• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Jo Loverboy , ti je konvertuar me deshire ose me sakte ti dhe shume jeni vazhdimesi e atij konvertimi. Procesi i konvertimit me dhune flitet shekuj me pare dhe jo sot.
Mos beni lojra fjalesh , por historia nuk mund te ndryshoj se keshtu na vjen per mbare.
Sigurisht shqiptaret kane qene mbase me shume pagane se fetar, por qe Turqia Osmane kudo imponoi pa deshire fene, ky eshte fakt!
e ja kshu.....

Moni, deshira per te qene ndryshe historia kuptohet, por c'ti bejme qe ka edhe histori tjeter, madje nga jo-muslimanet, nuk jane turq, qe kane thene te kunderten e historise se mesuar nga komunistet shqiptar.

Shendet
 

Monique

Staf në FV.AL
Moni, deshira per te qene ndryshe historia kuptohet, por c'ti bejme qe ka edhe histori tjeter, madje nga jo-muslimanet, nuk jane turq, qe kane thene te kunderten e historise se mesuar nga komunistet shqiptar.

Shendet

Dhe cfare thote kjo historia ndryshe?
Loverboy ok per nje cast le te ndalojme e llogjikojme
Ne paskemi mesuar histori komunizmi, po ju te Kosoves?
Ki skeni qene nen hyqmet e Enverit.....

Per aq kohe sa edhe historiane turq e pramojne se Turqia osmane imponoi fe e kulture etj.....ne duhet te besojme ke?
Fakt eshte qe nuk kishe nje shkolle te mesoje gjuhen tende, te imponuan e gjuhen...apo as kjo nuk eshte e vertete?
Lover, si dikur kryqezatat po aq edhe myslymanizmi me shpate ne dore erdhi.

Ju kam thene besoni, por mos shtremberoni historine.
Ty nuk te ka dhunuar askush per te qene pjese e ketij besimi...por duhet makine e kohes te shkojme pas e ta shohim sa me qejf u konvertuan
Plus llogjika te shtyn....kur ishim kaq te dhene pas feve , pse su konvertuam ne ortodoks ?
Gjithe fqinjesia jone i perket ketij besimi.... apo deshira na udhehoqi te myslymanizmi?...nuk besoj
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Dhe cfare thote kjo historia ndryshe?
Loverboy ok per nje cast le te ndalojme e llogjikojme
Ne paskemi mesuar histori komunizmi, po ju te Kosoves?
Ki skeni qene nen hyqmet e Enverit.....

Per aq kohe sa edhe historiane turq e pramojne se Turqia osmane imponoi fe e kulture etj.....ne duhet te besojme ke?
Fakt eshte qe nuk kishe nje shkolle te mesoje gjuhen tende, te imponuan e gjuhen...apo as kjo nuk eshte e vertete?
Lover, si dikur kryqezatat po aq edhe myslymanizmi me shpate ne dore erdhi.

Ju kam thene besoni, por mos shtremberoni historine.
Ty nuk te ka dhunuar askush per te qene pjese e ketij besimi...por duhet makine e kohes te shkojme pas e ta shohim sa me qejf u konvertuan
Plus llogjika te shtyn....kur ishim kaq te dhene pas feve , pse su konvertuam ne ortodoks ?
Gjithe fqinjesia jone i perket ketij besimi.... apo deshira na udhehoqi te myslymanizmi?...nuk besoj

Edhe ne nga Kosova njesoj, ka shume figura per t'cilat historia nuk flet fare. Era e komunizmit ka verberuar edhe nje pjese ketu.
Une si musliman e konsideroj dhurate dhe miresine me te madhe nga Zoti qe kam lindur si i tille, pasi thua se nuk t'ka dhuruar askush per t'qene pjese e ketij besimi.
Perveq Shqiperise, edhe shtete tjera ishin nen sundimin e Perandorise Osmane por per cudi, ato nuk u konvertuan ne Islam. Thua s'kishin fuqine Osmanet ta benin te "njejten gje" si me shqiptaret?

Nuk pin uje kjo Moni, ajm veri sorri.
 

Monique

Staf në FV.AL
Edhe ne nga Kosova njesoj, ka shume figura per t'cilat historia nuk flet fare. Era e komunizmit ka verberuar edhe nje pjese ketu.
Une si musliman e konsideroj dhurate dhe miresine me te madhe nga Zoti qe kam lindur si i tille, pasi thua se nuk t'ka dhuruar askush per t'qene pjese e ketij besimi.
Perveq Shqiperise, edhe shtete tjera ishin nen sundimin e Perandorise Osmane por per cudi, ato nuk u konvertuan ne Islam. Thua s'kishin fuqine Osmanet ta benin te "njejten gje" si me shqiptaret?

Nuk pin uje kjo Moni, ajm veri sorri.

Deri me tani nuk ke sjelle asnje argument apo historian qe te thote/pretendoj se kemi mesuar te kunderten e asaj qe themi.
Bindjet e tua sigurisht i njoh , nuk kam asnje dyshim.
Pse popujt e tjere nuk u konvertuan? e ke te shpjeguar edhe kete pjese.
A ke deshire ta mesosh, apo do te vazhdosh me bindjen...,eshte te thyesh nje bindje!

Edhe keto perrallat me komunizem , sikur jane perdorur cik si shume them une...u konsumuan fare!
Le te dalin studiusit turq dhe te thone te verteten jo turke! Por mesa di, edhe ata e pohojne kete fakt!

Se ne shqipot behemi me katolik se papa
 
Redaktimi i fundit:

Drejtori

S'keni pa gjo akoma.... :P
Disa me dhune e disa per interesa ekonomike dhe perfitime disa edhe per perfitime shpirterore....tani mendoj se ne keto linja duhet ngritur niveli i diskutimeve.....
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Moni, po te ishte anetare e re, do kisha marre mundin te flas prap per kete teme. Por meqe nuk je, me fal, koha ime eshte e shtrejte, time is money. Besoj se edhe vet e din se keto temat e konvertimeve akoma ekzistojne ne forum, dhe padyshim se kam qene pjese e ketyre debateve ne shumicen e rasteve.
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
sa her eshte diskutu kjo Teme mepara…. dhe plot tjera me te njejten permbajtje.

paskeni mbet ende ne te kaluaren haha
 

Zana1

Braveheart
Eshte histori reale e treguar dhe pasuar nga gjysherit , stergjysherit etj etj brez pa brezi... por ato qe i hapin syte nga historia dhe kane dyshime.

Sigurisht qe i konvertuan me dhune, ashtu sic mesuan edhe serbishten nga halli dhe i detyruan qe te ju neshtrohen rregullave te tyre....para syve te botes.

Nje realitet i hidhur.
 
Redaktimi i fundit:

Arfenilla

Themelues i Forumit
Ndaq me dhun e ndaq me deshir..ne jemi shum te lumtur per fen ton oj dark e gabuar!!
 

Zana1

Braveheart
A thua se tema flet per ju trureshpelaret ? ( dhe ne po flasim per ju, ndaj jush ne k'te rast ) ?
 
Top