• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

diku diku

Anëtar i Respektuar
Pe: Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

TURKOFOBIA & ISLAMOFOBIA IN ACTION :lol:

Nuk kam hallin tim se une e kam zgjidhur p.sh besimi im personal shkon pertej kishave, xhamijave, sinagogave, pertej cdo feje, eshte i nje DIMENSIONI TJETER eshte shume e veshtire ta kuptoni, por, kam nje hall tjeter qe ju po ushqeni masa njerzish qe jane intelektualisht te marxhinalizuara dhe po i ushqeni me frymen e nje feje radikale konservatore, ato po i manipuloni deri ne ate pike qe te shembni te shkallmoni kombin, shqiptarizmin dhe historine e tije te pergjakshme.

Kaq e veshtire eshte te kuptonoi qe besimi eshte nje ceshtje personale dhe jo kolektive.

sa per fobine jam i bindur se fobine i dashur e keni ju, ju jeni islamofobik sepse keni frike nga feja nga ndeshkimi i saj, prandaj, dhe jeni nje ndjekes i zellte sepse nuk keni besim tek shpirti juaj i paster, jeni i lekundur.....
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

Kaq e veshtire eshte te kuptonoi qe besimi eshte nje ceshtje personale dhe jo kolektive.

Po ky eshte sigurisht mendimi i juaj dhe i atyre qe bejne pjese ne kete bindje te ashtuquajtur "pertej pertej" !:plazh:

Ama se keni fobi nga Islami, po shihet....Sepse ne te kunderten, nuk do e kishit bere mizen BUALL :cool:
 

diku diku

Anëtar i Respektuar
Pe: Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

Po ky eshte sigurisht mendimi i juaj dhe i atyre qe bejne pjese ne kete bindje te ashtuquajtur "pertej pertej" !:plazh:

Ama se keni fobi nga Islami, po shihet....Sepse ne te kunderten, nuk do e kishit bere mizen BUALL :cool:

Nuk kam asnje problem te diskutoj per nje ceshtje fetare i cdo lloje, mund te diskutojme per bankat islamike, per financat islamike, per menyren se si fete trajtojne ceshtjet politike, juridike, ekonomike dhe jo vetem ato teologjike, edhe pse personalisht jam afetar, por, problemi nuk qendron ketu problemi behet i rendesishem kur feja prek shtyllat ku nje komb mbahet ne kemb, kjo pastaj nuk eshte me ceshtje fetare, por, eshte nje ceshtje qe prek cdo shqiptar prek vetedijen dhe nenvetedijen kombetare dhe ne kete aspekt normal qe mizen do e bej buall.

E kam thene shpesh here diskutimi fetar duhet te ngelet ne ceshtjet e besimit personal ose ne rrethin tuaj te besimtareve, dhe nuk duhet te cenoje simbolet e kombit, ju kte gje beni CENONI KOMBIN, dhe nese eshte keshtu une jam ANATEMISITI I PARE ISLAMIK, dhe nese eshte keshtu serish e them me plot bindje qe kjo fe ne territoret shqiptare duhet te luftohet jo me arme por me vetedije dhe me nenvetdije kombetare.
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

Sbesoj qe Diku diku te jete islamofob,:D, ne fakt nuk shoh asgje te keqe dhe ne deklarata se islami eshte perhapur me dhune ne shqiperi,pasi varet dhe si e shikon gjithsecili. Psh ka patur familje qe jane kthyer ne islam per te mos paguar xhizjen apo taksat, kjo ndoshta nga nje menyre interpretimi mund te quhet dhune. Ajo qe mua me shqeteson eshte jo historia, por qellimi pse mundohemi ta nxjerrim kaq ne pah kete gje duke u munduar qe te tregojme se Islami eshte i dhunshem. Ky eshte mendoj une dhe ajo qe i prek apo i irriton Muslimanet e sotem. Te mundohesh te tregosh nepermjet historise apo disa fakteve minimale se islami sot eshte ky qe eshte pasi u imponua tek shqiptaret me dhune eshte shume skandaloze. Islami apo kushdo fe tjeter apo afetarizmi, sot eshte ne kete gjendje pikerisht per shkak te zgjedhjes se lire te cdo individi. Dhuna mund te kete sukses per nje perjudhe por nuk mundet te mbizoteroj per dekada me radhe, sidomos kur sot jetojme ne demokraci te plote dhe kemi nje dhune indirekte, qe ti largohemi fese, duke u munduar si media,politika,etj te nxjerrin se feja eshte konservative, jo progresive dhe smundet te bashkjetoje plotesisht ne boten bashkohore.(mos te permend ketu vitet e komunizmit ku u mundua te shfaroste fene fare)

Gjithashtu dihet qe besimi eshte individual dhe cdo njeri ka lirine e tij, por kjo nuk te ndalon qe ate besim ti ta shprehesh dhe ne kolektiv,(qofte ai demosntrim pasiv(praktikon cdo gje vete duke mos i tejcuar verbalisht ate qe ti po ben te tjerve) ,apo aktiv (debate-biseda) pasi feja tek disa eshte thjesht zemra, ama tek te tjeret eshte besimi dhe manifestimi i atij besimi.

p.s. Kadareja si shkrimtar eshte i paarritshem me aq sa e kam lexuar dhe gjykim timin jo profesjonal kuptohet, por kjo sdo te thote se ne fushen e historise apo politikes mund te jete po aq i mrekullueshem. Mgjth une e mbeshtes ne dicka qe ka thene:"Perandoria otomane duket se po rivjen ...." e vertete, Turqia ka taktike dhe qe tani ka nje perhapje te gjere ne fushen ekonomike dhe edukative te shqiperise.Njekohesisht nuk besoj ne tendenca dashakeqe te saj, perkundrazi...
 
Redaktimi i fundit:

Elushe

Vogëlushe
Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

Mgjth une e mbeshtes ne dicka qe ka thene:"Perandoria otomane duket se po rivjen ...." e vertete, Turqia ka taktike dhe qe tani ka nje perhapje te gjere ne fushen ekonomike dhe edukative te shqiperise.Njekohesisht nuk besoj ne tendenca dashakeqe te saj, perkundrazi...
اfare interesi ka Turqia te "permiresoje" Shqiperine atehere? Pasi e la 500 vjet analfabet thua tashi ndihet keq edhe ndjen nje dashuri ndaj Shqiperise? Thua kaq altruiste te jete bere?
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

E kam thene shpesh here diskutimi fetar duhet te ngelet ne ceshtjet e besimit personal ose ne rrethin tuaj te besimtareve, dhe nuk duhet te cenoje simbolet e kombit, ju kte gje beni CENONI KOMBIN, dhe nese eshte keshtu une jam ANATEMISITI I PARE ISLAMIK, dhe nese eshte keshtu serish e them me plot bindje qe kjo fe ne territoret shqiptare duhet te luftohet jo me arme por me vetedije dhe me nenvetdije kombetare.

Diku, sigurisht ti ndoshta mund t'kesh njohuri rreth Islamit apo feve ne pergjithesi, por kjo s'do t'thote se ke aftesi edhe t'i kuptosh parimet fetare ne thelb, apo t'i komentosh/sqarosh ose dicka te ngjajshme. Kur thua cenoni simbolet e kombit, mos i fut t'gjithe ne nje thes sepse jo cdo shqiptar sot i respekton apo i quan "simbole te kombit" ose "patriote" ato qe ju dhe pjesa tjeter i quani. Thua se kjo fe duhet luftuar jo me arme por me vetedije dhe nenvetedije kombetare ! Mendon se nuk eshte luftuar deri me sot ? Hmmm, eshte luftuar dhe do luftohet, por s'do t'kete asnje pike suksesi. Jo per noj gje, por historia deshmon se sa me shume qe eshte munduar te shuhet kjo fe, aq me shume eshte perhapur, sic thoshte edhe Ahmed Deedat ne nje debat me te krishteret rreth perhapjes se Islamit me "shpate": Po ! Eshte perhapur me shpate, por me shpaten e gjuhes" :plazh:

Tpershendes
 

Baleti

Antarë i ri
Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

Kadareja esht nje zhgenjim sistematik!
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

@Loverboy, ti kapesh me fjalet e bukura pro P.O te ndoje autori qe kush e di se ku bazohej dhe ku donte te dilte. Une po te jap fjalet e atij qe ndjente mbi kurriz vuajtjen e P. Osmane si rezultat i kohes marremendse te gjate 500 vjeçare.“Leter e nje memedhetari “ (botuar ne Gazeta “Drita”, Sofje 1906) >>"E felliqura Turqi shqiptaret i ka rjepur e varferuar keq saqe mund te themi se varferi e vobesi si e shqiptareve nuk gjendet gjekundi. Pa shtepi, pa gje, pa mesim e pa me te voglen shprese kane mbetur, edhe prap pagese te rende i paguajne Turqise e cila i merr ushtare qe te vejne e vdesin nga klima dhe shigjetat e Mahmut Jahjait ne Arabi. As udhe s’kemi, as ura, as mesonjetore as ndonje te mire per vendin tone ka bere gjer me sot Turqia. Te gjitha te hollat qe mbledh i dergon ne Stamboll dhe çdo nepunesi te saj i ka dhene lejen te rjepe gjendjen ne çdo udhe te mundur…" (Gazeta "Drita" Nr. 86, dhjetor 1906).

Dhe po në këtë artikull duke u bërë thirje bashkëkombasve të vet që t’i lanë menjanë përçarjet dhe dasitë fetare, Cercizi shkruan tekstualisht; "Duhet të bëjmë kurban, sakrifice e gjdo gjë që kemi, që të shpetojmë nga Turqia. Dua prap të them, se vdes per nji shqiptar të krishterë, se ay është gjak prej gjakut tonë dhe se ka eshtra prej eshtravet tona, ndersa me turqit ndryshojmë si dita nfa errësira, si jeta nga vdekja!”.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Po pse gjanem kerkon me cdo kusht te mohosh te verteta te shkruara dhe reale. Kush mund ta mohoje analfabetizmin e popullit ne troje shqiptare, shfarosjen dhe shperberjen e shqiptarve ne 5 shekuj- kjo ta thote fakti qe pas luftes se dyte botrore Shqiperia ishte pak me teper se 1 milon banore lool. Mos harro qe para se te vinin turqit ne troje shqiptare, Ne ishim sa italia, franca gjermania ne ate kohe, afersisht. ata sot jane shumuar dhe jane ketu ku jane sot. Po ne????
Ne 500 vjet nuk hapi nje shkolle shqipe- perkundrazi, e bllokoj me cdo mjet dhe LIGJ te mesohej shqipja!!
Sot ti dhe shqiptaret me zemer turke flasin shqip fale katolikve, dhe ndonje hoxhe patriot me zemer shqiptare dhe anti turk, por kurr se si fale turqeve. Na shpetoj islami i truqeve sipas jush, deri ne fillim te shek. 19 ju flinit dhe shkruanit turqisht.

Sulltan Abdul Hamiti II.
Ligj kundër gjuhës shqipe Një ligj kundër gjuhës dhe kulturës shqipe ka lëshuar sulltani i Perandorisë osmane më 31.maj.1779, Abdul Hamiti II, ku përcaktohej saktë marrja në mbrojtje nga ana e turqve e kulturës dhe gjuhës greke, dhe se duhej luftuar gjuha shqipe. Ky dokument është nxjerrë nga arkivat greke dhe është botuar në gazetën “Thessaloniki” (14.korrik.1999). Për shekuj me radhë turqit qëllimisht dhe sistematikisht kishin përçarë popullsinë shqiptare në grupe rivalësh, armiqësive fetare dhe zëvendësimin e gjuhës amtare shqipe me gjuhë të huaja. Ndonëse trashëgimia e panumërt e poemave, baladave, përrallave dhe fjalëve të urta ishin përcjellë gojarisht brez pas brezi, qeveria turke i kishte ndaluar rreptësisht botimet në gjuhën shqipe. Kështu që shqiptarët shkolloheshin në shkollat fetare që ishin në gjuhën turke, greke, sllave, italiane, gjermane. Dhe ata që shkolloheshin nuk e dinin mirë gjuhën shqipen. Fëmijët myslimanë duhet të shkonin në shkollën e xhamisë, ku mësonin turqisht, fëmijët e krishterë duhet të mësonin greqisht
Ketyre dy rracave mos i zini bese kurre se gjithmone kur flitet per te perfitim jan bere dy rraca miq te ngushte. Ky sulm ishte frontal dhe në të gjitha nivelet dhe drejtimet. Fanatikë fetarë ortodoksë dhe myslimanë injoronin gjuhën shqipe, filluan të ndryshonin emrat e fshatrave ku banonin shqiptarët. Osmanët i quanin shqiptarët të “pa fe” dhe të “paudhë”, priftërinjtë grekë e quanin gjuhën shqipe “gjuhë barbare”.
 
Redaktimi i fundit:

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

@Loverboy, ti kapesh me fjalet e bukura pro P.O te ndoje autori qe kush e di se ku bazohej dhe ku donte te dilte[/QUOTE

S'me intereson ku ka dashur te dale, me intereson se eshte nje e vertete qe ty te tmerron sa here e lexon apo ndegjon:vesyze:
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

haha une kam tmerr turqit hahaha..... Nuk trembet ujku nga mizat..;) rracen e tyre i kemi neper qytete ne AL si llustraxhi kepucesh. Per ate nuk duhet te habiteni pse ushtria tyrke edhe me 100'000 ushtare, mundej nga Skenderbeu me 10-15'000 shqiptare..:)

Pas sundimit te imperit serb ne SHqiperi nga Stefan Dushani ne 1350 (mbi 100 vjet sundim), shqipja shkruhej pothuajse si sot rreth 1500-nes.
Ndersa ketu poshte ne foto ne fillim te 1900, nje shqipe te pergjysmuar me sllave(shiko sfondin e fotos. Dhe lexoje librin ne dore te djaloshit " historia e Skenderbeut")
Kjo pse, pas 500 vjet ne sundim turk paskemi pase nje gjuhe te perdhosur, sa me sllave, greke, turke e arabe? Ku e sheh ti shpetimin turk te e shqiptarve pa nje gjuhet te tyre lool
Me poshte ky djaloshi, mysliman pa tjeter, pse punon fshehtas P.Osmane duke derguar libra shqip ne Elbasan kondrabande..;)

MUSTAFA OSMAN BERBERI i njohur ndryshe me emrin Muç Shqiptari, ishte një djalosh që sillte libra shqip fshehtas nga Manastiri në Elbasan. Nga ky pasion atdhetar ai humbi gjithë pasurinë. Vdiq më 20 mars 1923 kur ishte shpërndarës i zyrës postale në Elbasan, në moshën 43 vjeçare
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë


Verehen shum urrejtësit e Turqve, por sa më pelqejnë turqit. Ne te vertet janë njerëz teper zemergjerë per te ndihmuar. Kur te jeni ne zor ne rrugë apo kudo, drejtohuni tek turqit, ata çdoher i gjen te gatshëm për ndihmë.

Sa per Kadare, ai flet kot. Se me kujtohet ne kohet e luftes ne Kosovë kundershtohej shum. Pastaj theniet e armiqëve nuk i marrim për bazë asnjëherë.


Nuk mbetet fajtor Turqia për analfabetizmin e Shqipërisë nëqoftëse ka, sepse pas ikjes se Turqisë, popujt tjerë na kanë neperkembur shumë.

Ateher ku mbetet akuza ndaj popujve fqinje? Apo ndoshta kete e perbini, per ta heshtur pasi ato janë vende sllave. dhe sllavet e huaj me sllavet shqiptarë janë të afërt, saqe shkeljen e vendlindjes e lene falas?


Ndërsa Turqia eshte shumë e mirë, edhe sot se paku nga larg e dergon fjalën se ne rast nevoje do ti ndihmoj shqiptarët ne Kosovë, do ti ndihmoj shqiptarët ne Maqedoni.


 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

Nuk ka as edhe nje argument te vetem per islamizimin me dhune te popujve te krishtere apo te feve tjera. Ne fakt kthimi ne İslam i nje mosbesimtari i kushtonte Sulltanit me humbjen e 25 akçave te cilat merreshin nga mosbesimtaret. (Nicoara Beldiceanu-Perandoria Osmane (shek. XIV-XV, f. 145).


:plazh:
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

Po shqiptarët te ndihmojnë të gjithë dukshëm, mirmengjesi interesi.
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë


Ketu eshte nje video nga nje i konvertuar ne Islam, i cili ështe ber dijetar ku flet mbi thenien se "Islami eshte perhap me dhunë"?


 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunëIslami nuk u perhap me dhunë


 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë


Me ardhjen e Perandorisë Osmane Shqiptarët e ruajtën identitetin kombëtar

[video=youtube;Z-Tqo6aJOpI]http://www.youtube.com/watch?v=Z-Tqo6aJOpI[/video]
nga youtube
 

Iron_Leon

شيطان בעל זבוב
Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

Kadareja nuk di,islami u përhap me lule.
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

Nuk ka as edhe nje argument te vetem per islamizimin me dhune te popujve te krishtere apo te feve tjera. Ne fakt kthimi ne İslam i nje mosbesimtari i kushtonte Sulltanit me humbjen e 25 akçave te cilat merreshin nga mosbesimtaret. (Nicoara Beldiceanu-Perandoria Osmane (shek. XIV-XV, f. 145).


:plazh:

haha po mosbesimtarit sa i kushtonte mospranimi ne islam, a nuk i kushtonte 25akçe? Sulltani me konvertimin e njerzeve ne islam fitonte me pak duke ndejur ne jasteket e ti te bute, dhe ne pranine e dhjetra konkubineve duke i bre masazhe..lol Po njerzit sa do punonin dhe te linin femijat pa buk per ti paguar 25 akçe sulltanit? Po Cfare eshte kjo, nuk eshte dhune????????
Si bini mbrenda me kembet e tua... futja ne dush te fresket se ben vape lol
-------------------------------------------------------------------------------------

"....Ushtaret e Zhulatit kane qene te gjithe te krishtere shqiptaré nga malet e Kurveleshit, por me vone, Mehmet Pasha i vogel ka ndaluar sherbimin e te krishtereve si ushtare te kesaj keshtjelle dhe, ne kete menyre, vetvetiu ata u shtrenguan te pranojne islamin..."
(Dipllomati turk Evlia çelebi ne librin "Shqiperia 350 vjet me pare" f 19)

Kur ta thote vellaj yt turk se si shqiptaret e "pranuan me paqe" islamin, c'ke qe sillesh lart e poshte neper autor te huaj faksimile si ai simpatizanti yt Schmitt qe thote shqiptaret nuk jane Ilir dhe nuk dihet nga e kane prejardhjen.
 
Redaktimi i fundit:

ricky_ch

******
Pe: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

Po qe Kadareja e ka mirë, e çka?

Provoni të na ç'Islamizoni nëse keni kaçik!
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

@Jetesa, perhapja e fese islame me apo pa dhune eshte nje teme tjeter. sa per info te ftoj te informohesh mire mbi historine e perhapjes se fese islame. Ose me sakte. Historine e Arabise Saudite!! Aty do gjeshe se si u perhap islamizmi nga kalifet. Sa lufte keni bere ju islamistet mes vetes nuk jua kane bere as kroqatat.
Mund te hapesh nje teme ne vete po deshe, do te rri pas me komente..;)

@ricky rrini islamist se nuk keni alternative. Dhe mos i beni qefin vetes kot duke u shtire si engjej..Keni pjese ne djall pa dyshim..
 

ricky_ch

******
Pe: Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

@Jetesa, perhapja e fese islame me apo pa dhune eshte nje teme tjeter. sa per info te ftoj te informohesh mire mbi historine e perhapjes se fese islame. Ose me sakte. Historine e Arabise Saudite!! Aty do gjeshe se si u perhap islamizmi nga kafilet. Sa lufte keni bere ju islamistet mes vetes nuk jua kane bere as kroqatat.
Mund te hapesh nje teme ne vete po deshe, do te rri pas me komente..;)

@ricky rrini islamist se nuk keni alternative. Dhe mos i beni qefin vetes kot duke u shtire si engjej..Keni pjese ne djall pa dyshim..

Një i padijtur si ti na spjegon Islamin?

Po ti pse nuk merresh me krishterizmin?
Të është bërë monotone?

Sa për djallin, dihet kush e ka zbuluar, dhe ajo eshtë
fatkeqësia më e madhe që i ka ndodhur njerëzimit!


Edhe nuk thash asgjë, por thash nëse keni ****, provoni
ndërmerrni diçka të na ç'Islamizoni!
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

.....litarin ne qafe ja veni vetes me ekstremizmin qe keni dhe ushqeni. Auto-c'islamizem i thone kesaje. Nuk merret kush me ju lol
 

ricky_ch

******
Pe: Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

.....litarin ne qafe ja veni vetes me ekstremizmin qe keni dhe ushqeni. Auto-c'islamizem i thone kesaje. Nuk merret kush me ju lol

Po e demanton vetë! (tërë kohën merresh me ne)

Sa për Islamizimin e Botës ke informata mjaft,
bile çka është më interesantja ka edhe nga radhët
e ushtarëve amerikanë....e dij s'të besohet!

 

Lauri

Anunnak
Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

Mos me cito me video se nuk ti hapi fare..;)
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Pe: Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

Mos hyr në valle kur nuk din të vallëzosh!

Edhe aty ku mendon se din te vallezoje, publikun e ben te qeshe :D Kjo eshte ajo qe me se shumti e pelqej :plazh:
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

Ismail Qemali:

“Që nga ajo kohë (vdekja e Skënderbeut), megjithëse shqiptarët asnjëherë nuk kanë humbur dëshirën pasionante për pavarësi, ata kanë qenë i vetmi popull i Ballkanit me të vërtetë i lidhur me Perandorinë Osmane, gjithmonë të gatshëm për ta mbështetur atë, gjithmonë të lumtur që ndihmonin fuqizimin e saj dhe përfitonin nga ky fuqizim”. (Ismail Qemal Vlora, Albania and the albanians, botuar së pari në The Quarterly Review 1917, ribotuar në Ylli i Mëngjesit, vol. 2, n.5, 29 shtator 1917, f. 129-34)

p.s. Kaq shume dashuri per ata qe ua nderruan fene me "DHUNE" :cool:
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

Pra, me të dhënat e reja unë vetëm sa e përforcoj konkluzionin e historiografisë mbi Shqipërinë, si një gjenerator i historisë ballkanike e evropiane edhe në shek. XV-XVIII. Natyrisht sjell të dhëna të reja, ndonjëherë edhe lapidare, si p.sh. atë të një Ambasadori të Venedikut në Stamboll, i cili në vitet e shkëlqimit më të madh të Perandorisë osmane, shek. XVI, i shkruante Senatit se “në gjithë Turqinë evropiane, Shqiptarët janë të vetmit që luftojnë kundër Turkut”. Atë kohë, shqiptarët, që nga Tivari e deri poshtë në Paramithi e Margëlliç, u përfshinë në një varg kryengritjesh antiosmane, që shtrihen kohësisht deri në prag të krijimit të pashallëqeve të mëdha, në fund të shek. XVIII.
Interesante dhe e rëndësishme edhe në drejtim të zhbërjes së një miti që ka zenë vend në historiografi, sidomos në atë të huaj, është se kundër osmanëve luftonin sa shqiptarët e krishterë, aq edhe ata muslimanë. Në 1625, një misionar i Vatikanit, që raportonte për një përleshje të banorëve të Progonatit, në Labëri, me ushtrinë osmane(kete e kam hasur edhe tek turku Evlia çelebi, qe tote: "..shqiptaret luftuan kunder nesh, dhe pretendojne qe jane mysliman"), shprehte habinë e tij, se si ishte e mundur që në këtë vend “turqit luftonin kundër turqve”!

ps. Kunder kujt shpalli pavarsine Ismail Qemali..??? ;)

 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Kadare: Shqiptarët u konvertuan në fenë islame me dhunë

Eshtë e mjerueshme ajo që autorët e krishterë flasin që shqiptarët janë detyruar ta ndërrojnë fenë me presione të dhunës e haraçe të paligjshme. Për këtë shpesh përdorin shprehje të përsëritura (tautologjike). Këta autor nuk na japin të dhëna se a janë të argumentuara akuzat e tyre apo jo. (Thomas Arnold)

Lexoje cfare thote edhe SAMI FRASHثRI per Islamin si u perhap ne Shqiperi. Apo jo..per ty s'ka dert cfare thote ai :D Madje fillon me "Në emër të All-llahut, të Gjithëmëshirshmit, Mëshirëplotit!

Ouuu pastaj shih tjetri ca thote:

Ciro Truhelka:

"Eshte mendim i gabuar se Islamizmi eshte perhapur me dhune.ekzistojne argumente te shumte qe e hedhin poshte kete.Une po permend vetem nje dhe dhe ai eshte se shekulli i 19 nuk do te gjente asnje te krishtere dhe asnje kishe e manastir ne ballkan,sikur ky Islamizem te perhapej me dhune shteterore.

Do me ?


Sami frasheri Ne gazeten”Tercumani Shark”(Zedhenesi I Lindjes)ne kohen e lidhjes Shqiptare te Prizrenit me 22 dhjetor e tre janar 1878, duke I konsideruar shqipetaret elemente te rendesishem per Rumeline ai vinte ne dukje se”…Qellimi i Rusise eshte qe te grabise viset Turko-shqiptare dhe te ju a dhuroje ato Serbeve Bullgareve e Grekerve dhe keshtu ta fshije nga harta Shqiperine Ilirjane..po edhe Shqipetaret jene te vendosur per te mbrojtur tersine tokesore dhe do te luftojne per autonomine kombetare te tyre.. Mirepo shqiptaret ne ballkan kane mbetur vetem,kerkojne bashkepunim me turqit kunder armiqve te perbashket qe po pushtojne rumeline pra edhe Turqia ka nevoje per ndihmesen Shqiptare.

Do me fakte :plazh:

Kam me vagona fakte :cool:


Po c'ti bejme islamofobeve :( ! Ka ilac ?
 

Tema te Ngjashme

Top