• Në 21 shkurt, 3 javë më parë, Italia kishte në total vetëm 16 raste me koronavirus,aq sa ka pak a shumë Shqipëria sot. Papërgjegjshmëria bëri që Italia të ketë afro 15 mijë të prekur, 1000 të vdekur e 2000 të tjerë në gjendje kritike dhe të shpërndajë virusin në gjithë Europën. Urojmë që të gjithë të bëhemi aq të përgjegjshëm sa mos të bëhemi pas 3 javësh, ajo që është Italia sot.

Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

Lauri

Anunnak
Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

Krahinat jugore, perëndimore e lindore të Kosovës bëhen shkrumb e hi, nën thirrjet ‘allahu akbar’ dhe ‘vdekje shqiptarëve,’ thirrje që do të përsëriten rregullisht gjatë gjithë ciklit 600 vjeçar të sundimit osmano-islamik në trojet shqiptare. Në librin e historianit britanik Noel Malcolm kjo ngjarje tragjike përshkruhet në detaje. Vetëm nga fundi i i shekullit të 19-të, (pas plot 200 vitesh), qytetet e Kosovës do të fillojnë ta rimarrin veten nga kjo katastrofë, dhe numri i popullsisë do të arrijë përsëri në nivelet e para viteve 1690.

(Një histori e shkurtër e Kosovës", f177 )


"..Në vitet para pavarësisë në parlamentin e Turqisë thuhej: “Rreziku më i madh i Turqisë, nga të gjitha kombet që jetojnë në perandorinë tonë janë shqiptarët; është frikë e madhe nga ky të mos zgjohet nga gjumi i rëndë, të mos mëkëmbët, të mos marrë diturinë në gjuhën e vet sepse atëherë e morri lumi Turqinë.."

(Jusuf Buxhovi: Nga Shqipëria Osmane te Shqipëria Evropiane)


Në vitin 1831 në Bosnjë morën pushtetin myslimanët konservativë dhe pastaj ata u vërsulën në Kosovë, ku gjetën mbështetjen e myslimanëve shqiptarë, të cilët ishin kundërshtarë të reformave osmane. Së bashku myslimanët e Bosnjës dhe të Kosovës mposhtën një armatë të fuqishme osmane; në vitet 1831/32 trupat e Sulltanit sërish vendosën pushtetin e tyre. Kjo kryengritje, sipas Schmitt,( Miku yt si autori me i preferuar)tregon se “myslimanët e Kosovës ishin ndër armiqtë më të ashpër të çdo modernizimi të Perandorisë; (...) Kështu u krijua një bllok mysliman dhe armiqësor ndaj reformave në Ballkan kundër reformatorëve myslimanë në Stamboll”.


Je ne terezi ti dhe koshent, qe po luan me gjakun e shqiptarve nder shekuj!!! Cfare ishin keta kryengrites shekullor kunder P. Osmane, te krishtere apo mysliman te islamizuar "pa dhune"???

ps. sjelli vagonat se do ti shpraz te gjitha ne toke, si gjithmone..;)
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

Je ne terezi ti dhe koshent, qe po luan me gjakun e shqiptarve nder shekuj!!!
Shih kush me flet per gjak shqiptari, serbi shqip-foles :cool:

p.s. Vagonat s'jane per ty, sepse s'je shqiptar :D Ndaj, mos i dil perpara vagonit se t'shkel t'bon llom :lol:

Une tsjelli argumente nga rilindasit, ti me flet pallavra t'jusufit :peshk:

Ferit Duka i cili eshte konsideruar si nje nga studjuesit me te mire te periudhes Osmane.


“Faktoret qe percaktuan perhapjen e Islamit ne tokat Shqiptarejane te ndryshem,por nje gje duhet thene: Nuk ka patur nje politike te zhvilluar Islamizuese me tendece te posacme nga nga sunduesit osmane. Te dhenat flasin se feja Islame eshte pranuar me deshire, nuk ka pasur dhune ne perhapjen e saj me qellim qe te imponohej si fe ne masat e popullit Shqiptar.”

Argumente ke nga historiane musliman e jo-musliman, shqiptare dhe jo-shqiptare, se Islami s'eshte perhapur me dhune.

Eh, qejfi eshte i madh i kaurreve qe t'jete e kunderta por c'te bejme se vagoni eshte i maaadh, e kush i del perpara mbytet :(
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

Ti po thua se c'thone studiuest per dhunuesit e islamit ne tokat shqiptare. Une po te thme se cfare thonte VETE DHUNUESI ISLAMIK I SHQIPTARVE..;)
Nuk merr vesh ti gorre, turk i keq. Qe sa me shume germon qe te nxjerresh turqit islamik-paqiafist. Aq me shume i vjen era fares se mongolve qe ngelen ne tokat shqiptare.
Kaurr do thote shqiptar qe flet shqip, keshtu ju mesonin turqit juve..., po gorre c'do thote valle!?!

-----------------------------------------------------------------------------------------
Letër e Sulltan Mehmetit të II dërguar djalit të tij Bajazitit

Djalit fisnik, më të shquarit dhe më shumë të lumturit, dritës së syrit të mbretërisë, shkëlqimit të kopshtit të vendit, luftëtarit për çështjet e shtetit dhe të fesë, birit tim Bajazitit, zoti i zgjattë jetën dhe na e bëftë mbarë të takohemi me të për së shpejti.
Kur t’u mbërrijë kjo letër e lartë le tu bëhet e ditur: disa kohë më parë, të pafetë shqiptarë-Zoti i shfarostë!-kishin shpërthyer në kryengritje dhe në rebelizëm. Meqë ata e shkelën marrëveshjen u nisëm për ta PUSHTUAR atë vend. Kështu, në kohën kur flamujt fitimtarë të islamit – Zoti i plotfuqishëm i lartësoftë sa më shumë! – arritën në ato vise me ndihmën e Zotit të madhërueshëm dhe në saje të hirit të mrekullive të profetit, shtim në dorë gjashtë fortesa nga më të rëndësishmet e atij vendi. Kështu, ai vend i gjerë dhe i paanë u pushtua plotësisht pa hasur vështirësi. Ndërkaq shumicën e atyre të pabindurve i bëmë PRE Tث SHPATAVE Tث MPREHTA DHE ZHARRITثSE, pjesën tjetër e LIDHثM ME ZINXHIRثT E ROBثRIMIT DHE ME VARGONJTث E POSHTثRIMIT. Me qëllim që të garantohet pushtimi i këtyre krahinave, në një vend që na u duk më i përshtatshëm dhe më i volitshëm, ngritëm një fortesë madhështore të pajisur me kulla të larta dhe me bedena të fuqishme.
Duke pasur mbarësinë dhe pushtetin në krahë të djathte dhe lavdinë e fitoren në krah të majtë, po ia kumtoj këtë lajm kryeqendrës së shtetit dhe selisë së lumturisë. Qoftë lavdëruar zoti për mrekullitë e tij të njëpasnjëshme dhe për hiret e tij që shtohen pa mbarim. Me qëllim që t’ju sjell këtë sihariq, po dërgoj kalorësinë e nderuar e të vyer, robin tim, ulufexhibash Sinanin.

A nuk jeni te verber me sy ne balle. "..Allahu i shfaroste shqiptaret" ....duartokit lovreboy & co..! rrota vagoni ;)
 
Last edited:

Plumb

Banned
Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

Kadareja nuk di,islami u përhap me lule.
Cila fe u perhap me lule??

Ricku, i ka prasysh ata kungujt e rraces qe e kan faren e madhe,,keshtu jan Ushtaret Amerikan qe konvertohen ne Islam,
sepse ata nuk kan njohuri per realitetin,,bota e tyre shtrihet teorikisht jasht kufive qe bota juaj praktikisht vepron,,

tjeter esht e shkuara e tjeter e ardhmja,,kur ju nga mesi perpiqeni te hapni horizontet nga te dyja.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

Cfare di Kadareja???!!!

Te mirat e PO -se per ne nuk kishin fund. Ku keni pare ju shtet me xhentelmen kur te mirrte femijet nga djepi dhe ti dergonte ne vendin e tyre per ti mbajtur. Pak ju duket kjo. Ne nuk kishim kushte per ti mbajtur dhe ata i merrnin dhe i mbanin si deshironin, madje kjo vazhdoi deri ne zhekullin XIX.

Pastaj ku keni pare ju devotshmeri me te madhe kur me dekret dhe fetva ta ndaloi gjuhen dhe jo vetem kaq por njekohesisht lejoi mbajtjen e shkollimit serb dhe grek. Kjo nuk ishte pa plane. Duke na dashur te miren deshen te na bejne poliglot.

Te mirat nuk kan fund andaj kot ankoheni.
 

ricky_ch

******
Pe: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

Nejse ky Ismail Kad(rija)are profet hesabi. Duket
se ka pasur telefonat telepatik me Skenderbegin!

ثshtë interesant se si nuk e fusin në koke disa
se ku ishte dhe çfarë ishte Shipnia atëkohë!
Ndërsa, shtetet tjera merre njërin bjeri tjetrit:
ose ke qenë nën Shaqirin ose nën Beqirin,
e ja që prej të gjitha të këqijave, e pushtoi
me i miri Shipninë, e nxorri nga balta shekullore...
mos të ishin ata, sot afër detit do ishte shkjau!

...dhe një duhet se e keqja s'ka fund.
Deri sa Turku vetëm t'i ka kidnapuar fëmijët
e plaçkitur, shkau të ka humbë edhe fërkemat!
Nuk ta ka lënë një shenjë se atje dikur ishin arbanasit.

Por, në fund të fundit, shumë lehtë është të hash m*t,
kur s'ke qenë i zoti i vetvetes. E tash trus b*th*n.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Pe: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

Kush do te beje histori duke ndare pushtuesin ne pushtues te mire dhe te denjet edhe munde ta beje por te thuash se Shqiperine e nxoren nga balta kjo munde te jete vetem nje supozim.

Jo qe e nxoren por e vune mes balte, bile me shpatulla pas muri, me Marreveshjen qe bene me Rusine kur fali trojet shqiptare (qe i konsideronte troje te veta) per te shpetuar bythen e saj.

Pastaj per cfare balte e keni fjalen kur gjithe shtetet per rreth gezonin autonomi substanciale madje edhe te drejte gjuhe, ndersa ne pervec le qe nuk e geznim kete por edhe fqinjet tane kishin drejte te hapnin shkollat e gjuhes se tyre tek ne.

Askush nuk tha se shkjau ishte i mire, por sa per trusje bythe, une e kam thene disa here se kaciku yne eshte kaq sa per te mos i pasur ketej as serbin as turkun.

Dhe duke perzene dy pushtues te tille kur populli yne luajti ne kohe rolin e tij nuk eshte edhe pak :hmm::hmm:
 

ricky_ch

******
Pe: Titulli: Pe: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

Kush do te beje histori duke ndare pushtuesin ne pushtues te mire dhe te denjet edhe munde ta beje por te thuash se Shqiperine e nxoren nga balta kjo munde te jete vetem nje supozim.

Jo qe e nxoren por e vune mes balte, bile me shpatulla pas muri, me Marreveshjen qe bene me Rusine kur fali trojet shqiptare (qe i konsideronte troje te veta) per te shpetuar bythen e saj.

Pastaj per cfare balte e keni fjalen kur gjithe shtetet per rreth gezonin autonomi substanciale madje edhe te drejte gjuhe, ndersa ne pervec le qe nuk e geznim kete por edhe fqinjet tane kishin drejte te hapnin shkollat e gjuhes se tyre tek ne.

Askush nuk tha se shkjau ishte i mire, por sa per trusje bythe, une e kam thene disa here se kaciku yne eshte kaq sa per te mos i pasur ketej as serbin as turkun.

Dhe duke perzene dy pushtues te tille kur populli yne luajti ne kohe rolin e tij nuk eshte edhe pak :hmm::hmm:
Para se të shpurdhësh më tutje, tregona tani ku ishin
shqiptarët para se të vijnin turqit?
E din ti? Kadareja? Hamami?

Hajde, tani shkoni tek Sheherazade dhe sillni ndonjë
përrallë nga 1001 netë!


Djalë i mirë, mos të ishte turku, sot s'do të kishte më Shipni!
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Pe: Titulli: Pe: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

E din ti??? Abdi Baleta?? Hamami? Se shqipet nuk linden me ardhjen e turkut. Kan egzistuar edhe para tij, kohe pas kohe edhe te roberuar, por kan egzistuar si arber, si principata,..........

Ke me mijera e mijera faqe te shkruara per kete ceshtje andaj nuk ka nevoje per ndonje shpikje. Eshte ceshtje tjeter ne don apo sdon ta besosh kete gje.

Se Shqiperia s'do ishte pjese e botes eshte supozim shume banal dhe nje paragjykim per zhvillime historike.
 

ricky_ch

******
Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

E din ti??? Abdi Baleta?? Hamami? Se shqipet nuk linden me ardhjen e turkut. Kan egzistuar edhe para tij, kohe pas kohe edhe te roberuar, por kan egzistuar si arber, si principata,..........

Ke me mijera e mijera faqe te shkruara per kete ceshtje andaj nuk ka nevoje per ndonje shpikje. Eshte ceshtje tjeter ne don apo sdon ta besosh kete gje.

Se Shqiperia s'do ishte pjese e botes eshte supozim shume banal dhe nje paragjykim per zhvillime historike.
O ti njeri,

ke kujdes kur flet e nxjerr fjalët nga mendja!

Nuk thash se s'kemi ekzistuar, se kjo do të thoshte
se na ka sjellur turku, por kemi qenë tërë kohën të okupuar
dhe këtë ndër serbë, që vazhdoi deri në ditën e sotme.
Situata flet vetë, nuk don skjarim shumë!
E tani, poashtu nuk don shumë skjarim se si është
sjellur shkaju me ne!

Pra me një fjalë s'kemi pasur shtet! Shkurt e shqip!
E shtetin e kemi qe 100 vjet...

Edhe ky Abdi Baleta i zbuloi në fletë të lakrës të dhënat...?
 
Last edited:

Ado

FISEBILIL-LAH
Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

Mbi 30 kryeministra shqiptare ishin ne ate perandori ! pasi qe asnjeri nuk "deshi" te kerkonte te "drejtat" e shqiptareve ca do me te dhan te drejta tjeter kush edhe pse te drejt me te madhe se te kesh mbi 30 kryeministra ne perandorin tende se di qe ka ! kur te "pushutuarit" tjere ishin thjesht pakic ne ate perandori ! shqiptaret kishin kryeministra :D kadareja jo qe nuk e din nje gje te tille ! por thjesht pasi qe ishte nje komunist i enverit per interesa te komunizmit fliste gjana te tilla ! pastaj pasi qe eshte vegel e masoneris dhe krishterizmit flet prap gjana te tilla pra kadareja eshte ka fryn era.
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

“Në fazën e vonshme të sundimit osman në qytet dhe në fshat jetonte një shumicë shqiptaro-myslimane, e cila ishte e ndarë përmes përkatësisë së kulturës qytetare-osmane respektivisht fshatare shqipfolëse”. Në qytete u krijuan identitete të veçanta, siç është identiteti i turk-shqiptarit, i cili kishte një habitus (sjellje) osmane dhe kjo e dallonte atë nga shqiptarët që jetonin në fshatra...

ps. me nje fjale shqiptare te bere turq. Prandaj them qe nuk eshte e veshtire te kuptohet ky qendrimi juaj pro Turk...


".. Një vështirësi gati e pakalueshme e osmanëve ishte pushtimi i zonave malore të banuara me shqiptarë. Një gjë e tillë ishte arritur sidomos në vitin 1466/67 pas vrasjeve masive dhe dëbimeve. Megjithatë, pas një kohe dhe në pamundësi të përballonin rezistencën e popullsisë lokale trupat osmane tërhiqeshin. Pikërisht në këto vise malore u krijua një traditë e administrimit dhe jetës larg shtetit. Në këtë kuadër duhet parë edhe të drejtën zakonore (Kanunin), i cili u përhap në shumë vise të banuara me shqiptarë.

Nga simpatizanti juaj: Oliver Jens Schmitt, “Kosovo – Kurze Geschichte einer zentralbalkansichen Landschaft”
ps. kur shkruani me shume qefe thenjet e Schmitt anti-skenderbe, postoni edhe ato anti-turke qe i thote.

@Ado, ta kam thene 1000 here qe ata kryeministrat "shqiptare" ne Turqi, nuk jane aspak me shume se nipa e sternipa tradhtaresh dhe vrases te shqiptarve ne tokat tona. Njerez te etur per poste, dhe grada bjesh e pashallaresh. Lista eshte shume gjate qe nga vrasja e Ali Pashes ne Janine nga shqiptaret; Ismail Pasho Beu, Hurshid Pashën, te dy si komandant te ushtrise te derguar nga sulltani per koken e Aliut. Aliu u tradhtua nga miqt e tije; Tahir Abazi, Meco Bono, Omer Vrioni kunderjet premtimeve per pasuri dhe posteve nga Sulltani. Kush e di, mbase edhe Erdogan mund te jete nje sternip i ndonjerit prej ketyre emrave siper.

Te ftoj te informohesh, edhe ju te tjetrve, mbi marveshjen e Turqise me Serbet(KONVENTA JUGOSLLAVO-TURKE me 21 nene) per shpernguljen e kosovarve drejte Turqise. Per nje Kosovar, eshte turp te thuhet por e vertete, serbi i jepte turkut jo me shume para sa vlera e nje mushku ne pazar. Per te mbushur arken e shtetit, dhe shkretetirat e anadollit me kosovar, Tuqia ishte e interesuar qe te merrte sa me shume njeres.

ps.rilexohemi pas nje jave..;) nderkohe thirrni mendjes!!!
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

Se harrova. Komplimente Kitrra, je shume realist. te pergezoj..:)
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

Besa ne i jemi borgjli Perandoris Osamen se na rujti fen!
 

cent

Banned
Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

Besa ne i jemi borgjli Perandoris Osamen se na rujti fen!
Tamam borxhli se vrau dhe theri 500 vjet,rrembyhen femijet e nenave shqiptare dhe i vuri ne ushtri kundra shqiptarve.Bravo turku ;)
 

ricky_ch

******
Pe: Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

p i ndonjerit prej ketyre emrave siper.

Te ftoj te informohesh, edhe ju te tjetrve, mbi marveshjen e Turqise me Serbet(KONVENTA JUGOSLLAVO-TURKE me 21 nene) per shpernguljen e kosovarve drejte Turqise. Per nje Kosovar, eshte turp te thuhet por e vertete, serbi i jepte turkut jo me shume para sa vlera e nje mushku ne pazar. Per te mbushur arken e shtetit, dhe shkretetirat e anadollit me kosovar, Tuqia ishte e interesuar qe te merrte sa me shume njeres.

ps.rilexohemi pas nje jave..;) nderkohe thirrni mendjes!!!
Si gjithmonë, e shikon vetëm njërën anë të medales!
Nuk të ka shkuar ndër mend, se çfarë do të ndodhte me shqipëtarët
nëse nuk do tî merrte Turqia?
Bile, fatkeqësiht jo të gjithë e kanë pasur fatin të shpëtojnë
masakrave të servise. Mos në Turqi, do t'i çfarosshin ashtu-ashtu,
siç ka treguar shumë shpesh historia. Ata që nu patën fat, janë
djegur për së gjalli.
Në fakt, Sërbia me Turqinë e ka vazhduar politikën që ka filluar
ende pa ardhur Turqit në Ballkan...

Sinqerisht, po të them, lodhesh kot, se ato që i thua i merr era...

Sa për realitetin tënd edhe te Kitrës, kam frikë se ju merr
msysh dikush...:vetull:
 

xhebrail1

INTERIST
Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

Pasi qe jan konvertu me dhune pse shqiptarte e majne islamin hala sot ?

Po bini ne kundershtim me veten veq neve ne krejt ballkan perandoria osmane na nderroj fene nje send i bjen o kemi qene me te mjeret e ballkanit o me te fortit e na u ka tut neve turki ma shume se veq neve na ka nderru fene ....Dyshoj qe ka qen kjo e dyta se e pate edhe vet te beselidhja e lezhes na kish pas edhe jo shqiptare ne ate beselidhje po dalin faktet dale nga dale ....
 

xhebrail1

INTERIST
Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

Tamam borxhli se vrau dhe theri 500 vjet,rrembyhen femijet e nenave shqiptare dhe i vuri ne ushtri kundra shqiptarve.Bravo turku ;)

sa miliard banor ishim kon atehere na shqiptarte me na pa vra 500 vjet me pa kon kinez nuk ishim asnjoo
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Pe: Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

Si gjithmonë, e shikon vetëm njërën anë të medales!
Nuk të ka shkuar ndër mend, se çfarë do të ndodhte me shqipëtarët
nëse nuk do tî merrte Turqia?
Bile, fatkeqësiht jo të gjithë e kanë pasur fatin të shpëtojnë
masakrave të servise. Mos në Turqi, do t'i çfarosshin ashtu-ashtu,
siç ka treguar shumë shpesh historia. Ata që nu patën fat, janë
djegur për së gjalli.
Në fakt, Sërbia me Turqinë e ka vazhduar politikën që ka filluar
ende pa ardhur Turqit në Ballkan..
.

Sinqerisht, po të them, lodhesh kot, se ato që i thua i merr era...

Sa për realitetin tënd edhe te Kitrës, kam frikë se ju merr
msysh dikush...:vetull:
Kjo me te kuqe eshte gjeja me e vertete qe ke potencuar ndonjehere.

Me befason kur pyet se cfare do te ndodhte me shqiptaret nese s'do i merrte Turqia????? Per kete pyetje tenden une po te pyes se cfare ndoodhi me ne qe nuk shkuam????? E kuptoj se nje pjese e jona u dhunua, nje pjese jona u vra, por mos harro se ne jemi akoma ketej. Une jam i bindur se edhe gjysherit dhe baballaret tane kishin presion por nuk iken. Jam i bindur per kete dhe kam fakte reale ngase vije nga rajoni ku njeri nga trimat shqiptar (qe u vra me vone nga serbet) ndaloi shpenguljen e shqiptareve per turqi.

Une jam i bindur gjithshtu se sikur mos te shpernguleshin shqiptaret per Turqi, me siguri ne ate kohe do kishte me shume dhune dhe vrasje, por me siguri sot do kishte me shume shqiptar ne Ballkan dhe do kishte me shume teritore te banuara me Shqiptar.

Nese nuk e keni ditur, munde ta mesoni, se Turqia para ketyre marreveshjeve dhe konkretisht rreth viteve 1900 kishte diku me pak se 6 milion banore me perqindje shume te madhe te pjesmarrjes se Kurdeve ne kete popullate.

Duhet ta mesoni edhe nje gje se kjo shperngulje ishte fitimtare vetem per dy popuj Serbet dhe Turqit. Serbet fituan teritor duke spastruar nderkohe Turqit fituan popullate per te mundur numerikisht Kurdet, dhe kujtoje se popullata Turke ne Turqi nga ato vite deri me sot eshte dhjetfishuar.

Dhe Truqia nuk e beri kete gje vetem me neve. E beri edhe me Armenine dhe vetem per te fituar popullate ngase popullata e saj ishte zvogluar dukshem nga lufterat.
 
Top