• Në 21 shkurt, 3 javë më parë, Italia kishte në total vetëm 16 raste me koronavirus,aq sa ka pak a shumë Shqipëria sot. Papërgjegjshmëria bëri që Italia të ketë afro 15 mijë të prekur, 1000 të vdekur e 2000 të tjerë në gjendje kritike dhe të shpërndajë virusin në gjithë Europën. Urojmë që të gjithë të bëhemi aq të përgjegjshëm sa mos të bëhemi pas 3 javësh, ajo që është Italia sot.

Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë


Verehen shum urrejtësit e Turqve, por sa më pelqejnë turqit. Ne te vertet janë njerëz teper zemergjerë per te ndihmuar. Kur te jeni ne zor ne rrugë apo kudo, drejtohuni tek turqit, ata çdoher i gjen te gatshëm për ndihmë.

Sa per Kadare, ai flet kot. Se me kujtohet ne kohet e luftes ne Kosovë kundershtohej shum. Pastaj theniet e armiqëve nuk i marrim për bazë asnjëherë.


Nuk mbetet fajtor Turqia për analfabetizmin e Shqipërisë nëqoftëse ka, sepse pas ikjes se Turqisë, popujt tjerë na kanë neperkembur shumë.

Ateher ku mbetet akuza ndaj popujve fqinje? Apo ndoshta kete e perbini, per ta heshtur pasi ato janë vende sllave. dhe sllavet e huaj me sllavet shqiptarë janë të afërt, saqe shkeljen e vendlindjes e lene falas?


Ndërsa Turqia eshte shumë e mirë, edhe sot se paku nga larg e dergon fjalën se ne rast nevoje do ti ndihmoj shqiptarët ne Kosovë, do ti ndihmoj shqiptarët ne Maqedoni.


 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

Nuk ka as edhe nje argument te vetem per islamizimin me dhune te popujve te krishtere apo te feve tjera. Ne fakt kthimi ne İslam i nje mosbesimtari i kushtonte Sulltanit me humbjen e 25 akçave te cilat merreshin nga mosbesimtaret. (Nicoara Beldiceanu-Perandoria Osmane (shek. XIV-XV, f. 145).


:plazh:
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

Po shqiptarët te ndihmojnë të gjithë dukshëm, mirmengjesi interesi.
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë


Ketu eshte nje video nga nje i konvertuar ne Islam, i cili ështe ber dijetar ku flet mbi thenien se "Islami eshte perhap me dhunë"?


 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunëIslami nuk u perhap me dhunë


 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë


Me ardhjen e Perandorisë Osmane Shqiptarët e ruajtën identitetin kombëtar

[video=youtube;Z-Tqo6aJOpI]http://www.youtube.com/watch?v=Z-Tqo6aJOpI[/video]
nga youtube
 

Iron_Leon

شيطان בעל זבוב
Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

Kadareja nuk di,islami u përhap me lule.
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

Nuk ka as edhe nje argument te vetem per islamizimin me dhune te popujve te krishtere apo te feve tjera. Ne fakt kthimi ne İslam i nje mosbesimtari i kushtonte Sulltanit me humbjen e 25 akçave te cilat merreshin nga mosbesimtaret. (Nicoara Beldiceanu-Perandoria Osmane (shek. XIV-XV, f. 145).


:plazh:
haha po mosbesimtarit sa i kushtonte mospranimi ne islam, a nuk i kushtonte 25akçe? Sulltani me konvertimin e njerzeve ne islam fitonte me pak duke ndejur ne jasteket e ti te bute, dhe ne pranine e dhjetra konkubineve duke i bre masazhe..lol Po njerzit sa do punonin dhe te linin femijat pa buk per ti paguar 25 akçe sulltanit? Po Cfare eshte kjo, nuk eshte dhune????????
Si bini mbrenda me kembet e tua... futja ne dush te fresket se ben vape lol
-------------------------------------------------------------------------------------

"....Ushtaret e Zhulatit kane qene te gjithe te krishtere shqiptaré nga malet e Kurveleshit, por me vone, Mehmet Pasha i vogel ka ndaluar sherbimin e te krishtereve si ushtare te kesaj keshtjelle dhe, ne kete menyre, vetvetiu ata u shtrenguan te pranojne islamin..."
(Dipllomati turk Evlia çelebi ne librin "Shqiperia 350 vjet me pare" f 19)

Kur ta thote vellaj yt turk se si shqiptaret e "pranuan me paqe" islamin, c'ke qe sillesh lart e poshte neper autor te huaj faksimile si ai simpatizanti yt Schmitt qe thote shqiptaret nuk jane Ilir dhe nuk dihet nga e kane prejardhjen.
 
Last edited:

ricky_ch

******
Pe: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

Po qe Kadareja e ka mirë, e çka?

Provoni të na ç'Islamizoni nëse keni kaçik!
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

@Jetesa, perhapja e fese islame me apo pa dhune eshte nje teme tjeter. sa per info te ftoj te informohesh mire mbi historine e perhapjes se fese islame. Ose me sakte. Historine e Arabise Saudite!! Aty do gjeshe se si u perhap islamizmi nga kalifet. Sa lufte keni bere ju islamistet mes vetes nuk jua kane bere as kroqatat.
Mund te hapesh nje teme ne vete po deshe, do te rri pas me komente..;)

@ricky rrini islamist se nuk keni alternative. Dhe mos i beni qefin vetes kot duke u shtire si engjej..Keni pjese ne djall pa dyshim..
 

ricky_ch

******
Pe: Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

@Jetesa, perhapja e fese islame me apo pa dhune eshte nje teme tjeter. sa per info te ftoj te informohesh mire mbi historine e perhapjes se fese islame. Ose me sakte. Historine e Arabise Saudite!! Aty do gjeshe se si u perhap islamizmi nga kafilet. Sa lufte keni bere ju islamistet mes vetes nuk jua kane bere as kroqatat.
Mund te hapesh nje teme ne vete po deshe, do te rri pas me komente..;)

@ricky rrini islamist se nuk keni alternative. Dhe mos i beni qefin vetes kot duke u shtire si engjej..Keni pjese ne djall pa dyshim..
Një i padijtur si ti na spjegon Islamin?

Po ti pse nuk merresh me krishterizmin?
Të është bërë monotone?

Sa për djallin, dihet kush e ka zbuluar, dhe ajo eshtë
fatkeqësia më e madhe që i ka ndodhur njerëzimit!


Edhe nuk thash asgjë, por thash nëse keni b*th, provoni
ndërmerrni diçka të na ç'Islamizoni!
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

.....litarin ne qafe ja veni vetes me ekstremizmin qe keni dhe ushqeni. Auto-c'islamizem i thone kesaje. Nuk merret kush me ju lol
 

ricky_ch

******
Pe: Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

.....litarin ne qafe ja veni vetes me ekstremizmin qe keni dhe ushqeni. Auto-c'islamizem i thone kesaje. Nuk merret kush me ju lol
Po e demanton vetë! (tërë kohën merresh me ne)

Sa për Islamizimin e Botës ke informata mjaft,
bile çka është më interesantja ka edhe nga radhët
e ushtarëve amerikanë....e dij s'të besohet!

 

Lauri

Anunnak
Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

Mos me cito me video se nuk ti hapi fare..;)
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Pe: Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

Mos hyr në valle kur nuk din të vallëzosh!
Edhe aty ku mendon se din te vallezoje, publikun e ben te qeshe :D Kjo eshte ajo qe me se shumti e pelqej :plazh:
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

Ismail Qemali:

“Që nga ajo kohë (vdekja e Skënderbeut), megjithëse shqiptarët asnjëherë nuk kanë humbur dëshirën pasionante për pavarësi, ata kanë qenë i vetmi popull i Ballkanit me të vërtetë i lidhur me Perandorinë Osmane, gjithmonë të gatshëm për ta mbështetur atë, gjithmonë të lumtur që ndihmonin fuqizimin e saj dhe përfitonin nga ky fuqizim”. (Ismail Qemal Vlora, Albania and the albanians, botuar së pari në The Quarterly Review 1917, ribotuar në Ylli i Mëngjesit, vol. 2, n.5, 29 shtator 1917, f. 129-34)

p.s. Kaq shume dashuri per ata qe ua nderruan fene me "DHUNE" :cool:
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

Pra, me të dhënat e reja unë vetëm sa e përforcoj konkluzionin e historiografisë mbi Shqipërinë, si një gjenerator i historisë ballkanike e evropiane edhe në shek. XV-XVIII. Natyrisht sjell të dhëna të reja, ndonjëherë edhe lapidare, si p.sh. atë të një Ambasadori të Venedikut në Stamboll, i cili në vitet e shkëlqimit më të madh të Perandorisë osmane, shek. XVI, i shkruante Senatit se “në gjithë Turqinë evropiane, Shqiptarët janë të vetmit që luftojnë kundër Turkut”. Atë kohë, shqiptarët, që nga Tivari e deri poshtë në Paramithi e Margëlliç, u përfshinë në një varg kryengritjesh antiosmane, që shtrihen kohësisht deri në prag të krijimit të pashallëqeve të mëdha, në fund të shek. XVIII.
Interesante dhe e rëndësishme edhe në drejtim të zhbërjes së një miti që ka zenë vend në historiografi, sidomos në atë të huaj, është se kundër osmanëve luftonin sa shqiptarët e krishterë, aq edhe ata muslimanë. Në 1625, një misionar i Vatikanit, që raportonte për një përleshje të banorëve të Progonatit, në Labëri, me ushtrinë osmane(kete e kam hasur edhe tek turku Evlia çelebi, qe tote: "..shqiptaret luftuan kunder nesh, dhe pretendojne qe jane mysliman"), shprehte habinë e tij, se si ishte e mundur që në këtë vend “turqit luftonin kundër turqve”!

ps. Kunder kujt shpalli pavarsine Ismail Qemali..??? ;)

 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

Eshtë e mjerueshme ajo që autorët e krishterë flasin që shqiptarët janë detyruar ta ndërrojnë fenë me presione të dhunës e haraçe të paligjshme. Për këtë shpesh përdorin shprehje të përsëritura (tautologjike). Këta autor nuk na japin të dhëna se a janë të argumentuara akuzat e tyre apo jo. (Thomas Arnold)

Lexoje cfare thote edhe SAMI FRASHثRI per Islamin si u perhap ne Shqiperi. Apo jo..per ty s'ka dert cfare thote ai :D Madje fillon me "Në emër të All-llahut, të Gjithëmëshirshmit, Mëshirëplotit!

Ouuu pastaj shih tjetri ca thote:

Ciro Truhelka:

"Eshte mendim i gabuar se Islamizmi eshte perhapur me dhune.ekzistojne argumente te shumte qe e hedhin poshte kete.Une po permend vetem nje dhe dhe ai eshte se shekulli i 19 nuk do te gjente asnje te krishtere dhe asnje kishe e manastir ne ballkan,sikur ky Islamizem te perhapej me dhune shteterore.

Do me ?


Sami frasheri Ne gazeten”Tercumani Shark”(Zedhenesi I Lindjes)ne kohen e lidhjes Shqiptare te Prizrenit me 22 dhjetor e tre janar 1878, duke I konsideruar shqipetaret elemente te rendesishem per Rumeline ai vinte ne dukje se”…Qellimi i Rusise eshte qe te grabise viset Turko-shqiptare dhe te ju a dhuroje ato Serbeve Bullgareve e Grekerve dhe keshtu ta fshije nga harta Shqiperine Ilirjane..po edhe Shqipetaret jene te vendosur per te mbrojtur tersine tokesore dhe do te luftojne per autonomine kombetare te tyre.. Mirepo shqiptaret ne ballkan kane mbetur vetem,kerkojne bashkepunim me turqit kunder armiqve te perbashket qe po pushtojne rumeline pra edhe Turqia ka nevoje per ndihmesen Shqiptare.

Do me fakte :plazh:

Kam me vagona fakte :cool:


Po c'ti bejme islamofobeve :( ! Ka ilac ?
 
Top