• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

Lauri

Anunnak
Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

Krahinat jugore, perëndimore e lindore të Kosovës bëhen shkrumb e hi, nën thirrjet ‘allahu akbar’ dhe ‘vdekje shqiptarëve,’ thirrje që do të përsëriten rregullisht gjatë gjithë ciklit 600 vjeçar të sundimit osmano-islamik në trojet shqiptare. Në librin e historianit britanik Noel Malcolm kjo ngjarje tragjike përshkruhet në detaje. Vetëm nga fundi i i shekullit të 19-të, (pas plot 200 vitesh), qytetet e Kosovës do të fillojnë ta rimarrin veten nga kjo katastrofë, dhe numri i popullsisë do të arrijë përsëri në nivelet e para viteve 1690.

(Një histori e shkurtër e Kosovës", f177 )


"..Në vitet para pavarësisë në parlamentin e Turqisë thuhej: “Rreziku më i madh i Turqisë, nga të gjitha kombet që jetojnë në perandorinë tonë janë shqiptarët; është frikë e madhe nga ky të mos zgjohet nga gjumi i rëndë, të mos mëkëmbët, të mos marrë diturinë në gjuhën e vet sepse atëherë e morri lumi Turqinë.."

(Jusuf Buxhovi: Nga Shqipëria Osmane te Shqipëria Evropiane)


Në vitin 1831 në Bosnjë morën pushtetin myslimanët konservativë dhe pastaj ata u vërsulën në Kosovë, ku gjetën mbështetjen e myslimanëve shqiptarë, të cilët ishin kundërshtarë të reformave osmane. Së bashku myslimanët e Bosnjës dhe të Kosovës mposhtën një armatë të fuqishme osmane; në vitet 1831/32 trupat e Sulltanit sërish vendosën pushtetin e tyre. Kjo kryengritje, sipas Schmitt,( Miku yt si autori me i preferuar)tregon se “myslimanët e Kosovës ishin ndër armiqtë më të ashpër të çdo modernizimi të Perandorisë; (...) Kështu u krijua një bllok mysliman dhe armiqësor ndaj reformave në Ballkan kundër reformatorëve myslimanë në Stamboll”.


Je ne terezi ti dhe koshent, qe po luan me gjakun e shqiptarve nder shekuj!!! Cfare ishin keta kryengrites shekullor kunder P. Osmane, te krishtere apo mysliman te islamizuar "pa dhune"???

ps. sjelli vagonat se do ti shpraz te gjitha ne toke, si gjithmone..;)
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

Je ne terezi ti dhe koshent, qe po luan me gjakun e shqiptarve nder shekuj!!!

Shih kush me flet per gjak shqiptari, serbi shqip-foles :cool:

p.s. Vagonat s'jane per ty, sepse s'je shqiptar :D Ndaj, mos i dil perpara vagonit se t'shkel t'bon llom :lol:

Une tsjelli argumente nga rilindasit, ti me flet pallavra t'jusufit :peshk:

Ferit Duka i cili eshte konsideruar si nje nga studjuesit me te mire te periudhes Osmane.


“Faktoret qe percaktuan perhapjen e Islamit ne tokat Shqiptarejane te ndryshem,por nje gje duhet thene: Nuk ka patur nje politike te zhvilluar Islamizuese me tendece te posacme nga nga sunduesit osmane. Te dhenat flasin se feja Islame eshte pranuar me deshire, nuk ka pasur dhune ne perhapjen e saj me qellim qe te imponohej si fe ne masat e popullit Shqiptar.”

Argumente ke nga historiane musliman e jo-musliman, shqiptare dhe jo-shqiptare, se Islami s'eshte perhapur me dhune.

Eh, qejfi eshte i madh i kaurreve qe t'jete e kunderta por c'te bejme se vagoni eshte i maaadh, e kush i del perpara mbytet :(
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

Ti po thua se c'thone studiuest per dhunuesit e islamit ne tokat shqiptare. Une po te thme se cfare thonte VETE DHUNUESI ISLAMIK I SHQIPTARVE..;)
Nuk merr vesh ti gorre, turk i keq. Qe sa me shume germon qe te nxjerresh turqit islamik-paqiafist. Aq me shume i vjen era fares se mongolve qe ngelen ne tokat shqiptare.
Kaurr do thote shqiptar qe flet shqip, keshtu ju mesonin turqit juve..., po gorre c'do thote valle!?!

-----------------------------------------------------------------------------------------
Letër e Sulltan Mehmetit të II dërguar djalit të tij Bajazitit

Djalit fisnik, më të shquarit dhe më shumë të lumturit, dritës së syrit të mbretërisë, shkëlqimit të kopshtit të vendit, luftëtarit për çështjet e shtetit dhe të fesë, birit tim Bajazitit, zoti i zgjattë jetën dhe na e bëftë mbarë të takohemi me të për së shpejti.
Kur t’u mbërrijë kjo letër e lartë le tu bëhet e ditur: disa kohë më parë, të pafetë shqiptarë-Zoti i shfarostë!-kishin shpërthyer në kryengritje dhe në rebelizëm. Meqë ata e shkelën marrëveshjen u nisëm për ta PUSHTUAR atë vend. Kështu, në kohën kur flamujt fitimtarë të islamit – Zoti i plotfuqishëm i lartësoftë sa më shumë! – arritën në ato vise me ndihmën e Zotit të madhërueshëm dhe në saje të hirit të mrekullive të profetit, shtim në dorë gjashtë fortesa nga më të rëndësishmet e atij vendi. Kështu, ai vend i gjerë dhe i paanë u pushtua plotësisht pa hasur vështirësi. Ndërkaq shumicën e atyre të pabindurve i bëmë PRE Tث SHPATAVE Tث MPREHTA DHE ZHARRITثSE, pjesën tjetër e LIDHثM ME ZINXHIRثT E ROBثRIMIT DHE ME VARGONJTث E POSHTثRIMIT. Me qëllim që të garantohet pushtimi i këtyre krahinave, në një vend që na u duk më i përshtatshëm dhe më i volitshëm, ngritëm një fortesë madhështore të pajisur me kulla të larta dhe me bedena të fuqishme.
Duke pasur mbarësinë dhe pushtetin në krahë të djathte dhe lavdinë e fitoren në krah të majtë, po ia kumtoj këtë lajm kryeqendrës së shtetit dhe selisë së lumturisë. Qoftë lavdëruar zoti për mrekullitë e tij të njëpasnjëshme dhe për hiret e tij që shtohen pa mbarim. Me qëllim që t’ju sjell këtë sihariq, po dërgoj kalorësinë e nderuar e të vyer, robin tim, ulufexhibash Sinanin.

A nuk jeni te verber me sy ne balle. "..Allahu i shfaroste shqiptaret" ....duartokit lovreboy & co..! rrota vagoni ;)
 
Redaktimi i fundit:

Plumb

Banned
Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

Kadareja nuk di,islami u përhap me lule.
Cila fe u perhap me lule??

Ricku, i ka prasysh ata kungujt e rraces qe e kan faren e madhe,,keshtu jan Ushtaret Amerikan qe konvertohen ne Islam,
sepse ata nuk kan njohuri per realitetin,,bota e tyre shtrihet teorikisht jasht kufive qe bota juaj praktikisht vepron,,

tjeter esht e shkuara e tjeter e ardhmja,,kur ju nga mesi perpiqeni te hapni horizontet nga te dyja.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

Cfare di Kadareja???!!!

Te mirat e PO -se per ne nuk kishin fund. Ku keni pare ju shtet me xhentelmen kur te mirrte femijet nga djepi dhe ti dergonte ne vendin e tyre per ti mbajtur. Pak ju duket kjo. Ne nuk kishim kushte per ti mbajtur dhe ata i merrnin dhe i mbanin si deshironin, madje kjo vazhdoi deri ne zhekullin XIX.

Pastaj ku keni pare ju devotshmeri me te madhe kur me dekret dhe fetva ta ndaloi gjuhen dhe jo vetem kaq por njekohesisht lejoi mbajtjen e shkollimit serb dhe grek. Kjo nuk ishte pa plane. Duke na dashur te miren deshen te na bejne poliglot.

Te mirat nuk kan fund andaj kot ankoheni.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

turk i keq

Ok bolane, se ti serb je :D
 

ricky_ch

******
Pe: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

Nejse ky Ismail Kad(rija)are profet hesabi. Duket
se ka pasur telefonat telepatik me Skenderbegin!

ثshtë interesant se si nuk e fusin në koke disa
se ku ishte dhe çfarë ishte Shipnia atëkohë!
Ndërsa, shtetet tjera merre njërin bjeri tjetrit:
ose ke qenë nën Shaqirin ose nën Beqirin,
e ja që prej të gjitha të këqijave, e pushtoi
me i miri Shipninë, e nxorri nga balta shekullore...
mos të ishin ata, sot afër detit do ishte shkjau!

...dhe një duhet se e keqja s'ka fund.
Deri sa Turku vetëm t'i ka kidnapuar fëmijët
e plaçkitur, shkau të ka humbë edhe fërkemat!
Nuk ta ka lënë një shenjë se atje dikur ishin arbanasit.

Por, në fund të fundit, shumë lehtë është të hash m*t,
kur s'ke qenë i zoti i vetvetes. E tash trus *****n.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Pe: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

Kush do te beje histori duke ndare pushtuesin ne pushtues te mire dhe te denjet edhe munde ta beje por te thuash se Shqiperine e nxoren nga balta kjo munde te jete vetem nje supozim.

Jo qe e nxoren por e vune mes balte, bile me shpatulla pas muri, me Marreveshjen qe bene me Rusine kur fali trojet shqiptare (qe i konsideronte troje te veta) per te shpetuar bythen e saj.

Pastaj per cfare balte e keni fjalen kur gjithe shtetet per rreth gezonin autonomi substanciale madje edhe te drejte gjuhe, ndersa ne pervec le qe nuk e geznim kete por edhe fqinjet tane kishin drejte te hapnin shkollat e gjuhes se tyre tek ne.

Askush nuk tha se shkjau ishte i mire, por sa per trusje bythe, une e kam thene disa here se kaciku yne eshte kaq sa per te mos i pasur ketej as serbin as turkun.

Dhe duke perzene dy pushtues te tille kur populli yne luajti ne kohe rolin e tij nuk eshte edhe pak :hmm::hmm:
 

ricky_ch

******
Pe: Titulli: Pe: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

Kush do te beje histori duke ndare pushtuesin ne pushtues te mire dhe te denjet edhe munde ta beje por te thuash se Shqiperine e nxoren nga balta kjo munde te jete vetem nje supozim.

Jo qe e nxoren por e vune mes balte, bile me shpatulla pas muri, me Marreveshjen qe bene me Rusine kur fali trojet shqiptare (qe i konsideronte troje te veta) per te shpetuar bythen e saj.

Pastaj per cfare balte e keni fjalen kur gjithe shtetet per rreth gezonin autonomi substanciale madje edhe te drejte gjuhe, ndersa ne pervec le qe nuk e geznim kete por edhe fqinjet tane kishin drejte te hapnin shkollat e gjuhes se tyre tek ne.

Askush nuk tha se shkjau ishte i mire, por sa per trusje bythe, une e kam thene disa here se kaciku yne eshte kaq sa per te mos i pasur ketej as serbin as turkun.

Dhe duke perzene dy pushtues te tille kur populli yne luajti ne kohe rolin e tij nuk eshte edhe pak :hmm::hmm:

Para se të shpurdhësh më tutje, tregona tani ku ishin
shqiptarët para se të vijnin turqit?
E din ti? Kadareja? Hamami?

Hajde, tani shkoni tek Sheherazade dhe sillni ndonjë
përrallë nga 1001 netë!


Djalë i mirë, mos të ishte turku, sot s'do të kishte më Shipni!
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Pe: Titulli: Pe: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

E din ti??? Abdi Baleta?? Hamami? Se shqipet nuk linden me ardhjen e turkut. Kan egzistuar edhe para tij, kohe pas kohe edhe te roberuar, por kan egzistuar si arber, si principata,..........

Ke me mijera e mijera faqe te shkruara per kete ceshtje andaj nuk ka nevoje per ndonje shpikje. Eshte ceshtje tjeter ne don apo sdon ta besosh kete gje.

Se Shqiperia s'do ishte pjese e botes eshte supozim shume banal dhe nje paragjykim per zhvillime historike.
 

ricky_ch

******
Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

E din ti??? Abdi Baleta?? Hamami? Se shqipet nuk linden me ardhjen e turkut. Kan egzistuar edhe para tij, kohe pas kohe edhe te roberuar, por kan egzistuar si arber, si principata,..........

Ke me mijera e mijera faqe te shkruara per kete ceshtje andaj nuk ka nevoje per ndonje shpikje. Eshte ceshtje tjeter ne don apo sdon ta besosh kete gje.

Se Shqiperia s'do ishte pjese e botes eshte supozim shume banal dhe nje paragjykim per zhvillime historike.

O ti njeri,

ke kujdes kur flet e nxjerr fjalët nga mendja!

Nuk thash se s'kemi ekzistuar, se kjo do të thoshte
se na ka sjellur turku, por kemi qenë tërë kohën të okupuar
dhe këtë ndër serbë, që vazhdoi deri në ditën e sotme.
Situata flet vetë, nuk don skjarim shumë!
E tani, poashtu nuk don shumë skjarim se si është
sjellur shkaju me ne!

Pra me një fjalë s'kemi pasur shtet! Shkurt e shqip!
E shtetin e kemi qe 100 vjet...

Edhe ky Abdi Baleta i zbuloi në fletë të lakrës të dhënat...?
 
Redaktimi i fundit:

Ado

FISEBILIL-LAH
Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

Mbi 30 kryeministra shqiptare ishin ne ate perandori ! pasi qe asnjeri nuk "deshi" te kerkonte te "drejtat" e shqiptareve ca do me te dhan te drejta tjeter kush edhe pse te drejt me te madhe se te kesh mbi 30 kryeministra ne perandorin tende se di qe ka ! kur te "pushutuarit" tjere ishin thjesht pakic ne ate perandori ! shqiptaret kishin kryeministra :D kadareja jo qe nuk e din nje gje te tille ! por thjesht pasi qe ishte nje komunist i enverit per interesa te komunizmit fliste gjana te tilla ! pastaj pasi qe eshte vegel e masoneris dhe krishterizmit flet prap gjana te tilla pra kadareja eshte ka fryn era.
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

“Në fazën e vonshme të sundimit osman në qytet dhe në fshat jetonte një shumicë shqiptaro-myslimane, e cila ishte e ndarë përmes përkatësisë së kulturës qytetare-osmane respektivisht fshatare shqipfolëse”. Në qytete u krijuan identitete të veçanta, siç është identiteti i turk-shqiptarit, i cili kishte një habitus (sjellje) osmane dhe kjo e dallonte atë nga shqiptarët që jetonin në fshatra...

ps. me nje fjale shqiptare te bere turq. Prandaj them qe nuk eshte e veshtire te kuptohet ky qendrimi juaj pro Turk...


".. Një vështirësi gati e pakalueshme e osmanëve ishte pushtimi i zonave malore të banuara me shqiptarë. Një gjë e tillë ishte arritur sidomos në vitin 1466/67 pas vrasjeve masive dhe dëbimeve. Megjithatë, pas një kohe dhe në pamundësi të përballonin rezistencën e popullsisë lokale trupat osmane tërhiqeshin. Pikërisht në këto vise malore u krijua një traditë e administrimit dhe jetës larg shtetit. Në këtë kuadër duhet parë edhe të drejtën zakonore (Kanunin), i cili u përhap në shumë vise të banuara me shqiptarë.

Nga simpatizanti juaj: Oliver Jens Schmitt, “Kosovo – Kurze Geschichte einer zentralbalkansichen Landschaft”
ps. kur shkruani me shume qefe thenjet e Schmitt anti-skenderbe, postoni edhe ato anti-turke qe i thote.

@Ado, ta kam thene 1000 here qe ata kryeministrat "shqiptare" ne Turqi, nuk jane aspak me shume se nipa e sternipa tradhtaresh dhe vrases te shqiptarve ne tokat tona. Njerez te etur per poste, dhe grada bjesh e pashallaresh. Lista eshte shume gjate qe nga vrasja e Ali Pashes ne Janine nga shqiptaret; Ismail Pasho Beu, Hurshid Pashën, te dy si komandant te ushtrise te derguar nga sulltani per koken e Aliut. Aliu u tradhtua nga miqt e tije; Tahir Abazi, Meco Bono, Omer Vrioni kunderjet premtimeve per pasuri dhe posteve nga Sulltani. Kush e di, mbase edhe Erdogan mund te jete nje sternip i ndonjerit prej ketyre emrave siper.

Te ftoj te informohesh, edhe ju te tjetrve, mbi marveshjen e Turqise me Serbet(KONVENTA JUGOSLLAVO-TURKE me 21 nene) per shpernguljen e kosovarve drejte Turqise. Per nje Kosovar, eshte turp te thuhet por e vertete, serbi i jepte turkut jo me shume para sa vlera e nje mushku ne pazar. Per te mbushur arken e shtetit, dhe shkretetirat e anadollit me kosovar, Tuqia ishte e interesuar qe te merrte sa me shume njeres.

ps.rilexohemi pas nje jave..;) nderkohe thirrni mendjes!!!
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

Se harrova. Komplimente Kitrra, je shume realist. te pergezoj..:)
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

Besa ne i jemi borgjli Perandoris Osamen se na rujti fen!
 

cent

...Lontano
Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

Besa ne i jemi borgjli Perandoris Osamen se na rujti fen!

Tamam borxhli se vrau dhe theri 500 vjet,rrembyhen femijet e nenave shqiptare dhe i vuri ne ushtri kundra shqiptarve.Bravo turku ;)
 

ricky_ch

******
Pe: Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

p i ndonjerit prej ketyre emrave siper.

Te ftoj te informohesh, edhe ju te tjetrve, mbi marveshjen e Turqise me Serbet(KONVENTA JUGOSLLAVO-TURKE me 21 nene) per shpernguljen e kosovarve drejte Turqise. Per nje Kosovar, eshte turp te thuhet por e vertete, serbi i jepte turkut jo me shume para sa vlera e nje mushku ne pazar. Per te mbushur arken e shtetit, dhe shkretetirat e anadollit me kosovar, Tuqia ishte e interesuar qe te merrte sa me shume njeres.

ps.rilexohemi pas nje jave..;) nderkohe thirrni mendjes!!!

Si gjithmonë, e shikon vetëm njërën anë të medales!
Nuk të ka shkuar ndër mend, se çfarë do të ndodhte me shqipëtarët
nëse nuk do tî merrte Turqia?
Bile, fatkeqësiht jo të gjithë e kanë pasur fatin të shpëtojnë
masakrave të servise. Mos në Turqi, do t'i çfarosshin ashtu-ashtu,
siç ka treguar shumë shpesh historia. Ata që nu patën fat, janë
djegur për së gjalli.
Në fakt, Sërbia me Turqinë e ka vazhduar politikën që ka filluar
ende pa ardhur Turqit në Ballkan...

Sinqerisht, po të them, lodhesh kot, se ato që i thua i merr era...

Sa për realitetin tënd edhe te Kitrës, kam frikë se ju merr
msysh dikush...:vetull:
 

xhebrail1

INTERIST
Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

Pasi qe jan konvertu me dhune pse shqiptarte e majne islamin hala sot ?

Po bini ne kundershtim me veten veq neve ne krejt ballkan perandoria osmane na nderroj fene nje send i bjen o kemi qene me te mjeret e ballkanit o me te fortit e na u ka tut neve turki ma shume se veq neve na ka nderru fene ....Dyshoj qe ka qen kjo e dyta se e pate edhe vet te beselidhja e lezhes na kish pas edhe jo shqiptare ne ate beselidhje po dalin faktet dale nga dale ....
 

xhebrail1

INTERIST
Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

Tamam borxhli se vrau dhe theri 500 vjet,rrembyhen femijet e nenave shqiptare dhe i vuri ne ushtri kundra shqiptarve.Bravo turku ;)


sa miliard banor ishim kon atehere na shqiptarte me na pa vra 500 vjet me pa kon kinez nuk ishim asnjoo
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Pe: Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

Si gjithmonë, e shikon vetëm njërën anë të medales!
Nuk të ka shkuar ndër mend, se çfarë do të ndodhte me shqipëtarët
nëse nuk do tî merrte Turqia?
Bile, fatkeqësiht jo të gjithë e kanë pasur fatin të shpëtojnë
masakrave të servise. Mos në Turqi, do t'i çfarosshin ashtu-ashtu,
siç ka treguar shumë shpesh historia. Ata që nu patën fat, janë
djegur për së gjalli.
Në fakt, Sërbia me Turqinë e ka vazhduar politikën që ka filluar
ende pa ardhur Turqit në Ballkan..
.

Sinqerisht, po të them, lodhesh kot, se ato që i thua i merr era...

Sa për realitetin tënd edhe te Kitrës, kam frikë se ju merr
msysh dikush...:vetull:

Kjo me te kuqe eshte gjeja me e vertete qe ke potencuar ndonjehere.

Me befason kur pyet se cfare do te ndodhte me shqiptaret nese s'do i merrte Turqia????? Per kete pyetje tenden une po te pyes se cfare ndoodhi me ne qe nuk shkuam????? E kuptoj se nje pjese e jona u dhunua, nje pjese jona u vra, por mos harro se ne jemi akoma ketej. Une jam i bindur se edhe gjysherit dhe baballaret tane kishin presion por nuk iken. Jam i bindur per kete dhe kam fakte reale ngase vije nga rajoni ku njeri nga trimat shqiptar (qe u vra me vone nga serbet) ndaloi shpenguljen e shqiptareve per turqi.

Une jam i bindur gjithshtu se sikur mos te shpernguleshin shqiptaret per Turqi, me siguri ne ate kohe do kishte me shume dhune dhe vrasje, por me siguri sot do kishte me shume shqiptar ne Ballkan dhe do kishte me shume teritore te banuara me Shqiptar.

Nese nuk e keni ditur, munde ta mesoni, se Turqia para ketyre marreveshjeve dhe konkretisht rreth viteve 1900 kishte diku me pak se 6 milion banore me perqindje shume te madhe te pjesmarrjes se Kurdeve ne kete popullate.

Duhet ta mesoni edhe nje gje se kjo shperngulje ishte fitimtare vetem per dy popuj Serbet dhe Turqit. Serbet fituan teritor duke spastruar nderkohe Turqit fituan popullate per te mundur numerikisht Kurdet, dhe kujtoje se popullata Turke ne Turqi nga ato vite deri me sot eshte dhjetfishuar.

Dhe Truqia nuk e beri kete gje vetem me neve. E beri edhe me Armenine dhe vetem per te fituar popullate ngase popullata e saj ishte zvogluar dukshem nga lufterat.
 

ricky_ch

******
Pe: Titulli: Pe: Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

Kjo me te kuqe eshte gjeja me e vertete qe ke potencuar ndonjehere.

Me befason kur pyet se cfare do te ndodhte me shqiptaret nese s'do i merrte Turqia????? Per kete pyetje tenden une po te pyes se cfare ndoodhi me ne qe nuk shkuam????? E kuptoj se nje pjese e jona u dhunua, nje pjese jona u vra, por mos harro se ne jemi akoma ketej. Une jam i bindur se edhe gjysherit dhe baballaret tane kishin presion por nuk iken. Jam i bindur per kete dhe kam fakte reale ngase vije nga rajoni ku njeri nga trimat shqiptar (qe u vra me vone nga serbet) ndaloi shpenguljen e shqiptareve per turqi.

Une jam i bindur gjithshtu se sikur mos te shpernguleshin shqiptaret per Turqi, me siguri ne ate kohe do kishte me shume dhune dhe vrasje, por me siguri sot do kishte me shume shqiptar ne Ballkan dhe do kishte me shume teritore te banuara me Shqiptar.

Nese nuk e keni ditur, munde ta mesoni, se Turqia para ketyre marreveshjeve dhe konkretisht rreth viteve 1900 kishte diku me pak se 6 milion banore me perqindje shume te madhe te pjesmarrjes se Kurdeve ne kete popullate.

Duhet ta mesoni edhe nje gje se kjo shperngulje ishte fitimtare vetem per dy popuj Serbet dhe Turqit. Serbet fituan teritor duke spastruar nderkohe Turqit fituan popullate per te mundur numerikisht Kurdet, dhe kujtoje se popullata Turke ne Turqi nga ato vite deri me sot eshte dhjetfishuar.

Dhe Truqia nuk e beri kete gje vetem me neve. E beri edhe me Armenine dhe vetem per te fituar popullate ngase popullata e saj ishte zvogluar dukshem nga lufterat.


Prej Nishi deri tek Vranja e këndej s'mbeti shqiptarë
i gjallë , apo je i vërbuar! Apo nuk e din se deri atje ka
pasur shqiptarë dhe çfarë ndodhi me ta?

Edhe atë me të kuqe as që e ke kuptuarë fare.

Sa për informimin tënd, të parët e mij e kanë prejardhjen nga
Vranja.
 
Redaktimi i fundit:

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me

Prej Nishi deri tek Vranja e këndej s'mbeti shqiptarë
i gjallë , apo je i vërbuar! Apo nuk e din se deri atje ka
pasur shqiptarë dhe çfarë ndodhi me ta?

Edhe atë me të kuqe as që e ke kuptuarë fare.

Sa për informimin tënd, të parët e mij e kanë prejardhjen nga
Vranja.

Nuk po ta kontestoje se je me prejardhje nga Vranja, dhe kjo eshte dhimbje e te gjithe neve se bashku. Po ashtu nuk jam aq i verber, perkunder mendimit tende, sa te mos njofe e mos dije qe qindra fshatra shqiptare u shpopulluan teresisht dhe ky eshte gjenocidi me i madhe ndaj shqiptareve i dermarre nga dy shtete (Serbia dhe Turqia), permes nje ndermarrje qe funksionnte ne te mire te dy paleve.

Ashtu siq e dje dhe jam i informuar se pati shperngulje edhe nga pjeset tjera te banuara me shqiptar madje deri ne qender dhe zemer te Kosoves. Ashtu siq e di qe kesaj katrahure te Serbise dhe Turqise ju kundervune patriotet shqiptar disa prej te cileve jane vrare. Ashtu siq e di dhe jam e njohuri qe perkunder dhunes dhe dajakut shume familje shqiptare nuk pranuan te shpernguleshin. Dhe kjo dhune u ndepre vetem pas renjes se Rankovicit.

Normale qe dhuna, dhimbja dhe gjenocidi me i madhe do ishte ne rrethet e Nishit dhe Vranjes ngase ishte pjese kufitare ku gershetooheshin popullata shqiptare dhe serbe.

Ajo qe mbetet dallimi mes nesh eshte. Ti mendon se Turqia e beri per humanitet shpernguljen dhe ketu nuk ka ndonje fajesim per Turqit ndersa mendimi im eshte se Turqia se bashku me Serbine bene gjenocide te bashkorganizuar ndaj shqiptareve secila per hesapin e vet (qe e kam sqaruar ne shkrimin me larte).

Ate me te kuqe, meq se paskam kuptuar, do kisha deshire ta merrja kuptimin nga ti nese ke mundesi.
 

ricky_ch

******
Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame

Nuk po ta kontestoje se je me prejardhje nga Vranja, dhe kjo eshte dhimbje e te gjithe neve se bashku. Po ashtu nuk jam aq i verber, perkunder mendimit tende, sa te mos njofe e mos dije qe qindra fshatra shqiptare u shpopulluan teresisht dhe ky eshte gjenocidi me i madhe ndaj shqiptareve i dermarre nga dy shtete (Serbia dhe Turqia), permes nje ndermarrje qe funksionnte ne te mire te dy paleve.

Ashtu siq e dje dhe jam i informuar se pati shperngulje edhe nga pjeset tjera te banuara me shqiptar madje deri ne qender dhe zemer te Kosoves. Ashtu siq e di qe kesaj katrahure te Serbise dhe Turqise ju kundervune patriotet shqiptar disa prej te cileve jane vrare. Ashtu siq e di dhe jam e njohuri qe perkunder dhunes dhe dajakut shume familje shqiptare nuk pranuan te shpernguleshin. Dhe kjo dhune u ndepre vetem pas renjes se Rankovicit.

Normale qe dhuna, dhimbja dhe gjenocidi me i madhe do ishte ne rrethet e Nishit dhe Vranjes ngase ishte pjese kufitare ku gershetooheshin popullata shqiptare dhe serbe.

Ajo qe mbetet dallimi mes nesh eshte. Ti mendon se Turqia e beri per humanitet shpernguljen dhe ketu nuk ka ndonje fajesim per Turqit ndersa mendimi im eshte se Turqia se bashku me Serbine bene gjenocide te bashkorganizuar ndaj shqiptareve secila per hesapin e vet (qe e kam sqaruar ne shkrimin me larte).

Ate me te kuqe, meq se paskam kuptuar, do kisha deshire ta merrja kuptimin nga ti nese ke mundesi.


Mu për atë thash se s'e ke kuptuar, për shkak
se Sërbia fillet e dhunës ndaj shqiptarëve i ka qysh
më herët se të vinte Turqia, pjesa tjetër është vazhdim
i saj që ajo ka tentuar, Turqia është vetëm mashë e saj,
asgjë më tepër. Sa për interes të vetën Turqia ka futur
në xhepa florinj, se apër shqipëtarë ajo s'ka qenë
aq ngushtë.
Nuk e dij sa ke njohuri, por edhe sërbët supozojnë se
diku 9 milionë sërbë jetojnë në Turqi (që flasin edhe sot
e kësaj dite gjuhën sërbe).

Gjithashtu edhe ti vetë i dhe përgjigje se çfarë do të
ndodhte me shqipëtarët nëse nuk do të shpërnguleshin:
spastrim i tërë territorit! Shkau gjithmonë nuk i ka fshehë
kurrë qëllimet e veta ndaj shqipëtarëve, bile edhe në shek 21
kur tentoi me të gjitha mjetet të asgjësojë popullin shqipëtar.
Mjafton këtu të përmendim përveç masakrave që bëri brenda
në Kosovë, ajo nuk hezitoi edhe të bëjë zhdukjen e fërkemave
të krimeve duke ngarkuar kamiona të tërë me shipëtarë e hudhë
ata në Danub, e ku ta dij edhe gjetiu që ndoshta edhe kurr nuk
do të gjinden.
Gjithashtu, nuk duhet harruar edhe vitet 1912, ku shumë shqipëtarë
u sollën në Sërbi.

Sidoqoftë, për tragjedinë e popullit shqipëtar, është apostafat
Sërbia fajotre, e mandej gjithashtu e dhe europa që i ktheu shpinën,
Italia që çdoherë kishte një sy andej Adriatikut, Greqia ndaj çamëve,
e bile bile edhe Roma e lashtë nëse shkojmë pakëz më herët në kohë.

Për mos me trubulluar ujin shumë, po mundohen njerëzia,
të dërgojne letra në adresë të gabuar. Mos të kishte qëllluar turku,
do të kishte ndodhur diçka tjetër...
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fe

Mu për atë thash se s'e ke kuptuar, për shkak
se Sërbia fillet e dhunës ndaj shqiptarëve i ka qysh
më herët se të vinte Turqia, pjesa tjetër është vazhdim
i saj që ajo ka tentuar, Turqia është vetëm mashë e saj,
asgjë më tepër. Sa për interes të vetën Turqia ka futur
në xhepa florinj, se apër shqipëtarë ajo s'ka qenë
aq ngushtë.
Nuk e dij sa ke njohuri, por edhe sërbët supozojnë se
diku 9 milionë sërbë jetojnë në Turqi (që flasin edhe sot
e kësaj dite gjuhën sërbe).

Gjithashtu edhe ti vetë i dhe përgjigje se çfarë do të
ndodhte me shqipëtarët nëse nuk do të shpërnguleshin:
spastrim i tërë territorit! Shkau gjithmonë nuk i ka fshehë
kurrë qëllimet e veta ndaj shqipëtarëve, bile edhe në shek 21
kur tentoi me të gjitha mjetet të asgjësojë popullin shqipëtar.
Mjafton këtu të përmendim përveç masakrave që bëri brenda
në Kosovë, ajo nuk hezitoi edhe të bëjë zhdukjen e fërkemave
të krimeve duke ngarkuar kamiona të tërë me shipëtarë e hudhë
ata në Danub, e ku ta dij edhe gjetiu që ndoshta edhe kurr nuk
do të gjinden.
Gjithashtu, nuk duhet harruar edhe vitet 1912, ku shumë shqipëtarë
u sollën në Sërbi.

Sidoqoftë, për tragjedinë e popullit shqipëtar, është apostafat
Sërbia fajotre, e mandej gjithashtu e dhe europa që i ktheu shpinën,
Italia që çdoherë kishte një sy andej Adriatikut, Greqia ndaj çamëve,
e bile bile edhe Roma e lashtë nëse shkojmë pakëz më herët në kohë.

Për mos me trubulluar ujin shumë, po mundohen njerëzia,
të dërgojne letra në adresë të gabuar. Mos të kishte qëllluar turku,
do të kishte ndodhur diçka tjetër...

Aha, paj them se ate te kuqen e paskam kuptuar mjafte mire. Nuk po flisnim se ur ka filluar dhuna serbe por po flisnim per dhunen e perbashkt serbe - turke qe une e quajen gjenocide ne baskpunim ndersa ti e quan mashe e serbve (Turqine). Edhe kjo puna e mashes me bene te dyshoje. Si mundet nje Perandori te behet mashe e nje vasali te saj (ku Serbia ishte vasale e Turqise) dhe ti e di me mire se une se kur filloi shperngulja e shqiptareve ne Turqi????? Pastaj pse ju desht Turqise te behej mashe e Serbise edhe ne vitet 1955 (mos harro gjate ketyre viteve u shperngulen 410000 shqiptar. Pjesa dermuese dhunshem.


Se sa serb jetojne ne Turqi ja te dhenat e fundit.


According to the 2012 edition of the CIA World Factbook, 70-75% of Turkey's population consists of ethnic Turks, with Kurds accounting for 18% and other minorities between 7 and 12%.[SUP][27][/SUP] According to Milliyet, a 2008 report prepared for the National Security Council of Turkey by academics of three Turkish universities in eastern Anatolia suggested that there are approximately 55 million ethnic Turks, 12.6 million Kurds, 2.5 million Circassians, 2 million Bosniaks, 500,000-1.3 million Albanians, 1,000,000 Georgians, 870,000 Arabs, 600,000, Pomaks, 80,000 Laz, 60,000 Armenians, 25,000 Assyrians/Syriacs, 20,000 Jews, and 15,000Greeks living in Turkey.[SUP][28Ti perseri pyet se cfare do ndodhte me shqiptaret sikur mos te iknin????

Ore ne nuk e kontestoje se serbet sikur te mundnin do na zhduknin te gjitheve. Mos harro se Kosova, Presheva, Bujanovci jane rajone qe jetuan edhe 100 vite nen Serbine dhe perkunder dhunes, kolonizimit dhe vrasjeve masive ne qendruam ketu dhe gezistojme.

Pra ky eshte dallimi te cilin ti nuk e kupton. Po te mos bashkpunonin Turku me Serbin gjithsesi se do kishte me shume shqiptar te vrare dhe masakruar ne ato vite por gjithsesi se do kishim teritore me shqiptar deri ne Nish. Pra une thashe doo kishte vrasje dhe terror por do mbijetonim ashtu siq mbijetuam ne rajonet tjera. Ky eshte dallimi.Sa i perket Grekeve pajtohem se ata jane te njejte per ne sikur Serbet dhe Turku.
Italianet me duket i ngaterron pa arsye sepse ne kohen kur shqiptaret u shperngulen Italianet nuk se kishin ndonje fuqi e sidomos ne vitin 1955 kur ishte vend i anatemuar shkaku i fashizmit.

Per Europianet ke te drejte se ndoshta munde te reagonin ne tere ate katrahure qe na kushtoi, por ndoshta edhe ka pas reagime e duhet shiquar se si kan reaguar kombet Europiane.

[/SUP]
 
Redaktimi i fundit:

Ado

FISEBILIL-LAH
Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

@Ado, ta kam thene 1000 here qe ata kryeministrat "shqiptare" ne Turqi, nuk jane aspak me shume se nipa e sternipa tradhtaresh dhe vrases te shqiptarve ne tokat tona. Njerez te etur per poste, dhe grada bjesh e pashallaresh. Lista eshte shume gjate qe nga vrasja e Ali Pashes ne Janine nga shqiptaret; Ismail Pasho Beu, Hurshid Pashën, te dy si komandant te ushtrise te derguar nga sulltani per koken e Aliut. Aliu u tradhtua nga miqt e tije; Tahir Abazi, Meco Bono, Omer Vrioni kunderjet premtimeve per pasuri dhe posteve nga Sulltani. Kush e di, mbase edhe Erdogan mund te jete nje sternip i ndonjerit prej ketyre emrave siper.

Nje nder personat qe kishte pozit dhe ishte edhe deputet ne perandorin osmane ishte edhe Ismail Qemali mos ishte edhe ai nip apo sternip apo vet tradhtar ?
 

Ado

FISEBILIL-LAH
Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

Kiterr ta kisha bo ni pytje ! nese turkia paska bo marreveshje me serbin per me i marr shqiptaret ne turki ! po me trego ti mua pse i mori ? qfar i duheshin miliona shqiptare ne turki ! qe vetem probleme mund ti benin ! pastaj edhe ne aspektin ekonomik ? e ne shum gjana ? pra nese nuk i ka marr per ti shpetuar per qfar arsyje i mori kur me ta vetem humbje i bente vendit te vet ne gjdo aspekt ?
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

Kiterr ta kisha bo ni pytje ! nese turkia paska bo marreveshje me serbin per me i marr shqiptaret ne turki ! po me trego ti mua pse i mori ? qfar i duheshin miliona shqiptare ne turki ! qe vetem probleme mund ti benin ! pastaj edhe ne aspektin ekonomik ? e ne shum gjana ? pra nese nuk i ka marr per ti shpetuar per qfar arsyje i mori kur me ta vetem humbje i bente vendit te vet ne gjdo aspekt ?


Ta kam shkruar me poshte dhe pse ti nuk lexon postimet askush ste ka faj!
 

ricky_ch

******
Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan n

Aha, paj them se ate te kuqen e paskam kuptuar mjafte mire. Nuk po flisnim se ur ka filluar dhuna serbe por po flisnim per dhunen e perbashkt serbe - turke qe une e quajen gjenocide ne baskpunim ndersa ti e quan mashe e serbve (Turqine). Edhe kjo puna e mashes me bene te dyshoje. Si mundet nje Perandori te behet mashe e nje vasali te saj (ku Serbia ishte vasale e Turqise) dhe ti e di me mire se une se kur filloi shperngulja e shqiptareve ne Turqi????? Pastaj pse ju desht Turqise te behej mashe e Serbise edhe ne vitet 1955 (mos harro gjate ketyre viteve u shperngulen 410000 shqiptar. Pjesa dermuese dhunshem.


Ti perseri pyet se cfare do ndodhte me shqiptaret sikur mos te iknin????


Per Europianet ke te drejte se ndoshta munde te reagonin ne tere ate katrahure qe na kushtoi, por ndoshta edhe ka pas reagime e duhet shiquar se si kan reaguar kombet Europiane.

[/SUP]

Ore zotëri,

ti i kupton gjërat si të pëlqen ty.
E bardha është e bardhë, e zeza e zezë.
Njëri ka mbytur e masakruar, e tjetri i ka strehuar.
Janë këto dy gjëra të ndryshme që ata kanë bërë.
اfarë ka qenë qëllimi i sërbëve, kjo dihet dhe nuk ka
shumë dyshim, çfarë ka qenë qëllimi i turqve, mund
të shtjellohet në mënyra të ndryshme, por sidoqtë
as për së afërmi nuk mund të krahasohet me atë
çfarë kanë bërë serbët. Besoj, se e ke dëgjuar
këngën që thot " o ma mirë gjallë bre, se me vdekë".

Ti ende se ke të kjartë, se ata njërëz që nuk janë shpërngulur
janë vrarë e masakruar e djegur gjallë.

Nejse, ti e sheh ikjen ose më mirë marrjen e shqipëtarëve nga
ana e turqve si krim, unë e shoh shpëtim. Sërbi atë çka
ka pasur ndërmend ta bëjë, e ka bërë edhe pa ndihmën e turkut.
Si psh. ndodhitë gjatë luftës së fundit, se mos vallë Turqia e mësoi
apo e ndihmoi Sërbinë që t'i kryejë ato krime e masakra?
Pra, politika e sërbve ndaj shqipëtarëve kurr s'ka ndryshuar.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Kadare: Shqiptarët u kon

Ore zotëri,


Ti ende se ke të kjartë, se ata njërëz që nuk janë shpërngulur
janë vrarë e masakruar e djegur gjallë.


Nejse, ti e sheh ikjen ose më mirë marrjen e shqipëtarëve nga
ana e turqve si krim, unë e shoh shpëtim. Sërbi atë çka
ka pasur ndërmend ta bëjë, e ka bërë edhe pa ndihmën e turkut.
Si psh. ndodhitë gjatë luftës së fundit, se mos vallë Turqia e mësoi
apo e ndihmoi Sërbinë që t'i kryejë ato krime e masakra?
Pra, politika e sërbve ndaj shqipëtarëve kurr s'ka ndryshuar.

Ndegjo, analizimi i fakteve historike pa faktorin kohe eshte tregues i njenashmerise. Gjithe faktet historike per Turqine e asaj kohe flasin se nga lufterat e shumta kishte mbetur nje popullat minorance ne shtetin e saj dhe e vetmja e ardhme e saj ishte te importonte popullat te besimit ISLAM e cila pas nje shekulli do shkrihej dhe ne te njejten kohe te vriste dhe te debonte ppullaten jo muslimane siq beri me Armenet dhe te tjeret. Pra ne te dy anet Turqia dilte e fituar por nuk duhet harruar se ne dy anet beri gjenocide. Ne kete sens per ta mbushur htetin e saj me qytetar te besimit Islam perdoriKonventen me Serbine dhe Greqine.

Ceshtja ishte qe Serbise, Turqise dhe Greqise nuk i hante fare per shqiptaret por qe ne kurrize te tyre te tre keto shtete realizuan endrrat e tyre.


Sa i perket asaj me te kuqe aspak nuk eshte e vertete. Eshte e vertete se jane vrare njerez edhe masakruar por eshte po aq e vertet se shume familje, shume shqptar, duruan dhunen, rrahjen, brutalitetin madje edhe vrasjen e pjestareve te familjes por perseri nuk u shperngulen.

Kjo eshte e vertete shume e madhe dhe e pamohueshme Sidomos pas intervenimit te patrioteve shqiptar si Rame Bllaca dhe Ahmet Shtimja.
 

ricky_ch

******
Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Kadare: Shqiptarët u

Ndegjo, analizimi i fakteve historike pa faktorin kohe eshte tregues i njenashmerise. Gjithe faktet historike per Turqine e asaj kohe flasin se nga lufterat e shumta kishte mbetur nje popullat minorance ne shtetin e saj dhe e vetmja e ardhme e saj ishte te importonte popullat te besimit ISLAM e cila pas nje shekulli do shkrihej dhe ne te njejten kohe te vriste dhe te debonte ppullaten jo muslimane siq beri me Armenet dhe te tjeret. Pra ne te dy anet Turqia dilte e fituar por nuk duhet harruar se ne dy anet beri gjenocide. Ne kete sens per ta mbushur htetin e saj me qytetar te besimit Islam perdoriKonventen me Serbine dhe Greqine.

Ceshtja ishte qe Serbise, Turqise dhe Greqise nuk i hante fare per shqiptaret por qe ne kurrize te tyre te tre keto shtete realizuan endrrat e tyre.


Sa i perket asaj me te kuqe aspak nuk eshte e vertete. Eshte e vertete se jane vrare njerez edhe masakruar por eshte po aq e vertet se shume familje, shume shqptar, duruan dhunen, rrahjen, brutalitetin madje edhe vrasjen e pjestareve te familjes por perseri nuk u shperngulen.

Kjo eshte e vertete shume e madhe dhe e pamohueshme Sidomos pas intervenimit te patrioteve shqiptar si Rame Bllaca dhe Ahmet Shtimja.

Kitra,

është më se e vërtetë. Të parët e mij nuk shkuan në Turqi
por erdhën në Preshevë dhe rrethinë. Pra, këtu kanë ardhur
nga dhuna që kanë ushtruar sërbët e jo për dëshirën e Turqve.
Ky ka qenë egzodusi që i ka ndodhur tërë popullatës
së atyshme dhe jo te gjithë shkuan në Turqi.
Me një fjalë, problemin më të madhe e kanë pasur sërbët
dhe grekët
për zgjerimin e territoreve gjegjësisht spastrimin
e vendit, se sa Turqia "se gjoja iu ka zbrazur vendi pa njerëz".
Sa për njerëz"
, ka mundur të sjellë edhe njërëz të tjerë dhe me dajak të i kthejë
si të dëshirojë.

Ja edhe një artikull sa i përket shpërnguljes së shqiptarëve:

Sanxhaku i Nishit - Wikipedia

 
Redaktimi i fundit:
Top