia eshte armiku me i rezikshem i shqiptarise.

Islami
Shumë vite muslimanët, për të cilët Shqiptaria dotë thotë asgjë, janë munduar me e mbajt Shqiptarinë peng, me e kthy shqiptarinë në islam, që dmth: automatikisht të qet në pozitë ku një shqiptar nuk guxon me e lan islamin, se ne fen islame me e lan ate dënimi është me vdekje, që tek ne kjo nuk vjen në shprehje se nuk e ka atë forcë, dhe vjen me argumente të zbrazëta idiotike "ti e don serbin, "ti e don grekun" ti e don ate, ti e don këte, por ne thjesht nuk e dojm islamin, se ne e dojm shqiptarinë dhe vetëm shqiptarinë dhe bëjmë qka do që është në dobinë dhe të mirën e Shqiptarisë.
Besimi i vërtet është personal, gjdo njëri për vete, është relacioni shpirteror mes një individi dhe adhurimit të tij, ate nuk mund ta prek asgjë dhe asnjëri.
Por diqka është e kjartë, unë kuranin e kam lexu dhe kjo është ajo; feja islame është një monstrum që ushqehet me urejtje, përkëdhel me dhunë, zgjedhja e gjdo problemi sgjedhet me gjakë.
Ne shqiptarët jemi një popull me potencial gjenial, mos lejoni kurë veten me mendu diqka tjetër.
Armiku më i madhë i islamit është Mirësia.
Adhurim Nënës Shqiponjë.
 

Quku

Marakli Krapit
Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

Ushqehet me urretje
Perkedhel me dhune
Problemet zgjidhen me gjak
Armiku i tij asht miresia
Bon ulu se e ke idh krejt ahahahahahhaa
 

Aguron

Anëtar Aktiv
Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

A eshte e vertete qe ky Kadare i ka quajtur "jashteqitje" shqiptaret qe migruan ne vitet e 90-a me anije per ne itali?

:sherrxhi:
 
Last edited:

legjenda

Anëtar i Nderuar
Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

me deshir jem ban musliman askush me dhune nuk te detyron
 

Eugeneral

Anëtar i Respektuar
Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

-E dini si me tha dikush qe jetonte ne vendet Arabe, "ata jane ipokrit te medhej, kendej falen e andej..."...
-Dhe qe thoni ta kuptoni c'do te thote "ipokrit", do te thote "i pa kryt" ("i pa fytyre"), pra njerez te pa bese...

-Meqenese e peshoni dhe e njihni deshiren ju "besimtare", ta njohim Zotin me rrenje e me dhemballe a nuk eshte me mire se sa qorrazi (me dhune)???

-Qielli (Ajri) i dha fryme Tokes (Dheut)...
...andej u krijua Pjekuria (Zjarri)...
...Pjekuria (pjeKeroni, nga eshte quajtur edhe Kurani) krijoi Dijen...
...Dija krijoi Njohurine (Njeheriun)...

-Njohuria (Njeriu) fliste, flet dhe do te flasi Shqip sepse ajo eshte gjuha e Krijeses (Kryesise, ...KRISHTIT... Zotit)...

-Meqenese thame te mbajme nje rradhe mbi "historine" ("ishterine", cka "ISHTE"), thote historia se pas Zoterve qe u krijuan nga Dija, Nje u ringjall (thone) dhe quhej DIJESA E KRYESHENJTE (diJESU KRIeSHenTI)...

-Pas ketij besimi te fe-ja-lo-gji-ke, erdhi POLITIKA (PJELLA E TOKES)...

---Pas 6 shekujsh, dikush ishte i pa kenaqur nga politika dhe nxorri nje fe-ja-lo-gji-ke te quajtur "mISLAMtur" ("MOS LUMTUR"), pra kryejti "revolucion" (ne gjuhen moderne)...


SHQIPTARET JANE BIJTE E ZOTIT DHE ORIGJINA E NJEREZIMIT.

POR GJAKPIRESAT, IPOKRITET DHE "BASTARDET" ("BES-THYERTET", "TE PA BESET"), E BENE SHQIPERINE ~300 SHTETE COPE E THERRIME.

ZOTI E MBROJTI SHQIPERINE, ME GJERGJ KASTRIOTIN KUR TE PACIPET MUNDOHESHIN TA ZHDUKNIN.

GJITHMONE ZOTI DO TA MBROJE SHQIPERINE DHE "fER-MIdhSI" ("FERRI I MADH") DO TA ZHDUKE ATE QE E PREK.

JA "THOSHTE MENDJA" GREKUT E TURKUT ATEHERE TA ZHDUKNIN SHQIPERINE, "OS-MAN" / "OTO-MAN = "THOSH-MANDJA" / "THOTO-MANDJA"...

DO JA HAN #ARRIN NJEHERE E MIRE.

...e moret veshe, se sa me dhune na jane sjelle o njerez?

-ZOTI ESHTE MIRESIA DHE FLET SHQIP.
 

Eugeneral

Anëtar i Respektuar
Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

-E dini si me tha dikush qe jetonte ne vendet Arabe, "ata jane ipokrit te medhej, kendej falen e andej..."...
-Dhe qe thoni ta kuptoni c'do te thote "ipokrit", do te thote "i pa kryt" ("i pa fytyre"), pra njerez te pa bese...

-Meqenese e peshoni dhe e njihni deshiren ju "besimtare", ta njohim Zotin me rrenje e me dhemballe a nuk eshte me mire se sa qorrazi (me dhune)???

-Qielli (Ajri) i dha fryme Tokes (Dheut)...
...andej u krijua Pjekuria (Zjarri)...
...Pjekuria (pjeKeroni, nga eshte quajtur edhe Kurani) krijoi Dijen...
...Dija krijoi Njohurine (Njeheriun)...

-Njohuria (Njeriu) fliste, flet dhe do te flasi Shqip sepse ajo eshte gjuha e Krijeses (Kryesise, ...KRISHTIT... Zotit)...

-Meqenese thame te mbajme nje rradhe mbi "historine" ("ishterine", cka "ISHTE"), thote historia se pas Zoterve qe u krijuan nga Dija, Nje u ringjall (thone) dhe quhej DIJESA E KRYESHENJTE (diJESU KRIeSHenTI)...

-Pas ketij besimi te fe-ja-lo-gji-ke, erdhi POLITIKA (PJELLA E TOKES)...

---Pas 6 shekujsh, dikush ishte i pa kenaqur nga politika dhe nxorri nje fe-ja-lo-gji-ke te quajtur "mISLAMtur" ("MOS LUMTUR"), pra kryejti "revolucion" (ne gjuhen moderne)...


SHQIPTARET JANE BIJTE E ZOTIT DHE ORIGJINA E NJEREZIMIT.

POR GJAKPIRESAT, IPOKRITET DHE "BASTARDET" ("BES-THYERTET", "TE PA BESET"), E BENE SHQIPERINE ~300 SHTETE COPE E THERRIME.

ZOTI E MBROJTI SHQIPERINE, ME GJERGJ KASTRIOTIN KUR TE PACIPET MUNDOHESHIN TA ZHDUKNIN.

GJITHMONE ZOTI DO TA MBROJE SHQIPERINE DHE "fER-MIdhSI" ("FERRI I MADH") DO TA ZHDUKE ATE QE E PREK.

JA "THOSHTE MENDJA" GREKUT E TURKUT ATEHERE TA ZHDUKNIN SHQIPERINE, "OS-MAN" / "OTO-MAN = "THOSH-MANDJA" / "THOTO-MANDJA"...

DO JA HAN #ARRIN NJEHERE E MIRE.

...e moret veshe, se sa me dhune na jane sjelle o njerez?

-ZOTI ESHTE MIRESIA DHE FLET SHQIP.
-Qe te kuptoni edhe ngaterresen qe i kane bere te vertetes, "Adi" eshte "FjAlDI" (i fjalti, lajmetari i Zoterve, ndersa ne vend te tij vendosen "Ermisin" ... "Ferr madhsin", "Ferrin e madh" dhe ne vend te ketij ferri quajten Lajmetarin).

-Gjithsesi, shume mund t'ju them mbi padrejtesite qe njerezimi ka kryer por rendesi kane miresite dhe nese miresite keqtrajtohen atehere mos t'ju luteni me Zotit.

-Ndjehem krenar qe jam Shqiptar sepse me shpyrt e me dhembe e kemi mbrojtur gjuhen e Zotit, te gjitha gjuhet SHQIP zberthehen, por ndjehem i merzitur qe nder keto vuajtje qe kaluam nuk bertitem njehere jo nga dhimbja por nga inati qe mes nesh ndodhen "bud-allenje"..."humbet-fjallenje"..."FE-JA-LE-HUUUUUUMBURR".
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Pak tendencjoze kjo tema ne lidhje me konvertimet. Per t'i qendruar larg Dhunes e per t'a mposhtur ate me cdo kusht!
 

Moonlight

Gone Girl!
Staf në FV.AL
Po te ishin konvertuar me dhune, do te ktheheshin ne fene e te pareve por ja qe nuk po kthenen. Interesant, fene e "dhunes", shume po e duan sot, saqe, edhe pse me "dhune" u eshte imponuar, po vazhdojne ta praktikojne :mah:
Jo Loverboy , ti je konvertuar me deshire ose me sakte ti dhe shume jeni vazhdimesi e atij konvertimi. Procesi i konvertimit me dhune flitet shekuj me pare dhe jo sot.
Mos beni lojra fjalesh , por historia nuk mund te ndryshoj se keshtu na vjen per mbare.
Sigurisht shqiptaret kane qene mbase me shume pagane se fetar, por qe Turqia Osmane kudo imponoi pa deshire fene, ky eshte fakt!
e ja kshu.....
 
Top